Našlehat – nalít – nakreslit. Tři kroky ke kávě s latte art. Kdyby to bylo tak jednoduché, měla by každá mléčná káva na hladině překrásný obrázek jako od van Gogha. Nalévání mléka, když se nedaří, dokáže baristu potrápit. Jak minimalizovat nehody a z náhod udělat jistotu?

Jsou na světě konvičky malé i velké, různě tvarované, ze všelijakých materiálů a od množství výrobců. Existuje mezi nimi taková, která vám pomůže k vysněným latte art motivům?

čtyři konvičky na šlehání mléka
Není jedna jako druhá a která bude ta správná? Vybírejte se mnou - konvičku na latte art. Zdroj obrázku: Lázeňská káva

Co je to správná konvička na mléko?

Jestli jste se dostali k tomuto článku, ale dosud tápete v technice šlehání mléka a základů tvorby latte art, tak vám ani nejlepší konvička na mléko nepomůže. Nejdřív musíte pochopit principy chování mléka při šlehání a nalévání a natrénovat nalévání mléka do kávy. Takže šup, začtěte se do článků o baristických základech práce s mlékem. Nebo pojďte k nám na kurz latte artu či rovnou komplexní rekvalifikační kurz Barista (akreditován MŠMT).

Čtete dále, takže základ v teorii a praxi máte. Teď je třeba vybrat správné nástroje. Co určuje tuto onu správnost či vhodnost konvičky na mléko pro latte art? Jsou to:

  • materiál,
  • tvar ouška,
  • ostrost zobáčku.

Materiál hraje roli: nerezové konvičky na mléko

Kvalita konvičky na mléko začíná u dobrého materiálu, ze kterého je vyrobena. Tím nejvhodnějším se osvědčila být dobře zpracovaná nerezová ocel. Ony nerezové konvičky na mléko mohou být různobarevné, leštěné, s potiskem,… prostě všelijak dekorované. Konvička je každodenní parťák baristy, takže je jasné, že chcete nejen funkční ale i hezký kousek toho kvalitního nerezu.

Uchopte konvičku – za ouško?

Výběr dle vzhledu je výsledkem individuálního vkusu každého z vás. Co se praktických vlastností materiálu týče, tak dobrá nerezová konvička od té nevhodné se liší především tloušťkou nerezu. A pak kvalitou spojů – některé konvičky si z van Gogha berou tolik inspirace, že také ztratí „ucho“.

V takovém momentu možná zjistíte, že se vám nakonec s onou hluchou konvičkou (rozuměj bez ouška), kreslí náramně skvěle! Schválně, někdy si to zkuste nedržet konvičku za ouško, ale pod ním.

Možná objevíte, že právě to je ten správný úchop, který vám usnadní manipulaci s konvičkou a lepší kresbu latte art. Změna držení konvičky, někdy dokáže zázraky. A trhat ouška konvičkám nemusíte, máme je už takto připravené od výroby.

konvička na mléko barista space
Specifický úchop konvičky bez ucha od výrobce Barista Space. Zdroj obrázku: Lázeňská káva

Už jste to slyšeli? Máme v prodeji i Barista Hustle Tools

Výrobky této značky vedené světoznámým baristou Mattem Pergerem patří mezi top kávové příslušenství na trhu. Samozřejmě Matt poslal do světa i nerezové konvičky a dal si záležet, aby vydržely na tisíce krásných latte artů.

👉 Mrkněte na produkty od Barista Hustle!

Ocelová konvička lehká jako pírko

Nestěžujte si práci s těžkou konví. Pošlete ji do důchodu, třeba na zalívání kytek. Vy si pořiďte takovou, která – ač je také z oceli – je lehoučká a tak příjemná při manipulaci. Kreslení s tenkostěnnými nerezovými konvičkami od Barista Space, mě asi nikdy bavit nepřestane. Volnější zápěstí znamená i příjemnější vedení mléka při tvorbě Latte Art. No a o tom to je.

tři nerezové konvičky na mléko
Jsou všechny z nerezu a přitom se liší. Třeba teflonovou úpravou nebo silou materiálu. Zdroj obrázku: Lázeňská káva

Kreslíte raději motiv rosetta latte art?

Společným znakem všech rosettek v kávě je tenká klikatá linie mléka, která je nakonec proudem z výšky protnutá. Rychlý či pomalý kývavý pohyb odlišuje klasický latte art tvar rosetty od slow rosetty. Tato technika je velice často využívaná při kresbě složitějších a propracovaných obrazců.

Na tyto tenké linie, stejně tak jako na detailní kresbu mlékem, je vhodné mít přesný nástroj –  konvičku. Kýženou přesnost zajistí rovný a ostrý zobáček. Porozhlédněte se tedy mezi nabídkou baristických konviček a vybírejte takové, jejichž zobáček svírá co nejostřejší úhel. Opět musím vyzdvihnout konvičky Barista Space, které jsou pro detailní kresbu jako stvořené.

Malá a velká. Ostrý a široký.

Čím větší objem konvička má, tím i plošší bude její zobáček. Není náhodou, že se přesnější tvary latte art tvoří baristům lépe právě s menšími konvičkami.

Vyhovuje vám lépe tulip latte art?

Srdce z mléka na hladině kávy a více srdcí poskládaných za sebe do tvaru latte art zvaný tulip čili tulipán vzniká trochu jiným způsobem než rosetta. Pro postupné vkreslování mléčných skvrn do hladiny je příjemnější právě konvička s trochu širším úhlem v zobáčku. I tady však je třeba, aby zpracování konvičky bylo přesně rovné. Levné verze „konviček na latte art“ mohou mít vychýlený tvar zobáčku. Tím vykřiví i váš tulipán z mléka. Ať se snažíte sebevíc.

Zajímavým počinem kávu milujících designérů z Barista & co byly unikátní konvičky se zkoseným vrškem. Atypický tvar láká pozornost a v praxi se osvědčil pro lepší kontrolu při umisťování mléka do hladiny kávy – tvorbě latte art. A Barista Space nezůstal pozadu a vyšel se svými novými super konvičkami verze 2.0 a také s šikmou horní hranou.

konvičky na mléko se sníženým okrajem
Úprava horního kraje konvičky může znamenat i takovéto baristické UX zešikmení. Zdroj obrázku: Lázeňská káva

Která konvička na latte art kreslí sama?

Pokrok nezastavíme, takže není divu, že i konvičky budou zanedlouho kreslit do kávy samy. Tedy s pomocí robota, mechanické ruky, nebo něčeho takového. V Asii se už první prototypy „baristobotů“ objevily.

Člověk barista je pro dobrou kavárnu stále nepostradatelný a věřím, že hodně dlouho ještě bude. Proto se nebojte zainvestovat do pořádné výbavy na latte art. Pořiďte si konvičky, se kterými připravíte mnoho krásných cappuccin.

Máme je! Konvičky na mléko pro vás jako dělané

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
kávovary
Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

189 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč