čtení na 10 minut | Blog / Škola baristů

Stále někdy tápete v kávovém světě a nevíte, co si představit pod různými pojmy? Sepsali jsme pro vás velký kávový slovník, kde byste měli najít vše, co neznáte.

AEROPRESS

Aeropress je pomůcka pro přípravu kávy. Řadí se mezi alternativní přípravy. Aeropress je vyrobený z tvrdého plastu, takže je ideální na cesty, jelikož se nemusíte bát, že byste ho rozbili. Káva z aeropressu chutná vyrovnaně a je silnější, než například z french pressu. Máme pro vás článek, jak připravit kávu v aeropressu, je to snadné.

 

 

ALTERNATIVNÍ METODY PŘÍPRAVY KÁVY

V současné době se velmi těší oblibě alternativní metody pro přípravu kávy. Co si pod tím představit? Především kávu, která jde jednoduše připravit doma, ale klidně i během cestování. Mezi alternativní přípravy se řadí aeropress, dripper V60, chemex, french press nebo třeba moka konvička. Přečtěte si o těchto metodách více a vyberte si tu, která vám nejvíc bude chutnat.

 

 

AMERICANO

Nápoj na bázi espressa, vytváří se podobně jako lungo, jen se liší v množství vody. Jde o poměr vody a espressa 1:5, dostanete tedy větší šálek, kdy je první připravené espresso a dolité cca 1,5 dl horké vody. Americano si oblíbí lidé, na které je espresso moc silné a kteří si chtějí vychutnávat svou kávu déle. Přečtěte si více o klasické černé kávě.

 

 

ARABICA

Arabica patří k nejrozšířenějším druhům kávovníků na světě. Arabica má jemnou, květinovou a plnou chuť. Roste ve vyšších a sušších nadmořských výškách. Arabica se často srovnává s Robustou, která má však úplně jinou chuť.

 

 

BARISTA

Co si pod tímto pojmem představit? Barista je člověk, který je schovaný za kávovarem a vytváří lahodné espressa a kouzlí labutě do cappuccina. Nabízíme také workshopy pro začínající baristy nebo pro lidi, kteří se prostě zamilovali do kávy až po uši. Vyzkoušejte základní kurz pro přípravu espressa nebo latte art.

 

 

BATCH BREW

Jde o černou kávu, která je připravená přes filtr v překapávacím kávovaru. Batch brew bývá v kavárnách často nejlevnější položkou, jelikož příprava není nijak extrémně náročná. Strojová příprava také zajistí více konzistentní výsledek oproti kávě připravené v dripperu.

 

 

BREW IT STICK

Brew it stick se řadí k alternativním přípravám kávy. Zjednodušeně se jedná se o sítko přidělané na tyčince. Jde o velmi jednoduchou přípravu kávy, kterou ale zároveň vytvoříte dobrou kávu. Přečtěte si o brew it stick více.

 

 

CAFFÉ LATTE

Jedná se o nápoj na bázi espressa, doplněný velkým množství mléka. Caffé latte se podává v šálku o objemu 250 ml. V konvičce se vyšlehá mléko, které se pak nalije do espressa. Mohou vznikat různé obrazce jako srdíčka, rozety nebo labutě. Tomuto umění se říká latte art.

 

 

CAPPUCCINO

Cappuccino patří mezi nejoblíbenější kávové nápoje s mlékem na světě. Podává se v šálku o objemu 150 – 180 ml. Cappuccino se skládá z espressa v základu, doplněné o teplé vyšlehané mléko. Přečtěte si průvodce kávových nápojů s mlékem, ať se příště v kavárně už nemusíte ptát, co je co.

 

 

CASCARA

Jde o exotický nápoj, který bohužel dle zákonů Evropské unie, nesmí být prodáván. Cascara jsou sušené kávové slupky od kávových třešní, které rozhodně nepatří do koše. Chuť Cascary lze přirovnat spíše k čaji než ke kávě. V její chuti můžete najít šípkový čaj nebo ibišek. Obsahuje velké množství kofeinu a může být silnější než filtrovaná káva. Přečtěte si více o tomto zajímavém nápoji.

 

 

COLD BREW

Často vídáte na menu v kavárnách tento pojem a nevíte, co znamená? Jedná se o zastudena louhovanou kávu, která se maceruje až 24 hodin. Káva vůbec nedojde ke styku s horkou vodou, proto se musí nechat louhovat ve studené vodě tak dlouho. Díky tomu je výsledná káva více rozmanitější a jemná. Cold brew si zvládnete udělat i doma, máme pro vás snadný recept.

 

 

CLEVER DRIPPER

Clever dripper v překladu tzv. chytráček je snadný způsob přípravy kávy. Tato metoda je kombinací french pressu a dripperu. Do clever dripperu se dává papírový filtr, díky kterému nenajdete v šálku kávovou sedlinu. Příprava netrvá déle než 5 minut a výsledek je opravdu chutný. Přečtěte si o clever dripperu více.

 

 

CUPPING

Cupping je řízená degustace kávy, která má své jasně dané pravidla a podmínky. Během degustace se určuje kvalita kávy, její specifické charakteristiky, vůně a chutě dle její odrůdy. Po celém světě je cupping stejný, aby vše mělo stejné pravidla. Podávání kávy během cuppingu se podobá českému turkovi. Přečtěte si více o cuppingu.

 

 

DOPPIO

Dvojité potěšení ve formě nadupaného espressa v jednom šálku. Připravuje se stejně jako espresso s tím rozdílem, že se do dvoupáky dá dvojitá dávky mleté kávy, to znamená 14 – 20 gramů.

 

 

DRIPPER V60

V překladu tzv. překapávač, jedná se o nejoblíbenější metodu pro přípravu filtrované kávy pomocí papírového filtru. Dripper V60 se vyrábí ve všech možných velikostech, barvách a materiálech. Název je odvozen z tvaru písmene V a úhlu 60 stupňů. Máme pro vás jednoduchý recept, jak si připravit kávu díky dripperu V60.

 

 

DŽEZVA

Džezva je malá nádoba, která je vyrobena z mědi nebo mosazi. V současné době je ale už i rozšířená nerezová varianta. Nádoba má kónický tvar s dlouhým držadlem. V džezvě se připravuje tradiční turecká káva a káva z ní je známá pro svou silnou chuť.

 

 

ESPRESSO

Expresso, presso, prsso, tento nápoj má opravdu různé názvy, správný je však jen jeden – espresso. Jedná se o kávu o objemu cca 30 ml, připravovanou pákovým kávovarem. Espresso je připravováno ze 7 – 10 gramů jemně mleté kávy. Přečtěte si podrobný článek o tom, jak připravit dokonalé espresso.

 

 

ESPRESSO MACCHIATO

Jde o nejmenší mléčný nápoj na menu. Z italského překladu znamená macchiato skvrna. Takže při objednání dostanete espresso s trochou našlehané mléčné pěny. 

 

 

FILTROVANÁ KÁVA

Jedná se o černou kávu, která se připravuje pomocí filtru. Zjednodušeně řečeno, namletá káva se nasype do filtru a zalije vodou, tím káva proteče přes filtr a vznikne filtrovaná káva. V současně době se těší velké oblibě. Filtrovanou kávu si můžete připravit pomocí dripperu V60, chemexu nebo elektrického překapavače.

 

 

FLAIR KÁVOVAR

Flair kávovar je stroj na kávu, ke kterému nepotřebujete elektřinu a stejně vám vykouzlí výborné espresso. Lze ho sbalit do kufříku a procestovat tak celý svět, aby jste měli po ruce vždy výborné espresso.

 

 

FLAT WHITE

Dnes už velkým oblíbencem mezi spousty lidí. Jedná se o vytuněnější cappuccino. Flat white je připravené z dvojitého espressa a mléčné pěny. Celkový nápoj by měl mít od 140 ml do 180 ml. Flat white je silnější než cappuccino, tak jestli nedáte bez kávy s mlékem ani ránu, ale potřebujete nakopnout, doporučujeme flat white! Přečtěte si více o historii a současnosti flat white.

 

 

FRENCH PRESS

Určitě jste už tuto nádobu někde viděli. French press je skleněná konvička, která je doplněná pístem, pomocí kterého se v závěru stlačuje káva, případně i čaj. Káva z french pressu je spíše vodovější a méně výrazná. Oblíbí si ji milovníci velkých bezedných hrnků kávy. Máme pro vás i recept na přípravu kávy ve french pressu.

 

 

CHEMEX

Chemex se pyšní svým jedinečným vzhledem ve tvaru přesýpacích hodin. Jde také o stylový doplněk do bytu nebo kavárny, ve kterém si můžete udělat filtrovanou kávu. V chemexu se tedy připravuje filtrovaná káva pomocí papírových filtrů. Je ideální pro přípravu kávy pro více lidí. Recept na přípravu kávy v chemexu najdete na našem blogu.

 

 

KÁVOVAR

Kávovar je zázrak. Jde o stroj, který v první řadě vytváří espresso. Většinou je doplněn o trysku na šlehání mléka a o možnost přípravy horké vody. Na trhu existuje velké množství různých kávovarů. Jednopákové, dvoupákové nebo automatické. Liší se pak, zda chcete kávovar domů nebo do kavárny. Na našem blogu najdete spoustu článků o tom, jak si vybrat správně kávovar, ať už do bytu, kanceláře nebo kavárny.

 

 

KOFEIN

Jedná se o chemickou látku tzv. alkaloid, který stimuluje nervovou a srdeční soustavu. Ve větším množství se stává kofein drogou. Vyskytuje se například v kávě, energetických nápojích, čokoládě nebo bílém, zeleném a černém čaji. Přečtěte si o 4 příznacích nadměrného pití kávy.

 

 

LATTE ART

Latte art je druh umění typický pro baristy. Všimli jste si krásných obrazců v cappuccinu nebo café latte? Přesně to je latte art. Srdíčka, jablíčka, rozety nebo dokonce labutě to vše dokáže barista vykouzlit. Není to ale jen tak, latte art je alchymie a chce to pořádnou dávku trpělivosti, než se podaří krásný obrázek. Nabízíme také kurzy latte artu, přijďte si vyzkoušet nakreslit jablíčko a uvidíte, že to není jen tak. Na blogu najdete taky několik článků s návody na latte art.

 

 

LUNGO

Lungo jde přeložit jako prodloužené espresso. Jde o klasické espresso, které je prodlouženo horkou vodou. Správně by se mělo podávat ve větším šálku a k tomu konvička s horkou vodou, ať si každý dolije dle svých chuťových preferencích.

 

 

MEDOVÉ ZPRACOVÁNÍ KÁVY

Výslednou chuť kávy velmi ovlivní, jak byly kávové třešně po sběru zpracovány. Jednou ze tří metod je medové zpracování. Název medové je odvozené od lepkavé dužiny, která zůstává na kávových třešní během sušení na sluníčku. Káva zpracována medovou metodou bude chutnat po medu a třtinovém cukru. Bude sladší, bude obsahovat méně acidity, ale za to bude mít výrazné tělo. Přečtěte si více o medovém zpracování.

 

 

MLÝNEK NA KÁVU

Mlýnek je nedílnou součástí kávového světa. Bez něho nevytvoříte nic. Proto dbejte při výběru mlýnku velkou pozornost. Existují mlýnky ruční a elektrické. Na filtr a alternativní přípravu kávy se hodí ruční mlýnek, na espresso a do větších provozů se hodí elektrické mlýnky.

 

 

MOKA KONVIČKA

Další italský zázrak jménem moka konvička. Najdete ji v každé italské domácnosti a dokonce i v apartmánu, když přijedete do Itálie. Funguje na principu vakuum pot. To znamená, že voda, která se nachází ve spodní části, se postupně ohřívá a dochází k uvolňování páry, čímž se v nádobce zvyšuje tlak a pára se roztahuje. Tím se vytlačí voda nahoru přes sítko, které je plné kávy a vyteče přes trysku ve vrchní části ven. Máme pro vás snadný recept na přípravu kávy v moka konvičce.

 

 

MOKRÁ METODA ZPRACOVÁNÍ KÁVY

Mokrá metoda je nejnáročnější, jelikož potřebuje spoustu množství vody. Káva zpracována mokrou metodou je mnohem více kvalitnější. Kávové třešně jsou nejprve promyty ve speciálních nádržích a poté dochází k odstranění vrchni slupky i dužiny. Výsledná káva chutná jemně a dosahuje obecně vyšší acidity. Vyzkoušejte kávu zpracovanou touhle metodou.

 

 

PRAŽENÍ KÁVY

Káva je po sběru a po zpracování stále zelená, k tomu, aby chutnala, tak jak ji známe, potřebuje pražení. Stupeň pražení velmi ovlivňuje výslednou chuť. Pražení probíhá ve speciálních pražičkách pod přísným dohledem pražiče. Pokud by vás zajímalo, jak takové pražení probíhá, je možné, se domluvit na prohlídce naší pražírny. Budeme se těšit! Mezitím si můžete přečíst článek o tom, co se děje se zrnem v průběhu pražení.

 

 

PŘEKAPÁVACÍ KÁVOVAR

Máte v oblibě batch brew, neboli překapávanou černou kávu? Tak tento stroj je ideální pro vás. Překapávací kávovar je jednoduchý na přípravu a vytvoří vám jemnou a komplexní chuť kávy.

 

 

RISTRETTO

Jde o nejmenší kávu, kterou si můžete objednat. Připravuje se klasicky jako espresso s tím rozdílem, že má méně vody. Při přípravě ristretta se nechá voda extrahovat přibližně 15 – 20 sekund. Ristretto se vyznačuje sladkokyselou chutí bez známek hořkosti.

 

 

ROBUSTA

Jde o druh kávy, která je používána jako komoditní káva. To znamená pro velkovýrobu ve velkých pražírnách nebo bývá používána při výrobě instantních káv. Robusta patří k mnohem levnější a méně kvalitnějším kávám. Roste v nižších nadmořských výškách zhruba 200 – 600 m.n.m. Robusta má výraznou hořkou chuť, silné tělo a může obsahovat až 2x více kofeinu oproti Arabice. V naší pražírně pražíme výhradně kávu z Arabicy. Přečtěte si více o rozdílech mezi Arabicou a Robustou.

 

 

SUCHÁ METODA ZPRACOVÁNÍ KÁVY

Suchá neboli naturální metoda zpracování kávy se využívá především v oblastech, které bojují s nedostatkem vody. Hojně se používá v zemích Střední a Jižní Ameriky. Po sběru se kávové třešně rozprostřou na podlahu nebo na tzv. africké postele. Třešně se musí pravidelně obracet, aby nedocházelo k plesnivění. Výsledná chuť kávy je sladší, má výrazné tělo a menší podíl acidity. Podívejte se na naši nabídku káv, zpracovanou naturální metodou.

 

 

TAMPER, TAMPOVÁNÍ

Tampování probíhá, než vložíte páku do kávovaru. Je nutné kávu v páce před vložením do kávovaru tzv. utampovat pomocí tamperu. Tento krok nesmíte vynechat, jelikož se vám nesprávná práce s tamperem může projevit na výsledné chuti kávy. Přečtěte si článek, jak pracovat správně s tamperem, není to zas tak složité.

 

 

TŘETÍ KÁVOVÁ VLNA

Třetí kávovou vlnou se označuje současné období nových kaváren. V těchto kavárnách se dbá na to, aby se zákazník cítil výjimečně. Není to však jen o kávě, ale také o zákaznickém servisu. Barista a obsluha musí umět zákazníkovi vysvětlit, v čem je výběrová káva speciální a objasnit mu celý její původ – to znamená, místo sběru, metodu zpracování, stupeň pražení atd. V kavárnách třetí kávové vlny se prodává výběrová káva a nabízí jak nápoje na bázi espressa, tak různé jiné alternativní přípravy kávy, jako je dripper V60, aeropress, chemex nebo clever dripper. Před třetí kávovou vlnou tu byli ještě dvě, přečtěte si o nich více.

 

 

TURECKÁ KÁVA

Spousta lidí v České republice si pod tímto názvem představí klasického turka s kávovou sedlinou na dně. To je však špatně, český turek by se neměl vůbec pít. Pravá turecká káva se vaří v džezvě a tradičně se připravuje v písku. Vyzkoušejte si připravit kávu v džezvě, na našem blogu máme snadný postup.

 

 

TWIST PRESS

Jde doslova o kapesní kávovar pro snadnou a rychlou přípravu kvalitní kávy. Je vhodný na cestování a pro lidi, kteří chtějí mít svou kávu rychle na stole.

 

 

VÝBĚROVÁ KÁVA

Za výběrovou kávu se označuje káva, která projde dlouhým a pečlivým procesem. Výběrová káva by měla vždy jasně ukazovat, kde a kým byla vypěstována. To znamená z jaké země, oblasti a z jaké farmy je. Často se udává i jméno a datum sklizně. Dále musí být uvedeno datum pražení, to je důležitější než datum spotřeby. Výběrová káva se hodnotí podobně jako víno. Na světě existuje systém Cup of Excellence, kde se hodnotí káva body od 0 do 100. Za výběrovou kávu se pak považuje káva, která dosáhne 80 bodů a více. Přečtěte si článek o tom, jak vzbudit u zákazníka zájem o výběrovou kávu.

Dále by se vám mohlo líbit…

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 16 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

94 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy :
Autor : Mirka Vnenková
„Výběrová káva, je jediná káva kterou má smysl pít“ Káva mě uchvátila před cca 8 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám moji milí kávomilci!
Napsáno: 12.8.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu