Trh s domácími kávovary nabízí široké množství typů kávovaru, v nekonečné paletě barev a stylů. Tyto přístroje se pak zabydlují v kuchyních po celém světě. Výrobci je obohacují stále novými funkcemi a naučili je například i komunikovat s mobilními telefony. Mezi segmentem domácích kávovarů nalezneme tzv. automatické kávovary. Tyto přístroje jsou navrhovány tak, aby kávu připravovali kompletně sami. Od vás se čeká už jen to, že do kávovaru vložíte hrneček a za pár chvil si vychutnáváte svou kávu.

Kávu milujeme a dopřáváme si ji snad každý den. U kávy strávíme krásné chvíle se svými blízkými či dobrou knížkou. S kávou, mnohdy jen díky kávě, vstáváme. Pomáhá nám se soustředit, učit se a pracovat. Je našim palivem, dávkou energie a zároveň symbolem odpočinku a relaxace. Bez kávy si život prostě neumíme představit. Výrobci kávovarů se nám snaží poskytnout možnosti, jak si připravit tento oblíbený nápoj sami doma. Při tom berou ohledy na to, aby vyhověli všem svým zákazníkům. 

 

Velká část trhu s domácími kávovary je určena lidem, kteří nechtějí trávit moc času přípravou kávy, ale chtějí si užít tu chvíli, kdy si svou kávu vychutnávají. Chtějí kvalitní kávu, ale nemají zájem se proto rekvalifikovat na profesi baristy. Ti lidé, kteří ráno vybíhají do práce a potřebují svou kávu připravit mezitím, co se oblékají, nebo takoví, kteří se probouzí až s prvním douškem kávy. Našli jste se v těchto situacích? Pak i vy potřebujete automatický kávovar

 

JAK VYBÍRAT

Vítězný kávovar, který získá své čestné místo ve vaší kuchyni, bude jistě přístroj splňující tři základní podmínky. 

 

  1. Kvalita
  2. Design
  3. Cena

Podmínku financí rozebírat asi nijak dále nemusíme. Jen vy sami víte, kolik peněz můžete investovat do svého nového kávovaru. Musíme vás však upozornit, že levné kávovary povětšinou produkují i metaforicky levnou kávu. Koupíte-li nekvalitní kávovar, bude na vás z kuchyňské linky shlížet ve svém skoro nedotknutém stavu, jelikož ho pro výrobu ne kávy ale obarvené vody nepoužíváte. Den co den vám bude připomínat zbytečně utracené peníze. Raději investujte peníze do kvalitního stroje, který vám vždy zaručí potěšení ve vašem šálku

 

Jak by váš kávovar měl vypadat, víte nejlépe vy sami. Dnes se mnoho kvalitních kávovarů vyrábí v různých provedeních, ať už vyznáváte minimalismus nebo máte raději retro styl. Nejčastěji se setkáte s kávovary v klasickém provedení černá nebo nerez, aby byly vhodné pro každou kuchyni. Výrobci se snaží kávovary zmenšovat, aby nezabíraly moc velkou plochu, přesto bude ve vaší kuchyni vidět. Je tedy důležité mít radost i z pohledu na něj.

CO BY MĚL MŮJ KÁVOVAR UMĚT?

Už víte jak by měl kávovar vypadat a kolik jste schopni za něj zaplatit. Zbývá tedy poslední oblast rozhodování, ta nejdůležitější, kvalita kávovaru. Specifikujte si, jaké úkoly bude muset váš nový kávovar zvládat a odpovězte si na otázky:

 

  • Bude připravovat kávu jen vám? 
  • Mají další členové domácnosti různé chuťové preference?
  • Chcete, aby uměl našlehat mléko?
  • Display, tlačítka, aplikace v telefonu… jaké ovládání vám bude vyhovovat?

Bezstarostnému používání vašeho automatického kávovaru předchází dostatečné prostory pro vodu a kávu, aby na jedno naplnění zásobníku zvládl tento stroj vyrobit kávu nejen vám, ale všem kávomilcům v celé rodině. Zároveň každý z vás bude mít v oblibě ten svůj šálek kávy a kvalitní kávovar je schopen své automatické programy upravit tak, aby právě každému z vás vyhověl. Vestavěný mlýnek automatického kávovaru je samozřejmostí. Jen čerstvě namletá káva je plná aromat a chutí, pro které ji milujeme. Kávovar by si měl umět poradit s nastavením mlýnku dle vašich preferencí. Automatický kávovar by vám tedy měl mimo jiné poskytnout i jemnější či hrubší mletí a dávkování kávy tak, jak to máte rádi. Váš recept si dokáže zapamatovat a vy si užijete svou chvilku s vaší kávou. Pokud máte rádi chvilky s kávou ve dvou, bude se vám hodit, pokud váš kávovar zvládne připravit dvě kávy zároveň.

 

Milovníci kávy s mlékem nezůstanou ochuzeni. I pro ně jsou kávovary připraveny vyrobit jejich oblíbené cappuccino. V tomto bodě přichází rozhodování zda využít kávovar s parní tryskou, nebo automatickým pěničem mléka. Použití trysky není až tak složité. Další výhodou je její údržba – po šlehání stačí trysku otřít a profouknout. Tento postup ovšem není autmatizovaný a to znamená, že kávovaru s mlékem musíte pomoct naletím mléka do konvičky, zapnutím trysky a naletí mléčné pěny do šálku. Plně automatické cappuccino vytvoří kávovary s pěničem mléka, které si odčerpají se zásobníku nebo sklenice či rovnou krabice odčerpá potřebné množství mléka. Pod pěnič postavíte svůj šálek (většinou vás k tomu kávovar sám vyzve) a do něj nateče teplé napěněné mléko nebo je systém na zpěnění mléka integrovaný do výpustě na kávu, takže stačí jen zadat objednávku a kávovar vše udělá sám. Skrytá nevýhoda lákavého bezpracného cappuccina jsou právě mléčné cesty, tedy ty části kávovaru, kterými mléko protéká. Tryska je svým koncem jen do mléka ponořena, kdežto automatickým pěnícím systémem mléko proudí a usazuje se. Je důležité se o tyto části starat a pečlivě je proplachovat. K tomu by měl kávovar mít speciální čistící funkci, kterou využijeme po každém vytvořeném mléčném nápoji.

Čistota kávovaru je základem dobré kávy. Nezapomínejte pravidelně používat čistící programy na svém kávovaru. Určitě nechcete pít ranní latté se zbytky mléka z toho včerejšího.

Ovládání kávovaru je dneska už velmi propracované a intuitivní. Přehledné displeje a tlačítka vám umožní jednoduchou komunikaci se svým kávovarem. Dnes se setkáváme s moderními přístroji, které se dají ovládat i na dálku pomocí mobilního telefonu. Můžete si tak “objednat” svou ranní kávu přímo z postele. 

 

O pravidelnou údržbu se tyto kávovary většinou hlásí samy. Na vás je pak opláchnout spařovací jednotku pod tekoucí vodou a vhodit čistící prostředek. Nastaveným programem se pak kávovar sám vyčistí. Stejně tak si váš kávovar řekne i o čtvrtletní odvápnění. Ikdyž v těchto úkonech potřebuje vaši asistenci, tak jako každá věc v domácnosti, sám vás celým čistícím a údržbovým postupem provede pokyny na svém displeji. Nemusíte tak sami hlídat, kdy je čas jej odvápnit a nestane se, že byste tak na proces zapomněli a kávovar se vodním kamenem poškodil.

 

STÁLE HLEDÁTE SVÉHO DOMÁCÍHO BARISTU?

Jestli to s nákupem automatického kávovaru myslíte opravdu vážně, neváhejte se nám ozvat. Z nepřeberné nabídky různých modelů a variant mnoha výrobců těchto strojů vám pomůžeme vybrat ten správný pro vás, který splňuje všechny vaše požadavky. 

Na našem e-shopu naleznete ty nejkvalitnější kávovary za příjemné ceny. Mezi těmito kávovary jsou stroje značky Melitta. V kávovém světě je Melitta známým pojmem a patří do něj už více než sto let. Německá kvalita a přesnost. To jsou charakteristiky těchto strojů. Prohlédněte si jejich kávovar Melitta Solo. Vyrábí se ve verzi bez přípravy mléčných nápojů nebo o něco dražší verzi s tryskou na pěnění mléka. Jeho zásobník na kávu pojme 125 gramů kávy a nádržka na vodu má objem 1,2 litrů. Kávovar má integrovaný vodní filtr a ekologický úsporný režim do kterého se přepne automaticky po delší době nečinnosti. V kuchyni zastane i práci rychlovarné konvice. Napustí vám do hrnečku horkou vodu pro chvilky u čaje

Ebook zdarma: Jak na espresso

Bestseller Mellita Solo
Mellita Solo Milk

Vyžadujete opravdovou automatizaci a přípravu kávy nebo cappuccina stiskem jednoho tlačítka? Máme kávovar přesně pro vás. Plně automatický kávovar Nivona 841 v minimalistickém designu je vybaven mechanismem švýcarské výroby, takže si můžete být jisti, že “pošlape jako hodinky”. Nalijete do jeho nádržky až 1,8 litrů vody a vleze se do něj 250 gramů kávy. Má funkci nastavení teploty vody pro přípravu kávy, led světla osvěcující přípravnou plochu a barevný displej, na kterém si můžete nastavit až tři druhy spařování kávy. To vše v nadčasovém designu německých návrhářů a za cenu pod 20 tisíc.

 

Pro velmi náročné konzumenty kávy máme v nabídce kávovar italské značky Gaggia. Jedná se o výrobce s historií a tradičního dodavatele profesionálních kávovarů. Tento precizní kávovar Gaggia Babila vám připraví dokonalé espresso nebo třeba cappuccino. Je neuvěřitelně přizpůsobivý. Nabízí možnosti si vyprofilovat a nastavit svou vlastní ideální kávu. Má programovatelné funkce přípravy kávy, přes nastavení mlýnku, extrakčního poměru, hutnosti mléčné pěny až dokonce po přizpůsobení jemnosti crémy na espressu. Tento elegantní kávovar s komponenty z naleštěné nerezové oceli potěší i vaše oči, protože se stane ozdobou vaší kuchyně.

Nivona NICR 841
Automatický kávovar Gaggia Babila

Potřebujete poradit? Poradíme vám!

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.