Pokud si chcete vychutnat Váš šálek kávy na maximum, je důležité aby káva, kterou připravujete měla uchovanou svou čerstvost.

Káva se rychle kazí. Kavové boby postupně ztrácí svou čerstvost velmi brzy po upražení s tím souvisí také to, že postupně vyprchávají jejich odstíny chutí a aromat. V zásadě platí, čím dříve kávu po upražení konzumujete, tím je káva lepší. Vždy se proto ujistěte, jak starou kávu po upražení si kupujete. U té naší stejně jako u ostatních vzorků z dobrých pražíren naleznete den pražení na balíčku.

Dobře uchovaná káva si zachovává své výběrové chuťové vlastnosti zhruba po dobu měsíc a půl po upražení. Mletá káva ztrací tyto vlastnosti rychleji. Vydrží je uchovat po dobu jednoho až dvou týdnů po upražení. Je to z důvodu daleko většího povrchu, který po umletí podléha oxidaci. Pokud chcete kávu čerstvou budete muset vyrazit do boje s nasledujícími čtyřmi protivníky:

  • vzduch
  • vlhkost
  • teplo
  • světlo

Jedna z možností jak uchovat kávu čerstvou je ta, že ji skladujete neupraženou. Neupražená káva vydrží čerstvá zhruba jeden rok. Pražení kávy je, ale i není věda. Kávu si můžete doma upražit i v troubě, výsledek však nebude zdaleka tak dobrý, jako když si koupíte kávu z pražírny, kde si s kavovým zrnem hrají a mají potřebné zkušenosti a znalosti s průběhem pražení. Tento proces je třeba upravit aktuálním povětrnostním podmínkám, stáří zrna a lokalitě.  Jak si tedy můžete doma svůj šálek kávy vychutnat? A přitom v jednoduchosti a pohodlí? Stačí následovat tyto zakladní pravidla:

Kupujte míň ale častěji

Kupuj čerstvě upraženou kávu s obalem vhodným pro její skladovaní. Převážně jsou to balení s filtrem, který napomůže zachovat čerstvost kávy daleko lépe než jiné druhy balení. Kavové zrna uvolňují po upražení oxid uhličitý. Čertsvě upražená kava tak může byt hermeticky uzavřená do sáčků s jednosměrným filtrem. Tento jednosměrný filtr zajištujě, že oxid uhličitý může z balíčku odcházet, ale neumožní přistup kyslíku ke kavě.

Zhlediska množství je vhodné kupovat takové množství kavy, které jste schopni zkonzumovat v době jednoho nebo jedna a pul měsíce. Idealní je  kávu pomlít těsně před přípravou a takové množství, které pro přípravu kávy potřebujete. Pokud kupujete mletou kávu, kupujte vždy množství na týden nebo dva.

Uchovávejte kávu dál od tepla, vlhka a přístupu vzduchu

Jak uchovat kávu čerstvou? Klíčové je uchovat kávu ať už mletou nebo nemletou tak, aby k ní neměli přistup čtyři základní elementy zpusobující stárnutí kávy: vzduch, vlhkost, teplo a světlo.

Jak zamezit přístupu vzduchu?

Jakmile otevřete balíček kávy je duležité kavu přesypat do vzduchotěsné nádoby, u které se snažíte minimalizovat zbylý vzduchový prostor. Existují také druhy balení kávy, jež jsou doplněny o filtr a mají možnost uzavirání sáčkuu na zip. Je tedy možné z balíčku vytlačit přebytečný vzduch, tak aby ho bylo v balíčku co nejméně a nezpůsoboval tak pro nás nechtěnou oxidaci. Na trhu existují také speciální vakuovací nádoby pro uchovávání potravin. Ty mají možnost odsátí vzduchu z nádoby.

Jak na vlhkost?

Káva by měla být uchovaná na suchém místě. Mezi negativní vlastnost patří, že káva natahuje vlhkost ůsobuje zrychleni starnoucího procesu. Kavové zrna ve vlhkém prostředí mohou ztrpknout, zkysnout nebo se v nich rozvine pachuť, kterou nechceme. Z tohoto důvodu se nedoporučuje uchovávání v mrazícím boxu nebo  lednici. Kde se kondenzuje vlkhost při otevirání a zavírání. Uchování kávy v lednici neprodlužuje její chuťový život. Vyndávaní, otevření a změna teploty ho spíše narušují. Podobné je to při rozmražovaní a zamražovaní  potravin. Jakmile kávu rozmrazite, už se ji nepokoušejte zamrazit!

A co s teplotou?

Není sice vhodné kávu držet v lednici nebo v mrazícím boxu.  Jeji uchování mimo výkyvy teplot je však žádouci. Teplota urychluje rozpad chutí, což je další negativní faktor, který se snažíme eliminovat. Pro uchování nejsou proto vhodné lokace blízko zdroje tepla  jako je například:  trouba, topení, varič ani na okně, kde můžou teplotu zvyšit pronikající paprsky slunce nebo místa,kde teplota kolísa. Kávové zrna by měli být vystaveny vyšší teplotě až po dobu připravy kávy.

I světlo je nežádoucí

Naneštěstí i světlo zrychluje proces stárnutí a je tak nepřítelem v našem boji o zachování,co nejdelší čerstvosti kávy. Z tohoto důvodu nejsou vhodné skleněné nádoby pro uchovaní kávy v případě, že jsou umístěny na místě s přístupem denního světla. V tomto případě by se měla zrnka kávy uchovávat v nádobách, které zabraňují přístupu světla.

Znalost informací uchovávání kávy, aby zůstala co nejdéle čerstvá není žádná věda a není ani nějak složité tyto principy aplikovat.  Co je však důležité a možná i nějtěžší na celé této problematice –  jak si zajistit pravidelný přísun, kvalitní a čerstvé kávy těsně po upražení a planování její konzumace v období těsně po pražení. Běžné supermarkety totiž většinou  čerstvou kávu nanabízejí.

Brazílie - Ecoagricola Serra do Cabral

Pražení: Filtr
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 84

Brazílie - Ecoagricola Serra do Cabral

Kávové předplatné

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Kávové předplatné

Uganda - Kingha Estate F

Pražení: Filtr
Zpracování: Promytá (mokrá)
Cuppingové skóre: 86

Uganda - Kingha Estate F

Indonesie - Alko Kerinci

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 86

Indonesie - Alko Kerinci

Kolumbie - Jorge Emilio Brazo

Pražení: Filtr
Zpracování: Promytá (mokrá)
Cuppingové skóre: 85

Kolumbie - Jorge Emilio Brazo

Brazílie - Campo Alegre Dárková krabička

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 84

Brazílie - Campo Alegre Dárková krabička