Londýn je jedním z evropských center výběrové kávy, a právě odtud pochází také pražírna Square Mile, která patří mezi průkopníky této oblasti. Kdo a co za úspěchem této pražírny stojí? Nejen o tom bude v tomto článku řeč.
Pražírna Square Mile – OBSAH:
ZAČÁTEK PŘÍBĚHU PRAŽÍRNY SQUARE MILE
U zrodu Square Mile Coffee Roasters stáli v roce 2008 pouze dva lidé. A to Anette Moldvaer and James Hoffmann. V současnosti je jich 28. Pokud nejste v kávovém světě úplný nováček, tak vám navíc jméno James Hoffmann není zcela cizí. James se v roce 2007 stal mistrem světa baristů a v posledních letech je také známý jako kávový influencer a konzultant. Jeho YouTube kanál sleduje už téměř milion lidí. I Anette má za sebou mnoho úspěchu. Jedním z nich je také vítězství v soutěži World Cup Tasters Championship.
Pražírna se soustředí primárně na velkoobchod a spolupracuje především s podobně smýšlejícími podniky. Jejich kávu si můžete vychutnat v mnoha kavárnách ve Spojeném království, ale i v zemích po celé Evropě.

KÁVA SQUARE MILE – 3 FAKTORY PRO JEJÍ VÝBĚR
Pro výběr kávy, kterou bude ve Square Mile pražit, je nejdůležitější její sledovatelnost, lahodnost a sezónnost. Skvělým příkladem je jejich espresso směs Red Brick, která už stálicí nabídky, její složení se však vždy přizpůsobuje sezóně.
PROCES PRAŽENÍ KÁVY
Square Mile Coffee Roasters už pár let není žádná malá pražírna, měsíčně produkují spoustu kávy, a i to je ten důvod, proč v jejich pražírně nenajdeme jednu, ale rovnou dvě pražičky. První z nich je Probat G75, která jak už název napovídá pojme až 75 kg kávy. Pražená je v ní především káva na espresso, protože po té je ve Velké Británii o něco větší poptávka. V G75 praží kávu v množství, které je v celém pytli, což je 60 nebo 69 kg. Jakékoliv espresso směsi se míchají až z upražené kávy. A to především z důvodu snadnější manipulace s kávou po pražení.
Druhou pražičkou je Probat UG15, která předcházela G75. Teď je určená primárně pro pražení kávy na filtr.
Celý proces pražení a balení mají ve Square Mile poměrně zmechanizovaný, od sypání těžkých pytlů kávy do pražičky až po sypání kávy do balíčků. To pražičů a ostatním zaměstnancům ulehčuje práci a mohou tak produkovat tak velké množství, jako produkují.
Důvodem je také to, že se v roce 2019 stěhovali do větší haly, a tak celý proces vyšperkovali do posledního zrnka.
TESTOVÁNÍ KVALITY KÁVY SQUARE MILE
Součástí pražírny je také místnost, kde pražiči kontrolují kvalitu chuti pomocí cuppingu. Správný profil pražení pomáhá zkontrolovat také přístroj, který vyhodnocuje, zda mají kávová zrna správnou barvu a hmotnost.
Cuppingová místnost tu není jedna, ale rovnou dvě. Ta druhá slouží pro celý tým. Součástí je také trénovací centrum, kde školí primárně jejich velkoobchodní odběratele a ojediněle také běžné zákazníky.
PROJEKTY PRAŽÍRNY
Stejně jako mnoho velkých pražíren také Square Mile se podílí na projektech, které pomáhají zlepšovat podmínky v zemích, kde se pěstuje výběrová káva ve velkém množství. A někdy jsou to naopak země, které nejsou s pěstováním kávy spojované až tak tradičně. Jednou z nich je také Jemen, kterému se věnovali na jaře 2021.
Součástí projektu Amal Yemen (v překladu naděje pro Jemen) bylo vytvoření kávového setu, který obsahoval kávu z různých částí Jemenu z různých odrůd a v podobě různých zpracování. Kávu dodalo do setu několik pražíren a jednou z nich byla právě i pražírna Square Mile.