čtení na 4 minut | Blog / Blog, Kofein a zdraví

Časopis The Journal of Nutrition přichází s novou studií o vlivu pravielného pití kávy na snížení tělesného tuku u žen. Výzkum vyvolává nadšení u všech milovnic kávy, které touží po štíhlém pasu. Příjemnější návod “jak zhubnout” snad neexistuje.

Výzkum začal shromážděním dat z NHANES (National Healtr and Nutrition Examination Survey), tedy z národního průzkumu zdraví a výživy. Tento průzkum v USA pořádalo CDC (Centres for Disease Control and Prevention) – centrum pro prevenci a kontrolu nemocí. Studie si dala za cíl prozkoumat, jaký je vztah mezi spotřebou kávy a hromadění tuku v těle. 

PŘESNÉ METRIKY

Pro jistotu validního výzkumu byla pro měření tuku v těle použita spolehlivá metoda DXA, neboli Denzitometrie. Při této metodě se vystaví člověk  slabému rentgenu. Záření o dvou energetických hladinách proniká tělesnými tkáněmi a měří se rozdílná absorpce tohoto rentgenového záření. Tato metoda je nejúčinnější pro získání údajů o množství a rozložení tuků v těle. Například známá jednoduchá metoda poměrového měření tuku v těle zvaná BMI, by nesplňovala požadavky na přesnost, protože pracuje s údaji o výšce a hmotnosti člověka bez rozlišení toho, jestli se jedná o hmotnost tukové nebo jiné (například svalové) tkáně. Studie by pak nebyla relevantní.

KÁVA, JAKO BOJOVNÍK PROTI OBEZITĚ

Nadváha se stala problémem globálního rozměru. Celosvětově se počet obézních obyvatelů planety od roku 1975 téměř ztrojnásobil. V roce 2016 bylo na světě podle WHO (World Health Organization), světové zdravotní organizace, více než 650 milionů obézních lidí. Primárními důvody obezity je nerovnováha mezi přijímanou a vydanou energií

 

Jednoduše řečeno jíme hodně tuků a cukrů. Přitom se moc nehýbeme. Necvičíme, jezdíme všude auty  a mnozí z nás máme sedavé zaměstnání s minimem pohybu. To vše se podepisuje na naší postavě i zdraví.

3x DENNĚ ŠÁLEK KÁVY

Především zdravotní dopad obezity byl motivací k získání údajů o možnosti využít kávu v boji proti nadváze. Podařilo se. Výsledek studie odhalil, že ženy ve věku 20 – 44 let, které pijí denně 2-3 šálky kávy, mají méně tuku v těle a především v oblasti břicha, než ty, které kávě moc neholdují.  U žen starších 45 let se pak efekt dostavil při popíjení 4 šálků kávy za den. Jako popisovaný průměrný šálek kávy si představte hrnek kávy o objemu okolo 230 ml. My si myslíme, že nejlépe pomůže šálek našeho medového Konga.

Celkově bylo průměrné procento celkového tělesného tuku o 2,8% nižší u žen všech věkových skupin, které pily dvě nebo tři šálky kávy denně.

Abyste si svůj hubnoucí šálek kávy mohli připravit opravdu všude, doporučujeme vám Twist Press, který si vezmete všude s sebou.

ŠÁLEK TEKUTÉHO ZDRAVÍ

V kávě se skrývá více než 1000 bioaktivních látek, jako třeba nejznámější z nich – kofein. O některých jejich zdravotních účincích už víme. Mírná konzumace kávy (cca 3 šálky denně), snižuje riziko cukrovky 2. typu. Káva má také protizánětlivé účinky. Mnoho dalších vlivů kávy na naše zdraví dosud stále ještě není  odhaleno. Touto studií bylo prokázáno, že káva pomáhá v boji proti obezitě. Teda jen u žen. Zajímavé je, že u mužů takovýto vliv kávy prokázán nebyl nebo byl jen v nepatrném, takřka zanedbatelném, množství.

Nejlepší kávou pro zdraví je černá káva bez přidaného mléka nebo cukru (obzvláště když chcete pomocí kávy hubnout). Takovou kávu vám během celého vašeho dne pomůže zajistit například Mocca Master či jiný automatický překapávač. 

JAK MŮŽE KÁVA POMOCI ZHUBNOUT?

Tato studie potvrzuje pozitivní vliv kávy na úbytek tuků v těle. Nyní je třeba zjistit čím přesně tuto reakci podporuje. Známým faktem je pozitivní účinnost kofeinu na lidský organismus.Ve vztahu k hubnutí pomáhá kofein tak, že zvyšuje tělesnou teplotu zrychluje metabolismus. Tím může přispět k regulaci energetické bilance. Urychleným spalováním tak brání novým přírůstkům na hmotnosti. Dr. Lee Smith, jeden z autorů studie, se raduje, že výzkumem naznačili výskyt bioaktivních látek v kávě, které by kromě kofeinu mohly tvořit lék proti obezitě.

Dr. Lee Smith, který je součástí  Anglie Ruskin University a zároveň vedoucí autor studie, uvedl: „Náš výzkum naznačuje, že v kávě mohou být jiné bioaktivní sloučeniny než kofein, které regulují hmotnost a které by mohly být potenciálně použity jako sloučeniny proti obezitě.

Dr. Lee Smith také uvádí, že káva nebo její účinné složky mohou být v budoucnu začleněny do strategie zdravé výživy, aby se zabránilo nárůstu zvyšující se obezity ve světě.

Studie však byla prováděna v určitém časovém rozmezí, takže je potřeba brát v potaz její nedostatky. Nicméně Dr. Lee Smith se domnívá, že je tu velká pravděpodobnost, že káva redukuje celkový tělesný tuk v těle.

Každý rok se celosvětově spotřebuje kolem 7 milionů tun kávy.

KÁVA JE POUZE POMOCNÍKEM

Zatím nebyly nalezeny v kávě (ani jinde) aktivní látky, které se samy postarají o kýžený úbytek tuku v těle. Pořád je to na nás samotných jak se k tomuto civilizačnímu problému postavíme. Káva nám v tom může pouze pomoci. Spojí-li se pravidelné pití kávy s rozumným stravováním, zdravým pohybem a pozitivním myšlením s minimalizací stresu, mohla by zdraví ohrožující obezita postupně vymizet. Lázeňská káva vám v tomto boji může také pomoci. Přijeďte k nám do Luhačovic! V lázních si odpočinete a  uklidníte vaši mysl, vodou z pítek odplavíte stres a v rámci pohybových aktivit se projdete po kolonádě. Procházku zakončíte v naší pražírně, jak taky jinak. My vám přichytáme jednu z vašich pravidelných káv na hubnutí.

 

Zdroj: Chao Cao, Qinran Liu, Mohammad Abufaraj, Yunan Han, Tianlin Xu, Thomas Waldhoer, Shahrokh F Shariat, Shengxu Li, Lin Yang, Lee Smith, pravidelná konzumace kávy je spojována s nižší regionální adipozitou měřenou DXA mezi americkými ženami, The Journal of Výživa ,, nxaa121, https://doi.org/10.1093/jn/nxaa121

Dále by se vám mohlo líbit…

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

89 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy : ,
Autor : Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 22.6.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu