čtení 18 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Stále někdy tápete v kávovém světě a nevíte, co si představit pod různými pojmy? Sepsali jsme pro vás velký kávový slovník, kde byste měli najít vše, co neznáte.

Espresso

Acidita neboli kyselost. Její výše závisí především na stupeň pražení (světlejší pražení = vyšší acidita) ale i způsob přípravy kávy – hrubost mletí, teplota vody. Částečně aciditu ovlivňuje také druh kávovníku, odrůda či zpracování.

Nápoj na bázi espressa, vytváří se podobně jako lungo, jen se liší v množství vody. Jde o poměr vody a espressa 1:5, dostanete tedy větší šálek, kdy je první připravené espresso a dolité cca 1,5 dl horké vody. Americano si oblíbí lidé, na které je espresso moc silné a kteří si chtějí vychutnávat svou kávu déle. Přečtěte si více o klasické černé kávě.

Jedná se o nápoj na bázi espressa doplněný velkým množství mléka. Caffé latte se podává v šálku o objemu 250 ml. V konvičce se vyšlehá mléko, které se pak nalije do espressa. Mohou vznikat různé obrazce jako srdíčka, rozety nebo labutě. Tomuto umění se říká latte art.

Cappuccino patří mezi nejoblíbenější kávové nápoje s mlékem na světě. Podává se v šálku o objemu 150–180 ml. Cappuccino se skládá z espressa v základu, které je doplněné o teplé vyšlehané mléko. Podívejte se průvodce kávovými nápoji, ať se příště v kavárně už nemusíte ptát, co je co.

Kávový nápoj Cortado pochází ze Španělska. “Cortar” ve španělštině znamená střih nebo řez. V tomto případě je káva říznutá mlékem. Velikostně je cortado podobné flat whitu. Oproti němu má pouze jeden shot espressa, je ale menší než cappuccino a o krapet větší než espresso macchiato.

Crema je pěna, kterou najdete na hladině espressa. Někdy je světlejší, jindy tmavší nebo „tygrovaná”. Její hustota i barva vám mohou na první pohled napovědět, jak moc je espresso kvalitní a jestli bylo správně připraveno.

Dvojité potěšení ve formě nadupaného espressa v jednom šálku. Připravuje se stejně jako espresso s tím rozdílem, že se do dvoupáky dá dvojitá dávky mleté kávy, to znamená 14–20 gramů.

Expresso, presso, esko, tento nápoj má opravdu různé názvy, správný je však jen jeden – espresso. Jedná se o kávu o objemu cca 30 ml, připravovanou v pákovém kávovaru. Espresso je připravováno ze 7–10 gramů jemně mleté kávy. Přečtěte si podrobný článek o tom, jak připravit dokonalé espresso.

Jde o nejmenší mléčný nápoj na menu. Z italského překladu znamená macchiato skvrna. Takže při objednání dostanete espresso s trochou našlehané mléčné pěny.

Dnes už velkým oblíbencem mezi spousty lidí. Jedná se o vylepšené cappuccino. Flat white je připravené z dvojitého espressa a mléčné pěny. Celkový nápoj by měl mít od 140 ml do 180 ml. Flat white je silnější než cappuccino, tak jestli nedáte bez kávy s mlékem ani ránu, ale potřebujete nakopnout, doporučujeme flat white! Přečtěte si více o historii a současnosti flat white.

Frappé je studený kávový nápoj připravený z espressa, ledu, vody, cukru a často i z mléka. To, ale v pravém řeckém receptu nenajdete. Postup je jednoduchý, vše smíchat a následně vyšlehat až do husté pěny. Připravte si pravé řecké Frappé doma s naším receptem.

Latte art je druh umění typický pro baristy. Všimli jste si krásných obrazců v cappuccinu nebo café latte? Přesně to je latte art. Srdíčka, jablíčka, rozety nebo dokonce labutě to vše dokáže barista vykouzlit. Není to ale jen tak, latte art je alchymie a chce to pořádnou dávku trpělivosti, než se podaří krásný obrázek. Nabízíme také kurzy latte artu, přijďte si vyzkoušet nakreslit jablíčko a uvidíte, že to není jen tak. Na blogu najdete taky několik článků s návody na latte art.

Lungo jde přeložit jako prodloužené espresso. Jde o klasické espresso, které je prodlouženo horkou vodou. Správně by se mělo podávat ve větším šálku a k tomu konvička s horkou vodou, ať si každý dolije dle svých chuťových preferencích.

Termín „tělo“ popisuje vlastnosti kávy a její pocit v ústech. Je káva pocitově hustá a těžká? Máte pocit, že káva pokrývá jazyk? Je olejovitá, zrnitá, vodnatá nebo má jiné vlastnosti?

Filtrovaná káva

AeroPress je pomůcka pro přípravu kávy. Řadí se mezi alternativní přípravyAeroPress je vyrobený z tvrdého plastu, takže je ideální na cesty, jelikož se nemusíte bát, že byste ho rozbili. Káva z AeroPressu chutná vyrovnaně a je silnější než například z French Pressu. Máme pro vás článek, jak připravit kávu v AeroPressu, je to snadné.

V současné době se velmi těší oblibě alternativní metody pro přípravu kávy. Co si pod tím představit? Především kávu, která jde jednoduše připravit doma, ale klidně i během cestování. Mezi alternativní přípravy se řadí AeroPress, dripper V60, Chemex, French Press nebo třeba moka konvička. Přečtěte si o těchto metodách více a vyberte si tu, která vám nejvíc bude chutnat

Brew it stick se řadí k alternativním přípravám kávy. Zjednodušeně se jedná se o sítko přidělané na tyčince. Jde o velmi jednoduchou přípravu kávy, kterou ale zároveň vytvoříte dobrou kávu. Přečtěte si o brew it stick více.

Často vídáte na menu v kavárnách tento pojem a nevíte, co znamená? Jedná se o zastudena louhovanou kávu, která se maceruje až 24 hodin. Káva vůbec nedojde ke styku s horkou vodou, proto se musí nechat louhovat ve studené vodě tak dlouho. Díky tomu je výsledná káva více rozmanitější a jemná. Cold brew si zvládnete udělat i doma, máme pro vás snadný recept.

Clever dripper v překladu tzv. chytráček je snadný způsob přípravy kávy. Tato metoda je kombinací FrenchPressu a dripperu. Do clever dripperu se dává papírový filtr, díky kterému nenajdete v šálku kávovou sedlinu. Příprava netrvá déle než 5 minut a výsledek je opravdu chutný. Přečtěte si o clever dripperu více.

V překladu tzv. překapávač, jedná se o nejoblíbenější metodu pro přípravu filtrované kávy pomocí papírového filtruDripper se vyrábí ve všech možných velikostech, barvách a materiálech. Mazi drippery patří jak drippery Hario V60, tak například pour-over set od Timemore, či drippery Origami. Máme pro vás jednoduchý recept, jak si kávu s dripperem připravit.

V60 (vé šedesátka) od Haria slavnou éru všech dripperů odstartovala, byla totiž tím prvním dripperem. Název je odvozen z tvaru písmene V a úhlu 60 stupňů. V současnosti Hario vyrábí V60 ve 4 materiálech, 3 velikostech a spoustě barvách.

Džezva je malá nádoba, která je vyrobena z mědi nebo mosazi. V současné době je ale už i rozšířená nerezová varianta. Nádoba má kónický tvar s dlouhým držadlem. V džezvě se připravuje tradiční turecká káva a káva z ní je známá pro svou silnou chuť.

Jedná se o černou kávu, která se připravuje pomocí filtru. Zjednodušeně řečeno, namletá káva se nasype do filtru a zalije vodou, tím káva proteče přes filtr a vznikne filtrovaná káva. V současně době se těší velké oblibě. Filtrovanou kávu si můžete připravit pomocí dripperu V60, Chemexu nebo překapávacího kávovaru.

Určitě jste už tuto nádobu někde viděli. French Press je skleněná konvička, která je doplněná pístem, pomocí kterého se v závěru stlačuje káva, případně i čaj. Káva z French Pressu je spíše vodovější a méně výrazná. Oblíbí si ji milovníci velkých bezedných hrnků kávy. Máme pro vás i recept na přípravu kávy ve French Pressu.

Chemex se pyšní svým jedinečným vzhledem ve tvaru přesýpacích hodin. Jde také o stylový doplněk do bytu nebo kavárny, ve kterém si můžete udělat filtrovanou kávu. V chemexu se tedy připravuje filtrovaná káva pomocí papírových filtrů. Je ideální pro přípravu kávy pro více lidí. Recept na přípravu kávy v chemexu najdete na našem blogu.

Immersion brewing neboli příprava kávy pomocí louhování. Mletá káva se zalije vodou a pak se nechá louhovat, dokud není náležitě extrahována a může se podávat. V případě těchto metod je důležitá především doba louhování, nikoliv způsob zalévání kávy jako u pour-over metod. Mezi Immersion brewing metody patří AeroPress, French Press, Twist Press, Delter Coffee Press, cold brew či Brew It Stick.

Další italský zázrak jménem moka konvička. Najdete ji v každé italské domácnosti, a dokonce i v apartmánu, když přijedete do Itálie. Funguje na principu vakuum pot. To znamená, že voda, která se nachází ve spodní části, se postupně ohřívá a dochází k uvolňování páry, čímž se v nádobce zvyšuje tlak a pára se roztahuje. Tím se vytlačí voda nahoru přes sítko, které je plné kávy a vyteče přes trysku ve vrchní části ven. Máme pro vás snadný recept na přípravu kávy v moka konvičce.

Pod pojmem pour-over si můžete představit metody přípravy filtrované kávy, které spočívají spočívá v přelévání horké vody přes kávovou sedlinu ve filtru. Odlišuje se tím, že se připravuje ručně tedy nikoliv ne strojově jako batch brew. Konkrétně mezi pour-over metody patří V60, Chemex, kalita. Při těchto metodách je nejdůležitější způsob zalévaní kávy.

Máte v oblibě batch brew neboli překapávanou černou kávu? Tak tento stroj je ideální pro vás. Překapávací kávovar je jednoduchý na přípravu a vytvoří vám jemnou a komplexní chuť kávy.

Jde doslova o kapesní kávovar pro snadnou a rychlou přípravu kvalitní kávy. Je vhodný na cestování a pro lidi, kteří chtějí mít svou kávu rychle na stole.

Cold drip je studená filtrovaná káva, která je na rozdíl od cold brew připravená z teplé vody. Způsobů přípravy je ale i tak několik. Jedním z nejjednodušších je připravit si klasický teplý filtr a ten pak vychladit. Druhou možností je tzv. japonská metoda, při které použijete pouze poloviční množství vody a místo ní dáte do nádoby, do které bude káva překapávat led. Ideální poměr teplé vody a ledu je tak 50:50, káva je tak studená a není vodová.

Kávová zrna a jejich zpracování

Anaerobní fermentace je jednou z metod zpracování kávy po jejím sklizení. Tento způsob zpracování má poměrně blízko k promytému způsobu. Kávové třešně se uzavřou v nádobě, nebo ve vaně naplněné vodou. Tak začne docházet ke kvašení bez přístupu vzduchu. Při fermentaci farmáři kontrolují čas, teplotu a celkový průběh kvašení. Díky kvašení se chutě v kávě zpestří, zjasní a vystoupnou i další jemné chuťové nunace, které by jinak nevynikly.

Arabika patří k nejrozšířenějším druhům kávovníků na světě. Má jemnou, květinovou a plnou chuť. Roste ve vyšších a sušších nadmořských výškách. Arabica se často srovnává s Robustou, která má však úplně jinou chuť.

Cascara je exotický nápoj připravený ze sušených kávových slupek od kávových třešní, které rozhodně nepatří do koše. Chuť Cascary lze přirovnat spíše k čaji než ke kávě. V její chuti můžete najít šípkový čaj nebo ibišek. Obsahuje velké množství kofeinu a může být silnější než filtrovaná káva. Přečtěte si více o tomto zajímavém nápoji.

Cupping je řízená degustace kávy, která má své jasně daná pravidla a podmínky. Během degustace se určuje kvalita kávy, její specifické charakteristiky, vůně a chutě dle její odrůdy. Po celém světě je cupping stejný, aby vše mělo stejná pravidla. Podávání kávy během cuppingu se podobá českému turkovi. Přečtěte si více o cuppingu.

Metoda zpracování pomocí karbonické maceraci je podobná zpracování bobulí hroznů. Spočívá v tom, že se kávové třešně fermentují pod tlakem CO2. Rozdíl mezi karbonickou macerací a anaerobním procesu spočívá v tom, že třešně jsou fermentovány jako celek. Buněčné stěny ovocné dužiny jsou rozkládány zevnitř ven. Takto zpracované kávy mají v chuťovém profilu například rum, zralé ovoce, či červené víno.

Jde o chemickou látku tzv. alkaloid, který stimuluje nervovou a srdeční soustavu. Ve větším množství se stává kofein drogou. Vyskytuje se například v kávě, energetických nápojích, čokoládě nebo bílém, zeleném a černém čajiPřečtěte si o 4 příznacích nadměrného pití kávy.

Výslednou chuť kávy velmi ovlivní, jak byly kávové třešně po sběru zpracovány. Jednou ze tří metod je medové zpracování. Název medové je odvozené od lepkavé dužiny, která zůstává na kávových třešní během sušení na sluníčku. Káva zpracována medovou metodou bude chutnat po medu a třtinovém cukru. Bude sladší, bude obsahovat méně acidity, ale za to bude mít výrazné tělo. Přečtěte si více o medovém zpracování.

Mokrá metoda je nejnáročnější, jelikož potřebuje spoustu množství vody. Káva zpracována mokrou metodou je mnohem kvalitnější. Kávové třešně jsou nejprve promyty ve speciálních nádržích a poté dochází k odstranění vrchní slupky i dužiny. Výsledná káva chutná jemně a dosahuje obecně vyšší acidity. Vyzkoušejte kávu zpracovanou touhle metodou.

Káva pražená tímto stylem může se může připravit jakoukoliv metodou. To ale ovšem neznamená, že káva bude chutnat stejně. Espresso například zvýrazní kyselost a AeroPress tělo kávy. Tohle pražení má výhodu především z obchodního hlediska. Šetří práci, náklady na balení a eliminuje velkou logistickou zátěž v pražírnách.

Káva je po sběru a po zpracování stále zelená, k tomu, aby chutnala, tak jak ji známe, potřebuje pražení. Stupeň pražení velmi ovlivňuje výslednou chuť. Pražení probíhá ve speciálních pražičkách pod přísným dohledem pražiče. Pokud by vás zajímalo, jak takové pražení probíhá, je možné, se domluvit na prohlídce naší pražírny. Budeme se těšit! Mezitím si můžete přečíst článek o tom, co se děje se zrnem v průběhu pražení.

Jde o druh kávy, která je používána jako komoditní káva. To znamená pro velkovýrobu ve velkých pražírnách nebo bývá používána při výrobě instantních káv. Robusta patří k mnohem levnější a méně kvalitnějším kávám. Roste v nižších nadmořských výškách zhruba 200–600 m.n.m. Robusta má výraznou hořkou chuť, silné tělo a může obsahovat až 2x více kofeinu oproti Arabice. V naší pražírně pražíme výhradně kávu z Arabiky. Přečtěte si více o rozdílech mezi Arabikou a Robustou.

Suchá neboli naturální metoda zpracování kávy se využívá především v oblastech, které bojují s nedostatkem vody. Hojně se používá v zemích Střední a Jižní Ameriky. Po sběru se kávové třešně rozprostřou na podlahu nebo na tzv. africké postele. Třešně se musí pravidelně obracet, aby nedocházelo k plesnivění. Výsledná chuť kávy je sladší, má výrazné tělo a menší podíl acidity. Podívejte se na naši nabídku káv zpracovaných naturální metodou.

Kávovar

Kávovar má přednastavený automatický program samočištění. Nutná každodenní péče o čistotu kávovaru bude hračkou. Zapnete automatický čistící systém na kávovaru a svou pozornost můžete zaměřit na jinou činnost.

Kávovar s bluetooth je komunikativní i na dálku.  Po spárování s mobilem či tabletem, se tak stane nastavení funkcí kávovaru mnohem více uživatelsky přívětivější než doposud.

Nahřívání vody pro přípravu kávy je řešeno jedním bojlerem uvnitř kávovaru. Čerpadlem vehnaná studená filtrovaná voda do kávovaru se v bojleru zahřívá na potřebnou teplotu. Ta je regulována termostatem, tlakovým spínačem nebo PID systémem. Při přípravě kávy není možné šlehat mléko. Čím větší bojler, tím stabilnější teplota vody pro přípravu.

Kombinace dvou způsobů ohřevu vody. Klasického bojleru a termobloku. Zvlášť se tak ořívá voda pro přípravu espressa a ta pro parní trysku. Díky tomu má kávovar lepší kontrolu nad teplotní stabilitou, která je pro extrakci kávy důležitá.

Inovativní řešení parní trysky kávovaru. Jednoduché technologické řešení dvojitého pláště trysky. Uvnitř vedená horká pára je tak izolovaná od vnějšího kovového obalu trysky. Cool touch tryska vás nepopálí, ani kdybyste chtěli. „Barista safety“ řešení parní trysky pro komfortnější práci s kávovarem.

Ideální čas extrakce espressa se pohybuje mezi 20–40 sekundami. V tak malém časovém rozmezí hraje každá vteřina roli pro výslednou chuť kávy. Kávovar s časovačem usnadňují přípravu každého dokonalého espressa.

Kávovar vybavený displejem znamená přehled nad nastavenými hodnotami a jejich úpravou. Kávovary s displejem jsou pro baristu vždy přívětivější. Jednoduše si mohou kontrolovat a měnit teplotu vody, tlak a další funkce kávovaru.

Moderní technologie z venku kávovaru, která pomáhá k lepšímu ovládání všech jeho funkcí. Barista pohodlně na pár doteků dokáže upravit vlastnosti kávovaru ovlivňující extrakci kávy.

Systém dvou termobloků v kávovaru. Termoblok je alternativní řešení ohřevu vody používaný místo tradičního bojleru. Řešení ohřevu pomocí dvou termobloků přináší stabilnější teplotní výsledky. Jeden termoblok je určen na espresso a druhý pro páru.

Systém pro usnadnění přípravy kávy o přesných hodnotách. Kávovary s gravimetrikou jsou vybaveny integrovanými váhami. Měří tak objem každého připravovaného espressa pro komfortní a efektivní přípravu kávy přesně podle potřebného receptu.

Legendární konstrukce hlavy kávovaru z roku 1961. Vyniká perfektní teplotní stabilitou díky neustálé přítomnosti horké vody z bojleru v hlavě kávovaru. Ta je tvořena masivní pochromovanou mosazí. Po zahřátí drží perfektně teplo.

Kávovar je zázrak. Jde o stroj, který v první řadě vytváří espresso. Většinou je doplněn o trysku na šlehání mléka a o možnost přípravy horké vody. Na trhu existuje velké množství různých kávovarů. Jednopákové, dvoupákové nebo automatické. Liší se pak, zda chcete kávovar domů nebo do kavárny. Na našem blogu najdete spoustu článků o tom, jak si vybrat správně kávovar, ať už do bytu, kanceláře nebo kavárny.

Základní technologie pro potřebné zahřátí hlavy kávovaru. Kruhová hlava je konstruována tepelně vodivými materiály, které ji zahřívají nasbíraným teplem z kávovaru. Zahřátí hlavy kávovaru je důležité pro minimalizaci teplotního poklesu vody pro přípravu kávy.

Dosahuje kávovar při extrakci tlaku 9 barů? Potřebný tlak pro kontrolu procesu extrakce espressa a případné úpravy receptu je zobrazován manometrem. Ručička manometru ukáže konkrétní tlak vody při preinfuzi, extrakci i jejím závěru.

Kávovar obsahuje více bojlerů. Máte tak možnost individuálně nastavit teplotu každého z nich. Extrakce kávy vodou o konstantní teplotě tak není ovlivněna nahříváním vody pro výdej páry. Voda na espresso si udržuje potřebnou teplotu, stejně tak servisní kotel pro horkou vodu a páru.

Elektronický systém pro regulaci teploty v kávovaru. PID alias proporcionálně integračně regulační algoritmus. Vypočítává, kontroluje a řídí způsob ohřívání vody. Přizpůsobuje výpočty aktuální situaci a předchází teplotním výkyvům.

Portafilter neboli kávová páka je část kávovaru, do které dáváte svou namletou kávu, přes kterou po spuštění proteče voda a vyteče z ní espresso. Velikost páky ovlivňuje do ní vložený košíček, jehož objem se pohybuje od 7 do 25 gramů. Dále se pak portafiltery dělí na ty, ze kterých káva vytéká výlevkou a které jsou tzv. nahé (naked) a mají ploché dno se sítkem.

Elektronická či manuální úprava tlaku vody v kávovaru. Kontrolujete a regulujete výkon čerpadla kávovaru k dosažení kýženého profilu extrakce kávy. Například pro úpravu preinfuze či závěru extrakce espressa.

OPV neboli přetlakový ventil je technologická součást vedení vody v kávovaru. Je nezbytná u kávovarů s vibračním čerpadlem. Usměrňuje průtok vody, respektive zužuje proud vody mířící do hlavy kávovaru a tím upravuje tlak vody pro extrakci kávy.

Příprava kávy neomezená zásobou vody pro kávovar. Napojení na řád veďte přes filtrační systém pro ochranu kávovaru a kvality kávy. U domácích kávovarů s rotačním čerpadlem je možné změnit preferovaný přívod vody do kávovaru z přímého napojení nebo ze zásobníku.

Dražší a prostorově náročnější metoda čerpadla pro kávovar. Funguje na principu rotace lopatek vhánějících vodu do kávovaru. Kávovar s rotačním čerpadlem je tišší, má možnost přímého napojení na vodu, tlak lze upravit dle potřeb, nastavená hodnota v provozu nekolísá.

Spařovací skupina čili hlava kávovaru je konstrukčně spojena s bojlerem kávovaru. Dochází tak k sdílení tepla z bojleru a tepelné saturaci hlavy kávovaru. Saturovaná hlava je předehřátá a ideálně připravená pro extrakci kávy.

Chytré řešení ohřevu vody v kávovaru s individuálním nastavením teploty pro přípravu espressa a pro parní trysku. Kávovar disponuje jedním bojlerem a skrze něj je veden tepelný výměník. Dochází tak ke sdílení tepla, a přitom lze teplotu vody zvlášť upravit. Při přípravě espressa je možné šlehat mléko.

Kávovar se ovládá manuálním spuštěním extrakce (na zmáčknutí tlačítka se vpustí voda do portafilteru). Stejně tak se přepnutím spínače kávovaru aktuální příprava espressa zastaví.

Alternativní způsob nahřívání vody v kávovaru. Klasický bojler je vyměněn za kompaktnější řešení ohřevu vody termoblokem. Jedná se o topné těleso, skrze které je vedena voda k nařátí. Teplota vody se dá regulovat termostatem či PID systémem.

Technologie kávovaru pro zajištění konkrétní teploty vody. Ohřev kávovaru je tak zastaven či spuštěn na základě dosažení výrobcem definovaných hodnot. Nenabízí možnost úpravy teploty vody, ta se pohybuje v daném rozmezí.

Technologická „křižovatka“ průtoku vody. Přepíná směrování horké vody do hlavy kávovaru či odpadu. Po extrakci kávy tak umožňuje zbytkové vodě z hlavy kávovaru odtéct pryč. Je důležitý pro tzv. „backflush“ čili zpětný oplach, kterým se kávovar dobře vyčistí.

Nejčastější typ čerpadla pro domácí kávovary. Vyznačuje se menšími rozměry a dostupnější cenou, což je u kávovaru pro domácí použití podstatné. Vibrační čerpadlo pracuje na principu kmitů čili vibrací. Tento způsob znamená kolísavý tlak, který dále upravuje přetlakový ventil.

Možnost nastavit potřebnou dávku vody pro extrakci kávy. Opakovatelně tak vydává po stisknutí naprogramovaného tlačítka stejné množství vody. Pomáhá tak s rychlejší přípravou každého espressa v rámci konzistence a nastavenému receptu.

Z kávovaru je kromě hlavy a parní trysky také vyveden výdejník horké vody. Využitím horké vody z nahřátého kávovaru, tak můžete připravit další teplé nápoje. Připravujete-li espresso a zároveň lungo, bude se výdejník horké vody hodit pro prodloužení espressového základu.

Režim pro snížení spotřeby energie přepnutím do udržovacího módu v době nečinnosti kávovaru. Nebo také automatického vypnutí v určité době. Automatizace těchto procesů pomáhají k šetření energií pro provoz kávovaru.

Nádrží na pitnou vodu pro přípravu kávy jsou vybaveny všechny domácí kávovary. U těch s rotačním čerpadlem je i možnost přímého připojení na vodu. Myslete na filtraci vody buď vložením vhodného filtru do zásobníku na vodu nebo použitím vody z filtrační konvice.

Mlýnek na kávu

Keramické mlecí kameny najdete nejčastěji v ručních mlýncích, například u firmy Hario. Tyto kameny jsou příznivé svou cenou. Nejdou však brousit, proto jsou po opotřebení nutné vyměnit.

V případě kónických mlecích kamenů vnější mlecí kamen vypadá jako silný prstenec, uvnitř kterého je kuželovitá dutina. Tato část je obvykle nepohyblivá. Zrnka kávy prochází kónickými mlecími kameny shora dolů. Kónické kameny musí být položené vertikálně, aby být mezi ně zrnka padala silou gravitace. Tento typ kamenů je cenově přívětivější a setkáte se s ním především v ručních mlýncích, protože je prostorově úspornější.

Mlýnek je nedílnou součástí kávového světa. Bez něho nevytvoříte nic. Proto dbejte při výběru mlýnku velkou pozornost. Existují mlýnky ruční a elektrické. Na filtr a alternativní přípravu kávy se hodí ruční mlýnek, na espresso a do větších provozů se hodí elektrické mlýnky.

Mlecí kameny z oceli jsou oproti těm keramickým odolnější. V případě opotřebení je stačí nabrousit. Za mlýnek s těmito kameny si však trochu připlatíte. Kameny z tohoto materiálu jsou využívaný nejčastěji. Najdete je v ploché i kónické verzi.

Ploché mlecí kameny se skládají ze dvou kruhů, které na sobě leží naplocho. Často jsou umístěny vodorovně a mají šikmé zuby. Velikost určuje vzdálenost mezi kruhy. Velikosti se pohybují zhruba od 50 do 100 mm.

Jedná se o ocelové mlecí kameny, které jsou však potaženy nitridem titanu. Poznáte je díky jejich zlatavé barvě. Titanové kameny vám přinesou až 6x delší životnost na rozdíl od klasických ocelových kamenů. Cena je v tomto případě ještě vyšší.

Kavárna

Co si pod tímto pojmem představit? Barista je člověk, který je schovaný za kávovarem a vytváří lahodná espressa a kouzlí labutě do cappuccina. Nabízíme také workshopy pro začínající baristy nebo pro lidi, kteří se prostě zamilovali do kávy až po uši. Vyzkoušejte základní kurz pro přípravu espressa nebo latte art.

Třetí kávovou vlnou se označuje současné období nových kaváren. V těchto kavárnách se dbá na to, aby se zákazník cítil výjimečně. Není to však jen o kávě, ale také o zákaznickém servisu. Barista a obsluha musí umět zákazníkovi vysvětlit, v čem je výběrová káva speciální a objasnit mu celý její původ – to znamená, místo sběru, metodu zpracování, stupeň pražení atd. V kavárnách třetí kávové vlny se prodává výběrová káva a nabízí jak nápoje na bázi espressa, tak různé jiné alternativní přípravy kávy, jako je dripper V60, AeroPress, Chemex nebo clever dripper. Před třetí kávovou vlnou tu byli ještě dvě, přečtěte si o nich více.

Kávové příslušenství

Distributor kávy je nástroj, který pomáhá k rovnoměrnému rozprostření kávy v páce při přípravě espressa. Používá se předtím, než namletou kávu v portafilteru upěchujete tamperem. Díky distributoru bude extrakce vašeho espressa dovedena k dokonalosti. Na náš blog jsme vám navíc sepsali tipy na to, jak kávu distribuovat.

Flair kávovar je stroj na kávu, ke kterému nepotřebujete elektřinu a stejně vám vykouzlí výborné espresso. Lze ho sbalit do kufříku a procestovat tak celý svět, abyste měli po ruce vždy výborné espresso.

Proč byste měli mít doma konvici s takovou zvláštní hubicí? Baristické konvice s husím krkem jsou vhodné pro přípravu filtrované kávy. Díky hubici dokážete přesněji konvici přesněji používat a máte tak kontrolu nad tím kolik vody používáte. Některé z konvic navíc disponují funkcí rychlého nahřátí na přesnou teplotu, kterou pak také udržují. Zjistěte, jak si vybrat konvici přesně pro vás.

Precizně utampovaná káva v páce rychlostí blesku? Ano o to je možné díky Puqpressu, automatickému tamperu, který upěchuje kávu v páce přesně podle vašeho nastavení. Puqpress tak pomáhá k dosažení vyrovnané kvality každého šálku kávy. Nezbytností je především pro kavárny a bistra.

Tampování probíhá, předtím než vložíte páku do kávovaru na přípravu espressa. Kávu v páce je potřeba před vložením do kávovaru tzv. utampovat pomocí tamperu. Tento krok nesmíte vynechat, jelikož se vám nesprávná práce s tamperem může projevit na výsledné chuti kávy. Přečtěte si článek, jak pracovat správně s tamperem, není to zas tak složité.

Šálek na kávu je specifický především svým objemem. Každý kávový nápoj má danou určitou velikost, kterou by měl splňovat.

▶ 70 ml – espresso, espresso doppio, espresso macchiato
▶ 140/150 ml – lungo, cappuccino, flat white
▶ 200+ ml – café latte, americano, čaj, batch brew

Speciální kávové nápoje

Jedná se o kávový nápoj, který je složený ze studeného mléka nalitého do sklenice s ledem. Poslední část je tvořena hustou našlehanou kávovou směsí vytvořené z instantní kávy. Instantní káva se musí vyšlehat alespoň s lžičkou cukru, aby se dosáhlo požadované pevné textury. Instantní kávu můžete vyměnit i za espresso. Připravit si ji můžete s naším receptem.

Spousta lidí v České republice si pod tímto názvem představí klasického turka s kávovou sedlinou na dně. To je však špatně, český turek by se neměl vůbec pít. Pravá turecká káva se vaří v džezvě a tradičně se připravuje v písku. Vyzkoušejte si připravit kávu v džezvě, na našem blogu máme snadný postup.

Jak už název vypovídá, tak tento nápoj pochází z Irska. Kromě černé kávy se skládá z whisky a jemně našlehané šlehačky. Podívejte se, jak si irskou kávu připravit.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč