čtení na 5 minut | kategorie : Kávové recepty

Podzimní hity z nabídek kaváren jsou nápoje, které příjemné zahřejí v chladném dni a voní kořením, které už už naznačuje příchod zimy a Vánoc. Dříve než naplno propuknou vánoční přípravy si užijte podzim se vším, co k němu patří a tím je už po několik sezón i u nás oblíbená káva s příchutí pumpkin spice nebo perníčku.

Když nastane podzim, tak se venku ochladí a zbarvené listy postupně odpadávají ze stromů. Pouštíme draky, sbíráme kaštany a žaludy. V kavárnách podzimní období znamená změnu od letních studených nápojů, jakým je například kávový hit horkých dnů – cold brew. Naopak se mezi sezónní taháky zařadí teplé nápoje jako pumpkin spice latté nebo perníčkové cappuccino.

PŮVODNÍ DÝŇOVÉ KOŘENÍ

Tyto dva nápoje jsou v nabídkách českých kaváren už po několikátý podzim a už tak patří k tradicím podzimních dnů. Dýňové neboli pumpkin spice latté má své kořeny v Americe. Aby také ne, když právě z této části světa samotná dýně pochází. V Severní Americe ji objevili evropští kolonizátoři a hned dýni začlenili do svých receptů, přičemž první recepty na dýňový koláč pocházejí už z roku 1670.

 

Z původně slaně kořeněných dýňových koláčů se časem přecházelo i na jiné a sladší druhy koření. Koncem 20. století se pak v kuchařkách psaly recepty o sladkých dýňových koláčích vyrobených s přimícháním směsi koření. Tuto směs tvořila skořice, muškátový oříšek, zázvor, hřebíček a někdy i nové koření. Koláče s dýní a takovou kořenící směsí se staly typickou chutí podzimní sezóny.

 

KDE SE VZALO PUMPKIN SPICE LATTÉ?

Od roku 2003 se tato v Americe typická chuť podzimu spojila s kávou. Tento nápad dostal zaměstnanec Starbacksu Peter Dukes, který měl za úkol vytvořit nový nápoj v nabídce. Z espressa a napěněného mléka vytvořil základ – klasické latté, které doplňil skořicí, hřebíčkem a kořeněnnou dýňovou omáčkou. Na hladinu nápoje ještě posadil kopec šlehačky, kterou poprášil dýňovým kořením.

 

Dýňové latté se stalo během krátké doby absolutním hitem podzimní sezóny a stále se v pobočkách zmíněného kavárenského řetězce prodává ve více než 50 zemích. Za prvních dvanáct let prodal Starbucks více než 200 milionů kusů tohoto nápoje. Není se tak čemu divit, že se pumpkin spice latté stalo vyhledávaným nápojem i v dalších kavárnách. 

 

PODZIMNÍ HIT KAVÁREN

Postupně tak různé kavárny po celém světě zařazovali dýňové latté do svých podzimních nabídek a vytvářeli tak vlastní verze tohoto nápoje. Pro přípravu nápoje v kavárenském provozu je vhodnější než kořeněnou dýňovou omáčku použít sirup. Většina kaváren upřednostňuje přípravu pumpkin spice latté s použitím zakoupeného sirupu od dodavatele, kterým je například Monin. Některé kavárny si potrpí na originálním vlastnoručně vyrobeném sirupu.

 

Vyrobit si vlastní sirup není nic složitého, stačí jen trochu ingrediencí a času. Svůj domácí dýňový sirup pak můžete využít nejen k přípravě pumpkin spice latté, ale také k výrobě dalších nápojů. Přidat jej můžete například do horké čokolády, podzimní limonády nebo do míchaných alkoholických drinků.

JAK NA DÝŇOVÝ SIRUP

Na domácí dýňový sirup budete potřebovat:

 

  • jednu menší nebo polovinu dýně Hokkaido
  • 300 g cukru
  • 600 ml vody
  • dýňové koření: hřebíček, skořice,nové koření, muškátový oříšek, zázvor a třeba ještě badyán, kardamon, pepř, vanilkový lusk či kůru z pomeranče

 

 

Nejprve potřebujete vytvořit dýňové pyré. To připravíte tak, že dýni rozkrojíte, vydlabete semínka, nakrájíte na měsíčky, odstraníte slupku a dáte péct do předehřáté trouby na 200°C. Dýni pečete rozloženou na plechu pokrytém pečícím papírem dokud nezměkne. Upečenou dýni nechejte vychladnout a pak ji rozmixujte na pyré.

 

Dále si připravte kořeněný sirup. Do hrnce nalijte vodu a přisypte cukr i koření. Na mírném plameni nechte cukr ve vodě rozpustit. Pak přidejte dýňové pyré a dohromady vařte ještě zhruba 20 minut dokud směs nezačne houstnout.

 

Uvařenou směs nyní přeceďte přes plátýnko, aby protekl jen čirý sirup. Pokud však chcete více originální dýňové latté, tak směs neceďte, jen vytáhněte pryč kousky koření a dýňovou omáčku nalijte do uzavíratelné sklenice. Omáčku či sirup pak skladujte v chladu a spotřebujte zhruba do měsíce. 

 

JAK PŘIPRAVIT PUMPKIN SPICE LATTÉ

Do šálku na latté dejte dvě lžíce kořeněné dýňové omáčky nebo sirupu. Přidejte espresso a teplé napěněné mléko. Vyšlehané mléko nenalévejte až po okraj, ale nechte si kousek místa. Hladinu nápoje dozdobte šlehačkou a posypte mletým dýňovým kořením, nebo jen skořicí.

Potřebujete poradit s napěněním mléka? Přečtěte si článek o šlehání mléka a technice latte art.

CAPPUCCINO S VŮNÍ PERNÍČKU A VÁNOC

Dýně je sice charakteristickým znakem podzimu, ale kromě pumpkin spice latté se můžete v chladném dni zahřát i perničkovým latté či perníčkovým cappuccinem. Vůně perníkového koření je více než symbolem podzimu malým naladěním na jistojistě se blížící vánoční čas. Typické pečení perníčků také neuniklo pozornosti baristů, kteří jejich vůni a chuť zakomponovali do kávy. 

 

Vytvoření perníčkového neboli gingerbread cappuccina se opět odvíjí od kořeněného sirupu. Stejně jako ten dýňový tak i sirup s příchutí perníku si můžete zakoupit u dodavatelů kávových sirupů. Nebo se také můžete rozhodnout pro vlastní domácí výrobu. Tento sirup je ještě snazší než předcházející dýňový.

 

JAK NA PERNÍČKOVÝ SIRUP

Na domácí perníčkový sirup budete potřebovat:

 

  • 500 ml vody
  • 250 g cukru
  • perníkové koření: badyán, nové koření, anýz, kardamon, koriandr a fenyklu, skořice a hřebíček

 

Vše dejte do hrnce a za občasného míchání na mírném plameni nechejte směs svařit. Vařte dohromady zhruba půl hodinu. Uvařený sirup nechte zchladnout, přeceďte nebo vyberte koření a přelijte do lahve.

JAK PŘIPRAVIT PERNÍČKOVÉ CAPPUCCINO

Při vytváření perníčkového cappuccina dejte do šálku opět nejprve sirup. Na něj přidejte espresso a dolejte napěněným mlékem. Také můžete zase nechat trochu místa od kraje šálku a hladinu překrýt kopcem šlehačky, kterou dozdobte, buď také zaprášením mletého perníkového koření či skořice, nebo rozdrobeným či strouhaným perníkem. 

 

Nebo si upečte do zásoby malé perníčky na zdobení vašich podzimních káv. Vzhledem k oblibě cukroví jako upečených perníčků ve tvaru panáčka, můžete i v kavárnách často narazit na perníčkové latté či cappuccino z jehož šlehačky na vás mává malý “pan perníček”.

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 12 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

89 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Autor : Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 31.10.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu