Nedaří se vám připravit espresso podle svých představ? Možná chyba, kterou děláte, je v mletí. Jaké jsou ty nejčastější chyby v mletí kávy na espresso a jak je napravit?
Chyby v mletí kávy na espresso – OBSAH:
Použijte správný mlýnek
Použití špatného mlýnku může být zásadní, odvíjí se od něj totiž několik dalších chyb. Používat byste měli mlýnek určený výhradně na espresso – nehledě na to, zda je ruční nebo elektrický. Zcela vyhnout byste se měli mlýnkům se sekací čepelí. Ty kávu rozsekají na nerovnoměrně velké kusy, což vede ke kanálkování.
A někdy ani to, že má mlýnek mlecí kameny neznamená, že je to sázka na kvalitu. Ruční supermarketové mlýnky jsou totiž často vyrobené z nekvalitních materiálů a osa, na které jsou kameny usazeny, není správně upevněna.
V případě mlýnků Timemore se o takovýto problém nemusíte bát. Uvnitř mlýnků Timemore jsou pro přesné uchycení osy uložena dvě ložiska. Mletí je tak snadné a pohodlné.
Proč byste si měli koupit mlýnek určený na přímo espresso? Tyto mlýnky určené pro mletí kávy na espresso mají uzpůsobené kameny tak, že dokáží mlít kávu jemněji než ty na filtrovanou kávu.
Ocelové mlecí kameny v mlýncích 1ZPresso jsou tvrdší a tak s jemným mletím nemají sebemenší problém.
V případě mlýnků Kinu oceníte především mikrometrické nastavení hrubosti mletí, díky kterému se kameny při změně hrubosti mletí nezaseknou.
Ocelové mlecí kameny v mlýncích Comandante prošly několikaletým výzkumem, a tak nabízí to nejlepší, co v Comandante vyvinuli.
Správně, a ještě k tomu rychle – sáhněte po elektrickém mlýnku na espresso
Použijte kvalitní kávová zrnka a melte kávu před použitím
Dalším důležitým krokem je použití správných zrnek. Ty by měli být za prvé upražené na espresso. Pokud sáhnete po kvalitních výběrových zrnkách, máte jistotu, že se vám zrnka nebudou lámat dřív než budete chtít.
Podívejte se jaká kvalitní výběrová zrnka máme aktuálně v nabídce
Abyste v kávě zachovali všechny aromata, měli byste ji hned po namletí použít, ideálně do 10 minut. Raději ani nemluvím o předem namleté kávě ze supermarketu.
Správné skladování kávy prodlouží její čerstvost
Před mletí kávu zvažte
Tento bod jde ruku v ruce s tím předchozím. Kromě toho, že kávu umelete přímo před použitím, je důležité si pohlídat množství kávy, které použijete.
V dnešní době má mnoho elektrických mlýnků na kávu zabudovaný časovač mletí, a díky nastavení doby mletí si určíte množství, které vám má mlýnek namlít. Tak či tak je lepší si kávu ještě po namletí zvážit, abyste se ujistili, že jste si opravdu namleli tolik kávy, kolik potřebujte. S vážením kávy v portafilteru vám mile rád pomůže Timemore Magic Cube držák na páku.
Vážíš, vážím, vážíme
Správná hrubost mletí kávy na espresso
Teď už se dostavám k nejdůležitějšímu bodu tohoto článku a tím je správná hrubost mletí.
Espresso kvůli vysokému tlaku vody vyžaduje kávu jemně mletou. Ta totiž tlak „zbrzdí“. Pokud by káva byla mletá hruběji, voda by snadno (ještě navíc při vysokém tlaku) přes kávu protekla a nevyextrahovala se vůbec nebo jen velmi slabě. Extrakce vyžaduje také jemněji mletou kávu z důvodu toho, že je oproti přípravě např. dripperu V60 kratší
Hrubost kávy na espresso se připodobňuje například k jemněji mleté kuchyňské soli či polohrubé mouce. Každý mlýnek je jiný a stejně tak každá káva. Proto není pevně dané, jak daný mlýnek na espresso nastavit, kolik gramů kávy přesně použít.
Jak nastavit nový mlýnek na espresso?
Koupili jste si nový mlýnek, ale co teď?
-
- Nejprve si připravte zkušební kávu. Namletou kávu zvažte (na klasické espresso by to mělo být cca 9 gramů kávy na double 18 gramů) a extrakci si stopněte.
- Jaká byla extrakce?
-
-
- pod 20 sekund
- nad 30 sekund
-
Byla extrakce kratší než 20 sekund? V tom případě je potřeba nastavit mlýnek na jemnější mletí a zkoušet dokud extrakce nebude uspokojující. Na začátku můžete posunout hrubost o více stupňů. Čím více změn budete dělat, tím menší počet kroků dělejte. Není třeba se unáhlovat.
Pokud byla extrakce pomalá, budete postupovat stejně, ale v opačném směru – mletí zvolíte hrubší.
Nezapomeňte na zadržování kávy v mlýnku z předešlého mletí. Po přenastavení hrubosti mletí je potřeba jednu či dvě dávky odemlít a vyhodit (nebo je využít například k hnojení).
Když se dostanete k optimálnímu poměru doby přípravy, použitého množství kávy a velikosti výsledného espressa. Ještě pomocí drobných úprav hrubosti či odebrání/přidání pár desetin gramů kávy můžete doladit chuť.
Na závěr tu mám pro vás menší shrnutí faktorů, které vám napoví, zda jste kávu namleli a následně připravili správně. Dodrželi jste následující body?
✔ Mám namletou optimální gramáž kávy vzhledem k velikosti košíčku v portafilteru.
✔ V namleté kávě nejsou vidět žádné velké částečky kávy. = káva je namletá rovnoměrně.
✔ Káva je rovnoměrně rozprostřená v portafilteru (s tímto vám může pomoci distributor kávy)
✔ Kávu jste správně utampovali.
✔ V použitém puku kávy nejsou viditelné velké nerovnoměrné prohlubně tedy kanálky.
✔ Doba extrakce kávy se obvykle pohybuje okolo 25 s +/- 5 s.
✔Poměr přípravy odpovídá přibližně 1:2 (18 g mleté kávy : 36 g kávy v šálku)
✔ Chutná vám! = Není vodová a kyselá (podextrahovaná) ani příliš hořká a těžká (přeextrahovaná).
Nejčastější otázky k mletí kávy na espresso
Káva na espresso by měla vypadat zhruba jak jemněji mletá kuchyňská sůl či polohrubá mouka.
Pro mletí kávy na espresso byste měli použít mlýnek určený pro mletí kávy na espresso. Vybírat můžete jak z 👉 ručních, tak z 👉 elektrických. Pokud často střídáte přípravu espressa a filtrované kávy, můžete se poohlédnout po 👉 univerzálním mlýnku.
Pro přípravu espressa byste měli sáhnout po 👉 kávových zrnkách, které jsou pro přípravu espressa určená. Na obalu takové kávy by tedy neměla chybět informace o pražení na espresso, případně můžete sáhnout i po kávě pražené👉 omni. Ta je určena jak pro přípravu espressa, tak filtrované kávy.