Ať už jde o opětovné použití kávy nebo neustálé plýtvání mléka, existuje mnoho malých změn, které může udělat každá kavárna. Být ekologický je samozřejmě správné a prospějete tím nejen životnímu prostředí ale i sami sobě. Uvidíte, jak se vám sníží náklady a jak vám vaše zásoby o to déle vydrží. Pojďme se inspirovat několika způsoby, jak můžete minimalizovat plýtvání ve své vlastní kavárně.
1. PŘESNÁ DÁVKA NAMLETÉ KÁVY
Odvážit přesnou dávku namleté kávy je nejrychlejší, nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak minimalizovat plýtvání kávou. Pokud si kávu předem zvážíte místo letmých odhadů, ušetříte si tím nejen svou drahocennou kávu, ale výrazně tím zlepšíte i kvalitu výsledného šálku. To znamená, že příště budete mít ještě lepší kávu za ještě méně peněz.
2. JAK VYUŽÍT LÓGR OD KÁVY?
Také občas přemýšlíte na co by byl dobrý lógr z kávy, když ho máte tolik? Nechte se inspirovat několika možnostmi.
ODSTRANÍ NEŽÁDOUCÍ PACHY
V ledničce se často mísí různé zápachy z různých jídel, kvůli kterým zavání i zbytek lednice. Skvěle si s tím poradí kávová sedlina, která účinně absorbuje veškeré nežádoucí pachy. Nasypte lógr do dvou misek a rozmístěte je po ledničce. Nechte působit pár dní a uvidíte, že lednička bude vonět jako nová.
NA ZAHRADU A DO KOMPOSTU
Lógr z kávy velmi prospívá rostlinám jako hnojivo. Obsahuje draslík stejně jako průmyslové hnojiva. Kávový lógr rostliny celkově posiluje. Lógr nechte vyschnout a pak jej přimíchejte do hlíny například v květináčích.
Kávová sedlina nečekaně odpuzuje také slimáky a nebo třeba mravence. Proti slimákům obsypejte záhonky 10 centimetrů širokým pruhem pilin, který zalijte lógrem s vroucí vodou. Už slabý roztok kofeinu je pro ně smrtelným jedem, pach kávy je zároveň odpuzuje. Pokud vás trápí mravenci, nasypte jim lógr na jejich cestičky a za pár dní od nich budete mít pokoj.
Zbylý lógr můžete vyhazovat do kompostu. Kávové zbytky obsahují aroma a živiny, které přitahují žížaly. Žížaly jsou v kompostu více než potřebné. Kypří půdu a tím urychlují celý proces kompostování. Odpad z filtrované kávy můžete na kompost vyhodit bez obav zároveň i s neběleným papírovým filtrem.
3. OMEZTE POUŽÍVÁNÍ JEDNORÁZOVÝCH KELÍMKŮ
Jednorázové kelímky jsou součástí téměř každé kavárny a můžete začít právě s nimi, abyste omezili plýtvání a pomohli tak přírodě. Spousta lidí recykluje kelímky od kávy házením do modrého koše (do papíru). To však pro mnoho kelímků neplatí. Většina z nich je totiž potažena polyethenovým povlakem. Díky tomu jsou schopny udržet kapalinu, ale tím pádem je nejde úplně recyklovat.
Na trhu jsou však dostupné i 100% recyklovatelné papírové kelímky a víčka. Možná vyjdou o pár korun dráž než ty normální, ale třeba tím přilákáte i novou vlnu zákazníků, kteří se zajímají o životní prostředí.
Některé podniky dokonce nabízejí slevu zákazníkům, kteří si přinesou vlastní znovupoužitelný kelímek. I když je nepravděpodobné, že se z provozu odstraní každý papírový a jakýkoli jiný kelímek, může se toho udělat spoustu pro minimalizaci jejich používání.
4. ŠETŘETE MLÉKEM
Pokud chcete zjistit, jaké množství mléka vám zbyde, odlévejte veškeré zbylé mléko po dobu celé směny do džbánu bokem. Pravděpodobně budete hodně nepříjemně překvapení tím, kolik jej zbyde. Klaďte důraz na to, kolik jej barista ve skutečnosti potřebuje.
Samozřejmě ne vždy se podaří přesné odměření mléka. Dávejte zbylé mléko do džbánku do lednice a použijte ho pak dále, třeba při výrobě ledové kávy nebo kakaa. Ale pozor, mléko, co už jednou bylo přepáleno, nejde použít znovu pro cappuccino. Nechutnalo by a ani by to nevypadalo dobře.
5. KOHOUTKOVÁ VODA
Možná se to zdá jako maličkost, ale je to vcelku důležité. Ve spoustu kavárnách je
běžné poskytovat zákazníkům vodu z kohoutku. Buď zcela zdarma nebo za malý poplatek. To už je na vás. Pokud zákazníkům nabídnete kohoutkovou vodu, můžete je tím ve skutečnosti odradit od nákupu balené plastové vody, čímž se sníží zbytečná spotřeba plastů. A od vás to bude příjemné gesto pro vaše zákazníky a zároveň tím ulevíte životnímu prostředí od plastů. Pokud chcete mít jistotu o kvalitě vody, doporučujeme vám si pořídit filtrační konvici.
Ebook zdarma: Jak na espresso
TIPY NA VÍC
NAKUPUJTE LOKÁLNĚ
Nákupem kávy od místní pražírny a mléka z místních farem podporujete nejen místní ekonomiku, ale také snižujete uhlíkovou stopu vašeho výsledného produktu. To platí pro všechny vaše spotřební výrobky. Zkuste se vyhnout přepravě letadlem, které produkuje značné množství CO2 a je škodlivé pro naše životní prostředí.
Prozkoumejte své okolí a zjistěte, kde byste mohli podpořit malého farmáře a brát si od něj zeleninu k vašim snídaním. A co takové čerstvé mléko od krav pasoucí se za městem na louce? Můžete na tom postavit i celé své podnikání. Uvidíte, že tím rozhodně zaujmete.
FAIR TRADE
V překladu spravedlivý obchod. Každá země má svůj vlastní certifikovaný standard, ale spravedlivý obchod je víc než pouhá certifikace, jedná se o tržní systém, jehož cílem je prospět zemědělcům, kteří výměnou za svůj produkt dostanou spravedlivou cenu. Tento způsob podnikání neposkytuje zemědělcům pouze spravedlivou mzdu a lepší pracovní prostředí, je to také morálnější způsob pro jejich podnikání.
Vyhnutí se trhu hromadné výroby se můžete vyvarovat systému, který byl a nadále je, škodlivý pro životní prostředí a je jeden z největších přispěvatelů ke globálnímu oteplování.
S označením fair trade můžete nejlépe nakupovat do vaší kavárny kávu, čokoládu nebo čaj.
SHRNUTÍ
Pokud vezmete v úvahu těchto pět tipů, nejen že svým zákazníkům poskytnete špičkové služby a kávu, ale budete je také povzbuzovat, inspirovat a motivovat, aby vás následovali. To znamená například, aby si brali na kávu s sebou vlastní kelímek a pili kohoutkovou vodu. Společnými silami lze udržet tuto naši Zemi čistou a stále zelenou.