čtení 5 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Cascara byla velkolepě uvítána jako další velká věc v kávovém světě. V roce 2018 se poptávka po Cascaře stala tak vysokou, že daleko převyšovala cenu samotné kávy. I přes tento vzkvétající obchod nemůže být Cascara legálně prodávána v Evropské unii, s výjimkou Švýcarska. Zákon EU z roku 1997 stanovil, že jakékoli „nové“ jídlo, tj. takové, které nebylo v EU široce konzumováno před tímto zákonem, musí být podrobeno testům a výzkumům, před jeho prodejem. Jak to teda s tou Cascarou je?

V dnešním článku se dočtete:

  • Co je Cascara
  • Proč je Cascara zakázána
  • O cestě Cascary k legalizaci
  • Jestli je Cascara pouze k pití
  • O nových krocích Cascary

CO JE CASCARA

Cascara jsou sušené kávové slupky od kávových třešní, ze kterých se dělá exotický nápoj.  Chuťově se Cascara podobá spíše čaji než kávě. V její chuti můžete poznat šípkový čaj nebo ibišek. Cascara obsahuje velké množství kofeinu, samozřejmě vždy záleží z jakého druhu je Cascara připravovaná, stejně tak jako u kávy. Přečtěte si více o tomto, zajímavém nápoji.

Kolik šálků kávy za den je ještě v pořádku? Dozvíte se tady.

PROČ SE CASCARA ZAKÁZALA

Před rokem 1997 byla Cascara v Evropské unii víceméně neznámá, což znamená, že spadá pod nové právní předpisy v oblasti potravin. Když se však Cascara začala v Evropě prodávat v širším měřítku, většina vnitrostátních úřadů pro bezpečnost potravin, předpokládala, že Cascara je víceméně to samé jako káva. Stále se však jednalo o malé množství prodejů, takže regulační orgány se o tento nový produkt příliš nezajímaly.

 

Vše se změnilo v roce 2015, kdy se rakouský dovozce zelené kávy Panama Varietals začal snažit vytvořit nový nealkoholický nápoj na bázi Cascary. Někteří výrobci s nimi odmítli spolupracovat, protože věděli, že Cascara ještě nebyla schválena k prodeji v Evropské unii. Společnost Panama Varietals v čele s Joelem Jelderks, tak zahájila pracný proces ke schválení Cascary, aby se mohla bez problémů prodávat.

 

Jakmile byla žádost o schválení Cascary podána, bylo mnohem těžší ji ignorovat. Úřady pro bezpečnost potravin v zemích Evropské unii začaly přísněji prosazovat zákon a hlavní maloobchodníci stáhli Cascaru z prodeje. Mnoho menších obchodů a pražíren kávy však navzdory zákazu Cascaru prodávalo.

 

Do roku 2017 byla žádost o schválení Cascary v rukou regulačních orgánů Evropské unie, stále se tak počítalo, že by se Cascara mohla vrátit zpět do prodeje. Byly však vzneseny určité obavy ohledně studií, které ukazují, že Cascara přidaná do krmiva může u některých zvířat způsobit onemocnění.

 

Než se tedy tato žádost o schválení Cascary stačila zamítnout nebo schválit, změnil se zákon. Nový zákon, který vstoupil v platnost v roce 2018, znamenal, že musela být podána zcela nová žádost s různými novými požadavky.

Cascaru si můžete vyzkoušet i v kombinaci s kombuchou. Recept na Cascara kombucha nápoj najdete tady.

CESTA K LEGALIZACI CASCARY

O dva roky později, to znamená v letošním roce 2020, byl Jelderks konečně schopen předložit revidovanou žádost podle nového zákona. Psaní žádostí je víceméně samostatným projektem, což z něj činí velmi nákladný a časově náročný proces.

 

Joel Jelderks zajistil nějakou finanční podporu pro počáteční rozjezd Cascary od britských pražíren Square Mile a Climpson & Sons. Většinu práce však odvedla společnost Panama Varietals.

 

Revidovaná žádost byla předána Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) v březnu tohoto roku a musí učinit rozhodnutí do 9 měsíců, což by znamenalo, že by Cascara mohla být schválena do konce tohoto roku, přestože formální povolení k prodeji může trvat dalších sedm měsíců po schválení žádosti.

 

V současné době EFSA posuzuje úplnost žádosti, říká Jelderks. Brzy bude předána vědecké revizní komisi, která učiní konečné rozhodnutí o tom, zda jsou všechna shromážděná data dostatečná k prokázání toho, že Cascara je bezpečná k pití. Společnost Panama Varietals tedy doufá, že do roku 2021 bude Cascara schválena k prodeji.

CASCARA POUZE K PITÍ?

Nová žádost zahrnuje pouze Cascaru produkovanou jako součást přirozeného procesu během zpracování kávových zrn a pouze pro použití jako infuze v nápojích. To znamená, že výrobky z Cascary, které jsou určeny ke konzumaci, jako je mouka nebo čokoláda z Cascary, budou muset být před prodejem schváleny v další samostatné žádosti.

 

Schválení Cascary k jídlu v jiných zemích bylo mnohem jednodušší. V USA mohou společnosti samy potvrdit, že je produkt obecně považován za bezpečný, pokud existuje historie spotřeby bez nepříznivých účinků. Regulační schválení v Kanadě a Japonsku mezitím trvalo méně než rok. V Evropě však tento proces neustále pokračuje. „Pokaždé, když si myslíme, že už je to blízko, musíme pokračovat v čekání. Je to frustrující pro nás všechny”, říká Společnost Panama Varietals.

SPOJENÍ NOVÝCH SIL

Přestože schválení Cascary není zaručeno do konce roku, cílová rovinka už je v dohledu. Pokud bude potřeba udělat více studií, je nutné zajistit více dotací. Otázkou však zůstává, proč bylo vše na jednom člověku, který pracoval pro relativně malého dovozce, aby požádal za celé odvětví? Kde jsou větší společnosti se svými rozpočty na výzkum? Společnost Panama Varietals investovala čas a energii do celého projektu, ale jakmile bude Cascara schválena, nebudou mít žádnou protekční výhodu. Cascaru bude moci úplně kdokoliv prodávat.

 

Možná skutečnost, že tento proces trval tak dlouho, povzbudí ostatní společnosti, aby se spojily v rámci budoucích žádostí ohledně Cascary. Cascara pro konzumaci jako pití může být schválena do konce roku, ale pro použití v potravinách bude stále zapotřebí zvláštní žádosti a stále existují další vedlejší produkty z kávy, které jsou považovány za nové a neznámé.

 

Jedním ze způsobů, jak urychlit budoucí žádosti, by bylo zapojení dalších obchodních organizací. I když by například nemohly poskytnout financování, mohly by pomoci ve výzkumech a ukázat, že se jedná o důvěryhodný projekt, čímž by mohly přilákat zbytek odvětví.

 

Nalezení nového trhu pro produkty, které byly jinak vyhazovány, může mít obrovský 

přinos, jak pro producenty kávy, tak pro životní prostředí. Tak držte Cascaře pěsti!

Časté dotazy k cascaře

Jedná se o sušené slupky plodů kávovníku tedy kávových třešní.

Cascaru lze vyluhovat na tzv. cascara čaj, který je výborný teplý i jako ledový čaj. Také se dá využít na přípravu chutného sirupu a přidat do limonády či oblíbeného nápoje espresso&tonic.

Dle změn v legislativě se podle Evropské unie nesmí cascara prodávat jako potravina. Zastánci cascary se snaží o znovuzlegalizování cascary. Jedná se však o dlouhodobý proces.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY O KÁVĚ!

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

189 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč