čtení 6 minut | Blog / Kávové recepty

Horké prosluněné dny znamenají pro milovníky kávy jediné, tedy osvěžující kávu na ledu. V tomto období má snad každý kávomilec v lednici své domácí Cold Brew nebo zrovna mrazí kostky ledu na ledovou filtrovanou kávu. Dnes mám pro vás pár nápadů, jak váš vychlazený filtr využít k přípravě kávové limonády a dalších letních kávových pitíček.

cold brew káva na ledu
Příprava ledové filtrované kávy může být naprosto snadná. Kávu prostě necháte luhovat ve studené vodě několik hodin a výsledek pak využijete jako osvěžující ledovou kávu nebo jako ingredience pro skvělé drinky. Zdroj obrázku: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

ZAČNĚME SE ZÁKLADNÍM COLD BREW RECEPTEM

Tento výběr letních kávových koktejlů zahrnuje jak sladké limonády, tak tradičně netradiční ledovou kávu s trochu jiným „mlékem“ i letní kávové drinky s alkoholem. Všechny recepty však mají společný základ – chladnou filtrovanou kávu. Jak jí dosáhnout? Doporučuji se vydat buď rychlejší cestou jako příprava ledového filtru nebo si připravte oblíbené Cold Brew.

 

Pokud jste s Cold Brew čili louhováním kávy za studena ještě nezačali je právě teď ta nejlepší chvíle to zkusit. Jednodušeji snad připravit kávu ani nejde! Stručně řečeno, vezmete hrubě mletou kávu a vodu, vše smícháte v uzavíratelné nádobě a po určité době (liší se dle receptu, kávy, chuti – 12 až 24 hodin) kávu přefiltrujete. V základu můžete začít s 90 g kávy na 1 litr vody a pro silnější kávovou chuť, kterou především v drincích oceníte, připravte Cold Brew koncentrát tak, že změníte poměr kávy a vody na 1:6 až 1:4.

Potřebujete podrobnější Cold Brew recept?

Mrkněte na článek celý věnovaný přípravě domácího Cold Brew.

LEDOVÁ FILTROVANÁ KÁVA VE V60

Nemáte zrovna v lednici „zaděláno“ na Cold Brew? Nevadí, vyzkoušejte přípravu filtrované kávy přímo na led. S vaším dripperem Hario V60 připravte kávu v podstatě tak, jak jste zvyklí, ale počítejte s tím, že část vody pro filtrovanou kávu nahradí ledové kostky. Protože budete používat méně vody a stejné množství kávy, bude třeba posunout mletí o kousek jemněji, než jste zvyklí. Začněte s 30 g kávy, 300 g horké vody a 200 g ledu. Na postup mrkněte na video.

Jak připravit Iced Filter Coffee?

RECEPTY NA LETNÍ KÁVOVÉ KOKTEJLY

Míchat Cold Brew s dalšími ingrediencemi můžete již od snídaně. Není nad nedělní brunch s kávou a také čerstvou ovocnou šťávou či džusem. Citrusový fresh můžete s kávou spojit do jedné sklenice a užít si parádní letní ráno.

KÁVOVÁ LIMONÁDA

Vše co budete potřebovat je led, studený filtr, trocha sody a džus nebo čerstvě vymačkanou šťávu z ovoce. Ti mlsnější využijí i pár kapek cukrového sirupu (cukr rozpuštěný ve vodě v poměru 1,25:1). Postup přípravy je naprosto snadný. Sklenici naplníte ledem a přidáte:

 • 2 díly džusu či šťávy z ovoce
 • 2 díly sody
 • 1 díl cukrového sirupu
 • 3 díly Cold Brew

Pro potěchu oka přidejte plátek pomeranče či citronu nebo toho ovoce, ze kterého jste použili šťávu / džus při přípravě. Vynikající je s pomerančovou nebo grepovou šťávou, ale také se nebojte vyzkoušet trochu exotiky a dát si ranní kávovou limču z ananasového nebo mangového džusu.

PRO NEJSNADNĚJŠÍ VÝROBU COLD DRIP NEBO COLD BREW KÁVY SI POŘIĎTE POMOCNÍKY NA STUDENOU PŘÍPRAVU KÁVU
Toddy Commercial Filters 50 ks papírové filtry
4 404,0 Kč
Do týdne u vás
Naiko Nitrogen Cold Brew Coffee Dispenser černý
120 727,0 Kč
Do 4 dnů u vás
Toddy Commercial Cold Brewing System
Doprava zdarma + Dárek navíc
4 995,0 Kč
Do týdne u vás
Toddy Home Cold Brew systém
Doprava zdarma + Dárek navíc
1 990,0 Kč
Do týdne u vás

COLD BREW TONIC S APEROLEM

Že do toniku nepatří jen gin nebo espresso se přesvědčte nejlépe na vlastní chuť. Stejně jako předchozí kávová limonáda je Cold Brew Tonic sladkým a osvěžujícím dopoledním pitím v parných dnech. Sluší mu to s ovocnými sirupy a zdobený čerstvými bylinkami. Samozřejmě jej podle chuti můžete pít třeba celý den a právě odpoledne chutná skvěle se symbolem léta tedy Aperolem. No a příprava? Také zcela jednoduchá. Opět nasypete do sklenice kostky ledu a doplníte:

 • 1 díl Aperolu
 • 2 díly toniku
 • 3 díly Cold Brew
 • pro oslazení přidejte podle chuti cukrový sirup a doplňte plátkem pomeranče

Nejen cukrový sirup dochutí kávové limonády a Cold Brew Tonic!

Máme pro vás pár receptů na domácí sirupy do kávy.

cold brew lázeňské kávy s tonicem a aperolem
Dnes už klasický espresso&tonic můžete vytvořit i s pomocí silného Cold brew. Pro zábavnější chutě doplňte Cold Brew Tonic sirupem nebo třeba i alkoholem jako letní Aperol. Zdroj obrázku: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

COLD BREW NEGRONI

Když už jsem vzpomněla ten gin, tak si pojďme říct něco o klasickém drinku z Itálie – Negroni, tentokrát v kávové verzi. Florentinský aperitiv se míchá tradičně ve sklenici s ledem a zahrnuje gin, vermut a Campari. Klasické pití v old-fashioned sklenici je zdobeno jen twistem z pomerančové kůry. Při přípravě kávového Negroni smíchejte tyto ingredience:

 • 1 díl Cold Brew
 • 1 díl ginu
 • 1 díl vermutu
 • 1 díl Campari
LETNÍ KÁVOVÉ OSVĚŽENÍ UŽ HOTOVÉ A PŘICHYSTANÉ K PITÍ. NÁMI PŘIPRAVENÉ COLD BREW NEBO TAKÉ ICED TEA!

STUDENÝ FILTR JAKO ZÁKLAD LEDOVÉ KÁVY SE ZMRZLINOU

Tradiční nápoj na letních zahrádkách cukráren, kaváren a restaurací, tedy ledová káva se zmrzlinou. Obyčejně to znamená lungo na ledu a zmrzlině ozdobené kopcem šlehačky. Na tuhle letní „mlsku“ můžete jít trochu jinak a to tak, že v první řadě vyměníte lungo za Cold Brew. Studený filtr tedy nalijete na led a druhou půlku sklenice doplníte sodou. V podstatě máme teď základ takové kávové limonády, ale nechte si ve sklenici ještě trochu místa. Moderní Cold Brew limču nakonec doplníte kopečkem vanilkové zmrzky pro trochu té nostalgie a ledová káva z Cold Brew je na světě.

 • 1 díl Cold Brew
 • 1 díl sody
 • 1 kopeček zmrzliny

MLÉČNÁ LEDOVÁ KÁVA BEZ MLÉKA? OVESNÉ LATTÉ NA LEDU

Tak a teď něco pro všechny, kdo mají rádi letní frapéčka a ledové lattéčka. Silný Cold Brew koncentrát uplatníte i v kombinaci s mlékem. V tomto konkrétním receptu tedy s ovesným mlékem. Jeho použití v kávě je skvělé pro jeho jemnou chuť a je vegan i eco-fiendly, takže doporučuji tuto rostlinou alternativu mléka alespoň vyzkoušet! Ledové ovesné latté můžete míchat přímo ve sklenici nebo pro více frappé efekt použít shaker, mixér, elektrický napěňovač nebo třeba zavařovačku k protřepání. V základu je samozřejmě led a pak přidejte:

 • 2 díly Cold Brew
 • 3 díly ovesného mléka
 • 1 díl vanilkového sirupu

Jste vlastníky kávovaru Flair espresso?

Vyzkoušejte jej použít k přípravě frappé podle Lem Butlera.

LEDOVÁ IRSKÁ KÁVA

Nakonec přidám ještě tip na mou oblíbenou Irskou kávu, která chutná skvěle i za studena. Teplý filtr v základu vyměňte za ten ledový a pokračujte podobně jako u tradiční Irské kávy. To znamená panáka irské whisky, trocha cukrového sirupu a nakonec na hladinu rozprostřete krémovou studenou smetanu jemně protřepanou v shakeru.

Časté dotazy k přípravě ledové kávy

Základ ledových káv tedy ledovou filtrovanou kávu můžete připravit buď extrakcí za studena jako Cold Brew, jako Chilled Brew tedy filtr, který jste nechali vychladit, jako Cold Drip (kávu pomalu překapávanou pomocí ledové vody) a nebo Iced filter coffee tedy filtrovaná káva na ledu.

Nejrychleji vychlazené kávy dosáhnete přípravou filtru na ledu, Pro tento způsob přípravy kávy využijte dripper Hario V60 nebo třeba Aeropress pro přípravu ledové kávy do dvou minut.

Když přihodíte pár kostek ledu do klasické filtrované kávy, stane se sice chladnější, ale zároveň kávu ledem rozředíte a chuť bude vodová. Proto je při přípravě filtru na ledu podle našeho receptu počítáno již s ledem. Další přidání ledu v drinku berte také na vědomí a upravte sílu nápoje na koncentrovanější.

Pořiďte si ta správná zrna na ledové kávové nápoje!

S ledovou filtrovanou kávou je prostě zábava. Jak vidíte, dá se s ní přímo kouzlit a vytvořit spousta variací ledových káv. Podle toho, jestli se pustíte do ovocné kávové limonády nebo vanilkového ovesného Iced latté, vytvořte si Cold Brew z pražené kávy, které to bude v konkrétním nápoji nejvíce slušet.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč