čtení 4 minut | Blog / Kofein a zdraví

Snad každý zná ve svém okruhu známých někoho, kdo bez českého turka nedá ani ránu. Turecká káva v České republice nabrala trochu jiných obrátek oproti své pravé turecké verzi. Českého turka najdete v každé zastaralé restauraci či hospodě. Jenže je český turek vůbec pro naše tělo zdravý? A co je teda přesně turecká káva?

JAK VZNIKL ČESKÝ TUREK

Na začátku 20. století se stal pro všechny milovníky kávy zázrak. Díky inovacím, které s sebou přinesla průmyslová revoluce, vznikla úplně první verze espressa. Tato novinka se začala šířit po celém světě. Jenže v průběhu 20. století proběhly dvě světové války a spoustu převratů a nových režimů, které častokrát vedly ke krizím. 

 

Během těchto nečasů byl všeho nedostatek. A to znamená i kávy. Lidé si tak museli najít různé náhražky jako například meltu nebo cikorku ( dnes Karo). Po válce v byl v naší zemi nastolen komunistický režim a všechny kavárny, restaurace a pražírny byly znárodněny. To ke inovacím ve světě kávy také nepomohlo.

 

Za socialismu v naší zemi spousta lidí neměla dostatek financí na základní potraviny, natož na nějakou kvalitnější kávu a kávovary. A zde je onen důvod, proč si Češi natolik oblíbili “turka”, který vlastně nemá s pravou tureckou kávou nic společného.

Život je příliš krátký na to, abychom pili špatnou kávu.

JE ČESKÝ TUREK ZDRAVÝ?

Ikdyž to může být k neuvěření, český turek je tu stále s námi. Neskolili ho ani kávovary, drippery nebo frenchpressy. Turek si pořád drží své čestné místo v oblíbenosti v českých domácností. 

 

Možná už to spousta z vás tuší, že turecká káva bývá označována jako nezdravá, jelikož je těžká pro zažívací systém.  Co je tedy přesně na českém turkovi špatně?

 

Když nahlédnete k babičce do dózy na kávu, objevíte jemně mletou kávu, většinou směs robusty a arabiky. Arabiky samozřejmě menší podíl. Arabika oproti robustě roste ve vyšších nadmořských výškách a má lepší chuť. Většinou se jedná o směsi podprůměrné kvality. A rozhodně ne o výběrovou kávu.

Lidé připravují turka většinou tak, že jakmile se voda začne vařit, ihned kávu v hrnku zalijí. A to je jednou z chyb u turka. Horkou vodou by se neměla zalévat káva a ani ne čaj. Je dobré ji nechat chvíli vychladnout například na 96 stupňů. Pokud zalejete kávu vařící vodou, zničíte veškerou chuť, kterou by mohla mít.

 

Další chybou je, že se kávový lógr na dně hrnku nechá louhovat nesmyslně dlouho. Káva by se měla louhovat maximálně čtyři minuty. Pokud necháte kávou louhovat v horké vodě déle, začnou se uvolňovat látky, které nejsou prospěšné našemu trávení. Uvolňují se také karcinogeny a přebytečný kofein.

Pokud se svého oblíbeného turka nechcete vzdát, zkuste alespoň po maximálně čtyř minutách oddělit lógr od samotného nápoje.

CO JE PRAVÁ TURECKÁ KÁVA

Pravá turecká káva se připravuje v džezvě a těší se velké oblibě na Balkánu, v Řecku, Rusku, Indii a ve všech arabských zemí. V českých kavárnách tuto metodu přípravy kávy moc nenajdete. 

 

Džezva je nádoba vyrobena z mědi nebo mosazi. V současně době je velmi oblíbená i nerezová varianta. Nádoba má kónický tvar s dlouhým držadlem. Káva z džezvy je známá pro svou silnou chuť. Je typická pro své krásné variace a servírovací nádobí, které najdete na každém rohu pravé arabské tržnice.

ALTERNATIVNÍ PŘÍPRAVA

V současné době se těší velké oblibě alternativní příprava kávy. Je o dost levnější, než si domů pořizovat drahé kávovary. Také si budete moct vyšperkovat svůj kávový nápoj dle svých představ. Hrubost mletí, kvalita vody, výběr kávy, to vše ovlivní výslednou chuť vašeho šálku. Sepsali jsme pro vás seznam metod pro alternativní přípravu kávy, pak si stačí jen vybrat a začít experimentovat.

Nejlepší alternativou turkovi je Frenchpress

Jak na frenchpress krok po kroku?

  1.  Použijte nahrubo namletou kávu (hrubost jako cukr krystal)
  2. Na 1 litr použijte asi 80g kávy
  3. Zalijte horkou vodou , odstátou na cca 93-95 stupňů
  4. Po cca 4 minutách stlačte kávu ke dnu

Časté dotazy k přípravě českého turka

Jinak řečeno také jako zalévaná káva. Tedy mletá káva v šálku zaletá horkou vodou.

U české zalévané kávy tedy „turka“ jde především o nekontrolovatelnou extrakci kávy. Nemůžeme tak očekávat, že v káva bude chutnat tak, jak by měla. Respektive takto zahodíme potenciál kávy, toho co může v chutích nabídnout. Zároveň nedojde k oddělení lógru z vody (vyluhované kávy), který je tradičně z jemně mleté kávy určené pro kratší doby extrakce. Tak po jisté době cca 4-5 minut již dojde k luhování ne zcela vhodných látek z kávy jako třísloviny, atd…

Jak si podobně snadno připravit kávu správně? Zvolte metodu, která napravuje nevýhody českého turka. Například problém zastavení extrakce můžete vyřešit scezením kávy. K tomuto účelu je nejpraktičtější využití French Pressu nebo Brew It Stick. Případně použít pro příště hrubší mletí kávy a postupovat jako u techniky cuppingu. Tedy nechat kávu luhovat v šálku, ve čtvrté minutě kávu promíchat (ať lógr klesne na dno) a posbírat lžičkou zbytky lógru z hladiny. nakonec kávu vypít do cca 15-20 minut po zaletí.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 1

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč