Čtení: 5 minut

Ať už jste kávový nadšenec, kterého svět výběrové kávy zaujal natolik, že se stal jeho koníčkem, nebo již vaše záliba v kávě přerostla ve vaši profesi a pracujete v místní kavárně, pro každého, kdo má zájem se v oboru výběrové kávy vzdělávat, existuje řada možností jak na to.

Káva, obzvláště ta výběrová, je v posledních dnech velmi diskutovaným tématem. Stala se fenoménem dnešní doby. Momentálně se nacházíme v době třetí kávové vlny, která nám přináší pochopení toho, co pro nás příroda ukryla v jedinečné rostlině, která na Zemi roste už po několik staletí. Kávovník není žádným novým objevem, ale teprve v posledních letech začínáme opravdu poznávat a odkrývat tajemství každého kávového zrna.

SKRYTO V KÁVĚ

Odkrývání tajemství kávy se stalo životním posláním mnoha lidí po celém světě. Výzkumy v oblasti výběrové kávy budí zájem u dalších a dalších kávových nadšenců. Kavárny jako symbol moderního životního stylu vznikají jedna za druhou nejen ve městech, ale i na vesnicích. Jejich dosah a popularita nabírá obrovských rozměrů. Zároveň s nabídkou skvělé kávy se světem šíří nové informace a skoro až magicky přitahují zájem lidí o výběrovou kávu

 

Jelikož čtete tyto řádky předpokládáme, že jste kávě propadli také. Toužíte po dalších zážitcích z přípravy a popíjení kávy. Nedočkavě vyhledáváte novinky v nabídce pražených káv, abyste zjistili, že káva, kterou si koupíte, bude chutnat o něco jinak než ta, kterou jste měli doma na své kávové poličce minulý týden. Při každém doušku kávy přemýšlíte nad otázkami proč a jak. Proč je acidnější káva po přidání mléka sladší? Jak je možné, že chutná po ostružinách a jaký vliv má tampování na výslednou extrakci

 

KDE ZÍSKAT OVĚŘENÉ INFORMACE O KÁVĚ?

K informacím a vzdělání v oblasti výběrové kávy se nejjednodušeji dostanete pomocí dostupných zdrojů na internetu. Prostě zadáte do vyhledávače dotaz a ten vám najde odpověď. Některé odpovědi ovšem nemusí být přesné nebo zcela správné. Vyhledávání se tak může stát matoucí a od dalšího zkoumání netušených vlastností kávy vás může odradit. Zaměřte se na weby organizací a firem, které s kávou pracují. To v první řadě znamená stránky kaváren a pražíren. Přímo tady, na našem blogu naleznete odpovědi na otázky týkající se kávy od semínka po šálek. 

 

Vaše kávové znalosti vám pomůžou rozšířit postřehy a tipy odborníků na jejich webových prezentacích. Určitě vás zaujmou tweety a Youtube videa Jamese Hoffmana nebo přímo informacemi nabitý blog Scotta Rao. Doporučujeme také sledovat názory Matta Pergera a Tima Wendelboe. Někteří z nich vás osloví natolik, že si koupíte i jejich knižní publikace. Například o knize Professional barista´s Handbook od Scotta Rao si myslíme, že patří na noční stolek každého, nejen profesionálního, baristy. 

 

Pokud hledáte české autory, nebojte se, také češi jsou velmi úspěšnými a přínosnými osobnostmi kávového světa. První dámou české kávové scény je známá Petra Veselá, která se se svým manželem Gwilym Davies pravidelně objevuje v porotě baristických soutěží. Zajímáte-li se o kávu, tak tyto soutěže určitě navštivte. Třeba vás právě soutěžení v přípravě kávy osloví natolik, že se budete chtít i vy sami předvést před porotou. Jako jeden z nejoblíbenějších zdrojů informací z kávové branže je oblíbený a oceňovaný magazín Standart. Tento čtvrtletník česko-slovenské výroby si můžete předplatit nebo individuálně zakoupit ve své oblíbené kavárně. Na svých 130 stranách nabízí zajímavé články odborníků napříč kontinenty.

AKADEMICKÝ PŘÍSTUP

Se svým baristou probíráte aktuální novinky a názory z kávového světa, ve své knihovně máte už celou polici věnovanou knihám s kávovou tematikou a chcete mít svoje znalosti i potvrzeny uznávaným dokladem? Prozkoumejte nabídku vzdělávání, které nabízí nejodbornější organizace ve světě kávy, tedy Specialty Coffee Association. Pod jejich záštitou a garancí se konají kurzy vedené odborníky v různých zemích světa. SCA si dává záležet na kvalitě vzdělání, které poskytuje. Proto kurzy, které zaštiťují mohou vést pouze lektoři, kteří jsou vedeni jako AST tedy autorizovaní SCA trenéři. Výuka v rámci SCA má propracovaný systém předávání znalostí v kávovém oboru a zároveň ve všech jeho odvětvích. 

 

VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY

Pro získání kvalifikace si můžete vybrat ze tří vzdělávacích programů v rámci edukace SCA. Kromě vzdělávání v programu Coffee Skills, je studentům nabízen i program Coffee Sustainability a Coffee Technicians. Z těchto programů, přičemž je každý rozdělen do třech modulů, můžete vystoupit jako certifikovaní učitelé dalších studentů nebo profesionálové s uznáním kvalifikace. Ať už v oblasti kávové techniky či udržitelnosti kávového průmyslu. Nejčetněji absolvovaný je program poskytující vzdělání v dovednostech práce s kávou během celého jejího zpracování. 

Studijní program Coffee Skills a jeho úrovně a moduly

MODULOVÁ VÝUKA 

Úvodem studijního programu Coffee Skills a zároveň jeho prvním modulem je Úvod do kávy. Jeho cílem je představit obsáhlý pohled na kávu od zrníčka po šálek. Po ukončení tohoto modulu má student potřebné počáteční informace a může se rozhodnout o specifikaci svého dalšího vzdělávání v tomto programu. 

 

Další moduly se zaměřují na specifické etapy celkového zpracování kávy a student si vybírá lekce v těchto modulech podle svého profesního zaměření či osobního zájmu. Důležitý je bodovací systém za absolvování jednotlivých lekcí. Funguje to podobně jako kreditový systém na vysoké škole. Uznávaného diplomu v tomto studijním programu dosáhnete pakliže získáte 100 bodů. Body získáváte za absolvování jednotlivých úrovní v pěti tematických modulech: Barista Skill, Brewing, Green Coffee, Roasting, Sensory Skill. Lekce o určité úrovni si vybíráte napříč těmito moduly. 

Pro získání diplomu nemusíte studovat všechny moduly ani nemusíte dosáhnout nejvyššího levelu. Také můžete tento program studovat bez toho, abyste nakonec složili zkoušku a získali diplom. Záleží tedy jen na vás, zda se váš zájem ubírá k zlepšování baristických dovedností, chcete získat profesionální znalosti o pražení kávy, porozumění senzorickému vnímání kávy, orientovat se v celkové koncepci zelené kávy, jejímu pěstování, zpracování až po distribuci do pražíren nebo analyzovat extrakční profily a seznámit se s množstvím technik přípravy filtrované kávy.

VZDĚLÁVÁNÍ VE SLUCHÁTKU

Podcasty jsou vyhledávaným způsobem získání informací z různých oblastí. Jedná se o velmi příjemné a přirozené učení formou poslouchání rozhovorů odborníků nebo názorů lidí zaměřených na danou oblast. Vliv podcastu na informovanost veřejnosti využívá i SCA, kromě poslechu podcastů z jejich režie vás mohou zaujmout také tyto: I Brew My Own Coffee, Keys to the Shop, Tim Wendelboe Podcast, Stone creek coffee, The Coffee Podcast a nebo třeba Coffee Jobs Podcast. Do tvorby podcastů se pustili i některé české kavárny jako například cc v Liberci. Poslechněte si rozhovory s osobnostmi české kávové scény v podcastu Na Jedno Kafe.

 

KÁVOVÉ KURZY

K rozšíření vašeho portfolia znalostí o kávě můžeme přispět i my. Nabízíme pro vás kurzy přípravy filtrované kávy nebo espressa, nebo vás naučíme latte art. Ukážeme vám, jak se káva praží. Pro zkoumání chutí a vůní pro vás připravíme cupping, nebo se dohodneme na individuálním kurzu podle toho, co se chcete o kávě dozvědět.

Líbil se vám tento článek? Mrkni na pokračování tohoto článku.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 9 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

237 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1290 Kč
Tagy : ,
Autor :
Mirka Vnenková
„Výběrová káva je jediná káva, kterou má smysl pít.“ Káva mě uchvátila před nějakými 8 lety. Rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše, co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám, mí drazí kávomilci!
Napsáno: 5.5.2020
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro baristy
baristické pomůcky
Baristické potřeby vybavení pro opravdové baristy
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva na espresso nebo filtr
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
všechny služby