čtení 5 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Můžete být dokonale soběstační, co se týče kávy a vypěstovat si ji doslova od “zrnka” nebo jednodušeji od sazeničky. Pokud se o něj budete s láskou a péčí starat první úrodu můžete očekávat za pár let. Ale i mladá a zatím neplodící rostlinka okrášlí svými květy Váš byt nepřehlédnutelně.

Založit kávovníkovou plantáž v našem mírném pásmu je zhola nemožné, i když se teplota planety dramaticky zvyšuje. Kávovník potřebuje tropické až subtropické podnebí s vyššími denním teplotami, větší vlhkostí vzduchu a pravidelnými srážkami. Velmi mu škodí teploty pod bodem mrazu. Ale docela úspěšně lze kávovník pěstovat doma. Poradíme Vám jak na to.

OD SEMÍNKA K ROSTLINĚ

Pokud si troufnete pěstovat kávovník od samého začátku, tedy od zrnka, musíte sehnat co nejčerstvější. Měsíc staré zrnko nevyklíčí, jelikož je už zaschlé. Semínka musí mít kolem sebe zachovanou ochrannou vrstvu, tzv. endokarp nebo pergamen. Nejsnáze seženete semínka/zrnka Kávovníku arabského, tedy Arabiky. 

 

Půdu má rád Kávovník kyselejší s pH 5-6,5. Květináč se semínky (zasaďte do každého květináče, nebo klíčící nádoby max. 5, aby se neutiskovala) umístěte na místo v bytě, kde jste schopni udržet teplotu okolo 20ti ℃ a zároveň na místo kam nesvítí zprudka slunce a kde je rozptýlené, měkké světlo. Nejlépe například do zimní zahrady nebo k topení. Udržujte půdu pro semínka stále vlhkou. 

 

Semínka vyklíčí asi za 3 až 6 týdnů od zasazení. Potom klíčky se dvěma listy a vysoké cca 4 cm můžete rozesadit do vlastních květináčů. Aby rostliny byly silné  a odolné je potřeba v době růstu a květu každý den hnojit směsí s vyšším obsahem dusíku, fosforu a draslíku.

 

Pokud nejste tak zruční zahradníci nebo se prostě bojíte, že semínka nevyklíčí, zakupte si již vzrostlejší kávovník. 

Kávovník při správné péči může dorůst za několik let až ve 3 m keř, hustě porostlý listím. Již při vzrůstu jednoho metru můžete očekávat první žlutobílé květy z nichž za několik měsíců dozrají první kávové třešně. K přípravě espressa (cca 7 g) budete potřebovat cca 26 třešinek. Třešinky obsahují vždy po dvou zrnkách kávy, tedy zhruba 52 kávových zrn.

SPRÁVNÁ PÉČE

Kávovník má rád v létě teploty okolo 20 až 25 ℃ a bohatou zálivku. V zimě od 15 do 20 ℃, při poklesu pod 12 ℃ rostlina hybernuje. Nejlépe přezimuje okolo 18 ℃. Kávovník je citlivý na chlad a přílišnou vlhkost. Nemá rád průvan. Když se v bytě topí, může být vzduch dost suchý, kávovník osvěžujeme rosením listů. 

 

Každý rok na jaře o něco vzrostlejší rostlinu přesaďte do většího květináče. Rostlinku pozorujte a podle různých ukazatelů odhadněte, co jí chybí nebo přebývá. Pokud má svěšené listy, potřebuje intenzivní zálivku. Nejlepší je květináč s kávovníkem vzít a ponořit ho do kýble s vodou, aby se zavlhčila veškerá půda v květináči. Po půl hodině květináč z vody vyndejte.

 

Zalévejte výhradně odstátou vodou nebo lépe dešťovkou. Jestliže pozorujete u Kávovníku žluté listy pravděpodobně jste ho přelili. Zkontrolujte vlhkost půdy v květináči, pokud je příliš mokrá, rostlinu přesaďte a zajistěte správný odtok vody. Kávovník je citlivý na přímé slunce, mohou mu začít rychle usychat listy. Je to neopadavá rostlina, pokud listy padají, je nejspíše vystaven průvanu.

Zůstaň s námi obraze...Nestíháš sledovat všechny naše články, ale zároveň nechceš, aby ti něco uteklo? Jednou za 14 dní ti můžeme poslat shrnutí těch nejzajímavějších článků na našem blogu. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

PRŮVODCI WCR

Jestliže chcete svoji péči o kávovník zdokonalit a dozvědět se třeba další podnětné informace o pěstování kávovníku, přinášíme Vám krátké shrnutí dvou nejnovějších Příruček o pěstování kávovníku vydané WCR:

 

Minulý rok WCR (World Coffee Research) spolu se svými spolupracovníky vypracovala a vydala dva důležité průvodce, kteří se zaměřují na pěstování kávovníku od semene a na management okolo pěstování a ošetřování sadby. Byly vydány v obou důležitých jazycích pro kávový svět, v angličtině a španělštině. WCR si od nich slibuje větší informovanost farmářů, protože na nich závisí jakou kávu a jak se rozhodnou ji pěstovat, aby využili plodící potenciál svých plantáží na maximum.

 

World Coffee Research (WCR) je nezisková organizace zaměřující se na výzkum a vývoj celosvětového kávového průmyslu. Ve spolupráci s jinými organizacemi a odborníky po celém světě je jejím cílem zlepšovat dosavadní podmínky pro pěstování kávovníkových keřů a produkci kvalitní kávy a také vylepšovat životní podmínky farmářů a jejich rodin, kteří kávu pěstují. Výzkum je zaměřen především na kvalitu, který je platný všem odvětvím v kávovém průmyslu.

Více o WCR se můžete dozvědět na stránkách organizace World Coffee Research.

PRODUKCE KÁVOVNÍKOVÝCH KEŘŮ (první průvodce)

WCO má snahu profesionalizovat vůbec nejdůležitější článek v řetězci kávové produkce a distribuce, a tím jsou kávovníkové školky a posléze z nich vyrůstající kávovníkové plantáže plodící kávová zrna té nejvyšší kvality. Chtějí dopomoci farmářům, díky větší informovanosti a celkové osvětě, k menším rizikům v jejich podnikání a kupujícím dopřát opravdu dobrou kvalitu kávy za kterou adekvátně zaplatí. 

 

Průvodce/příručka si v podstatě klade za cíl sloužit jako receptář pro pěstování a následné procesy, jako je sklizeň, vymývání zrn a sušení, správné skladování. Pro pěstování jsou důležité první dvě kapitoly. Popisují výsadbu nebo výsev a ošetřování půdy krok za krokem, věnují se detailně rizikovým faktorů a kritickým momentům, které mohou nastat při pěstování kávy. Obsahuje detailní návody a rady jak se jim vyvarovat a dále například i rozpracované tabulky ke stažení, usnadňující plánování a sledování vývoje růstu semen (tabulky Excel).

ZDRAVÍ ROSTLIN NA PRVNÍM MÍSTĚ

Zdraví rostlinek vycházející ze správně vybraných semen, eliminující mortalitu a zajišťující maximální výnos je, zjednodušeně řečeno, to nejdůležitější na kávovém průmyslu. Proto se příručka úzkostlivě věnuje správnému nákupu semen nebo výsadby. Sleduje genetickou vybavenost semen, zemědělská kritéria. Dále popisuje správnou selekci výběru kvalitních semenáčů ke konečné výsadbě a rozpoznání atypických rostlinek.

 

Velmi důležitá pro správný a zdravý vývoj semenáčků nebo růst semínek je příprava a ošetřování půdy. Průvodce se věnuje všem možným aspektům, které se váží k přípravě a ošetření půdy. Sleduje zaplevelení, míru výskytu škůdců, prohnojení půdy a následné použití agrochemikálií. Myslí na míru zastínění a nabádá k řešení dobrého zavlažování. 

MANAGEMENT PĚSTOVÁNÍ A OŠETŘOVÁNÍ VÝSADBY (druhý průvodce)

Průvodce zahrnuje a vysvětluje nejlepší pěstební a ošetřující techniky, které byly ověřeny pro WCR spolupracujícími specialisty. V obsahově vyčerpávajících kapitolách o kávových varietách počínaje přes opylování a reprodukci kávovníku po samotné ošetřování rostlinek konče, podává velice užitečné informace i pro zkušenější farmáře. Opírá se o nejnovější výzkumy a praktickou zkušenost. 

K tématu genetické čistoty semen nabízejí oba průvodci informace, čeho si všímat již při samotném nákupu semen nebo rostlin k produkci matečných rostlin pro výsadbu plantáže nebo k prodeji.

Průvodci jsou doplněny o katalog popisující vlastnosti více než 50ti druhů odrůdy Arabica. Podle tohoto katalogu jsou farmáři schopni si vybrat tu nejlepší odrůdu pro jejich potřeby.

Katalog najdete na https://varieties.worldcoffeeresearch.org. Oba průvodce si můžete detailněji prostudovat na stránkách World Coffee Research.

Časté dotazy k pěstování kávovníku

Obzvláště kávovníky typu arabika jsou citlivé na změny teplot. Sněžte se tedy svou rostlinku udržovat v teplotě kolem 20°C.

Kávovníky nepreferují přímé slunce. Postavte jej tedy v dosahu světla, ale spíše v polostínu.

Kávovník si sám řekne o zálivku, pakliže skloní vrchní listy. To má pak rád důkladnou zálivku. Pokud máte v bytě suchý vzduch, obzvláště v zimě v topné sezónně, je vhodné kávovník orosit rozprašovačem.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Hodnocení: 4

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč