Pravdu teď nenacházejte ve vínu, nýbrž v tomhle článku. Vyvrátíme vám pár mýtů o tomto letním drinku zvaném cold brew a řekneme si, jakými způsoby se dá tato osvěžující dobrota připravit. Můžete tak zjistit, jaká metoda přípravy vám bude nejvíce vyhovovat.
Jak to teda celé je?
1. Cold brew má méně kofeinu než „hot-brew“
Říká se, že kávová zrna, která jsou vystavena horké vodě ze sebe vyloučí více kofeinu, než za studena louhovaná káva. Což sice pravdou je, ale jen tehdy, bavíme-li se o stejném množství podávané porce.
Porovnáme-li totiž různé druhy kávových nápojů v jejich obvykle podávaném množství, cold brew vyhrává. Jakmile se zaměříme u všech různých metod vaření kávy na jednu hodnotu v mililitrech, zjistíme, že espresso s ristrettem vedou, ale hned druhou příčku zase bere cold brew, z čehož vyplývá, že za studena louhovaná káva je opravdu bohatá na kofein.
Extrakce se totiž může pohybovat kolem 8 hodin až 24 hodin. Podrobně vysvětlené téma o kofeinu naleznete v článku „Kolik kofeinu obsahuje váš šálek kávy?“
2. Cold brew nápoj je méně kyselý než teple extrahovaná káva
Ačkoliv je pravda, že cold brew obvykle má hladší a méně kyselou chuť než teplý nálev, není to způsobeno nižším obsahem kyselin. Takový proces studené extrakce může ve skutečnosti vést ke zvýšené koncentraci některých kyselin ve srovnání s teplými metodami vaření.
Avšak díky tomu, že je cold brew podáván převážně ledový, jsou kyseliny při nižších teplotách méně výrazné, což se podepíše a výsledné chuti nápoje.
3. Cold Brew a ledová káva jsou totéž
Definice ledové kávy je jakákoliv teple zpracovaná metoda zchlazená ledem. U tohoto bodu, přestože se může takový batch na ledu zdát na první pohled stejný, jsou nápoje odlišné. Jak již bylo řečeno, cold brew se louhuje podstatně déle, čímž vzniká vysoce koncentrovaná, avšak za to výborná káva. Chuťové profily a síla obou nápojů se mohou tedy výrazně lišit.
4. Cold brew se neohřívá
Zde se hodí říct: proti gustu žádný dišputát. Pravdou je, že tento letní drink se může stát oblíbeným i v zimě. Chuťový profil kávy se může přeci jen po tepelném zpracování mírně pozměnit. Chuť teplého cold brewu vyvolá jiné chuťové tóny a aromata, tedy záleží na kávě, kterou si vyberete.
Teď se detailně podíváme na charakteristiku tohoto ohřátého nápoje, respektive jaké změny vám naservíruje:
-
-
DIFERENCE V CHUTI
Zatímco cold brew je obvykle jemný a krémový díky pomalému louhování, ohřev může vyvolat o něco více kyselosti nebo hořkosti. To však neznamená, že káva bude méně lahodná.
Určité aromatické sloučeniny mění svoji charakteristiku při teple, tudíž stejná káva chutná zcela odlišně, když je podávána studená oproti horké variantě. -
ZACHOVÁNÍ KVALITY
Pro zachování kvality je nejlepší mírné ohřívání na sporáku nebo v kávovaru s topným tělesem. Berte v potaz, že zahřívání sice výrazně nemění obsah kofeinu, ale může vést k rychlejší oxidaci, která může změnit celkovou kvalitu kávy.
Klíčová je také kontrola teploty – přílišné zahřátí může způsobit, že vaše cold brew ztratí jedinečné vlastnosti, které ji činí tak výjimečnou.
-
Co se tedy ohřevu týče – existuje pár způsobů, jak „hot brewu“ dosáhnout:
-
-
PLOTÝNKA
Ohřívejte nejlépe na nízké teplotě, občas míchejte, dokud nedosáhnete vaší preferované teploty. Buďte ovšem pozorní! Není správné cold brew moc přehřát, mohlo by to pozměnit chuť výsledného nápoje.
-
MIKROVLNNÁ TROUBA
Zní to neskutečně barbarsky, ale i to se dá považovat za možnost ohřevu. Důležité je, aby nebyla taková mikrovlnka nastavená na maximální výkon, spíše nejnižší a dát tomu čas okolo 15–20 sekund. Občasně vytáhnout, zamíchat, případně při nízké teplotě nápoje proces opakovat, ale zase nepřehřát.
-
RYCHLOVARNÁ KONVICE
Tato metoda je nejsnazší. Jednoduše ohřejete v konvici vodu na nějakých 80–90 °C a zalijte vaše cold brew. Koncentrace se samozřejmě trochu zmírní.
-
5. Cold brew se rychle kazí
Ve skutečnosti může vydržet déle než teplá káva, pokud je správně uschována. Je méně náchylný k oxidaci a degradaci, vzhledem k extrakci ve studené vodě. Při skladování v chladničce ve vzduchotěsné nádobě vydrží čerstvý klidně až dva týdny.
V čem se cold brew doma připravuje?
Od obyčejné zavařovací sklenice přes french press, až po domácí přípravu v Hario sklenicích či Toddy nádobách.
1. French press
Velice jednoduchá technika přípravy macerované kávy je právě french press.
Příprava zní následovně:
-
- Ve french pressu, třeba s Preziosa od Bialetti o objemu jednoho litru, si připravíte 125 gramů hrubě až středně namleté kávy.
- Zalijete zhruba do půlky, promícháte a nakonec vše završíte dolitím zbylým množstvím vody.
- Přiklopíte víčkem s pístem a už nezbývá nic jiného, než čekat 8–24 hodin, než se káva vylouhuje.
- Po uplynutí doby znova promícháte, stlačíte píst a servírujete.
2. Domácí cold brew systém
S domácím cold brew systémem od značek Hario, Asobu, Kinto, Timemore nebo Delter vytvoříte studené nápoje „levou zadní.“
Všechny značky se mohou pyšnit svojí jednoduchostí v přípravě a hlavně jedinečnými designy.
Hario Mizudashi Bottle, Hario Filter-in Coffee Bottle, Kinto Capsule nebo Timemore Icicle mají jemné sítko uvnitř láhve, do které se nasype namletá káva a zalije se vodou v závislosti na velikosti nádoby. Po uplynutí doby, která je obvykle zde 8 hodin, vyjmete filtr, nalijete do sklenice a vychutnáváte.
Jednoduchá příprava s těmito produkty!
Na druhou stranu Hario Shizuku, Delter Cold Drip, Timemore Ice a Asobu KB900 se v jistých věcech podobají, ale taky se liší tím, že každý z produktů má jiné vychytávky.
Hario Shizuku
Připraví vám nápoj překapávanou technikou za pomoci jemného filtru vyrobeného z nerezové oceli. Doba přípravy překapávané studené kávy je 1–2 hodiny, což z nádoby činí nejrychlejší techniku.
Delter Cold Drip
Díky technologii tří misek na vodu umístěných nad sebou prokapává voda skrz kávu pod stálým tlakem konzistentně po dobu 3–4 hodin.
Timemore Ice
Disponuje svojí signifikantní vlastností – vlastním navolením ovládání rychlosti překapávání. Čas překapávání se pohybuje v rozmezí od 2 do 4 hodin.
Asobu KB900
Kávovar a termoska v jednom – jakmile se dokončí čas louhování, který je 12–24 hodin, tlačítkem se kávový extrakt sám přelije do spodní části. Tu pak můžete uzavřít a vzít si s sebou klidně na výlet.
Při preferenci podávaného nápoje ozdobeným ledem, se doporučuje příprava spíše koncentrovanějšího nálevu vzhledem k postupnému ředění kostkami ledu.
Proto se nebojte klidně experimentovat i s poměrem, postupně budete zjišťovat, co vám nejvíce vyhovuje.
Pořiďte si jeden domů!
3. Filtrační pytlíčky – Toddy Artisan
Toddy Artisan spojuje čistou funkci cold brew s moderním a minimalistickým designem, který umožňuje dělání osvěžujícího nápoje v praktické nádobě, stvořené k extrakci společně se skladováním. Dokonce se vejde do dveří většiny chladniček s přehledem.
Příprava je stejná jako u výše zmíněného produktu Hario Mizudashi. Jediným rozdílem u Artisanu jsou filtry, které nejsou znovupoužitelné.
Zajímavě vyřešený set má kupříkladu známá Slovinská firma Goat Story.
Případně Goat Story Cold Brewer sada obsahuje vysoce kvalitní džbán z borosilikátového skla, opakovaně použitelný jemný filtr tvořený nerezovou ocelí a vzduchotěsné víko pro uchování lahodného nápoje.
4. Toddy Home Cold Brew Systém
Díky vychytávce Toddy Home se můžete doma cítit jako v kavárně. Sada obsahuje skleněný dekantér, na který sedne plastová forma s louhující se kávou.
Báječný návod na přípravu zjistíte po zhlédnutí videa.
A jaká kávová zrna na cold brew? Přeci naše!
Druh kávy se odvíjí od vašich chutí, avšak převážně preferovaný druh kávových zrn bývá spíše s ovocnějšími tóny, ale od věci není ani káva, která má třeba čokoládový chuťový profil.