čtení na 4 minut | Blog / Kávové recepty

Ať už trávite jakékoliv množství času na sociálních sítích, určitě vám během prvního letošního půl roku neunikla novinka s názvem dalgona. Karanténa uvěznila celý svět doma a lidé začali zkoušet nové věci. V Jižní Koreji tak došlo k oživení kávového nápoje dalgona, který lze jednoduše připravit i doma. Díky jedinečnému efektivnímu vzhledu se nápoj stal populární na Instagramu a TikToku. Pojďte společně s námi prozkoumat, o co vlastně jde!

CO JE KÁVA DALGONA

Jde o kávový nápoj, který vám ve výsledku může připomínat pravé řecké frappé Studené mléko nalité do sklenice s ledem sahá asi do dvou třetin jejího objemu. Poslední část je tvořena hustou našlehanou kávovou směsí vytvořené z instantní kávy. Instantní káva se musí vyšlehat alespoň s lžičkou cukru, aby se dosáhlo požadované pevné textury. Jde o takovou sladkou kávovou mňamku. Určitě ji během léta nezapomeňte vyzkoušet.

KDO VYNALEZL KÁVU DALGONA?

Přestože káva dalgona si začíná užívat oblibu po celém světě díky TikToku a Instagramu až v letošním roce, existovala již dlouho předtím. Například v Indii je káva známá jako Phenti Hui. Nový název dalgona pravděpodobně vychází z populárního jihokorejského cukroví zvané dalgona, jelikož právě jihokorejské cukroví vypadá a chutná jako tento kávový nápoj.

 

Klíčovým rozdílem mezi kávou Dalgona a jejím indickým předchůdcem je pořadí, ve kterém jsou oba nápoje připravovány. 

 

Káva Phenti Hui se vyrábí šleháním stejné části kávy, cukru a horké vody v misce, dokud se směs nerozpustí a nevznikne světle zbarvená pěna. Poté se postupně přidává více vody, dokud se nevytvoří větší množství pěny. Pěna se potom přidá do sklenice a doplní se horkou vodou a mlékem.

 

U kávy dalgona se obvykle pěnová směs přidává lžící na vrch šálku, který je naplněný ledovým mlékem a kostkami ledu, čímž se vytváří atraktivní vrstvený efekt. 

 

Podle videa Jamese Hoffmanna má pěna na kávě dalgona právě takovou pevnou strukturu díky melanoidinovým sloučeninám, které jsou přítomné v instantní kávě. Kombinace instantní kávy s viskózním a koncentrovaným roztokem cukru a vody umožňuje pěně lépe udržovat tvar.

CO SI MYSLÍ BARISTÉ O KÁVĚ DALGONA

Pokud jde o názory na kávu Dalgona mezi odborníky ve světě výběrové kávy, názory se liší. Někteří mají pocit, že může být použita jako inspirace pro jiné nápoje na bázi kávy.

 

Vanessa Lee je Café Consultant ve společnosti Forbidden Bean, výběrové kávové poradně v Hongkongu. Tvrdí, že Dalgona Coffee stojí za vyzkoušení a je velkou inspirací pro kreativní nápoje. Dodává, že je to dobrá inspirace pro baristy, aby prozkoumali možnosti vytváření různých textur samotné kávy a že je to dobrý příklad toho, jak trh reaguje skrze Instagram na nápoj, který je spíše dobře vypadající než dobře chutnající.

 

Jiní mají pocit, že ingredience použité v nápoji mohou ovlivnit jeho kvalitu. James Hoffmann ve svém videu o Dalgonské kávě říká, že velkou částí nápoje je její jednoduchost. Vzkazuje, že vždy velmi záleží, jaké ingredience použijeme. Pokud budou kvalitní, bude kvalitní i výsledný nápoj.

VYTVOŘENÍ VERZE DALGONY Z VÝBĚROVÉ KÁVY

Vzhledem k tomu, že se káva Dalgona stává po celém světě velmi oblíbenou, je přirozené, že průmysl s výběrovou kávou bude chtít zjistit, zda by se tento nápoj dal reprodukovat pomocí výběrové kávy. To je však velký výzva.

 

Vytvořit Dalgonu z klasického espressa, se může zdát jako nejjednodušší řešení, James Hoffman však poznamenává, že standardní shot espressa bude stále příliš tekutý. 

 

Příprava Dalgony alternativní metodou může vést k mnohem lepším výsledkům. The Space Roastery je pražírna kávy se sídlem v Jogjakarta v Indonésii. Vytvořili verzi Dalgony, která zahrnuje přípravu jedné části čerstvě mleté kávy v AeroPressu se dvěma díly horké vody. Poté přidají tuto směs a jeden díl cukru do láhve s vodou a silně protřepávají po dobu deseti minut, čímž se vytvoří pěna podobná Dalgoně.

 

Zdá se, že pomocí AeroPressu se může vytvořit podobná struktura připomínající nápoj dalgona. Bohužel vytvořené pěně může chybět lesklá textura a tuhost, která se vytváří při použití instantní kávy.

ZÁVĚREM

Přestože se dalgona vytváří nejlépe z instantní kávy a nezanechává moc prostoru pro experimentování s výběrovou kávou, pro milovníky kávy je to další vynalézavý způsob, jak si udržet svůj zájem o kávu v době, kdy návštěva kaváren nemusí být vždy možná.

 

Okolnosti okolo kávy dalgona ještě nejsou zcela probádané. Ale nemusíme se bát, že by z kávové scény jen tak rychle zmizela.

Časté dotazy ke kávě Dalgona

Populární nápoj z vyšlehané studené kávy a mléka.

Často se kávový základ na Dalgona coffee připravuje z instantní kávy. Vyzkoušejte si kávu Dalgona připravit z espressa nebo silného Cold brew.

Dávku kávy vyšlehejte s cukrem například ručním elektrickým šlehačem. Tuto sladkou kávovou pěnu nalijte do sklenice s ledem a mlékem.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY A ZAJÍMAVOSTI O KÁVĚ

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 11 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

133 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Autor : Mirka
„Výběrová káva je jediná káva, kterou má smysl pít.“ Káva mě uchvátila před nějakými 8 lety. Rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše, co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám, mí drazí kávomilci!
Napsáno: 23.8.2020
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro