Možná vás někdy napadlo, jestli je pití kávy pomáhá či škodí, když jste nemocní. Káva má své klady i zápory v závislosti na typu onemocnění, které zrovna proděláváte. Může například nebezpečně interagovat s některými léky.
V dnešním článku se dozvíte:
- Jak působí káva během mírnějšího nachlazení
- Jaké jsou negativní účinky kávy
- Jak působí káva na žaludeční vředy
- Jak působí káva na průjem
- Jak působí káva dohromady s léky
PODPORUJE PITÍ KÁVY ZDRAVÍ?
Když je člověk nemocný, je přirozené, že chce jídlo a pití, které je mu příjemné. Pro spoustu lidí to znamená i pití kávy. Pokud je káva konzumována s mírou, může být dokonce přínosná pro zdraví, jelikož je bohatá na antioxidanty. Jak to ale je s pití kávou během nemoci? Pojďme se na to podívat.
KÁVA VÁM DODÁ ENERGII, KDYŽ SE CÍTÍTE SLABÍ
Podle výzkumu provedeného Millsem, Boakesem a Colagiuri, bylo zjištěno, že i káva, která neobsahuje kofein, může mít mírně stimulační účinek na lidi díky placebu. Mnoho konzumentů kávy pije tento nápoj primárně pro zvýšení energie. Je to také jeden z hlavních důvodů, proč lidé, kteří jsou mírně nemocní, chtějí pít kávu. Káva vám může pomoci, pokud se cítíte pomalí nebo unavení. Dodá vám více energie a pomůže vám tak přežít den, kdy vám není úplně nejlíp.

NEGATIVNÍ ÚČINKY KÁVY
Káva může mít i některé negativní účinky. Kofein v kávě má diuretický účinek, což znamená, že vylučuje tekutiny z těla. V praxi to znamená, že chodíte častěji na malou. U některých lidí může příjem kávy vést k dehydrataci v důsledku průjmu nebo nadměrného močení. Avšak příjem kofeinu v malých dávkách například 2–3 šálků kávy denně, nemá žádný významný vliv na rovnováhu tekutin.
Pokud zvracíte, máte průjem, chřipku, silné nachlazení nebo otravu jídlem, možná sami budete cítit, že zrovna na kávu nemáte chuť. V těchto případech je lepší pít více hydratující nápoje, jako je voda nebo ředěné ovocné šťávy.
OVLIVŇUJE KÁVA ŽALUDEČNÍ PROBLÉMY?
Káva je kyselá, takže u některých lidí může způsobovat podráždění žaludku. Především u lidí, kteří trpí žaludečními vředy nebo mají časté trávící potíže. Výzkum u 302 lidí, kteří mají žaludeční vředy jejich citlivost na kávu poukázal na zvýšení bolesti břicha a dalších nežádoucích příznaků po pití kávy u více než 80% respondentů.
Další studie s více než 8 000 zkoumanými však nezjistila žádný vztah mezi příjmem kávy a žaludečními vředy nebo jinými gastrointestinálními problémy. Spojitost mezi kávou a žaludečními vředy je velmi individuální. Pokud si všimnete, že vám káva způsobuje nebo zhoršuje žaludeční vředy, měli byste se jí vyhnout nebo přejít na studenou kávu, například cold brew, které je méně kyselé než horká káva.
PRŮJEM A KÁVA
Přemýšleli jste někdy, proč nás káva nutí jít okamžitě na toaletu a trápí nás po kávě průjem? Káva v podstatě stimuluje trávicí systém. Doposud však není jisté, co to zapříčiňuje. Odborníci se domnívali, že za to může kofein. Ale testování ukázalo, že káva bez kofeinu měla na střeva stejné účinky. Spouštěčem je tedy podle vědců chemická látka, která je v kávě obsažena.
Po vypití kávy tělo vysílá signály pro proces peristaltiky, což je svalová kontrakce v celém našem střevě, která přenáší potravu. A káva celý tento proces urychluje. Kromě zrychlení těchto kontrakcí, má kofein taky vliv na tlusté střevo, které uvolňuje. Když se tyto dvě činnosti dají dohromady, není se divit, že přijde potřeba odběhnout si na záchod.
Kofein, díky své kyselé povaze, způsobuje, že tělo produkuje více žluči. Přebytečné množství žluče se může dostat do střev. A to je důvodem, proč někteří lidé mají po vypití kávy průjem.
ANTIBIOTIKA A KÁVA
Káva může nevhodně interagovat s některými léky, vždy si pečlivě čtěte příbalové letáky k lékům. Zejména kofein může posílit účinky stimulačních drog, jako je pseudoefedrin, který se často používá ke zmírnění symptomů u nachlazení a chřipky. Může také interagovat s antibiotiky. Pravidelní konzumenti kávy mohou být opět schopni tyto léky tolerovat při pití kávy, protože jejich tělo si na účinky kávy již zvyklo.
Než se rozhodnete pít kávu dohromady s léky, vždy byste si měli promluvit s lékárníkem nebo s doktorem. Další možností je pít kávu bez kofeinu při užívání léků, protože tyto interakce způsobuje především kofein v kávě. I když káva bez kofeinu obsahuje malé množství kofeinu, je nepravděpodobné, že by takové malé množství způsobovalo problémy.

PŘI NEMOCI KÁVA ŠKODÍ NEBO POMŮŽE ? SHRNUTÍ:
- Kávu je vhodné konzumovat, pokud trpíte mírným nachlazením, jelikož vám může dodat energii, která vám schází.
- Při těžších nemocí, které jsou doprovázeny zvracením nebo průjmem, může pití kávy způsobovat ještě větší dehydrataci.
- Pokud však pijete pravidelně kávu, nejspíš budete moci pokračovat v pití kávy i při těžším onemocnění bez nežádoucích účinků. Jelikož je vaše tělo na účinky kávy zvyklé.
- Pokud máte nějaké obavy při pití kávy, když jste nemocní, je nejlepší se obrátit na doktora nebo na lékárníka.
Časté dotazy ohledně kávy při nemoci
Záleží na povaze nemoci a vašem aktuálním stavu. Například při trávicích potížích či průjmech káva není vhodná.
Pití kávy například při nachlazení může pomoci s nabráním energie, právě v těchto dnech, kdy se cítíme slabí.
Pokud vám doktor předepíše léky, rovnou se zeptejte, zda budete moci stále pít kávu. Některé léky proti bolesti také mohou obsahovat kofein, na což byste měli brát zřetel, obzvláště máte-li nízkou kofeinovou toleranci.