Možná vás někdy napadlo, jestli je pití kávy zdravé, když jste nemocní. Káva má své klady i zápory v závislosti na typu onemocnění, které zrovna proděláváte. Může také nebezpečně interagovat s některými léky. 

Když je člověk nemocný, je přirozené, že chce jídlo a pití, které je mu příjemné. Pro spoustu lidí to znamená i pití kávy. Pokud je káva konzumována s mírou, může být dokonce přínosná pro zdraví, jelikož je bohatá na antioxidanty. Jak to ale je s pití kávou během nemoci? Pojďme se na to podívat.

DODÁ VÍCE ENERGIE

Podle výzkumu provedeného Millsem, Boakesem a Colagiuri, bylo zjištěno, že i káva, která neobsahuje kofein, může mít mírně stimulační účinek na lidi díky placebu.

 

Mnoho konzumentů kávy pije tento nápoj primárně pro zvýšení energie. Je to také jeden z hlavních důvodů, proč lidé, kteří jsou mírně nemocní, chtějí pít kávu. Káva vám může pomoci, pokud se cítíte pomalí nebo unavení. Dodá vám více energie a pomůže vám tak přežít den, kdy vám není úplně nejlíp.

Káva může poskytnout energii, pokud trpíte mírnějším nachlazením, při kterém musíte jít do práce nebo do školy.

NEGATIVNÍ ÚČINKY KÁVY

Káva však způsobuje také negativní účinky. Kofein v kávě má diuretický účinek, což znamená, že vylučuje tekutiny z těla. V praxi to znamená, že chodíte častěji na malou nebo můžete mít průjem.

 

U některých lidí může příjem kávy vést k dehydrataci v důsledku průjmu nebo nadměrného močení. Avšak příjem kofeinu v malých dávkách například 2–3 šálků kávy denně, nemá žádný významný vliv na rovnováhu tekutin. 

Pokud zvracíte, máte průjem, chřipku, silné nachlazení nebo otravu jídlem, možná sami budete cítit, že zrovna na kávu nemáte chuť. V těchto případech je lepší pít více hydratující nápoje, jako je voda nebo ředěné ovocné šťávy.

U lidí, kteří jsou vážně nemocní, zvrací nebo mají průjem, může káva způsobovat dehydrataci. Pravidelní konzumenti kávy však tyto problémy nemusí mít.

KÁVA A ŽALUDEČNÍ VŘEDY

Káva je kyselá, takže u některých lidí může způsobovat podráždění žaludku. Především u lidí, kteří trpí žaludečními vředy nebo mají časté trávící potíže.

 

Studie zkoumala u 302 lidí, kteří mají žaludeční vředy jejich citlivost na kávu. Více než 80% respondentů uvedlo, že po pití kávy došlo ke zvýšení bolesti břicha a dalších nežádoucích příznaků.

 

Další studie s více než 8 000 zkoumanými však nezjistila žádný vztah mezi příjmem kávy a žaludečními vředy nebo jinými gastrointestinálními problémy.

 

Spojitost mezi kávou a žaludečními vředy je velmi individuální. Pokud si všimnete, že vám káva způsobuje nebo zhoršuje žaludeční vředy, měli byste se jí vyhnout nebo přejít na studenou kávu, například cold brew, které je méně kyselé než horká káva.

KÁVA MŮŽE NEBEZPEČNĚ INTERAGOVAT S NĚKTERÝMI LÉKY

Káva může nevhodně interagovat s některými léky, vždy si pečlivě čtěte příbalové letáky k lékům.

 

Zejména kofein může posílit účinky stimulačních drog, jako je pseudoefedrin, který se často používá ke zmírnění symptomů  u nachlazení a chřipky. Může také interagovat s antibiotiky.

 

Pravidelní konzumenti kávy mohou být opět schopni tyto léky tolerovat při pití kávy, protože jejich tělo si na účinky kávy již zvyklo. 

 

Než se rozhodnete pít kávu dohromady s lékami, vždy byste si měli promluvit s lékarníkem nebo s doktorem. 

 

Další možností je pít kávu bez kofeinu při užívání léků, protože tyto interakce způsobuje především kofein v kávě. I když káva bez kofeinu obsahuje malé množství kofeinu, je nepravděpodobné, že by takové malé množství způsobovalo problémy.

SHRNUTÍ 

Kávu je vhodné konzumovat, pokud trpíte mírným nachlazením, jelikož vám může dodat energii, která vám schází. Při těžších nemocí, které jsou doprovázeny zvracením nebo průjmem, může pití kávy způsobovat ještě větší dehydrataci.

 

Pokud však pijete pravidelně kávu, možná budete moci pokračovat v pití kávy i při těžším onemocnění bez nežádoucích účinků. Jelikož je vaše tělo na účinky kávy zvyklé. 

 

Pokud máte nějaké obavy při pití kávy, když jste nemocní, je nejlepší se obrátit na doktora nebo na lékárníka.

Dále by se vám mohlo líbit…

Spokojení zákazníci

99% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 16 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

80 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 950 Kč
Kategorie : Kofein a zdraví
Tagy :
Autor : Alice Hanke
Profilový obrázek
Napsáno: 28.6.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení.