čtení na 6 minut | Blog / Kávové recepty

Už jste někdy slyšeli o fermentovaném čaji? Řeč je o tzv. kombuše neboli kombucha. Přináší spousta výhod pro váš organismus. Zkuste si ji udělat doma, je to zábava.

CO JE TO KOMBUCHA

Kombucha, ale vyslovuje se “kombuča”. Jedná se o staletý kvašený čajový nápoj. Krátce řečeno, kombucha je výsledkem zavedení kvasinkové a bakteriální kolonie známé jako SCOBY – Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast – do slazeného čaje. Vzniká fermentováním z oslazeného černého nebo zeleného čaje. 

 

Kombucha je bohatá a prospěšná na probiotika, obsahuje také antioxidanty, které zabíjejí škodlivé bakterie v těle a může tak pomoci v boji proti mnoha chorobám.

JAKÝ VYBRAT ČAJ

Výběr čaje je jedna z důležitých částí pří výrobě vlastní kombuchy. Je nutné dodržovat několik obecných pravidel. Čaj, který použijete musí být Camellia sinensis. Co to znamená? Camellia sinensis je botanický název trvale zelené čajové rostliny. Bílý, zelený, černý a oolong čaj, tyto všechny můžete použít na výrobu kombuchy. Je však dobré čaje průběžně střídat, každý totiž přináší tělu něco jiného.

 

Můžete tyto čaje míchat a vytvářet si své jedinečné kombinace. Je to podobné jako u kávy, každý bude chutnat jinak. Je jen na vás, jaké si to uděláte.

 Aromatizované čaje rozhodně nepoužívejte!

POZNÁMKA K CUKRU

Pro výrobu kombuchy můžete použít i hnědý cukr, který však výrazně ovlivní konečný výsledek i dobu kvašení. Za nás je nejlepší, držet se klasického bílého cukru krystal kvůli jeho konzistenci.

 

Cukru se však vůbec nemusíte bát. Kvasinky se cukrem během fermentace živí, takže v závěrečné fázi, příliš cukru již nezůstane.

SCOBY – MILIARDA MALÝCH KVASINEK

Scoby je živá, dýchající kolonie vyrobená z miliard malých kvasinek a bakteriálních buněk. Vypadá gumovitě a je ve tvaru disku, který se vznáší nad sladkým čajem. Ze scoby většinou visí malé houpající se částečky, ty tam nechejte a neoddělávejte.

 

Aktivita vašeho scoby bude záviset na okolní teplotě. Čím je tepleji, tím rychleji dochází k fermentaci a kombuchu budete mít rychleji udělanou. Fermentace může probíhat 5 dní, ale klidně i 14 dní. 

 

Pokud máte radši sladší nápoj, vytáhněte scoby dříve. Pokud máte raději kyselejší s nádechem octa, nechte scoby v čaji déle. Klíčem úspěchu je chutnat a chutnat, dokud nenajdete, co se vám líbí.

 

Během týdnů a měsíců, co vyrábíte kombuchu, se vaše scoby bude neustále rozrůstat a jeho vrstvy budou silnější a silnější. Občas budete muset odebrat jeho vrstvy ode dna (strana, která přichází do styku s čajem). Tyto vrstvy můžete zahodit nebo je darovat přátelům, kteří chtějí začít s vlastní kombuchou. 

JAK ZÍSKAT SCOBY

Máte spoustu možností, jak získat své scoby. Nejprve se poptejte mezi svými přáteli, zda náhodou nedělají kombuchu. Jestli ano, vemte si základ scoby od nich. Scoby můžete zakoupit v obchodech se zdravou výživou nebo online. Existují různé skupiny na Facebooku, tak je vyzkoušejte.

 

Scoby je neuvěřitelně odolné. Pokud do něj přidáte omylem například ovocnou šťávu, nesprávný čaj nebo příliš mnoho či příliš málo cukru, bude vaše scoby v pořádku. V nepořádku by to mohlo být až tehdy, pokud by se to stávalo opakovaně.

CO BUDETE POTŘEBOVAT

Ingredience na 5 litrů kombuchy

 • 5 lžiček sypaného čaje
 • 425 gramů bílého cukru krystal
 • 5 litrů vody (nejlépe filtrované)
 • Scoby – hlavní mateřskou Kombuchu nebo 3 – 5 dceřinných
 • 0,5 litru hotového kombuchového nápoje (buď koupený nebo už váš vlastní) – jde o 10 % objemu čajového základu
 • Plátýnko na zakrytí kombuchy, gumička na uchycení

 

Kombucha nesmí přijít do styku s kovem! Takže používejte plastové, skleněné nebo dřevěné nádobí.

POSTUP – KROK ZA KROKEM

 1. Před výrobou kombuchy pořádně vše sterilizujte a vyčistěte nádoby horkou vodou Tím se zajistí, že k fermentaci dojde pouze u mikroorganismů, které chcete.
 2. Přiveďte k varu 5 litrů vody. Odstavte a přidejte 5 čajových lžiček vámi zvoleného čaje. Čaj louhujte dle návodu na obalu ( cca 7 – 10 min). Čaj přeceďte a nalijte do vyvařené nádoby. Přidejte 425 gramů cukru a dobře promíchejte. 
 3. Teď musíte počkat, než čaj vychladne na teplotu kolem 35 stupňů. Extrémní teplo by mohlo scoby zabít.
 4. Do vychlazeného čaje přidejte 0,5 litru hotového nápoje z minulé kombuchy nebo tekutinu, kterou jste zakoupili. A nakonec tu záhadnou věc, která vypadá jako disk, ano správně jde o scoby.
 5. Nádobu zakryjte plátýnkem a gumičkou, aby mohla kombucha dýchat, ale zároveň aby se do ní nedostaly žádné nečistoty a hmyz.
 6. Takto připravenou kombuchu dejte na temné místo ve vašem bytě. Především někam, kde je stálá teplota.
 7. V průběhu fermentace ochutnávejte kombuchu klidně každý den, ať víte, jak se její chuť mění.
 8. Po 5 dnech až dvou týdnech, záleží jak chcete, aby výsledná kombucha chutnala, je připravena ke konzumaci.
 9. Přelijte kombuchu přes sítko do sklenic s vrškem a skladujte v lednici.
 10.  Scoby opláchněte vodou a přendejte do nové nádoby.
 11. Kombucha je připravena ke konzumaci.

 Aromatizované čaje rozhodně nepoužívejte!

CO DÁL 

Jistě chcete s fermentováním pokračovat. Vlastní scoby již máte, tak pokračujte znovu, jako na začátku. Vždy přidejte 10 % objemu čajového základu.

 

Pokud zrovna nemáte čas se o kombuchu starat nebo odjíždíte na delší dobu pryč, uchovejte ji v lednici. Chlad zastaví fermentování.

KOMBUCHA Z KÁVY

Zdravotní i chuťové výhody kombuchy můžete také zažít, i když holdujete spíše kávě nežli čaji! O čem je řeč? O kávové kombuche. Typická sladkokyselá chuť kvašeného nápoje kombucha kávě také sluší. Oceníte ji zejména v letních dnech jako skvělý kávový nápoj na ledu

 

Kávová kombucha má ještě další výhodu – můžete ji vyrobit z použitého lógru. Tím maximalizujete využití kávy, což ocení všichni „zeleně“ smýšlející kávičkáři. Lógr, který vám po přípravě kávy doma zbude, si nastřádejte v mrazáku, abyste měli základ pro svou kávovou kombuchu.

Co dalšího se dá provést s kávovou sedlinou? 

PŘEČTĚTE SI O 15 ZPŮSOBECH VYUŽITÍ KÁVY V DOMÁCNOSTI

JAKOU KÁVU NA KVAŠENÍ?

Jakou kávu použít? No takovou, jakou pijete. Pokud se chystáte přímo vytvořit kombuchu bez lógru, ale s nepoužitou mletou kávou, tak určitě nemusíte shánět speciální zrna. Scoby je jedno, zda jsou to zrna mikrolotu z Panamy nebo směs zrn z Brazílie. V kombuche se všechny unikátní chutě kávy změní a přehluší kyselostí kvašení. Můžete tak zpracovat jakoukoli kávu, kterou máte doma. Ale teď už k receptu!

PŘIPRAVTE SI

Na 2 litry kávové kombuchi:

 • 240 g cukru krystal
 • 1,8 g vody
 • 700 g lógru nebo 200 g čerstvě mleté kávy
 • 200 g hotového kombuchového nápoje
 • 1 scoby

POSTUP – JAK NA TO

 1. Cukr a hrnek (240 ml) vody přiveďte za stálého míchání k varu, aby se všechen cukr rozpustil.
 2. Kávu nasypte do vhodné nádoby (nekovová a přitom odolá horké vodě). Zalijte cukrovou vodou a přidejte zbývající vodu. Směs nechte schladnout na pokojovou teplotu. Pak lahev překryjte a  přendejte na noc do lednice.
 3. Další den přeceďte kávu přes jemné síto či látku do nádoby, kde se bude nápoj fermentovat. Doplňte o 200 g hotové kombuchi.
 4. Opatrně vložte scoby do nálevu. Překryjte prodyšnou látkou hrdlo nádoby a zafixujte gumičkou.
 5. V teple nechte kombuchu kvasit a sledujte její vývoj. Kontrolujte, aby scoby na horní straně nevyschla. Mezi 7. – 10. dnem kvašení byste mohli mít hotovo a pokud budete s chutí vaši kávové kombuchi spokojeni, kombuchu přeceďte, vypijte, lahvujte či zamrazte.

Časté dotazy ke Kombuche

Jedná se o fermentovaný čaj. K fermentaci se používá mikroorganismů, tzv. houba SCOBY.

Kombucha se stala populární pro zajímavou osvěžující sladkokyselou chuť a zdravotní výhody díky procesu fermentace.

Zakládá se na klasickém fermentovaném čaji – Kombucha. Dále se však luhuje spolu s kávou.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

133 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy : ,
Autor : Mirka
„Výběrová káva je jediná káva, kterou má smysl pít.“ Káva mě uchvátila před nějakými 8 lety. Rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše, co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám, mí drazí kávomilci!
Napsáno: 15.8.2020
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro