čtení 4 minut | Blog / Kofein a zdraví

S globálním nárůstem obezity se zvyšuje také pravděpodobnost častějších zdravotních problémů se žlučovými kameny. Konzumací kávy můžeme pozitivně ovlivnit naše zdraví komplexně, ale také má káva konkrétní ochranné účinky právě proti problémům se žlučovými kameny.

ŽLUČNÍKOVÉ KAMENY JAKO NEMOC DNEŠNÍ DOBY

Život v civilizovaném světě je spojen s neuvěřitelným množstvím výhod. To je jedna strana mince. Ale ta druhá je charakterizována zdraví škodlivým životním stylem. Průmyslově zpracované jídlo, život ve stresu a málo pohybu, tyto faktory spolu podporují obezitu lidstva. Ta se stává hlavní příčinou nemocí a úmrtí. 

 

Nesprávná životospráva, věk a především strava s vysokým obsahem cholesterolu, je typickou příčinou vzniku nejen obezity, ale i žlučových kamenů. Ty se pak mohou stát nepříjemným a velmi bolestivým problémem – žlučníkovou kolikou. 

 

TRÁVICÍ FUNKCE ŽLUČNÍKU

Žlučové kameny se vytváří uvnitř nás, v našem žlučníku. Tento orgán je umístěn pod játry a je s nimi propojen. Žlučník má obvykle za úkol ukládat v sobě žluč vytvořenou právě v játrech. 

 

Žluč si naše tělo vyrábí pro proces trávení. Ze žlučníku se žlučovodem dostává do tenkého střeva, kde aktivuje trávicí enzymy pro vstřebávání tuků a v nich rozpustných vitamínů. Hlavní složkou žluči je cholesterol a to, kdy bude třeba žluč do střev vylučovat řídí hormon cholecystokinin.

JAK ŽLUČNÍKOVÉ KAMENY VZNIKAJÍ

Pohybem se zvyšuje vylučování žluči do střev z jater a žlučníku. K tomu přispívá i pestrá strava bohatá na vlákninu. Tímto se zabraňuje hromadění žluči, ať už ve žlučovodu či přímo ve žlučníku, které by mohlo vést ke vzniku žlučových kamenů

 

Když spíme, spí i náš žlučník. Pokud si tedy před spaním pochutnáme na těžkém a objemném jídle, tak nedostatečné množství žluči ovlivní nejen správné trávení takovéto večeře. Ve spícím žlučníku se pouze nahromadí žluč, která není dále poslána k trávení a stává se tak nejčastějším důvodem vzniku žlučových kamenů.

 

TYPY ŽLUČOVÝCH KAMENŮ

Rozlišují se dva typy žlučových kamenů – pigmentové a cholesterové. Pigmentové žlučové kameny nejsou tak časté jako cholesterové. Jsou tvořeny bilirubinem a vápníkem v důsledku onemocnění jater. 

 

Cholesterolové žlučové kameny jsou kromě nezdravého životního stylu způsobeny například cukrovkou. Výrazně vyšší riziko tvorby cholesterolových kamenů je spjato s hormonem estrogenem a progesteronem, proto jsou v tomto směru ohroženější ženy a zejména ty, které jsou starší 40 let. U nás trpí tímto problémem až 40% žen nad 40 let.

Podívejte se také na náš článek o tom, jaký má káva vliv na hladinu cholesterolu.

PROBLÉM S ŽLUČOVÝMI KAMENY

Žlučové kameny se vytváří průběžně a během života, aniž bychom si to uvědomovali, je vylučujeme z těla ven ve stolici. Problém nastává v případě, že se vytvoří kameny o větší velikosti.Takové, kterým už se nedaří projít žlučovodem do střeva

 

V takových chvílích nastávají bolestivé záchvaty žlučníkové koliky, které mohou trvat několik hodin. Žlučník a jeho cesty, kudyma se velký kámen prodírá, se poškozují a reagují stahováním se. Pokud je kámen až moc velký, může žlučovod ucpat, čímž způsobí vznik infekce žlučníku, žloutenky i rakovině žlučníku.

 

LÉČBA PŘI ŽLUČNÍKOVÝCH PROBLÉMECH

V mírnějších případech žlučníkové koliky pomůže dieta omezující tučná jídla a pití bylinkového čaje. Při vážném stavu se nemoc neobejde bez chirurgického zásahu, kdy jsou kameny při operaci z těla odstraněny. 

 

Prevencí těchto problémů se žlučovými kameny podle studie provedené vědci z Kodaňské univerzity je kromě zdravého životního stylu také pití kávy. Do výzkumu zahrnuli 114 200 osob, u nichž zkoumali jednak vliv konzumace kávy na riziko nemoci žlučových kamenů, dále a také dva určité typy geny, jejich vliv na pití kávy a na riziko tohoto onemocnění.

ŠÁLEK KÁVY PRO OCHRANU ZDRAVÍ

Příjem jednoho šálku kávy denně byl spojen s o 3% nižším rizikem výskytu onemocnění. Konzumace dalšího šálku kávy denně snížil toto riziko onemocnění až o 11%. U zkoumaných osob byla sledována i jejich genetická predispozice vzhledem k metabolizaci kofeinu a riziku onemocnění žlučovými kameny. 

 

U rychlých metabolizátorů kávy, tedy lidí s genotypem s alelou CYP1A2*1A se s jejich schopností dobře zpracovávat kofein a tedy pitím většího množství kávy snižovalo i riziko vzniku žlučových kamenů. Ve výsledku bylo prokázáno, že vysoký příjem kávy je pravděpodobným ochráncem před onemocněním vzniklým žlučovými kameny. (1)

ČERNÁ VS. BÍLÁ KÁVA

Ochraně působí na žlučník především černá káva. Kofein v ní obsažený má povzbuzující účinky nejen pro náš mozek, ale i pro další orgány v našem těle. Podporuje trávení a stimuluje tak i k vylučování žluče. Tím podporuje průchodnost žlučovodu a vyloučení případných drobných kamínků ve stolici. 

 

Naopak nepodporující efekt vzhledem k prevenci vzniku žlučových kamenů je možný při konzumaci kávy s mlékem či smetanou. Protože v mléce, případně smetaně či šlehačce, je množství tuků, které opět negativně ovlivňují funkci žlučníku a podněcují k tvorbě kamenů. 

 

Zdroje

  1. Nordestgaard, AT, Stender, S, Nordestgaard, BG, Tybjærg‐Hansen, A (Rigshospitalet; Herlev and Gentofte Hospital; Frederiksberg and Bispebjerg Hospital; University of Copenhagen, Copenhagen, Denmark). Coffee intake protects against symptomatic gallstone disease in the general population: a Mendelian randomization study. J Intern Med 2020; 287: 42– 53.

Časté dotazy ke kávě a problémy žlučníku

Dle provedených výzkumů byl dokonce prokázán určitý protektivní vliv pití kávy proti onemocnění žlučovými kameny.

Kofein jako významná látka obsažená v kávě pomáhá k aktivaci trávící soustavy, tedy i vylučování žluči. Tím příznivě působí na funkci žlučníku.

Mléko obsahuje tuky, které nemají dobrý vliv na žlučník a proto i káva s mlékem může v tomto ohledu působit negativně.

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 4 / 5. Hodnocení: 9

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč