čtení na 3 minut | Blog / Blog, Kofein a zdraví

Spousta lidí bez kávy nedá ani ránu. Pokud jste jedním z nich, určitě vás bude zajímat, jakou pít kávu, aby byla pro vaše tělo co nejzdravější. Díky dlouhodobé studii, která byla provedena na univerzitě v Gothenburgu ve Švédsku, byl zjištěn rozdíl mezi pitím filtrované a nefiltrované kávy. Pojďte si rozšířit své obzory a začněte pít kávu tak, aby byla pro vás nejen požitkem ale i prospěšná pro váš celý život.

NEFILTROVANÁ VS. FILTROVANÁ KÁVA

Káva je dobrá nejen pro vaše zdraví, náladu a energii, ale může vám také prodloužit život. Řeč je především o kávě, kterou připravíte pomocí filtru. Tento fakt oznámila nová dlouhodobé studie, která byla zveřejněna 22. dubna 2020 v Evropském deníku preventivní kardiologie.

 

Nefiltrovaná káva obsahuje látky, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Pomocí filtru látky odstraní a snižuje pravděpodobnost srdečních záchvatů a předčasné smrti,“ uvedla autorka studie Dag Thelle, vedoucí profesorka oddělení veřejného zdraví a komunitního lékařství na University of Gothenburg ve Švédsku. Studie poskytuje silný a přesvědčivý důkaz o spojení mezi různými způsoby přípravy kávy, srdečními záchvaty a dlouhověkostí. 

 

Teď máme špatnou zprávu pro všechny, kteří milují kávu z french pressu, kávy na bázi espressa nebo klasickou tureckou kávu. Tyto varianty mohou skutečně zvýšit riziko srdečních chorob.

 

Všechny nefiltrované kávy obsahují vyšší množství kavestolu a kahweolu. Kavestol a kahwol jsou chemikálie nalezené v olejových kapičkách obsažené v kávě a jejím sedimentu. Studie ukázaly, že tyto látky mohou zvyšovat hladiny triglyceridů a hladiny LDL cholesterolu. Pokud máte zvýšené množství těchto krevních tuků, jste náchylnější k riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění, tedy chorob srdce a cév.

 

Raději tedy pijte filtrovanou kávu. Filtr, přes který se káva filtruje, pomáhá zachytit tyto škodné chemikálie.

DLOUHOVĚKOST POUZE S FILTROVANOU KÁVOU

Nová studie sledovala více než půl milionu zdravých norských mužů a žen ve věku 20 až 79 let v průběhu 20 let. Výsledky ukázaly, že pití nefiltrované kávy zvýšilo riziko smrti u mužů ve věku 60 let a více, v důsledku zvýšené kardiovaskulární úmrtnosti.

 

Díky studii však bylo také zjištěno, že pití filtrované kávy je zdravější než pití nefiltrované kávy. Filtrovaná káva byla spojena s 15% sníženým rizikem úmrtí z jakékoli příčiny, 12% sníženým rizikem úmrtí na kardiovaskulární onemocnění u mužů a 20% sníženým rizikem úmrtí na srdeční onemocnění u žen ve srovnání s pitím nefiltrované kávy.

 

Studie zjistila, že ti, kteří pili jeden až čtyři šálky filtrované kávy denně, měli nejnižší úmrtnost.

Nestíháš sledovat všechny naše články, ale zároveň nechceš, aby ti něco uteklo? Jednou za 14 dní ti můžeme poslat shrnutí těch nejzajímavějších článků na našem blogu. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

NAŠE DOPORUČENÍ 

Káva snižuje riziko melanomu, srdečních chorob, roztroušené sklerózy, cukrovky typu 2, onemocnění jater, rakoviny prostaty a Alzheimerovy choroby. Nic však není dokonalé. Existuje tedy několik důvodů, proč byste měli kávu trochu omezit nebo se jí vyhnout.

1. Spánek

Pokud máte problémy při usínání nebo se ráno cítíte, jako kdyby jste celou noc nespali, je nejlepší se vyhnout kávě a všem zdrojům kofeinu večer a těsně před spaním. Přečtěte si náš článek o tom, kdy je nejlepší pít kávu. Zjistíte, kdy byste měli naposledy pít kávu před spaním, aby vám neovlivňovala kvalitu spánku.

 

2. Časté zlomeniny

Pokud jste náchylnější na zlomeniny a máte často něco zlomeného, možná víme, kde je zakopaný pes. Vysoká spotřeba kávy (více než čtyři šálky denně) byla spojena s vyšším rizikem zlomenin u žen. U mužů tento aspekt nebyl potvrzen.

 

3. Těhotné ženy

Těhotné ženy by také měly být opatrné při pití kávy. Bylo zjištěno, že vyšší úroveň spotřeby kávy zvyšuje riziko předčasně narozených a mrtvě narozených dětí, stejně tak i nízké porodní hmotnosti kojenců. To je pravděpodobně způsobeno skutečností, že kofein je během těhotenství pro ženu dvojnásobný. Zkuste raději bezkofeinovou verzi kávy.

Naše šetrně pražené kávy „na filtr“

SHRNUTÍ

Naštěstí pro většinu lidí je káva v pořádku. Pro lidi, kteří vědí, že mají vysokou hladinu cholesterolu, je lepší pít především filtrovanou kávu.

 

Aby bylo pití kávy ještě zdravější, máme pro vás jeden tip. Zkuste pít kávu bez cukru. Nejen, že poznáte opravdovou rozmanitost a chuť kávy, ale vaše tělo vám z hlediska vašeho zdraví také poděkuje. 

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

89 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy :
Autor : Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 26.5.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu