čtení 4 minut | Blog / Založení kavárny

Káva a alkohol se těší oblibě po celá staletí, takže je přirozené, že se tyto dva nápoje postupem času začaly propojovat a my si je tak můžeme užívat navzájem společně. Rostoucí popularita alkoholických kávových drinků jasně značí, že ve vašem menu by rozhodně neměly chybět.

Přidání speciálních kávových drinků do vašeho menu vám může pomoci zvýšit klientskou základnu a současně zvýšit celkovou spotřebu kávy. Máme pro vás důvody, proč zařadit kávové drinky do vašeho menu a co byste přitom měli zvážit.

KÁVA + ALKOHOL = VELKÁ LÁSKA

Káva a alkohol se pije už po staletí, ale k jejich propojení k vytvoření koktejlů došlo relativně nedávno. Slavná Irská káva byla údajně vynalezena ve 40. letech 20. století, Bílý medvěd, drink který proslavil film Big Lebowski v 60. letech 20. století a Espresso Martini v 80. letech minulého století. Všechny tyto tři koktejly jsou stále populární a jsou uvedeny v seznamu světově nejprodávanějších koktejlů společnosti Drinks International z roku 2019.

Podle Davida Jamesona (Vítěz v Good Spirits Champion v letech 2014 a 2016) byly první kávové koktejly obvykle základní a dominovala v nich silná a hořká chuť kávy. Časy se od té doby změnily a příchod výběrové kávy a kaváren třetí vlny znamenal, že moderní kávové koktejly se staly mnohem rafinovanější než jejich tradiční předchůdci.

SOUTĚŽ GOOD SPIRITS CHAMPIONSHIPS

Vytvoření soutěže Good Spirits Championships (CIGS) je důkazem uznání kávových koktejlů kávovým průmyslem. Tato každoroční akce se koná od roku 2011, kdy o titul na světové úrovni soutěží soutěžící národního šampionátu CIGS. Účast vyžaduje po účastnících soutěže připravit irskou kávu a teplé a nebo studené kávové koktejly, které jsou následně posuzovány na základě jejich chutích, kreativity a celkového dojmu.

 

Konkurence v CIGS vyžaduje důkladné znalosti a pochopení toho, jaké vlastnosti různé kávy přinášejí a se kterými dalšími složkami (a alkoholy) se dobře párují. 

 

Jeden výherní soutěžící vytvořil svou verzi irské kávy kombinací naturálně zpracované kávy Pacamary z Nikaraguy, připravené v Clever Dripper, se třemi whisky, karibským lehkým muškátovým sirupem, kokosovým palmovým sirupem a dvojitým krémem ze šlehačky. V důsledku toho měl nápoj vanilkovou a máslovou příchuť, následované tropickými tóny karamelizovaného manga a ananasu, sušených banánů a okořeněn tmavým rumem.

Kombinace kávy a alkoholu na jakékoliv úrovni vyžaduje pochopení jedinečných vlastností kávy ale i alkoholu.

Soutěžící Dan Good Spirits Championships říká: „Snažím se vždy kreativně používat kávu. Lze ji použít i jako sekundární přísadu, která do koktejlu přináší složitost a hloubku. Protože káva může mít tak širokou škálu příchutí závislých na mnoha proměnných (původ, zpracování, odrůda, stupeň pražení, metoda přípravy, recept atd.). Je tedy nesmírně důležité pečlivě kombinovat vybranou kávu s alkoholem.

KÁVOVÉ DRINKY K PŘÍMÉ SPOTŘEBĚ

Zatímco kávový průmysl uznává kávové koktejly na mistrovství soutěže CIGS, na trhu se začala objevovat poptávka po kombinacích RTD kávy a alkoholu – z nichž mnohé zahrnují trendy nitro kávové nápoje. Jedná se o nápoje, které jsou plněné dusíkem.

Co je RTD nápoj? Z anglického překladu ready to drink, což znamená již hotový nápoj připravený k přímé spotřebě.

Podle společnosti Nielsen z oblasti globálního marketingového výzkumu se od roku 2018 prodeje koktejlů z RTD kávy dramaticky zvýšily. Důvodem je poptávka zákazníků po pohodlí, univerzálnosti a příznivé ceny.

Na trh s kávovými likéry se připojuje několik značek alkoholu. Tia Maria, Kahlua, Baileys, Jagermeister a Skyy Vodka Infusions.

ZAPOJENÍ KÁVOVÝCH DRINKŮ DO VAŠÍ KAVÁRNY

Zapojení kávových koktejlů do aktuální nabídky vaší kavárny vám může pomoci zajistit nové zákazníky. Kávarnu tím propojíte s barem a můžete rozšířit vaši otevírací dobu až do noci.

 

Vzhledem k tomu, že poptávka po kávě je nejvyšší ráno a postupně klesá během dne, její nabídka ve večerních hodinách v podobě kávových drinků, by mohla zvýšit její spotřebu.

VYTVOŘENÍ VLASTNÍ NABÍDKY

Kávové koktejly by měly vaše zákazníky oslovit, aby měli chuť je vyzkoušet. Je důležité, abyste mysleli na to, jaký druh kávy použijete do drinku a následně jaký druh alkoholu zvolíte. Můžete se inspirovat našimi 14 recepty na alkoholové drinky. Je vhodné nabízet i nealkoholické kávové drinky, aby si na své přišel každý.

 

Výherce soutěže Good Spirits Championships Dan doporučuje spárovat středně praženou kávu, zpracovanou naturální metodou a tmavý starší rum, aby se dosáhlo vysoké intenzity chuti.

 

S alkoholem je třeba dávat pozor, protože se může chovat nepředvídatelně v různých kombinacích nebo při různých teplotách. Vyvážit kávu v koktejlu s alkoholem je náročné, protože alkohol má silnou chuť.

 

Především se budete muset spolehnout na svůj smysl pro chuť a na to, jaký konečný výsledek očekáváte. Zamyslete se také nad tím, kolik přísad používáte a jestli přísady využijete i v ostatních nápojích. 

Pokud vás tvoření nových koktejlů neláká, nabídkou irské kávy, bílého medvěda a espresso martini, rozhodně chybu neuděláte.

SHRNUTÍ

Vytvořit ideální kávový koktejl, se může zdát složité, ale rozhodně to má velký potenciál pomoci vaší kavárně, upoutat pozornost nových zákazníků.

MÁME PRO VÁS DALŠÍ RADY A TIPY DO KAVÁRNY

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro kavárny
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva pražíme kávu pro kavárny dle chutí zákazníků
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
velkoobchod kávy a vybavení
Velkoobchod kávy káva, kávové vybavení a příslušenství
služby pro kavárny

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

189 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč