čtení 3 minut | Blog / Založení kavárny

Vynikající káva by měla být doprovázena skvělým zákaznickým servisem. Lidé si totiž nedávají kávu pouze, když jsou šťastní. Jdou na kávu, když mají zlomené srdce, když jsou nervózní ze zkoušek, z práce, když mají starost o své nejbližší. A to znamená, že personál v kavárně musí reagovat na každého zákazníka trošku odlišně, aby se k nim s radostí znovu příště vrátil.

ZÁKAZNICKÝ SERVIS JE PRÁCE BARISTY

Skvělá káva je velmi důležitá, ale pokud se lidé ve vaší kavárně necítí dobře, nezáleží na tom, jak moc dobré jsou vaše nápoje, protože už stejně nepřijdou.

 

Co má dělat barista, když má zákazník špatný den? Přizpůsobit se. Barista je totiž takový malý psycholog.

 

A proč zrovna barista? Záleží jak to máte zrovna ve vaší kavárně nastavené, ale například v menších podnicích se objednávky a platby přijímají přímo u pultu, kde pak na ně zákazník i čeká. Zde vzniká ona chvilka, kdy se barista může dát se zákazníkem do řeči. Jak vám chutnalo posledně batch brew? Nebylo až moc kyselé? A jaké je venku počasí? 

 

Tady právě vzniká interakce mezi dvěma klíčovými body vašeho podniku. Mezi baristou a zákazníkem. Ani bez jednoho by kavárna nemohla existovat. Proto je potřeba si oba hýčkat, jak nejvíc se dá.

Samozřejmě, baristova hlavní práce je starat se o to, aby zákazník dostal tu nejlepší kávu. Dále musí nastavovat kávovar a mlýnek. Jeho další hlavní práce je, aby tam byl i pro zákazníka, který možná potřebuje trochu útěchy nad hrnkem batch brew. 

 

Klíčem k vynikajícím službám je reagovat na individuální potřeby a touhy zákazníků podle vašich nejlepších možností a schopností. Bez dobrých služeb se k vám zákazníci nebudou vracet, nebudou si vaši kávu užívat, nebudou ji chtít sdílet a především nebudou otevření, dozvědět se více o kávě, což by byla velká škoda.

Ebook zdarma: Jak na alternativní přípravu

DOBRÝ ZÁKAZNICKÝ SERVIS JE ZÁKLAD

„Zákazníci, stejně jako srdce, jsou tam, kde si jich váží.“  (M. LeBoeuf)

Většinou je poskytování kvalitních služeb zákazníkům snadné. Všichni totiž nejsou úplně nároční. Pěkné pozdravení s úsměvem a zdvořilostní otázka, jak se daří, dodá zákazníkovi pocit, že je ve vaší kavárně vítaný.

 

U zákazníků, kteří vás navštěvují opakovaně, se snažte, si o nich něco málo zapamatovat. Například co studují, jaké mají povolání, jejich oblíbenou variaci kávy. Pokud jsou vám sympatičtí, klidně je sledujte i na sociálních sítích, vznikne takové malé přátelské pouto a váš podnik budou navštěvovat ještě s větší radostí.

 

Váš zákazník ovšem nemusí být pokaždé v dobré náladě. Vy mu ji ale můžete udělat. Možná proto k vám totiž přišel. Odhadnite správně zákazníky a nenabízejte jim pouze kávu, ale i požitek z celé atmosféry podniku.

JAK POSKYTOVAT DOBRÉ SLUŽBY, KDYŽ MÁ ZÁKAZNÍK ŠPATNÝ DEN

Nezapomeňte, že každý zákazník je unikátní. Bez ohledu na to, zda měli dobrý nebo špatný den, mnoho z nich bude mít odlišné očekávání. Někteří jsou připraveni, sdílet vše, co se děje v jejich životě, zatímco jiní prostě chtějí jen kávu a klid. 

 

Když zákazník vstoupí do dveří a přiblíží se k pultu, barista by se měl pokusit odhadnout, jak se asi cítí. Co jeho tvář, pohyby těla a chování vyjadřuje? Potřebuje rychlou kávu? Přátelský úsměv? Trošku času na přemýšlení? Pomocí všímání si těchto malých detailů, můžete vytvořit více osobní vztah se svými zákazníky.

 

Pokud mají vaši stálí zákazníci špatný den, existuje mnoho způsobů, jak jim ukázat, že si jich vážíte. Například příležitostná káva nebo sušenka zdarma. I když to třeba nespraví jejich den, alespoň jim na chvíli vykouzlíte úsměv na jejich tváři. 

 

Ve většině případech, stačí jen zákazníka vyslechnout, jak se má nebo jednoduché „to naštve, člověče“ je vše, co zákazník potřebuje, aby jste mu trošku spravili  jeho den. Dobrý servis je jen otázkou vnímání toho, jak se zákazník cítí a poté správně reagovat.

 

Pokud tedy musíte trochu změnit popis práce, udělejte to. Baristé totiž nepřipravují pouze kávu. Starají se i o jejich zákazníky.

Potřebujete poradit? Poradíme vám!

  Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články ze série Jak založit kavárnu.

  Byl článek užitečný?

  Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

  Buďte první kdo ohodnotí..

  Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
  Doporučujeme pro kavárny
  zrnková káva a kapsle
  Výběrová káva pražíme kávu pro kavárny dle chutí zákazníků
  školení latteart
  Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
  velkoobchod kávy a vybavení
  Velkoobchod kávy káva, kávové vybavení a příslušenství
  služby pro kavárny

  Spokojení zákazníci

  98% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 15 druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  189 značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad 1490 Kč