Čtení: 7 minut

Jaké máme kávové influencery v Česku a kteří zahraniční influenceři by neměli uniknout vaší pozornosti? Právě o tom bude řeč v dnešním článku. Influenceři mají vliv na názory a chování lidí v různých oblastech a jinak tomu není ani ve světě kávy. Většina influencerů sdílí, kam si zajít na dobrou kávu nebo jak si ji připravit doma. Setkat se můžete také se spoluprácemi influencerů s kavárnami nebo pražírnami.

ČEŠTÍ KÁVOVÍ INFLUENCEŘI

Kávová scéna v Česku se rozrůstá každým rokem, kdy přibývá mnoho nových kaváren i pražíren. Na sociálních sítích najdete hned několik Čechů a Češek, kteří se dělí o své tipy na kavárny nebo o recepty na přípravu kávy. Kdo to tedy je?

MR.COFFEEBEAN

Pokud máte svůj profil na sociální síti Instagram a alespoň trochu se tu zajímáte o českou kávovou scénu, pravděpodobně vám neunikl účet @mr_coffeebean. Za profilem stojí Jakub Mertlík, pokročilý kavárenský povaleč a velký milovník i konzument výběrové kávy. Na jeho profilu najdete spoustu tipů, kam na kávu, ať už cestujete po Čechách, Moravě nebo po Evropě. Kavárny a kávy z různých pražíren na svém Instagramu recenzuje a pokud se vydáte v jeho stopách pravděpodobně nenarazíte na nic špatného. Kávu si připravuje také doma a jeho domácí kávová výbava je opravdu široká. Občas se také podělí o svůj recept na některou z alternativních příprav.

Nepodařila se vám vaše ranní káva, tak jak byste si představovali? Nevíte, v čem mohla být chyba? Poradit vám může také náš článek s nejčastějšími chybami při přípravě filtrované kávy.

VERONIKA TÁZLEROVÁ

Blogerka a influencerka Veronika Tázlerová, dříve známá také jako Stylish Coffee, se zaměřuje především na lifestyle. Na jejím blogu i Instagramu sdílí především tipy na kosmetiku a oblečení. Vzhledem k její práci a vystudovanému oboru u ní najdete i různé rady a tipy z oblasti marketingu. Proč jsem se jí však rozhodla zahrnout mezi kávové influencery? Veronika také často cestuje a už několik let tak vytváří mapu kaváren, na které najdete kavárny z celého světa, a i naší Lázeňskou kávu v Luhačovicích.

ZASKAFE?

Instagram @zaskafe tvoří dvě holky, které věří, že dobré kafe hory přenáší. Fungují primárně jako průvodce kavárnami po celém Česku, ale i Evropě. V jejich příspěvcích najedete přehledně zpracované hodnocení kaváren. Nezapomínají také vypíchnout, co je v dané kavárně jedinečného.

ROAST DIFFERENT

Jestli se chcete vydat opravdu do hloubi kávového světa, tak zpozorněte právě teď. Projekt slovenského baristy a kávového konzultanta Mária Adamčík. Obsah tvoří, jak na Instagram, tak na YouTube. Tam najdete především podcasty s opravdu zajímavými hosty z české i slovenské kávové scény. Podcasty jsou dostupné i na platformě Spotify.

LUKÁŠ HEJLÍK

Myslím, že není skoro nikdo, kdo by Lukáše Hejlíka a jeho projekt Gastromapa neznal. Lukáše stojí sledovat nejen, pokud chcete najít dobrou kavárnu kdekoliv v Česku, ale také když se chcete dobře najíst. Kromě Instagramu sdílí svoje tipy také na Facebooku. Českému gastru se věnuje také v podcastech Gastromapy. Jeho hosty jsou především majitelé různých typů podniků, kteří v podcastech sdílí svůj příběh.

SPADLA ANIČKA DO KAFÍČKA

Kam na kafe ve Vídni, Berlíně, Praze i jinde v Česku? Ty nejlepší tipy najdete na instagramovém profilu @spadla_anicka_do_kaficka. Za profilem stojí dvě kamarádky Aničky. Kavárny začaly obrážet u během studia na střední škole. Zkušenost mají i s prací v kavárně. Na svém profilu recenzují a postují fotky z kaváren podle toho, kam zrovna zamíří na výlet.

EUROPEAN COFFEE TRIP

tvůrci European Coffee Trip

Projekt European Coffee Trip vznikl v roce 2014 a stojí za ním dvojice Brňáků, Aleš Pospíšil a Radek Nožička. Jedním z jejich cílů bylo také vytvořit komunitu podobně smýšlejících lidí, kteří se chtějí dál učit a objevovat kulturu výběrové kávy, což se jim poměrně slušně daří.

Obsah vytváří v různých podobách hned na několika platformách a to Instagramu, YouTube, Facebooku, Twitteru, vlastním webu a od letošního podzimu také ve vlastní mobilní aplikaci pro iOS nebo Android. Během cestování po Evropě fotí, natáčí videa a dělají rozhovory s lidmi z kávového světa.

O všechny tipy na kavárny po celé Evropě se pak podílí na mapě na svém webu nebo ve své aplikaci. Kromě tipů na kavárny také natáčí videa, kde recenzují různé nové kávové příslušenství, zkouší připravovat kávu různými metodami a odpovídají na různé otázky, které si o kávě můžete klást.

Chcete se o výběrové kávě a všeho možného kolem ní dozvědět více? Podívejte se na náš článek s tipy, odkud čerpat další informace o kávě.

KÁVOVÍ INFLUENCEŘI VE SVĚTĚ

Světové kávové trendy nastavují především baristé a pražiči, pak jsou tu ale ještě kávoví influenceři. Právě ti tyto trendy, ale také různé tipy nebo i zábavný obsah, předávají kávovým nadšencům po celém světě. V této druhé části vám tedy představím alespoň pár z těch kávový influencerů, které stojí za to sledovat.

JUAN ANTONIO

Lámete si hlavu, jak jinak byste mohli připravit svou kávu? Tak zamiřte na instagramový profil juan23xxiii. Juan Antonio je sice menší influencer, zato má zkušenosti i ze světových soutěží jako španělské mistrovství baristů (Campeonato Nacional de Baristas) a v soutěži Spain Aeropress Championship se dokonce umístil jako třetí. Na svém Instagramu sdílí především tipy na přípravu kávy pomocí různého a mnohdy neobvyklého příslušenství.

JAMES HOFFMANN

Jestli by vám tvorba některého influencera neměla uniknout je to rozhodně ta od Jamese Hoffmanna. James se v roce 2007 stal mistrem světa baristů a rok poté spoluzaložil pražírnu Square Coffee Roasters. Tvoří primárně videa na jeho YouTube kanál, ale pod jménem @jimseven ho najdete také na Instagramu.

Jeho YouTube kanál sleduje už více než 1 milion lidí. Ve svých videích recenzuje různé kávové příslušenství, jak pro přípravu espressa, tak filtrované kávy. Ačkoliv během videí kávu připravuje, zrnka výběrové kávy nehodnotí, protože by to podle něj vzhledem k tomu, že má vlastní pražírnu, nebylo fér. Na jeho kanále najdete kromě recenzí také mnoho videí, ve kterých předává své zkušenosti jako například návod, jak si vybrat kávu, či vysvětluje jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pražení.

James hoffmann
James Hoffmann je mimo jiné také konzultantem různých firem zabývajících se kávovým příslušenstvím. Podílel se také vývoji rostlinného baristického mléka Mylk, které vyrábí značka Rebel Kitchen. Nápoj najdete i na našem e-shopu. Zdroj: asiantrader.biz

V roce 2014 vydal James také svou vlastní knihu The World Atlas of Coffee, která je kávovým průvodcem od zrnka až po šálek kávy.

ALTERNATIVE BREWING

Jestli hledáte recenzi nějakého kávového příslušenství, dobrým tipem vám bude YouTube kanál Alternative Brewing. Za tvorbou videí stojí Australan Josh. Mezi videi naleznete recenze a ukázky mlýnků na kávu, espresso kávovarů a mnoho dalšího kávového příslušenství.

JAMESPERRYCOFFEE

Je libo nějaký recept na přípravu kávy? Jedněmi z nejlepších kávových influencerů jsou baristi a je jedno, jestli je to ten, co vám připravuje každý den vaše oblíbené espresso u vás v kavárně nebo je to někdo na druhé straně zeměkoule. A právě James využívá svých desetiletých baristických zkušeností. Na jeho Instagramu, kde ho najdete jako @jamesperrrycoffee, kromě fotek sdílí především videa s recepty na přípravu filtrované kávy, ale i espressa.

V60 PODLE JAMESPERRYCOFFEE

Jeden z jeho receptů můžete použít klidně hned. Nejlepší volbou pro přípravu bude káva z Etiopie, použít můžete ale i nějakou jinou kávu z Afriky

 

  1. Namelete si 12 gramů kávy. James si na svém mlýnku Comandante nastavil hrubost na 25 kliků. Jaké hrubosti tomu odpovídají na jiných mlýnku, zjistíte v našem přehledu hrubostí.
  2. Připravte si 250 gramů vody o teplotě 99 °C. Po dovaření vody si prolijte papírový filtr a proteklou vodu vylijte. 
  3. Namletou kávu nasypte do filtru a navlhčete jí 50 g vody. 
  4. V čase 0:40 zalijte kávu 50 g vody krouživým pohybem. Zbylých 100 g vody nalijte do středu. To urychluje extrakci. 
  5. Celkový čas extrakce by měl být do 3 minut.
  6. Výsledkem by měla být káva s plným tělem, vyrovnanou ovocností a kyselostí.

Chcete si doma připravit skvělou filtrovanou kávu? Pak vám v kávovém koutku nesmí chybět překapávač.

50PERCENTARABICA

Na závěr tu mám tip na trochu pobavení. Pokud máte rádi memy, tedy obrázky s vtipnými popisky, mohl by vás zaujmout instagramový profil @50percentarabica, který založil Alan Jarrar. Jméno 50percentarabica má ještě hlubší význam, než se může zdát. Alan je totiž poloviční Arab a pracuje už několik let jako barista. Letos si navíc založil vlastní pražírnu Jokes Aside Coffee. Veškerý obsah na jeho sociálních sítích je v angličtině, Alan však už dlouhodobě žije v Česku.  

TANNER COLSON

Pokud jste i vy propadli novince mezi sociálními sítěmi tiktoku, tak mám pro vás také jeden tip. A tím je američan Tanner Colson, který na Tiktoku i Instagramu vystupuje jako @tannercolsoncoffee. Jeho záliba ve výběrové kávě začala při práci v kavárně. Tanner chtěl i nadále sdílet své zapálení a zkušenosti a tak začal natáčet na TikTok krátká videa, kde připravuje kávu různými metodami. Nejčastěji však u něj najdete přípravu espressa pomocí kávovarů značky Flair, se kterou také spolupracuje.

Poznejte kouzlo kávovarů Flair. Zjistěte, jak si můžete připravit špičkové espresso bez elektřiny třeba na chatě nebo v horách.

Nejčastější otázky na kávové influencery

Z těch českých by to rozhodně měl být Jakub Mertlík aka @mr_coffeebean, také účet @zaskafe a především @europeancoffeetrip, jejichž obsah je ale anglický. Pokud se přehoupneme do zahraničí, tak by vám neměl uniknout @jamesperryycoffee.

Ze světové kávové scény si nemůžete nechat ujít videa od European Coffee Trip a bezpochyby také YouTube kanál Jamese Hoffmanna. Na YouTube i Spotify najdete také podcasty roast different, které jdou v české a slovenské kávové scéně pěkně do hloubky.

Co mají kávoví influenceři z Čech i ze světa společného? Lásku k výběrovce!

Sdílíte tuto lásku s nimi? Nenechte už nikdy svůj kávový koutek zít prázdnotou. S naším kávovým předplatným dostanete každý měsíc tolik kávy, kolik jen chcete. A dopravu až k vašim dveřím platíme tentokrát my.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

239 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1290 Kč
Tagy :
Autor :
Markéta Nováková
S kávou už to táhnu pár let. Začalo to u lásky k flat whitu, pokračovalo to prací baristky a kreslením rozet do cappuccin. A teď balancuju mezi kávou a marketingem a mojí největší láskou je filtr. ❤️
Napsáno: 8.12.2021
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro