čtení 5 minut | Blog / Kofein a zdraví

Problémy s aterosklerózou má na svědomí nejčastěji nadbytek “zlého” LDL cholesterolu. Vědecké studie odhalují, účinky kávy a jejích složek na zdraví a fungování našeho těla. V těchto výzkumech byly nalezeny spojitosti mezi pitím kávy a právě množstvím cholesterolu v organismu. Jaký má tedy káva vliv na cholesterol?

CHOLESTEROLEM K ATEROSKLERÓZE

Na jednom z předních míst nejobávanějších nemocí dnešní doby jsou kardiovaskulární onemocnění. Tyto problémy bývají způsobeny především aterosklerotickými degenerativními změnami, které vznikají hlavně v důsledku ukládání cholesterolu.

 

Ateroskleróza nebo-li kornatění tepen, je proces poškozování stěn tepen usazováním tukových látek. Především cholesterolu. Tato změna vede k omezení pružnosti a průchodnosti tepny.

VZNIK ATEROSKLERÓZY

Usazený cholesterol se přichytává na stěny tepen a na něj se usazuje další a další cholesterol. Prostor v tepně se zužuje a její stěny přestávají být pružné. Tento degenerativní proces pak vyústí nejčastěji v infarkt myokardu či cévní mozkovou příhodu.

 

Předpokladem aterosklerózy je jednak genetika, ale hlavně faktory nezdravého životního stylu. Těmi konkrétně jsou obezita, minimální fyzická aktivita, cukrovka a kouření. Zásadní vliv na rozvoj aterosklerózy má také vysoký krevní tlak a zvýšený celkový a hlavně LDL cholesterol.

K ČEMU JE CHOLESTEROL V TĚLE POTŘEBNÝ

Určité množství cholesterolu je však pro náš život naprosto důležité. Cholesterol se zásadně podílí na stavbě buněk v našem organismu. Také ho potřebujeme pro tvorbu hormonů, jakým je například kortizol, který je spojený nejen se stresovou reakcí, ale také s našim biorytmem aneb cirkadiánními rytmy

 

Rozlišujeme dva typy cholesterolu, tedy “zlý” LDL (lipoprotein o nízké hustotě) a “hodný” HDL (lipoprotein o vysoké hustotě). HDL cholesterol umí posouvat LDL cholesterol, aby se neusazoval v tepnách, ale aby byl správně využitý pro potřeby organismu.

KDE SE CHOLESTEROL BERE?

Cholesterol si naše tělo v určité míře syntetizuje samo. Důležitějším faktorem je příjem cholesterolu z jídla. Správným stravováním můžeme ovlivnit množství cholesterolu a zvláště pak LDL cholesterolu, kterému se přezdívá “zlý” cholesterol.

 

V případě, že se stravujeme především jídlem s vyšším množstvím nasycených mastných kyselin, ty jsou obvyklé pro maso a živočišné výrobky jako máslo, tak se zvyšuje množství LDL cholesterolu v krvi a ten se nevyužitý začíná usazovat na stěnách tepen.

ZDRAVÝM ŽIVOTNÍM STYLEM PROTI “ZLÉMU” CHOLESTEROLU

Při správném zdravém stravování by se na našich talířích měly objevovat potraviny bohaté na nenasycené mastné kyseliny. Takové jídlo pozitivně podporuje vychytávání LDL cholesterolu a jeho přenos, pomocí HDL čili hodného cholesterolu do jater, kde je zpracován. 

 

Spojíme-li zdravou stravu se správným pitným režimem a tělesnou aktivitou, budeme na té pravé cestě k minimalizování vzniku aterosklerózy a dalších nejen kardiovaskulárních onemocnění.

VLIV KÁVY NA MNOŽSTVÍ CHOLESTEROLU

Jakou roli v tomto hospodaření s cholesterolem hraje pití kávy? Zkoumáním bylo odhaleno, že se ze zrn pražené kávy při přípravě extrahují dva diterpeny Cafestol a Kahweol. Tyto dvě látky se vyskytují především v kávě nefiltrované, jelikož při použit papírového filtru jsou na něm zachyceny.

 

V International Journal of Molecular Sciences publikovali čínští vědci studii, která poukazuje na to, že u lidí dlouhodobě pijících nefiltrovanou kávu mají diterpeny Cafestol a Kahweol podíl na zvýšení LDL cholesterolu v krvi.

MNOŽSTVÍ CAFESTOLU A KAHWEOLU PODLE ZPŮSOBU PŘÍPRAVY KÁVY

Na základě výše zmíněného poznatku bychom mohli přemýšlet nad a snížením množství konzumované kávy. Také se omezit na takovou její přípravu, která vyžaduje filtraci přes papírový filtr jako Chemex či V60

 

Další studie se zabývala množstvím těchto látek v kávě a jejich odlišností podle použité metody přípravy kávy. Obsah Cafestolu je v turecké kávě nejvyšší až 88,7 mg/l. Při použití moka konvičky se výtěžek Cafestolu udává 37,5 mg/l. U French pressu je to okolo 25 mg/l a u espressa cca 17 mg/l. Naproti tomu filtrovaná káva přes papírový filtr obsahuje 0,12 mg/ Cafestolu, což je vpodstatě zanedbatelné množství.

ÚČINKY CAFESTOLU A KAHWEOLU

Jenže když tuto dvojici diterpenů hned neodsoudíte, zjitíte, že mají na svědomí také řadu zdraví podporujících účinků. Konkrétně působí protizánětlivě, protinádorově a také mohou pomoci s antiangiogenní léčbou.

 

Z výsledků této studie pak vyplývá, že diterpenty Cafestol a Kahweol působí především v pěti činnostech ovlivňující zdraví a funkce našeho těla. Těmito účinky jsou:

 

  • zvyšování hladiny LDL cholesterolu v krvi
  • podpora imunitního systému
  • působení proti apoptóze (umírání buněk) a antiangiogeneticé účinky (proti tvorbě cév), čímž přispívají v boji proti nádorovým onemocněním a rakovině
  • zvyšování produkce inzulinu a absorpce glukózy ve svalových buňkách, tyto vlivy můžeme souhrnně popsat jako antidiabetické účinky
  • anti-osteoklastogeneze, to znamená, že Cafestol a v tomto případě hlavně Kahweol ovlivňují aktivitu osteoklastů (buňky s funkcí odbourávání kostní tkáně) a podporují různorodost osteoblastů (buněk, které podporují růst a stavbu kostí)

/TIP/ Zajímají vás další články vlivu kávy na naše zdraví? Přečtěte si článek o tom, jaké zdravotní benefity s sebou přináší pití kávy.

PITÍ KÁVY A ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL

Po prostudování vlivů kávy z hlediska účinků jejích diterpenů Cafestolu a Kahweolu si můžeme sami vyvodit vlastní závěry o vhodnosti její konzumace. Stejně jako je tomu ve většině potravin, kterými se každodenně živíme, tak i u káva v sobě má látky, které ve specifických případech nejsou v určitém množství vhodné pro zdraví

 

Protože disponuje škálou zdraví podporujících látek, přičemž vědci ještě všechny její schopnosti dosud nerozeznali, je více než vhodné kávu zařadit do našeho zdravého životního stylu stejně tak, jako vyvážené a rozumné stravování.

 

Případný zvýšený LDL cholesterol, ke kterému může pití kávy přispět, však máme schopnost ovlivnit zdarvou stravou bohatou na nenasycené mastné kyseliny a vlákninu. Tak jako každá potravina by se i káva měla pít s ohledem k jejímu složení a účinkům a respektem k vlastnímu zdraví.

Zdroje:

 

Ren Y, Wang C, Xu J, Wang S. Cafestol and Kahweol: A Review on Their Bioactivities and Pharmacological Properties. Int J Mol Sci. 2019;20(17):4238. Published 2019 Aug 30. doi:10.3390/ijms20174238

 

Chen Zhang, Robert Linforth, Ian D. Fisk. Cafestol extraction yield from different coffee brew mechanisms. Food Research International. Volume 49, Issue 1, November 2012, Pages 27-31. doi.org/10.1016/j.foodres.2012.06.032

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 3

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč