Navazujeme na článek o technice latte artu, ve kterém jsme se vás snažili naučit, jak správně vyšlehat mléko a jak na váš první obrázek v kávě. Po tom, co ovládnete parní trysku vašeho kávovaru a zvládnete nakreslit do vaší kávy základní tvar, tedy jablko, můžeme přistoupit ke složitějším obrazcům. Našim dalším krokem ve výuce latte artu je naučit se nakreslit mlékem do kávy srdce a tulipán.

Srdíčka a tulipány jsou jedním z nejčastějších obrázků, které na hladině cappuccina můžete vidět. U baristů jsou tyto tvary oblíbené především pro svou rychlou přípravu. Takové jedno souměrné srdce ve vašem šálku kávy není pro profesionála nic složitého. Právě proto si tento styl zdobení často při přípravě kávy vybírá. Srdce vždy potěší, je jednoduše krásné. Barista se nebojí, že by se něco nepovedlo, tak jako u složitých tvarů latte artu. Vytvořit srdce, pokud jej máte natrénováno, je superrychlé. Ve špičce, když se kavárna zaplní, maluje barista jedno srdce za druhým. Objednávky tak může rychleji vydat a lidé si mohou vychutnávat svou kávu bez dlouhého čekání. 

V dnešním článku se dozvíte:

  1. Jak si připravit správnou kávovou “hladinku” pro tvorbu latte artu
  2. Čím se liší latte art ve tvaru srdce od toho přippomínající jablko
  3. Jak přeškrtnou jablko a získat srdce
  4. Jak mít správně ostrou špičku svého srdce v cappuccinu
  5. Co je v latte artu vzor tulipánu
  6. Jak se tvoří lístečky tulipánu

PŘIPRAVTE MLÉKO, JDEME MALOVAT

Každý latte art začíná výběrovou praženou kávou, kvalitním kávovarem s parní tryskouna šlehání mléka a pokračuje skvělým espressem v šálku a správně našlehaným mlékem v konvičce. Pokud si při přípravě vašeho espressa nejste jisti, přečtěte si tento návod a další naše články o mletí a extrakci. Techniku šlehání mléka jsme probrali minule. Máte-li ve vaší konvičce hezky lesklé mléko o správné teplotě i hustotě, můžeme přikročit k nalívání.

OD JABLKA K SRDCI

Když chcete nakreslit do své kávy srdce, postupujete velmi podobně jako při kreslení tvaru jablka. Stejně jako u tohoto nejzákladnějšího tvaru latte artu, pracujete s mlékem a konvičkou ve dvou fázích. I při kresbě srdce musíte nejdříve nalévat mléko z výšky. Klasicky nakláníte konvičku cca 5 cm nad hrníčkem. Mléko spadne do kávy v šálku a usadí se pod kávovou cremou. Šálek máte nakloněný tak, aby v místě dopadu mléka do kávy bylo espresso co nejhlubší. Zpěněné mléko naléváte tímto způsobem tak dlouho, dokud hladina mléčné kávy v šálku nedosahuje více než poloviny jeho objemu. 

KOMPLEXNÍ HLADINA PRO VYŠŠÍ KONTRAST

U některých baristů si můžete všimnout, že při tomto kroku – nalévání hladiny pro latte art – konvičkou krouží, či jinak horizontálně pohybují. Tímto se snaží o sjednocení hladiny. Když hladina vypadá stejně po celé ploše kávy, je konečný obrázek hezčí a kontrastnější. Stejného efektu lze docílit, když po dokončení této první fáze nalévání opatrně zakroužíte šálkem s mléčnou kávou. Hladina kávy se tak promíchá a sjednotí. Při tomto postupu, přerušeného nalévání mléka do šálku, musíte však dbát na to, abyste konvičku s mlékem nepoložili. Držte ji stále přichystanou k nalévání v mírném sklonu. Při odložení konvičky se totiž začne oddělovat hustší a řidší mléko uvnitř vaší lattiéry a vy pak už těžko něco nakreslíte.

VYTVÁŘÍME OBRÁZEK V KÁVĚ

Nyní máte kávy v šálku tak akorát. Začneme vylívat obrázek do hladiny kávy. Stále pokračujeme ve stejném postupu, jako při malování jablíčka. Konvičku tedy přiblížíme úplně k hrnečku. Více ji nahneme. To proto, ať máme čím kreslit. Stejně jako malíř nanáší vrstvu barvy na plátno, tak i vy musíte vlít vrstvu mléčné pěny do hladiny kávy. Šálek se plní a my jej pomalu vyrovnáváme, aby nepřetekl. Když je plný, nastane chvíle, kdy se z obrázku stále ještě připomínající spíše jablko stane srdce. 

ŠKRTNOUT JABLKO A ZÍSKAT SRDCE

Narozdíl od cappuccina s jablkem, kdy prostě přestaneme kreslit tím, že konvičku narovnáme, teď uděláme kouzelný a přitom tak jednoduchý pohyb, který změní jablko na srdce. Obrázek srdce je vlastně přeškrtnuté jablko. Ten kouzelný škrt provedeme mlékem. Jedná se vlastně o kombinaci dvou pohybů spojených v jeden. Konvičku, z které stále lejeme do kávy mléko musíme:

  1. zvednout výše
  2. posunout vlevo (platí pro praváky)

Pro oživení zde bude něco vypíchlé, rozbije to větší množství textu a ozvláštní článek.

ČÍM BLÍŽE K HLADINĚ, TÍM VÍCE OBRÁZKU

Jak jsme si řekli v minulém článku o technice latte art, platí pravidlo, že když chceme malovat musíme malovat do hladiny, tedy být hladině s mlékem – konvičkou – co nejblíže. V případě, že chceme proud mléka využít ne k malování, tedy tvoření bílé stopy v kávově hnědé hladině, ale k upravení již vzniklého tvaru přeškrtnutím (proříznutím obrázku), musíme proud mléka pouštět z výšky, aby nemaloval na hladinu, ale dostal se pod ní. Ano, přesně tak, jako při plnění šálku mlékem v první fázi, kdy jsme potřebovali získat správnou výšku hladiny kávy vhodnou k tvorbě latte artu. 

KOUZLO JEDNODUCHÉHO POHYBU RUKY

Pohyb, kterým upravíme původní “jablečný” tvar na srdce, si můžete dopředu nacvičit třeba jen s vodou v konvičce a prázdným šálkem. Je to zapamatovatelný grif ruky. Po několika vytvořených srdcích si jej naprosto zatomatizujete. Při nacvičování se soustřeďte na výšku a směr pohybu vaší ruky. Konvičku  zároveň zvedáte a posouváte. Tyto dva pohyby tvoří pomyslnou křivku vedoucí od tvoženého obrázku nahorů a zároveň vlevo.

 

Jakmile se s konvičkou skamarádíte, minimalizujete i nepořádek, který je při výuce latte artu obvyklý. Tedy rozleté mléko. Většina začínajících baristů při svých prvních pokusech o srdce nestihne nalévání u kraje šálku zastavit. Konečný pohyb při přeškrtnutí srdce u nich tedy končí až za šálkem a mléko je na stole. Ti co se více než na latte art soustředí na ten čistý stůl se naopak leknou, že se blíží konec šálku a přestanou s nalévánímo moc dříve. Jejich srdce pak nemá ostrou pěknou špičku. Je spíš kulatější. Takové protáhlé jablko. Vychytáte-li správnou chvíli, kdy přestanete nalévat mléko do šálku, můžete pyšně říct, že jste se naučili kreslit do kávy srdce. 

ZE SRDCÍ LÍSTEČKY, Z LISTŮ TULIPÁN

Tak jako s jablíčkem i u tvaru srdce se snažíte, aby bylo hezky souměrné a uprostřed šálku. Proto myslete na to, že při přiblížení konvičky ke hladině kávy, abyste začali kreslit své srdce, musí zobáček konvičky směřovat né doprostřed hladiny, ale právě kousek před střed. Toto pravidlo ovšem neplatí při tvorbě tulipánu. Základní tulipán jsou vlastně dvě srdce za sebou, přičemž to předcházející není dokončené přeškrtnutím. Jeho tvar je upraven až při přeškrtávání toho druhého – posledního – srdíčka v šálku. 

 

S přibývajícími zkušenostmi, schopnostmi a šikovností v latte artu přibývají i lístečky tulipánu. Nakonec jich můžete mít v šálku třeba až osmnáct. Ale na to musíte dostatečně trénovat. Každý lístek je ono nepřeškrtnuté srdíčko. Za každým lístkem vytvoříte další a další lístek a teprve ten poslední, který se vám do šálku vleze, přeškrtnete oním kouzelným pohybem. Tento pohyb a tedy i proud mléka padající z konvičky ukončíte až za lístkem, který jste kreslili jako první. Takhle vznikají tulipány v kávě. 

VÍC LÍSTKŮ, VÍC TULIPÁN, VÍC LATTE ARTIST

To, kolik lístků váš tulipán bude mít, rozhoduje o umístění prvního lístku. Pro základní tulipán začněte první lístek tvořit jen mírně za středem hladiny kávy. Čím více lístků chcete do vašeho cappuccina dostat, tím víc se musíte naučit si je na hladině upravovat. Mírným pohybem konvičky směrem doprostřed lístku, si svůj vytvářený lístek trochu zploštíte. Bílý mléčný kulatý flíček tak prostě prohnete do tvaru vzdáleně připomínající měsíc… no, možná spíše zahnutý rohlík je přesnějším připodobněním. Pracujete takhle s každým dalším lístkem. Ten se prohne a zasune k tomu předcházejícímu. Dokud se vám jich nevleze do vašeho cappuccina třeba až osmnáct. Jakmile to zládnete, osmnáctilístkový tulipán, můžete si bezestudu říkat mistr latté artu a já vás pozvu na kávu.

 

Teď už víte, jak na cappuccino se srdcem a jak se sadí tulipány do kávy. V dalším článku na našem blogu, který se bude věnovat technice latte artu, vám poradíme, jak se tvoří v kávě rosety. Takové ty lístečky, peříčka či spíše kapradiny. Ten obrázek, který je symbolem café latte. Máte se na co těšit, protože to, co jste se dnes naučili o kreslení tulipánů, vám se zvládnutím tvaru rosety až tak moc nepomůže. Proč? O tom zase příště.

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Spokojení zákazníci

99% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

80 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 950 Kč
Autor : Mirka Vnenková
Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 4.7.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení.