čtení na 4 minut | Blog / Blog, Kofein a zdraví

Možná vás někdy napadlo, jestli je pití kávy pomáhá či škodí, když jste nemocní. Káva má své klady i zápory v závislosti na typu onemocnění, které zrovna proděláváte. Může například nebezpečně interagovat s některými léky.

V dnešním článku se dozvíte:

PODPORUJE PITÍ KÁVY ZDRAVÍ?

Když je člověk nemocný, je přirozené, že chce jídlo a pití, které je mu příjemné. Pro spoustu lidí to znamená i pití kávy. Pokud je káva konzumována s mírou, může být dokonce přínosná pro zdraví, jelikož je bohatá na antioxidanty. Jak to ale je s pití kávou během nemoci? Pojďme se na to podívat.

KÁVA VÁM DODÁ ENERGII, KDYŽ SE CÍTÍTE SLABÍ

Podle výzkumu provedeného Millsem, Boakesem a Colagiuri, bylo zjištěno, že i káva, která neobsahuje kofein, může mít mírně stimulační účinek na lidi díky placebu. Mnoho konzumentů kávy pije tento nápoj primárně pro zvýšení energie. Je to také jeden z hlavních důvodů, proč lidé, kteří jsou mírně nemocní, chtějí pít kávu. Káva vám může pomoci, pokud se cítíte pomalí nebo unavení. Dodá vám více energie a pomůže vám tak přežít den, kdy vám není úplně nejlíp.

teploměr, léky a kávy
Při mírném oslabení organismu vám může káva pomoci a doplnit potřebnou energii. Zdroj obrázku: Canva pro

NEGATIVNÍ ÚČINKY KÁVY

Káva může mít i některé negativní účinky. Kofein v kávě má diuretický účinek, což znamená, že vylučuje tekutiny z těla. V praxi to znamená, že chodíte častěji na malou. U některých lidí může příjem kávy vést k dehydrataci v důsledku průjmu nebo nadměrného močení. Avšak příjem kofeinu v malých dávkách například 2–3 šálků kávy denně, nemá žádný významný vliv na rovnováhu tekutin. 

Pokud zvracíte, máte průjem, chřipku, silné nachlazení nebo otravu jídlem, možná sami budete cítit, že zrovna na kávu nemáte chuť. V těchto případech je lepší pít více hydratující nápoje, jako je voda nebo ředěné ovocné šťávy.

OVLIVŇUJE KÁVA ŽALUDEČNÍ PROBLÉMY?

Káva je kyselá, takže u některých lidí může způsobovat podráždění žaludku. Především u lidí, kteří trpí žaludečními vředy nebo mají časté trávící potíže. Výzkum u 302 lidí, kteří mají žaludeční vředy jejich citlivost na kávu poukázal na zvýšení bolesti břicha a dalších nežádoucích příznaků po pití kávy u více než 80% respondentů.

 

Další studie s více než 8 000 zkoumanými však nezjistila žádný vztah mezi příjmem kávy a žaludečními vředy nebo jinými gastrointestinálními problémy. Spojitost mezi kávou a žaludečními vředy je velmi individuální. Pokud si všimnete, že vám káva způsobuje nebo zhoršuje žaludeční vředy, měli byste se jí vyhnout nebo přejít na studenou kávu, například cold brew, které je méně kyselé než horká káva.

ANTIBIOTIKA A KÁVA

Káva může nevhodně interagovat s některými léky, vždy si pečlivě čtěte příbalové letáky k lékům. Zejména kofein může posílit účinky stimulačních drog, jako je pseudoefedrin, který se často používá ke zmírnění symptomů u nachlazení a chřipky. Může také interagovat s antibiotikyPravidelní konzumenti kávy mohou být opět schopni tyto léky tolerovat při pití kávy, protože jejich tělo si na účinky kávy již zvyklo. 

 

Než se rozhodnete pít kávu dohromady s léky, vždy byste si měli promluvit s lékárníkem nebo s doktorem. Další možností je pít kávu bez kofeinu při užívání léků, protože tyto interakce způsobuje především kofein v kávě. I když káva bez kofeinu obsahuje malé množství kofeinu, je nepravděpodobné, že by takové malé množství způsobovalo problémy.

zrnka pražené kávy v krabičce na léky
Kofein v kávě může interagovat s antibiotiky a některými léky. Zdroj obrázku: Canva pro

PŘI NEMOCI KÁVA ŠKODÍ NEBO POMŮŽE ? SHRNUTÍ:

  1. Kávu je vhodné konzumovat, pokud trpíte mírným nachlazením, jelikož vám může dodat energii, která vám schází.
  2. Při těžších nemocí, které jsou doprovázeny zvracením nebo průjmem, může pití kávy způsobovat ještě větší dehydrataci.
  3. Pokud však pijete pravidelně kávu, nejspíš budete moci pokračovat v pití kávy i při těžším onemocnění bez nežádoucích účinků. Jelikož je vaše tělo na účinky kávy zvyklé.
  4. Pokud máte nějaké obavy při pití kávy, když jste nemocní, je nejlepší se obrátit na doktora nebo na lékárníka.

Někdy je prostě čas na čaj

Ač kávu milujeme a radujeme se z ní a jejich pozitivních účinků, tak občas nastane čas a chuť na čaj. Na uklidnění těla i mysli není nic příjemnějšího než šálek bylinného čaje. Prohlédněte si naši nabídku bylinných a konopných čajů plných chutí a zdraví z valašské přírody.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

89 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy : ,
Autor : Zdenek Mareček
Jako hlavní pražič se na mě můžete obrátit se zpětnou vazbou na kávu.
Napsáno: 28.6.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu