Už jste někdy slyšeli o fermentovaném čaji? Řeč je o tzv. kombuše neboli kombucha. Přináší spousta výhod pro váš organismus. Zkuste si ji udělat doma, je to zábava.

CO JE TO KOMBUCHA

Kombucha, ale vyslovuje se “kombuča”. Jedná se o staletý kvašený čajový nápoj. Krátce řečeno, kombucha je výsledkem zavedení kvasinkové a bakteriální kolonie známé jako SCOBY – Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast – do slazeného čaje. Vzniká fermentováním z oslazeného černého nebo zeleného čaje. 

 

Kombucha je bohatá a prospěšná na probiotika, obsahuje také antioxidanty, které zabíjejí škodlivé bakterie v těle a může tak pomoci v boji proti mnoha chorobám.

JAKÝ VYBRAT ČAJ

Výběr čaje je jedna z důležitých částí pří výrobě vlastní kombuchy. Je nutné dodržovat několik obecných pravidel. Čaj, který použijete musí být Camellia sinensis. Co to znamená? Camellia sinensis je botanický název trvale zelené čajové rostliny. Bílý, zelený, černý a oolong čaj, tyto všechny můžete použít na výrobu kombuchy. Je však dobré čaje průběžně střídat, každý totiž přináší tělu něco jiného.

 

Můžete tyto čaje míchat a vytvářet si své jedinečné kombinace. Je to podobné jako u kávy, každý bude chutnat jinak. Je jen na vás, jaké si to uděláte.

 Aromatizované čaje rozhodně nepoužívejte!

POZNÁMKA K CUKRU

Pro výrobu kombuchy můžete použít i hnědý cukr, který však výrazně ovlivní konečný výsledek i dobu kvašení. Za nás je nejlepší, držet se klasického bílého cukru krystal kvůli jeho konzistenci.

 

Cukru se však vůbec nemusíte bát. Kvasinky se cukrem během fermentace živí, takže v závěrečné fázi, příliš cukru již nezůstane.

SCOBY – MILIARDA MALÝCH KVASINEK

Scoby je živá, dýchající kolonie vyrobená z miliard malých kvasinek a bakteriálních buněk. Vypadá gumovitě a je ve tvaru disku, který se vznáší nad sladkým čajem. Ze scoby většinou visí malé houpající se částečky, ty tam nechejte a neoddělávejte.

 

Aktivita vašeho scoby bude záviset na okolní teplotě. Čím je tepleji, tím rychleji dochází k fermentaci a kombuchu budete mít rychleji udělanou. Fermentace může probíhat 5 dní, ale klidně i 14 dní. 

 

Pokud máte radši sladší nápoj, vytáhněte scoby dříve. Pokud máte raději kyselejší s nádechem octa, nechte scoby v čaji déle. Klíčem úspěchu je chutnat a chutnat, dokud nenajdete, co se vám líbí.

 

Během týdnů a měsíců, co vyrábíte kombuchu, se vaše scoby bude neustále rozrůstat a jeho vrstvy budou silnější a silnější. Občas budete muset odebrat jeho vrstvy ode dna (strana, která přichází do styku s čajem). Tyto vrstvy můžete zahodit nebo je darovat přátelům, kteří chtějí začít s vlastní kombuchou. 

JAK ZÍSKAT SCOBY

Máte spoustu možností, jak získat své scoby. Nejprve se poptejte mezi svými přáteli, zda náhodou nedělají kombuchu. Jestli ano, vemte si základ scoby od nich. Scoby můžete zakoupit v obchodech se zdravou výživou nebo online. Existují různé skupiny na Facebooku, tak je vyzkoušejte.

 

Scoby je neuvěřitelně odolné. Pokud do něj přidáte omylem například ovocnou šťávu, nesprávný čaj nebo příliš mnoho či příliš málo cukru, bude vaše scoby v pořádku. V nepořádku by to mohlo být až tehdy, pokud by se to stávalo opakovaně.

CO BUDETE POTŘEBOVAT

Ingredience na 5 litrů kombuchy

 • 5 lžiček sypaného čaje
 • 425 gramů bílého cukru krystal
 • 5 litrů vody (nejlépe filtrované)
 • Scoby – hlavní mateřskou Kombuchu nebo 3 – 5 dceřinných
 • 0,5 litru hotového kombuchového nápoje (buď koupený nebo už váš vlastní) – jde o 10 % objemu čajového základu
 • Plátýnko na zakrytí kombuchy, gumička na uchycení

 

Kombucha nesmí přijít do styku s kovem! Takže používejte plastové, skleněné nebo dřevěné nádobí.

POSTUP – KROK ZA KROKEM

 1. Před výrobou kombuchy pořádně vše sterilizujte a vyčistěte nádoby horkou vodou Tím se zajistí, že k fermentaci dojde pouze u mikroorganismů, které chcete.
 2. Přiveďte k varu 5 litrů vody. Odstavte a přidejte 5 čajových lžiček vámi zvoleného čaje. Čaj louhujte dle návodu na obalu ( cca 7 – 10 min). Čaj přeceďte a nalijte do vyvařené nádoby. Přidejte 425 gramů cukru a dobře promíchejte. 
 3. Teď musíte počkat, než čaj vychladne na teplotu kolem 35 stupňů. Extrémní teplo by mohlo scoby zabít.
 4. Do vychlazeného čaje přidejte 0,5 litru hotového nápoje z minulé kombuchy nebo tekutinu, kterou jste zakoupili. A nakonec tu záhadnou věc, která vypadá jako disk, ano správně jde o scoby.
 5. Nádobu zakryjte plátýnkem a gumičkou, aby mohla kombucha dýchat, ale zároveň aby se do ní nedostaly žádné nečistoty a hmyz.
 6. Takto připravenou kombuchu dejte na temné místo ve vašem bytě. Především někam, kde je stálá teplota.
 7. V průběhu fermentace ochutnávejte kombuchu klidně každý den, ať víte, jak se její chuť mění.
 8. Po 5 dnech až dvou týdnech, záleží jak chcete, aby výsledná kombucha chutnala, je připravena ke konzumaci.
 9. Přelijte kombuchu přes sítko do sklenic s vrškem a skladujte v lednici.
 10.  Scoby opláchněte vodou a přendejte do nové nádoby.
 11. Kombucha je připravena ke konzumaci.

 Aromatizované čaje rozhodně nepoužívejte!

CO DÁL 

Jistě chcete s fermentováním pokračovat. Vlastní scoby již máte, tak pokračujte znovu, jako na začátku. Vždy přidejte 10 % objemu čajového základu.

 

Pokud zrovna nemáte čas se o kombuchu starat nebo odjíždíte na delší dobu pryč, uchovejte ji v lednici. Chlad zastaví fermentování.

 

Přejeme hodně štěstí!

Dále by se vám mohlo líbit…