čtení 3 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Berlín je bezpochyby jedním z nejvýraznějších evropských měst s výběrovou kávou. Už od začátku období, o kterém mluvíme jako o třetí kávové vlně, tu sídlí také pražírna 19grams coffee. Jaký je její příběh a jaký mají přístup k pražení výběrové kávy? Čtěte dál a zjistěte, jak to v 19grams coffee mají.

VZNIK PRAŽÍRNY 19GRAMS

V roce 2002 byl v mnoha místech Evropy pojem výběrová káva poměrně neznámý, a to i v Berlíně, který je v dnešní době jedním z evropských center výběrové kávy. A právě tehdy si zakladatelé 19grams otevřeli pražírnu Tres Cabezas (Tři hlavy). S tím, jakou kávu bylo v tehdejší době možné sehnat v kavárnách, restauracích nebo barech, nebyli spokojeni a rozhodli se to změnit.

Začali s poznáním kávy jako plodiny, kávových třešní, odrůd kávy a jejich následnému zpracování. A také s možnostmi dopravení výběrové kávy do Berlína.

Cesta kávového zrnka z plantáže do vašeho šálku kávy trvá i několik měsíců. Přečtěte si náš článek o transportu kávy.

Aby kávu dostali výběrovou kávu do Berlína, začali cestovat i oni. Poznávali farmáře a producenty. Sázeli kávovníky, sklízeli třešně a zkusili prodávat na vlastní kávové farmě. Díky tomu získali kontakty a přátele, se kterými dodnes spolupracují. Kávu odebírají z farem z celého světa – Kostariky, Kolumbie, Panamy, Brazílie, Etiopie, Rwandy, Keni, Burundi, Indonésie a Číny. Dostupnost kávy v nabídce se ale liší podle sezón sklizně.

Zjistěte, proč se liší doba sklizně kávy v různých zemí a v jakém období se sklízí káva vašeho nejoblíbenějšího původu.

JAK SE Z TRES CABEZAS STALO 19GRAMS

Celou tvorbu pražírny ovlivnili přátelé a kolegové z USA, Austrálie a dalších zemí. Právě díky kolegům z Austrálie se pražírna v roce 2018 přejmenovala na 19grams. To je totiž množství kávy, které je potřeba k přípravě dvojitého espressa nebo také australského flat white. Tým pražírny s navíc rozrostl, a tak název Tres Cabezas už neměl takový význam jako na začátku. Nyní ve vedení pražírny stojí čtyři lidé a to Gerrit, Anthony, Marianne a Sascha.

KÁVA 19GRAMS – JEJÍ PRAŽENÍ A VÝBĚR

Hlavním pravidlem 19grams je nákup kávy od farmářů, které dobře znají. Při přímém obchodování tzv. direct trade se zaměřují udržitelné, čestné a odpovědné jednání s jejich partnery a výrobci. Jejich cílem je budovat dlouhodobé obchodní vztahy a dosáhnout tak nejvyšší možné kvality jejich káv. V jejich nabídce nenajdete kávu s různými oceněními a certifikacemi, protože to, aby je mohli využívat, stojí spoustu peněz. Ty chtějí raději využít na rozvoj udržitelných a dobrých pěstitelských metod.

Fair trade nebo bio káva, jaký je mezi těmi pojmy rozdíl a co všechno různé certifikace znamenají? Odpověď najdete v našem článku: Když je káva férová.

Několik členů týmu 19grams navíc zasedá v porotě soutěže Cup of Excellence, cestují tak po celém světě a mají o té nejlepší kávě sezóny vždy přehled.

Rovněž kladou důraz na udržitelnost životního prostředí. Kávu nakupují po větších dávkách, při kterých je pro ně výhodné si přepravu kávy zajistit samostatně. V případě menších dávek dopravují pytle s kávou do Berlína společně s jejich partnery pomocí stejné logistické společnosti.

Důležitá je pro ně také spravedlivě zaplacená káva. Cena kávy se tak skládá z ceny sjednané s producentem, nákladů na logistiku a dopravu, pojištění dopravy a aktuálních kurzů měn.

Kávu praží na pražičce značky Probat. Pražení probíhá zvlášť pro kávy určené pro filtrování káv a zvlášť pro přípravu espressa. Každou středu mohou návštěvníci pražírny a jí přilehlé kavárny díky prosklenému prostoru nahlédnout do celého pražícího procesu. Cílem pražení jakékoliv kávy je pro 19grams bohatá a čistá chuť s plnou sladkostí kávových třešní.

Pohled na pražírnu kávy 19grams, diskuse o procesech pražení kávy.
Bílé balíčky mají většinou jednoduchý design, který je doplněný o obrázek, který vyjadřuje chuťový profil. Výjimkou jsou různé speciály, jejichž obal je velmi výrazný, díky různým barevným abstrakcím. Zdroj: 19grams Coffee Roasters

BERLÍNSKÉ KAVÁRNY 19GRAMS

Kávu od 19grams si při návštěvě Berlína můžete vychutnat přímo v jejich čtyřech kavárnách. První a zároveň nejmenší z nich najdete ve čtvrti Friedrichshain, ve které příběh pražírny začal. I proto jí zanechali původní název Tres Cabezas. Tato pobočka byla dříve spojena s pražírnou. S nárůstem objednávek však byla potřeba vyměnit prostor za větší, a tak je pražírna už pár let přestěhovaná do centra blízko Alexanderplatzu. Pražírna má navíc sousedící kavárnu, která je zároveň eventové studio a školící středisko.

Další dvě kavárny, Schlesi a Chaussee, jsou od centra vzdáleny trochu víc. Kromě kávy nabízí také bruche či jiné dobroty. Mimo Berlín kavárny pražírna 19grams nemá. Zrnka však dodávají do jiných po celé Evropě.

Došly vám zrnka?

S naším kávovým předplatným se o prázdnou dózu na kávu nemusíte bát. Stačí si navolit jen vámi požadované množství, typ pražení a délku předplatného. O zbytek se postaráme my. A dopravu máte navíc zdarma.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč