čtení 3 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Peru se nachází na západě v jižní Americe, hraničí s jižním Tichým oceánem, mezi Chile a Ekvádorem o celkové rozloze 1 285 220 km2. Peruánské podnebí je velmi rozmanité, od tropického na východě, přes suchou poušť na západě, po mírné až chladné pohoří v Andách. Různá podnebí těsně odpovídají primárním geografickým regionům Peru, včetně západní pobřežní pláně (costa), vysokých a členitých And v centru (sierra) a východní nížinné džungle Amazonské pánve (selva).

Káva

Výroba kávy přišla do Peru v 17. století. Po dvou stoletích odrůda typica stále tvoří 60 procent vývozu země. V Peru je více než 110 000 pěstitelů kávy, z nichž většina je domorodcem těchto krajin a hovoří španělsky jako druhým jazykem. Průměrný zemědělec/farmář žije na dvou nebo třech hektarech, několik hodin od pohodlí elektřiny a tekoucí vody. Peruánský vývoz kávy představuje dvě procenta jak národního hospodářství, tak celosvětové dodávky kávy. Peru si rychle buduje celosvětovou reputaci pro produkci tradičně pěstovaných vysoce kvalitních zrn Arabica.

Hospodářství kávy

Hospodářství peruánských producentů kávy je malé a typická operace mletí za mokra v zemi je ještě menší. Od května do září zemědělci sbírají zralé třešně a přinášejí je do ručních rozvlákňovačů a dřevěných fermentačních nádrží. Tato tradice mletí za mokra chránila peruánské vodní zdroje před ničivými účinky celulózek znečišťující řeky. Po zpracování kávy většina farmářů se se svým zrnem vypraví pěšky nebo na mezku do nejbližšího města – výlet, který může trvat jakkoliv dlouho od třiceti minut do osmi hodin. V sobotu se náměstí nejbližšího města stává nákupní a prodejní stanicí pro okolní vzdálené producenty kávy. Zemědělci prodávají kávu a kupují zboží do svých domovů, než se vydají zpět na horské stezky.

Prodej na tržišti

Nešťastnou, ale až příliš běžnou zkušeností s nákupem a prodejem na tržišti je příchod pouze jednoho kupujícího. To dramaticky snižuje cenu zaplacenou zemědělcům za jejich kávu. Ve městě neexistuje žádný soukromý skladový prostor a pouze nespolehlivé a nákladné hromadné skladování, takže zemědělci obecně nemají jinou možnost, než přijmout nižší ceny. Kupující v hlavním městě regionu pak tento proces opakují během týdne. Čím vzdálenější jsou farmy, tím více je káva smíchána a obchodována před tím, než dorazí na pobřeží. Tam se káva mele za sucha a připravuje se k exportu. Tento neorganizovaný obchodní systém a izolace způsobily, že zemědělci byli odcizeni od konečného nápoje, který pochází z jejich farem. Po mnoho let pěstitelé pracovali na výměně hmotnost / dolary za kávu v pergamenu, zcela odpojuje myšlenku, že vyrábějí nápoj, který se bude podle jeho kvality použit nebo se vyhodí. Bylo známo, že zprostředkující obchodníci zvyšují váhu házením písku a vody do každého vaku .

Družstva Fair Tradu

Během posledního desetiletí peruánská drobná družstva sloučila své hnutí a poskytla více organizovanou a odměňující příležitost pro desítky tisíc malých vlastníků, kteří byli kdysi podrobeni výše popsaným exploativním obchodním praktikám. Odhaduje se, že 15 – 25 procent z více než 100 000 drobných vlastníků v Peru nyní patří k družstevním organizacím. Tato družstva se spojila s mezinárodními sítěmi Fair Trade a ekologickými sítěmi, aby stimulovala jejich růst. Ve spolupráci s partnery, jako je Equal Exchange, se peruánská drobná družstva rychle stala druhým největším dodavatelem kávy s certifikací Fair Trade po Mexiku a jedním z předních světových ekologických výrobců. Vyšší ceny nabízené prostřednictvím těchto certifikovaných a speciálních trhů posílily družstva a nabídly zemědělcům alespoň určité cenové prémie. Přímější přístup na trh také pomohl čtyřem družstvům s certifikací Fair Trade, aby se etablovali mezi 21 největších peruánských vývozců kávy.

Investice

Družstva investovala tyto cenové prémie a mnoho darů od mezinárodních rozvojových agentur do budování infrastruktury pro zlepšování kvality kávy, zpracování a exportu, školení zemědělců v jejich přechodu na certifikované ekologické produkce a projekty sociálního rozvoje.

Rozdíly v hospodaření a obchodu

Významné rozdíly, se kterými se zemědělci setkávají jsou lepší ceny, které dostávají na farmě. Rozdíly jsou v organizaci a rozvoji kolektivního pocitu identity prostřednictvím účasti v jejich družstvech, o schopnosti vlastnit a ovládat své výrobní prostředky a o sdíleném procesu učení prostřednictvím školení a výměn farmářů. Jedna zemědělkyně sdílí její úvahy: „Dřív tu nebyla žádná školení. Ale teď nám říkají o rolích mužů a žen. Naučíte se vážit si jich.“.

Zdroje: equalexchange.coop

countryflags.com

Obrázky: cdn.shopify.com, ictcoffee.com, trynewcoffee.com, images.squarespace-cdn.com, images.squarespace-cdn.com, coffeehunter.com, i.pinimg.com, weaverstreetmarket.coop

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 14 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

178 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro