Podzimní hity z nabídek kaváren jsou nápoje, které příjemné zahřejí v chladném dni a voní kořením, které už už naznačuje příchod zimy a Vánoc. Dříve než naplno propuknou vánoční přípravy si užijte podzim se vším, co k němu patří a tím je už po několik sezón i u nás oblíbená káva s příchutí pumpkin spice nebo perníčku.
V dnešním článku se dozvíte:
Odkud se vzalo dýňového latté?
Pumpkin Spice lattéčka jsou v nabídkách českých kaváren už po několikátou sezonu podzim/zima. Dýňové neboli pumpkin spice latté má své kořeny v Americe. Aby také ne, když právě z této části světa samotná dýně pochází. V Severní Americe ji objevili evropští kolonizátoři a hned dýni začlenili do svých receptů, přičemž první recepty na dýňový koláč pocházejí už z roku 1670.
Z původně slaně kořeněných dýňových koláčů se časem přecházelo i na jiné a sladší druhy koření. Koncem 20. století se pak v kuchařkách psaly recepty o sladkých dýňových koláčích vyrobených s přimícháním směsi koření. Tuto směs tvořila skořice, muškátový oříšek, zázvor, hřebíček a někdy i nové koření. Koláče s dýní a takovou kořenící směsí se staly typickou chutí podzimní sezóny.
První Pumpkin Spice Latté
Od roku 2003 se tato v Americe typická chuť podzimu spojila s kávou. Tento nápad dostal zaměstnanec Starbacksu Peter Dukes, který měl za úkol vytvořit nový nápoj v nabídce. Z espressa a napěněného mléka vytvořil základ – klasické latté, které doplňil skořicí, hřebíčkem a kořeněnnou dýňovou omáčkou. Na hladinu nápoje ještě posadil kopec šlehačky, kterou poprášil dýňovým kořením.
Dýňové latté se stalo během krátké doby absolutním hitem podzimní sezóny a stále se v pobočkách zmíněného kavárenského řetězce prodává ve více než 50 zemích. Za prvních dvanáct let prodal Starbucks více než 200 milionů kusů tohoto nápoje. Není se tak čemu divit, že se pumpkin spice latté stalo vyhledávaným nápojem i v dalších kavárnách.
Pumpkin latté jako podzimní hit kaváren
Postupně tak různé kavárny po celém světě zařazovali dýňové latté do svých podzimních nabídek a vytvářeli tak vlastní verze tohoto nápoje. Pro přípravu nápoje v kavárenském provozu je vhodnější než kořeněnou dýňovou omáčku použít sirup. Většina kaváren upřednostňuje přípravu pumpkin spice latté s použitím zakoupeného sirupu od dodavatele, kterým je například Monin. Některé kavárny si potrpí na originálním vlastnoručně vyrobeném sirupu.
Vyrobit si vlastní sirup není nic složitého, stačí jen trochu ingrediencí a času. Svůj domácí dýňový sirup pak můžete využít nejen k přípravě pumpkin spice latté, ale také k výrobě dalších nápojů. Přidat jej můžete například do horké čokolády, podzimní limonády nebo do míchaných alkoholických drinků.
Jak na dýňový sirup do kávy
Na domácí dýňový sirup budete potřebovat:
- jednu menší nebo polovinu dýně Hokkaido
- 300 g cukru
- 600 ml vody
- dýňové koření: hřebíček, skořice,nové koření, muškátový oříšek, zázvor a třeba ještě badyán, kardamon, pepř, vanilkový lusk či kůru z pomeranče
Nejprve potřebujete vytvořit dýňové pyré. To připravíte tak, že dýni rozkrojíte, vydlabete semínka, nakrájíte na měsíčky, odstraníte slupku a dáte péct do předehřáté trouby na 200°C. Dýni pečete rozloženou na plechu pokrytém pečícím papírem dokud nezměkne. Upečenou dýni nechejte vychladnout a pak ji rozmixujte na pyré.
Dále si připravte kořeněný sirup. Do hrnce nalijte vodu a přisypte cukr i koření. Na mírném plameni nechte cukr ve vodě rozpustit. Pak přidejte dýňové pyré a dohromady vařte ještě zhruba 20 minut dokud směs nezačne houstnout.
Uvařenou směs nyní přeceďte přes plátýnko, aby protekl jen čirý sirup. Pokud však chcete více originální dýňové latté, tak směs neceďte, jen vytáhněte pryč kousky koření a dýňovou omáčku nalijte do uzavíratelné sklenice. Omáčku či sirup pak skladujte v chladu a spotřebujte zhruba do měsíce.
Pumpkin Spice Latté recept
Do šálku na latté dejte dvě lžíce kořeněné dýňové omáčky nebo sirupu. Přidejte espresso a teplé napěněné mléko. Vyšlehané mléko nenalévejte až po okraj, ale nechte si kousek místa. Hladinu nápoje dozdobte šlehačkou a posypte mletým dýňovým kořením, nebo jen skořicí.
Nemáte domácí kávovar s parní tryskou? S těmito pomocníky mléko snadno napěníte
Vegan latté s příchutí Pumpkin Spice
Není pro vás příprava oblíbeného Pumpkin Spice Latté ze sirupu to pravé? Možná hledáte trochu zdravější verzi tohoto skvělého nápoje. V nejdůležitějších věcech se tento recept moc neliší. Také se zakládá na dýni, dýňovém koření a dobré kávě. Postrádá však bílý cukr a kravské mléko. Zajímá vás tato varianta? Pojďte si veganské dýňové latté taky zkusit!
Budete potřebovat:
- 1/2 hrnku mandlového mléka
- 3 lžíce dýňového pyré (viz příprava sirupu)
- 2 lžičky medu (či jiného sladidla)
- 1/2 lžičky vanilkového extraktu
- 1/2 lžičky dýňového koření (skořice, zázvor, hřebíček, muškátový oříšek)
- a samozřejmě kávu (půl hrnku černé kávy nebo 1-2 espressa)
Zdravé dýňové latté pro vegany [recept]
Mandlové mléko smíchejte s dýňovým pyré a 30-45 s ohřívejte v mikrovlnné troubě nebo na mírném plamenu na sporáku. Teplé dýňové mléko dochuťte kořením, vanilkou a medem. Vše vyšlehejte do mléčné pěny a nalijte na připravenou kávu. Nakonec zaprašte dýňovým kořením.
Perníkové cappuccino. Více než káva se skořicí
Dýně je sice charakteristickým znakem podzimu, ale kromě pumpkin spice latté se můžete v chladném dni zahřát i perničkovým latté či perníčkovým cappuccinem. Vůně perníkového koření je více než symbolem podzimu malým naladěním na jistojistě se blížící vánoční čas. Typické pečení perníčků také neuniklo pozornosti baristů, kteří jejich vůni a chuť zakomponovali do kávy.
Vytvoření perníčkového neboli gingerbread cappuccina se opět odvíjí od kořeněného sirupu. Stejně jako ten dýňový tak i sirup s příchutí perníku si můžete zakoupit u dodavatelů kávových sirupů. Nebo se také můžete rozhodnout pro vlastní domácí výrobu. Tento sirup je ještě snazší než předcházející dýňový.
Jak na perníkový sirup do kávy
Na domácí perníčkový sirup budete potřebovat:
- 500 ml vody
- 250 g cukru
- perníkové koření: badyán, nové koření, anýz, kardamon, koriandr a fenyklu, skořice a hřebíček
Vše dejte do hrnce a za občasného míchání na mírném plameni nechejte směs svařit. Vařte dohromady zhruba půl hodinu. Uvařený sirup nechte zchladnout, přeceďte nebo vyberte koření a přelijte do lahve.
Recept na domácí Perníkové cappuccino
Při vytváření perníčkového cappuccina dejte do šálku opět nejprve sirup. Na něj přidejte espresso a dolejte napěněným mlékem. Také můžete zase nechat trochu místa od kraje šálku a hladinu překrýt kopcem šlehačky, kterou dozdobte, buď také zaprášením mletého perníkového koření či skořice, nebo rozdrobeným či strouhaným perníkem.
Nebo si upečte do zásoby malé perníčky na zdobení vašich podzimních káv. Vzhledem k oblibě cukroví jako upečených perníčků ve tvaru panáčka, můžete i v kavárnách často narazit na perníčkové latté či cappuccino z jehož šlehačky na vás mává malý „pan perníček“.
Jak udělat nealkoholický svařák z kávy?
Ani abstinent nemusí přijít zkrátka, když přichází čas svařáků. Věděli jste, že s kořením na svařák můžete připravit i kávu? Nejen že to jde, ale kávový svařák chutná naprosto luxusně!
Na kávový svařák potřebujete:
- 3 litry kávy Cold Brew
- 150 g cukru krystal (více dle vlastní chuti)
- 1 pomeranč (nakrájený)
- 4 ks skořice
- 4 ks anýzu
- 4 ks kardamomu
- 1 hřebíček
- špetka soli
Kávový svařák: recept
Postup přípravy kávového svařáku je obdobný tomu z vína. To znamená, že všechny ingredience prostě smícháte v jednom kastrolu a svaříte dohromady. Jak snadné že? Jen dejte pozor na to, ať kávu s kořením přímo nevaříte. Svařit svařák (kávový, ale i klasický z vína) totiž znamená ohřívat směs v kastrolu jen do té doby, než dojde bodu varu a těsně před tím odstavit.
Pak už jen nechte svařák chvilku zchladnout. Při přelévání do servírovací nádoby nebo vašeho hrníčku jej sceďte přes sítko, ať vás kousky koření při popíjení neobtěžují.
Cold Brew je káva pro celý rok. V létě na ledu, v zimě do svařáku ⛄
Časté dotazy k podzimním kávám
Hitem kaváren je na podzim především dýňové latté neboli pumpkin spice latte. S blížícími se Vánocemi pak kavárny provoní již tradičně perníčkové latté. V podzimních kávových receptech se využívá především teplé mléko a sladký aromatický sirup. Například jako v oblíbeném latté s karamelem či dirty chai latté s 👉 chai směsí.
Příprava domácího sirupu je v podstatě jednoduchá. Spočívá ve svaření klasického cukrového sirupu (cukr rozpuštěný ve vodě) a vybrané příchutě. Tedy přidání koření či ovocného rozvaru. Nakonec se vše na mírném plameni provaří a scedí pro čistý sirup do kávy.
Záleží na vaši fantazii, vkusu a chuti. Převážně se využívá buď zaprášení povrchu kávy – šlehaného mléka skořicí, perníkovým či dýňovým kořením. Také je dýňové latté často podáváno se šlehačkou na vrchu a posypanou opět kořením, kakaem nebo zalitou toppingem (sirupem) z karamelu, čokolády či dýně.
Možná vás bude zajímat také:
Co se děje v pražírně? Aktuálně máme tyto výběrové kávy: