čtení 4 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Italská káva, to je ta hořká a tmavě pražená. To však není případ kávy z italské pražírny Gardelli Coffee. Ta se totiž vyznačuje vysokým cuppingovým skóre a zdobí ji už několik ocenění. Co stojí za tímto úspěchem a jak pražírna Gardelli Coffee přistupuje k pražení, vám prozradím právě v tomto článku.

PŘÍBĚH ZAKLADATELE GARDELLI COFFEE

Nemůžu začít ničím jiným než vysvětlením názvu Gardelli Coffee. Důvod je zcela jednoduchý. Za vznikem této pražírny sídlící v italském městě Forli stojí totiž Rubens Gardelli. V roce 2010 začal Rubens pražit na malé 50g pražičce. Jeho zápal ho v roce 2014 dovedl až k první soutěži, kterou vyhrál. A to WCE Italy Coffee Roasting Championship. Této soutěže se zúčastnil ještě několikrát a v roce 2017 vyhrál celosvětové finále. Několikrát byl také účastníkem soutěže Brewers Cup a dvakrát vítězem jejího italského kola. V celosvětovém finále v roce 2014 skončil druhý.

Pro pražení neprošel žádným SCA kurzem, naučil se zkrátka vše sám. Jeho zvědavost, dozvědět a naučit se toho co nejvíc, vedla až k tomu, že si pražičku na 700g kávy vyrobil sám. Teď už v Gardelli praží na 15 kg pražičce značky Genio. Rubens je však i přes jeho rostoucí business u pražení stále a osobně dohlíží na kvalitu kávy v každém balíčku. Na množství zakázek mělo vliv i již zmíněné vítězství. Udržení kvality při rostoucím množství bere Rubens však jako výzvu.

růžový balíček kávy Gardelli Coffee
Balíčky kávy Gardelli Coffee jsou díky jejich růžové barvě rozpoznatelné na desítky metrů daleko. Ke Gardelli navíc neodmyslitelně patří růžová labuť. Zdroj: coffeextraction.com

VÝBĚR KÁVY PŘED PRAŽENÍM

Zrnka kávy si v Gardelli vybírají pečlivě šarže, které splňují požadavky výběrové kávy, a také kladou důraz na transparentnost údajů, proto se z každého balíčku kávy zjistíte vše potřebné jako je: země původu i region, cuppingové skóre, metoda zpracování, odrůda neboli varieta, datum pražení, ale také jméno producenta. Kromě toho vždy uvádí období sklizně, aby jejich zákazníci měli jistotu, že kupují kávu pocházející z nejčerstvější a sezónní úrody. Úplná transparentnost jim dává nejen možnost dozvědět se o produktu více: jejím cílem je také ukázat veškerou tvrdou práci, která se skrývá za každým šálkem.

Každá káva, kterou Gardelli nakoupí prochází přísnou Rubensovu kontrolou, která zahrnuje výběr a degustaci naslepo. Kávu si vybírají podle toho, co vyhodnotí danou sezónu jako nejlepší. Neohlížejí se aktuálně populární odrůdy či zpracování.

KÁVA GARDELLI COFFEE A JEJÍ CENA

Cena kávy je stanovena na základě skóre kvality chuti a jedinečnosti, cena zelené kávy je až druhotným faktorem. Jedinečnost při stanovování ceny znamená, jak snadné, nebo spíše jak obtížné, je se k dané šarži dostat. Tento parametr se odráží ve skóre vzácnosti. Pokud se jedná o mikrolot nebo nanolot, v jehož případě je na celém světě k dispozici jen několik málo sáčků, bude skóre vzácnosti vysoké. Sem se řadí především kávy, které pochází z vysokých nadmořských výšek, kde jsou výnosy přirozeně poměrně nízké.

Farmářům platí až o 50 % více, než je reálná cena. Rubens patří mezi první pražírny, které tento přístup uplatňují. I toto si však může dovolit díky vítězství na mistrovství světa pražení kávy a výslednému růstu objednávek.

PRAŽENÍ KÁVY GARDELLI COFFEE

V Gardelli praží pouze množství, které je už předobjednané, proto vždy zákazníci dostanou kávu čerstvě upraženou. Kávu praží třikrát týdně a o budoucím datumu pražení vždy informují na jejich webu.

Víte, co se děje s kávou během pražení? Jednotlivé fáze celého procesu jsme vám popsali v článku o průběhu pražení.

PROFIL PRAŽENÍ KÁVY

V Gardelli Coffee věří, že každá káva má jen jeden jediný profil pražení, který je pro ni ideální. Výslednému profilu pražení předchází testování profilů a mnoho cuppingů. Každá káva v sobě uchovává chutě a aromata, které jsou specifické pro danou oblast, a právě ty chtějí vyzdvihnout. Nikoliv profil pražení přizpůsobovat konečnému způsobu přípravy. A proto jsou téměř všechny kávy pražené tzv. omni, tedy pro espresso i filtr, najdete jen pár výjimek v podobě espresso blendů.

GARDELLI MZUNGU PROJECT – SPECIALITA MEZI KÁVAMI

Projekt Mzungu v Ugandě je součástí Gardelli Coffee už od roku 2015. Kávu z Ugandy moc často v nabídce pražíren neuvidíte. Rubens si kávu odtud velmi rychle oblíbil a díky projektu Mzungu přináší tuto kávu i ostatním. Rubensovu pozornost si káva získala, také kvůli tomu že všechny třešně byly na stromě zralé ve stejnou dobu. Běžně totiž dozrávají postupně. Jedna ze sklizní byla použita také v soutěži Italian Brewers Cup a přinesla tak Rubensovi druhé místo.

Tato kávy byla Rubensovi také inspirací k inovacím a založení exportní společnosti. Gardelli také začal v Ugandě experimentovat s naturálním zpracováním. Pomocí dostupných metod zpracování, tedy bez použití bakterií, kvasinek nebo nerezových nádob a elektřiny, vyvinul Gardelli společně s přáteli Disonem a Alexem velmi udržitelnou techniku, která zahrnuje pouze sklizené třešně a využití teploty. První šarže byla pojmenovaná Gardelli RED a  procesu jsou další.

KAVÁRNA GARDELLI COFFEE

Kávu z této pražírny najdete v různých kavárnách po celé Evropě, vlastní kavárnu má Gardelli však jen jednu. A to ve Forlì odkud Rubens a celé Gardelli pochází. Jako důvod, proč není kaváren více, Rubens uvádí, že je důležitější se soustředit přímo na kávu a její kvalitu.

Připravte si kávu po italsku doma!

Spojení Itálie a kávy není jen Gardelli Coffee, ale také moka konvička. S ní si snadno připravíte chutnou kávu téměř kdekoliv.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 12 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

176 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro