čtení na 5 minut | Blog / Jak připravit espresso

Kávovary Flair byly vymyšleny pro všechny, kteří kávu opravdu milují. Pro ty, kteří touží po skvělém espressu a nebojí se “přiložit ruku k dílu”. Doslova. Flair nabízí možnost vytvořit si své espresso, ručně a bez automatizace. Manuální espresso chce trochu péče i vašeho času. Naoplátku máte dokonalý přehled o celé přípravě a můžete ji jakkoliv ovlivnit podle sebe. Můžete si jej připravit kdekoliv chcete. Manuální espresso vám dává svobodu.

Žijeme v moderní době s vyspělou technikou, skvělými vynálezy, které nám usnadňují každodenní činnosti a život bez nich si už ani neumíme představit. Všechno tohle nám život zjednodušilo, ale stále nenacházíme prostor pro drobné radosti. Čas, který nám byl dán využíváním automatických spotřebičů, často věnujeme nezastavitelné honbě za zvládnutím dalších a dalších úkolů. Zdá se, že dnes si tento nekonečný závod s časem začínáme uvědomovat. Chceme zpomalit a prožít každý okamžik svého života. Stejně tak můžeme prožít i okamžiky s kávou. Nejen s jejím popíjením, ale i s její přípravou. Espresso bylo vymyšleno za účelem získat z kávy co nejvíce a za nejkratší čas. Výrobcům kávovaru Flair se podařilo zpomalit i tento rychlý nápoj.

POMALÉ ESPRESSO

Chcete si sami připravovat vlastní espresso a mít přehled o celém procesu. Káva vás baví a je pro vás radostí, když si ji můžete sami přichystat. Toužíte ovládnout kouzlo extrakce espressa. Hledali jste cestu ke splnění těchto vašich představ, až jsme vás v našem minulém článku přesvědčili o nákupu Flair kávovaru. Nyní máte u sebe kufřík skrývající váš manuální kávovar. 

 

PŘEDPŘÍPRAVA KÁVOVARU

Otevřete kufřík a složte součásti podle návodu. Nebojte se je to zcela jednoduché. Vlastně jen spojíte vrchní část kávovaru s podstavcem, do kterého pak vložíte podložku pro šálek. Nyní rozložíte části varné hlavy. To znamená, že před vámi bude ležet zvlášť píst, ocelová varná hlava, vrchní sítko portafiltru a samotný portafilter. Přípravu svého pomalého espressa začnete tím, že si předehřejete ocelovou varnou hlavu. Předehřívá se kvůli teplotní stabilitě, která je pro extrakci espressa důležitá. K Flair Signature i Classic modelu budete potřebovat tepluvzdornou nádobu do které varnou hlavu vložíte a zalijete horkou vodou. Verze PRO 2 obsahují v balení speciální silikonovou pokličku, nebo lépe řečeno dno. Takže po nasazení dna varnou hlavu jen naplníte horkou vodou. Těsně před použitím vodu vylijte a nahřátou varnou hlavu osušte hadříkem.

Malým trikem při nahřívání varné hlavy u modelu Classic je využití pístu k ucpání jedné strany varné hlavy. Tak můžete dovnitř nalít horkou vodu k nahřátí, vpodstatě jako při použití silikonového dna u verze PRO 2.

Nestíháš sledovat všechny naše články, ale zároveň nechceš, aby ti něco uteklo? Jednou za 14 dní ti můžeme poslat shrnutí těch nejzajímavějších článků na našem blogu. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

JAK NA ESPRESSO VE FLAIR KÁVOVARU

Teď nastává ta pravá zábava: příprava espressa. Každé espresso, tedy i to připravované ve Flairu, definuje správné množství jemně mleté kávy upěchované v portafiltru, který je vložený do varné hlavy. Zde během určitého času za pomocí konzistentního tlaku dochází k extrakci espressa. K přípravě espressa v kávovaru Flair potřebujeme:

 

Ve všech verzích kávovar Flair je první krok v podstatě stejný a zároveň nejdůležitější pro celou přípravu espressa. Zvážit potřebné množství kávy, namlít na správnou jemnost, upěchovat a nakonec na utlačenou kávu položit vrchní sítko. Takto připravený portafiter už jen vložíme do kávovaru, nasadíme nahřátou varnou hlavu a naplníme ji horkou vodou. Na vrch varné hlavy nasadíme píst (ve verzích Signature a PRO 2 má píst zabudovaný manometr). Spustíme stopky a stlačíme páku kávovaru. Doba extrakce je mezi 35 a 45 sekundami. Při extrakci hlídáme na přehledném ukazateli tlaku, že se jeho ručička pohybuje v oblasti správného tlaku pro espresso.

Mletí má vliv nejen na přípravu espressa, ale je také zásadním faktorem při jakékoli přípravě kávy. Sledujte své výsledky při používání tohoto kávovaru a upravte jemnost mletí, tak abyste dosáhli správné extrakce. Pomůže vám náš článek Jak připravit skvělé espresso.

ODLIŠNOSTI PŘÍPRAVY: CLASSIC, SIGNATURE, PRO 2

To, co se liší při přípravě espressa v různých modelech kávovaru flair je způsobeno použitím různého typu varné hlavy u každého modelu. Všechny tyto kávovary jsou si na první pohled velice podobné. I když jsou i mnohé jejich součásti často kompatibilní s různými modely tohoto kávovaru, nejsou tak úplně stejné. 

 

Velkým rozdílem je objem a tedy i použitá gramáž kávy pro přípravu. Modely Classic a Signature pojmou 12 – 16 gramů mleté kávy, zatímco verze PRO 2 připravuje espresso z 16 až 24 gramů a také jeho varná hlava pojme o 10 ml více vody. Dalším podstatným rozdílem je zpracování pístu. Ten je u modelu Classic řešen úplně jednoduše. Menší černý píst vyplňuje celý otvor varné hlavy. Tlakem páky se posouvý dolů a protlačuje tak vodu přes mletou kávu. Flair Signature a PRO 2 mají stlačování vody řešeno speciálním tenkým pístem, který pasuje do pohyblivého přepážky uvnitř varné hlavy. U těchto typů kávovaru Flair nezapomeňte připřípravě tuto přepážku vytlačit navrch varné hlavy.

Flair 58
Dávkování: Manuální
14 699,0 Kč
Do 5 týdnů u vás
Flair 58 + Royal Grinder
Dávkování: Manuální
19 699,0 Kč
Do 4 týdnů u vás
Flair PRO 2 Espresso Maker : Barva Černá
8 800,0 Kč
Do 5 týdnů u vás

PŘÍSLUŠENSTVÍ V KUFŘÍKU

Výrobci kávovarů Flair vám k němu do kufříku přibalili i pomůcky usnadňující přípravu kávy. V základu je to násypka a utlačovátko. Násypku nasadíte na portafilter, aby se mletá káva dostala přesně tam, kam patří. Utlačovátkem ji (nečekaně) utlačíte. Model Signature již obsahuje také tamper a manometr. Nejvyšší verze, tedy Flair PRO 2, má ve výbavě ještě navíc silikonové dno pro jednoduché nahřívání varné hlavy, násadu na dno portafiltru s výpustí pro přesný tok kávy do šálku. Podložka pod šálkem, která se vkládá do podstavce kávovaru, je u tohoto modelu kovová.

INSPIRACE K PŘÍPRAVĚ ESPRESSA

Protože každý má rád kávu trochu jinak, najděte si i vy svůj recept na vaše espresso. Určete si z kolika gramů kávy vám espresso nejlépe chutná. Vyzkoušejte pro začátek 16g a pokud se vám zdá káva moc silná, tak trochu uberte (při použití Flair PRO 2 je 16 gramů minimální množství). Zároveň si můžete dostatečně vyhrát s nastavením mletí nebo jednoduše změnit teplotu vody. Příprava kávy ve Flairu je zábavná a docela jednoduchá. Podívejte se na video a vyzkoušejte si připravit své manuální espresso.

Náš tip

Zaujal vás flair kávovar? Přečtěte si náš článek kde o flair kávovaru píšeme více.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 11 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

130 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Autor : Mirka
„Výběrová káva je jediná káva, kterou má smysl pít.“ Káva mě uchvátila před nějakými 8 lety. Rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše, co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám, mí drazí kávomilci!
Napsáno: 18.5.2020
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělé espresso
káva na espresso
Káva pro espresso čerstvě pražená výběrová káva
espresso kávovary
Espresso kávovary poradíme s výběrem pákového i automatického kávovaru
baristické pomůcky
Baristické potřeby pro domácí i profesionální baristy
všechny služby