čtení na 6 minut | kategorie : Blog, Recenze

Káva s sebou je, především v těchto dnech, častým produktem městských kaváren. Každá takováto objednávka znamená i další odpad v podobě použitého kelímku. Vy si však můžete dopřát svoji kávu s sebou, která bude ještě chutnější, s respektem k planetě a se znovupoužitelným kelímkem v ruce!

BOJ PROTI JEDNORÁZOVÝM KELÍMKŮM

Pro lidi smýšlející ekologicky s ohledem k přírodě je stále běžnější, že si s sebou nosí vlastní kelímky na kávu s sebou. Tyto vícenásobně použitelné hrnky jednak snižují množství odpadu pokaždé, když vám do nich – místo do papírového kelímku – připraví barista kávu. Kromě toho se lépe drží a nespálí vám ruku od horkého nápoje uvnitř. Hlavní výhodou však je, že nápoj udrží déle v teple.

KTERÝ KELÍMEK ČI TERMOHRNEK VYBRAT?

Pokud se tedy pravidelně zastavujete u svého baristy v kavárně pro váš dopolední šálek kávy s sebou, nebo ráno nevyjdete s domu s ranní kávou v ruce a přitom se chcete chovat zodpovědně k přírodě, je takový kelímek pro vás naprosto nepostradatelný. Jak si ten svůj vybrat?

 

To především záleží na vašich preferencích, co od vašeho kelímku očekáváte a jaké jeho vlastnosti budou pro vás nejdůležitější. Při výběru takového kelímku na cesty je nejobvyklejší se zaměřit – kromě ceny, vzhledu a objemu – také na tom, jak je těžký, odolný vůči nárazům, jestli se cestou nerozlije a jak dobře udržuje teplotu nápoje.

Abychom vám s vybíráním pomohli, rozhodli jsme se znovupoužitelné kelímky z naší nabídky otestovat. Pojďme si naše testované kelímky představit:

Frank Green 

Svět bez “Franků” by byl světem plným studené kávy a bezbarvý. Inovativní termosky jsou oblíbené pro svůj líbivý design v zářivých barvách a nejvíce pak pro schopnost udržet kávu uvnitř, bez úniku, a zachovat ji horkou na dlouhou dobu. Termosky Frank Green jsou navrženy s vakuově izolační vrstvou a komplexně těsnícím víčkem.

Huskee

Kelímky Huskee to s ekologií berou fakt vážně. Nejen, že jejich používáním snižujete spotřebu jednorázových kelímků, ale oni jsou dokonce vyrobeny upcyklací z kávového odpadu. Kelímky z kávy, kelímky na kávu.

KeeepCup Original

Snad celosvětově nejpopulárnější vícenásobně použitelné kelímky. Jednoduše, prakticky a hezky. Taková je původní myšlenka kelímků a první designová řada “Original” tomu absolutně odpovídá.

Keepcup Brew

Oblíbené “KeepCupy” ve skleněné verzi Brew. Jsou tady pro pocit kvalitního pití kávy po cestě. Když z nich pijete, máte pocit, že je to více než rychlá káva s sebou. Žádná pachuť po plastu, jen čistá káva ve skleněném cestovním hrnku

Keepcup Thermal

Další upgrade originálních “KeepCupů” tentokrát zkonstruované do podoby termohrnku. Je vytvořen z nejrecyklovatelnějšího materiálu na světě – oceli. S dvojitými stěnami, které uchovávají vaši kávu uvnitř v teple.

KTERÝ KELÍMEK UDRŽÍ KÁVU UVNITŘ NEJDÉLE TEPLOU?

Jelikož jsou tyto kelímky určeny na kávu s sebou, jsou jejich izolační vlastnosti jedním z hlavních parametrů, který zohledňujete při výběru. Testovali jsme je a každých deset minut měřili, co se děje s teplotou nápoje uvnitř kelímků v průběhu dvou hodin. 

Náš výzkum teplotní stability cestovních kelímků zaznamenal výraznou podobnost při zachování teploty nápoje v těch kelímcích, které nejsou opatřeny dvojitou izolační stěnou. Naopak kelímky Frank Green a KeepCup Thermal, které se přímo zaměřují na udržení teploty, dokázali uchovávat nápoj uvnitř teplý nejdéle a s pomalejším chladnutím.

 

Zajímavé je, že i když jsou kelímky vytvořeny z různých materiálů, je u většiny z nich velmi podobná jejich schopnost udržení teploty a její postupné snižování. Velmi příjemným faktem z našeho testu je, že ať už si vyberete jakýkoliv z těchto kelímků, můžete si být jisti, že během první půl hodiny, tedy předpokládané doby pro vypití nápoje, bude vaše káva pořád příjemně teplá nad 50°C.

Berte v úvahu, že v praktickém používání kelímků dochází k usrkávání kávy, tedy otevření víčka či otvoru pro napití, co může vést k rychlejšímu úniku tepla narozdíl od testu.

ODOLNOST PROTI PROTEČENÍ

Kelímek na kávu s sebou musí vydržet i trochu jiné zacházení než obyčejný šálek na kávu. Jednak musí mít víčko, aby se po cestě nerozlil a za druhé hraje důležitou roli to, jak právě ten vršek těsní.

 

Vítězem této kategorie je jednoznačně termohrnek Frank Green. Konstrukčně je o něco blíže termosce než kelímku. Jeho specifický design zajišťuje, že ani kapka nápoje při uzavření neunikne. Takže se dá nosit i třeba v kabelce. Víčka KeepCupu, jakékoliv edice, sice zabrání rozletí mírných otřesech za chůze nebo jízdy v autě, ale při převrhnutí nefungují moc dobře. Kelímky Huskee mají jen obyčejné víčko.

 

VÁHOVÉ ROZDÍLY KELÍMKŮ

Jelikož testujeme kelímky na cesty, zajímá nás také kolik váží. Kelímek nosíte s sebou, abyste jej mohli použít, když máte chuť na kávu. Když zrovna kávu nepijete, máte prázdný kelímek ve své tašce či batohu. V tu chvíli je to další věc, která přidává na tíze vašeho zavazadla. Proto se zdá výhodné, aby kelímek byl co nejlehčí.

 

V tomto ohledu si nejlépe vede KeepCup Originál se svými 99g díky celoplastového provedení. Ostatní kelímky s vysokým odstupem se dále řadí vzestupně: Huskee 220g, Frank Green 223g, KeepCup Brew 272g a KeepCup Thermal 294g.

 

DALŠÍ VÝHODY JEDNOTLIVÝCH KELÍMKŮ

Čím dalším vám mohou kelímky z našeho výběru zpříjemnit jejich používání? V první řadě to bude určitě snadná údržba. V tomto vynikají především kelímky značky KeepCup. Jejich maximální jednoduchost provedení znamená i jednoduché čištění. Podobně jednoduchá je i údržba kelímků Huskee. Všechny, až na termohrnky Frank Green, můžete také mít v myčce na nádobí.

 

V odolnosti proti poškození nárazem si nejlépe vedou samozřejmě kelímky z pevné nerezové oceli, tedy kelímky Frank Green a KeepCup Thermal. Případnému prasknutí způsobeném běžným užíváním odolá i pružný plast z kterého je vyroben KeepCup Original. 

 

Stejně tak bez většího strachu z prasknutí můžete používat kelímky Huskee. KeepCup Brew je tvořen převážně sklem, které je sice tvrzené, takže taky něco vydrží, ale pořád je to sklo. Jeho křehká povaha se může projevit prasknutím zejméně při neopatrném zacházení při vyndávání kelímku z horké myčky, protože je tak sklo oslabeno výraznou změnou teploty.

 

Z KTERÉHO KELÍMKU VÁM BUDE CHUTNAT KÁVA NEJLÉPE?

Některé materiály mohou reagovat na horkou tekutinu uvnitř. Efekt prolínání chutí či aromat mezi kelímkem a nápojem můžeme nazvat migrací. Tento jev je ovlivněn materiálem, z kterého je kelímek vyroben, dobou kontaktu s nápojem či jeho teplotou. Aromatickými sloučeninami z kávy může kelímek takříkajíc “načichnout” a toto aroma předat i jiným dalším nápojům, které v něm budeme mít. 

 

Toto se stává převážně u kelímků z plastu, tedy KeepCup Original nebo Huskee. Kelímky z inertního materiálu (neproniknutelného molekulami aromatických sloučenin nápoje) jsou skleněný KeepCup Brew a také Frank Green, který má keramickou vnitřní vrstvu.

KTERÝ KELÍMEK SI VYBRAT?

Porovnejte vypsané plusy a mínusy a najděte si kelímek, který nejlépe vyhovuje vašemu životnímu stylu. Pro lepší přehled si prohlédněte tabulku níže:

V souhrnu můžeme doporučit termohrnek Frank Green pro nejlepší zachování teploty, odolnost a těsnění. Pro nejlepší chuť nápoje a pití i kávy po cestě na úrovni skleněný KeepCup Brew. Nárazu odolné a lehké kelímky KeepCup Original a Huskee. Pokud hledáte kelímek do ruky, ve kterém káva vydrží déle teplá tak potom to bude KeepCup Thermal

Ať už si vyberete jakýkoliv, všechny mají společnou jednu věc. Jsou eco-friendly! Za jejich používání vám poděkuje nejen uvědomělý barista, který vám do něj kávu s radostí připraví, ale také naše planeta, na které žijeme.

Nejprodávanější termohrnky

Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

88 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy :
Autor : Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 12.11.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu