čtení 9 minut | Blog / Založení kavárny

Provoz kaváren sice poslední dobou nebyl lehký, pokud jste však krizi úspěšně překonali nevzdávejte se ani teď. Chcete vědět, jak přilákat více zákazníků, a navíc si je udržet? Jak dát o sobě vědět turistům a být volbou č. 1 vašich zákazníků? Dnes vám ukážu 10 marketingový triků pro vaši kavárnu. Tak pojďme na to!

Ideální zákazníci jsou ti, kteří jsou nejblíž

Udělejte si průzkum zákazníků ve vašem okolí. Jsou to rodinné domy a maminky s dětmi? Přizpůsobte tomu kavárnu, vybavte jí stoličkami pro děti, ale také zařaďte do nabídky více zdravější variant, které poslední dobou matky vyhledávají a nebo také bezkofeinovou kávu. Skvělou volbou také může být zajímavý doprovodný program, který rovněž může přilákat více zákazníků.

Jaké otázky byste si měli v oblasti marketingu položit a co byste o marketingu kaváren měli vědět nejdříve? Odpověď najdete v našem článku: „Jak na propagaci kavárny“.

Pokud máte ve vaší blízkosti kancelářské komplexy zaměřte se na ně. Zaujmout je můžete pomocí věrnostního programu nebo přímo donáškovým systémem do kanceláří. Z počátku se to možná zdá jako komplikace a budete si na dopolední směny najít dalšího zaměstnance. Pro zákazníky z blízké firmy se však snáz stanete volbou č. 1.

Leží vaše kavárna v blízkosti nákupního centra? Založte vaší propagaci na základě vaší skvělé kávy, kterou v nákupním centru zákazníci nedostanou, a navíc na tom, že si mohou po nákupech dopřát klid ve vaší útulné kavárně. 

Když už zákazníka do kavárny přilákate, určitě oceníte, když se stane vaším věrným zákazníkem, který se k vám bude rád vracet. Chcete vědět, jak můžete uzpůsobit vaši kavárnu a udělat zákazníkovi z návštěvy vaší kavárny zážitek. Podívejte se na našich 8 tipů.

Kavárna jako coworking? Využijte toho!

Nejen pokud je vaše kavárna blízko kancelářského komplexu, bude váš podnik možná také vhodným místem pro coworking. Pokud vaše kavárna patří mezi ty větší, nabízíte internet možná byste mohli fungovat také jako coworking.

Zákazníci, kteří se do vaší kavárny vydají pracovat, u vás pravděpodobně budou sedět i několik hodin. Využijte toho a nabídněte jim například snídaňové či obědové menu, ke kterému mohou získat dolití filtrované kávy se slevou a tak možná neskončí jen u snídaně či oběda, ale i u dortíku.

Mít logo na papírové kelímku na kávu se možná zdá jako maličkost. A vlastně ano, je to maličkost, ale i ta může způsobit, že se o vás dozví noví zákazníci. Představte si situaci, kdy si k vám zákazník přijde do kávu s sebou. Později se potká s kamarádem/kamarádkou a ten/ta si všimne loga na kelímku a zeptá se ho: „odkud to má kávu, že tuto kavárnu nezná“. Ten mu/ji kromě toho odkud kávu má, dá také kladnou recenzi na kávu. Známý tak při příštím přemýšlení, kam na kávu, zajde právě do vaší kavárny.

Chcete vylepšit vaše menu a nejste si jistí, co vám v něm nesmí chybět? Či vás zajímá, proč by vám v kavárně nemělo chybět batch brew? I těmto tématům jsme se na našem blogu věnovali.

Merch vaší kavárny

Tento tip navazuje na ten předchozí. Na začátek je však dobré říct, že není vhodným krokem pro nové kavárny, a i když už je vaše kavárna zajetá a má své stálé zákazníky, tak by se to v tom případě nemělo přehánět.

Pokud nevíte, co merch je, jedná se o zkratku slova merchandise a tedy zboží, které je produktem vaší kavárny. Má reklamní funkci, ale od reklamních předmětů, které se rozdávají zdarma se liší tím, že se prodává. Díky merchy, který pak zákazníci používají či nosí se o vás dozvídá i jejich okolí. Často se jedná například o trička, čepice nebo plátěné tašky.

Kouzlo kvalitního merche spočívá právě v tom, že na daný produkt nedáte jen svoje logo, ale zpracujete ho víc kreativně. Spojíte ho například s něčím, co je pro vaši kavárnu typické.

Vhodným merchem pro kavárnu může být také kávové příslušenství. Zajímavým tipem může být například spojení se značkou keramiky nebo menším začínajícím tvůrcem, kteří pro vás vytvoří limitovanou řadu šálků, jiného servírovacího nádobí či překapávačů na kávu.

Pokud se rozhodnete do tvorby merche investovat, přemýšlejte, co by vaši zákazníci chtěli a využili. Vytvořte si například vlastní kolekci termohrnků, které zákazníci mohou použít i kdykoliv jindy. Nechcete přece vytvořit něco, co pak bude k ničemu či to dokonce nebude nikdo chtít. A nejlepší je vlastně zeptat se přímo zákazníků.

Jste kavárna a odebíráte kávu od cizích pražíren? Co takhle s merchem začít v podobě kávy, která bude upražená podle vás a bude mít také váš jedinečný obal. Službu balíčků na míru nabízíme i u nás v Lázeňské, stačí když nám napíšete a vše pak společně domluvíme.

Věrnostní program jako základ

Šestá, osmá nebo desátá káva zdarma? Prakticky klasika všech kaváren. Možná si tedy říkáte, když to mají všichni, že vy to nepotřebujete. V případě věrnostního programu je tomu spíš naopak. I taková maličkost jako absence věrnostního programu může způsobit, že se zákazník rozhodne jít k vaší konkurenci.

Jestli budete nabízet sedmou nebo desátou kávu zdarma je na vás. Dobré je se také ale zamyslet, že ne všichni zákazníci chodí právě na kávu. Některé kavárny tuto situaci řeší, tak že poskytnou zákazníkům kartičku, na kterou se jim za každý nákup načítají body. Ty jim pak zajistí například slevu na další nákup. Takovýto věrnostní program je výhodný nejen pro zákazníka, ale i pro vás. Můžete tak zjišťovat, co si stávající zákazníci dávají nejčastěji a podle toho například i upravovat nabídku či ještě více podpořit jejich věrnost, jako například milou pozorností v den jejich narozenin.

Pokud pro vás kartičky představují zbytečný odpad, tak i pro vás tu mám jeden tip. Kartičky nejen ty věrnostní, ale i klasické cvakačky na x-tou kávu zdarma mají své on-line verze. Věrnostní program si také můžete snadno zařídit, pokud objednávky využíváte systém Storyous. Zákazník vám pak při objednávce sdělí pouze jeho vlastní kód.

Kavárny na sociálních sítích

Pokládat otázku, zda má smysl být na sociálních sítích snad ani nemusím. V dnešní době je to prakticky nutnost. Já sama často právě Instagram používám k hledání podniků, pokud jsem někde na cestách ať už v Česku nebo zahraničí. Prakticky samozřejmostí je mít profil na Instagramu, a to především pokud je vaše cílová skupina spíš mladší. V případě, že je starší tak nešlápnete vedle ani Facebookovou stránkou.

Jaký obsah byste na Instagram měli tvořit a několik dalších tipů na Instagram najdete v našem článku o tom, jak vytvořit instafriendly kavárnu.

Jednou věcí je na sociálních profil mít a ta druhá na nich být aktivní. Právě to může být klíčovým faktorem, když se zákazník bude rozhodovat mezi vámi a vaší konkurencí. Proto byste měli na vašich sociálních sítích mít kromě adresy také snadno zjistitelnou otevírací dobu a mezi příspěvky také třeba to, jako máte kávu aktuálně na mlýnku či jaké zákusky jste dnes napekli. Na druhou stranu nemusíte sdílet vše a nad obsahem je také potřeba přemýšlet. 

Možná právě vy znáte svůj podnik nejlépe, pokud však sociálním sítím nerozumíte zcela, zkuste osobu, která bude vaše sociální sítě spravovat, najít mezi vašimi zaměstnanci či stálými zákazníky. Protože kdo jiný než zákazník, dokáže zákazníka oslovit lépe.

Kávoví influenceři jako způsob propagace kavárny

Ve spojitosti se sociálními sítěmi také zmíním influencery. Právě ti mohou mít také skvělou příležitostí, jak o vaší kavárně nechat dozvědět více lidí. Buď můžete doufat, že k vám zavítají sami od sebe nebo druhou možností je je oslovit se se zajímavou nabídkou. Kromě kávových influencerů můžete vsadit i na ty, kteří jen často chodí do kaváren a o kávu se zajímají, ale nevěnují se jí prvořadě. Dobrou volbou bude také oslovení přímo místních influencerů, protože i když mají možná méně sledujících, dost pravděpodobně je sledují právě lidé z jejich okolí, tedy i vašeho okolí.

Jací jsou u nás kávoví influenceři a kvůli jakému obsahu je jejich fanoušci sledují? Přečtete si náš článek o lidech, kteří ovlivňují o svět kávy.

Jednou z častých chyb mnoha kaváren je to, že možná mají perfektní kávu, krásný prostor a ty nejlepší zákusky, ale je těžké jejich pobočku najít. Proto se ujistěte, že na Google mapách je vaše správná adresa, máte jí navíc uvedenou i na vašich sociálních sítích. Stejně tak na nich uvedete svoji aktuální otevírací dobu, kterou v případě změny upravíte.

Vašim velkým kamarádem by měla být také funkce Moje firma na Googlu. Díky ní se informace o vaší kavárně při zadání názvu podniku objeví na boční straně výsledků vyhledávání. Kromě adresy a otevírací doby by tu neměl chybět ani kontakt v podobě funkčního telefonního čísla či e-mailu. Do funkce lze přidat i pár vlastních fotek, zákazník tak snadno zjistí, jak váš podnik vypadá a nezapomenout byste neměli ani na menu.

Jedna věc je však onlinové nasměrování a druhá offlinové. Pokud vaše kavárna není zrovna u hlavní ulice je vhodné dostatečně označit nejen samotný podnik, ale také cestu k ní.

naše prodejna s kavárnou a zahrádkou
Naše kavárna je menší, a tak by jí mohli kolemjdoucí zákazníci přehlédnout, právě proto jsme před pražírnou navíc umístili ceduli, díky které si zákazníci Lázeňské lépe všimnou. Zdroj: Lázeňská káva

Kávové workshopy, kurzy, přednášky a jiné eventy v kavárně

Díky emocím, které zážitek v zákaznících vzbudí, se může jejich vztah k vaší kavárně přesunout na zcela jinou rovinu. Mým dalším tipem je tak organizace workshopů, kurzů či přednášek. Ty se mohou kávy týkat a můžete je organizovat přímo vy, jako například kurzy na metody přípravy kávy, cupping, tedy kávovou ochutnávku nebo přednášku o novinkách ve světě kávy.

Stejně tak, ale s kávou nemusí mít prakticky nic společného. Pokud je vaše dostatečně prostorná můžete buď mimo otevírací dobu nebo po upravení i během ní poskytnout vaše prostory k organizaci například různých tvůrčích odpolední pro ženy, swapu květin nebo charitativního bazárku. Během takových to akcí může váš bar nadále fungovat, vy si vyděláte a konání akce přiláká nové zákazníky.

Díky prohlídkám pražírny či cuppingům, můžeme zákazníkům naši práci přiblížit. Zdroj: Lázeňská káva

Odlište se od konkurence pomocí menu či prostoru

Čím se lišíte od konkurence? Mají vaše konkurenční podniky něco, co vy ne? Najděte si, co naopak vás bude odlišovat od nich. Máte větší prostor, využijte ho! Máte možnost zahrádky? Pro léto bude vaše kavárna volbou číslo jedna? Jedinečné zákusky či signature nápoj. I to jsou možnosti, díky kterým si zákazníci mohou zvolit právě vás. Důležité je však jim o tom dát vědět.

Něco se vám nezadařilo a zákazník vám zanechal na internetu špatnou recenzi? Poradíme vám, jak se v této situaci zachovat.

Roznáškové služby aneb káva nebo zákusek až domů

Jestli nějaké služby měly během covidu boom, tak to byly bez pochyby ty roznáškové. A covid necovid, využívání těchto služeb se do budoucna nejspíš nevyhnete a obzvlášť pokud je vaše kavárna ve větším městě.

Spuštění roznáškové služby není jednoduché. Možností je buď oslovit některou z větších roznáškových služeb, nebo si vše obstarat po svém. Jak už jsem zmínila, zavedení těchto služeb má pro vás smysl především pokud jste ve velkém městě a nechcete přijít ani o zákazníky, kteří to k vám nemají zrovna nejblíž. Takže roznášková služba pro vás nemusí být bonusem za každou cenu.

Navíc je také potřeba myslet na to, že je vše nejdříve potřeba důkladně logisticky promyslet. Kávu a ani jiné jídlo totiž zákazníkovi nechcete dovézt studenou (pokud tedy nebyla připravená v ledové verzi) a ani nechcete, aby na dobroty od vás nemusel čekat příliš dlouho.

A takovým tipem na závěr je znovu Storyous, který nyní zavedl spojení s roznáškovou službou Wolt.

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

Bez pochyby profil na sociálních sítích. Pokud chcete, aby se o vás snadno dozvěděli i lidé, kteří o vás neslyšeli, ale chystají se například navštívit město, ve kterém vaše kavárna stojí, právě sociální sítě jsou ten způsob, jak se o vaší kavárně mohou dozvědět. 

Chybět by vám neměl profil také ve službě Moje firma na Googlu, kde o zákazníci zjistí všechny důležité informace.

U nás v Lázeňské pražíme také na zakázku a můžeme vám upražit 👉 kávu na míru. Ať už chcete limitku k výročí vaší kavárny nebo kávu do stálé nabídky.

Šikovní zaměstnanci jsou půlka úspěchu!

U nás v Lázeňské nabízíme rekvalifikační kurz Barista s akreditací MŠMT, který je vhodný jak pro nové baristy a stejně tak pro ty, kteří se chtějí zdokonalit a získat více zkušeností.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 2

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro kavárny
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva pražíme kávu pro kavárny dle chutí zákazníků
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
velkoobchod kávy a vybavení
Velkoobchod kávy káva, kávové vybavení a příslušenství
služby pro kavárny

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč