čtení 4 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Bolivijská káva se právě ve světě výběrových káv začíná proslavovat. Jakmile byla Bolivie považována za producenta nekvalitní kávy, která je vhodná pouze pro pražení směsí, rozhodla se pracovat na změně její image a začala se zlepšovat každým zrníčkem . V této velmi chudé zemi jde o vytvoření infrastruktury, technologie a dovedností potřebných k výrobě kvalitního produktu, který podporuje hospodářskou, sociální a environmentální udržitelnost. Iniciativy, jako je Fair Trade a organické zemědělství, spolu s projekty hospodářského rozvoje poskytly výrobcům kávy příležitost a podporu na místní, národní a mezinárodní úrovni.

Geografie a životní prostředí

Bolívie se nachází v západním srdci Jižní Ameriky a rozkládá se na ploše 1 098 581 km2. Pohoří Andy se táhne napříč západní Bolívií a formují tři hlavní geografické oblasti země: hornaté vysočiny a Altiplano na západě, semitropické Yungy a mírná údolí východních horských svahů a tropické nížiny, které se rozprostírají přes severní a východní regiony, známé jako Oriente.

Káva

Produkce kávy v Bolívii je soustředěna ve venkovských oblastech Yungas, kde se pěstuje přibližně 95%. Mezi další rostoucí regiony patří Santa Cruz, Beni, Cochabamba, Tarija a Pando. Zatímco existují komerční farmy a haciendy, vládní pozemkové reformy vyvlastnili většinu velkých pozemků a přerozdělili je zpět rodinám venkovských farem. Tyto malé pozemky se pohybují od 1 do 8 hektarů a produkují mezi 85–95% Bolívijské kávy, z nichž většina je odrůda Arabica a organicky pěstovaná.

Bolívie má všechny ingredience, aby byla vysoce kvalitním producentem kávy, jako je nadmořská výška, úrodná půda a konzistentní období dešťů. Díky drsnému terénu a nedostatku infrastruktury a technologie je však kontrola kvality po sklizni náročným úkolem. Fondy od rozvojových agentur usilují o zřízení zpracovatelských zařízení ve venkovských oblastech, aby měli zemědělci přístup ke zdrojům, které pomohou zajistit kvalitní zrno, a zároveň zvýší hodnotu jejich produktu.

Více než 70% obchodu s kávou exportuje 28 soukromých podniků. Zbývající procento obchodu jsou Bolivijská kávová družstva, kterých je 17. Soukromé i družstevní sektory jsou členy Bolivijského výboru pro kávu nebo Cobolca. Většina bolívijských (zelených) zrn se exportuje do Spojených států, Německa a dalších částí Evropy, Ruska a Japonska.

Kávová krize

Celosvětová kávová krize způsobila devastující dopad na venkovské obyvatelstvo Bolívie i na hospodářství jako celek. Vzhledem k tomu, že ceny kávy začátkem roku 2002 dosáhly pouhých 0,40 USD, mnoho výrobců nebylo schopno pokrýt výrobní náklady. I přes cenový nárůst v roce 1997 výroba kávy a její hodnota na mezinárodním trhu od začátku 90. let 20. století neustále klesají. Role kávy v národní ekonomice kolísala na základě vysoce nestálé mezinárodní komoditní ceně nebo newyorské ceně. V roce 1997 vyvezla Bolívie 6 725 tun zelené kávy a obdržela 26 040 000 $, což znamená, že každá tuna měla hodnotu přibližně 3872 $. V roce 2003 však vývoz zelené kávy činil 4 453  tun a zisk byl pouze 6 389 000 $, čímž cena každé tuny byla pouhých 1 423 $ . Tato ohromující cenová nerovnost odráží (v menším měřítku) přirozený rozmach a růstové cykly ekonomiky kávy, což činí drobné zemědělce velmi zranitelnými vůči cyklickým cenovým šokům.

Odlesňování pro účely zemědělské kultivace a vývoz dřeva představuje vážnou hrozbu pro životní prostředí a biologickou rozmanitost Bolívie . Eroze půdy způsobená pastvou skotu a neudržitelnými zemědělskými postupy, jako je například metoda „rozřezat a spálit“, se také stala velkým problémem, zejména pro obvyklé zemědělce. Znečištění vody také zemi škodí.

Přesto existuje naděje na obzoru. Bolívie v současné době pracuje na transformaci svého odvětví kávy, rozvíjí infrastrukturu, jako jsou zpracovatelské závody, které dříve neexistovaly, a hledá specializovaný trh s kávou za lepší ceny. Mnozí také předpovídají, že bolívijská válka s drogami bude mít značný přínos pro kávový průmysl ,poskytujíc zvýšené možnosti financování a rozvoje pro pěstitele kokainu, kteří přecházejí na legální formy farmaření.

Aktivismus a sociální změny

V posledních několika letech specializované značení (Fair Trade, pěstování ekologických plodin a pěstování ve stínu) a družstevní hnutí nabírali na síle mezi různými venkovskými výrobci komodit, včetně zboží jako káva, kakao, banány a řemesla. Účelem těchto iniciativ je podpora udržitelného živobytí, zlepšení pracovních podmínek, přidělení úvěru a podpora ekologických zemědělských postupů, jako je biologická rozmanitost při zachování produktivity. Producentská družstva se obecně vytvářejí jako prostředek k budování solidarity, sdílení znalostí a dovedností a vymanění se z vykořisťovatelského konvenčního zemědělství. Jedním z nejvlivnějších a nejpříznivějších aspektů této struktury spolupráce je to, že část příjmů družstva je věnována sociálním projektům, rozvoji komunit a technickému vzdělávání .

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 16 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

189 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč