Mějte kavárnu tam, kde jsou vaši zákazníci. Ať je to kdekoliv, s pojízdnou kavárnou tam dojedete. Proměňte vášeň pro kávu ve skvělý podnikatelský projekt s minimálními náklady.

Proč mít pojízdnou kavárnu?

  1. Mobilní kavárny jsou v posledních letech stále oblíbenější díky své schopnosti přinášet kvalitní kávu a občerstvení přímo ke svým zákazníkům. Být po ruce, je vaším hlavním tahákem na zákazníky. Proč by oni měli hledat kavárnu? Vy si najděte své kafaře a oni vás za to budou zbožňovat.
  2. Pojízdná kavárna se nemusí omezovat a může být skoro všude. S kávovarem na kolech snadno přesunete tam, kde se zrovna něco děje – svatby, párty, firemní akce, hudební festivaly nebo místní veletrhy. Dostanete se i na místa, kde by se kamenná kavárna postavit nemohla: parky, turistické oblasti, ale třeba také náměstí, kde s mobilní kavárnou proniknete mezi již zavedené kavárny.
  3. Nezávislost na lokaci dovoluje pojízdné kavárně oslovit více zákazníků a budovat si tak širokou cílovou skupinu. Můžete si dovolit připravovat kávu i mimo své město a rozšiřovat povědomí o vašem kávovém umu – a brandu samosebou, v blízkém i širokém okolí.
  4. Minimální náklady na otevření a provoz v porovnání s tradiční kamennou kavárnou.
  5. Vaše „mobil café“ může testovat nové trhy a místa, bez závazků k dlouhodobému pronájmu a velkým investicím za úpravy prostoru. Pokud vás touha po nemovité kavárně neopustí, budete mít výhodu právě v určení té správné lokace s dobrou návštěvností.

Jak začít s pojízdnou kavárnou?

Při otevření pojízdné kavárny je základ stejný jako u jakéhokoliv podnikání. Je nutné mít živnostenské oprávnění v oboru hostinská činnost – jde o řemeslnou živnost, pro kterou je nutné doložit předepsanou kvalifikaci.

V případě, že byste nesplňovali tuto kvalifikaci, je možné jmenovat jinou osobu jako tzv. odpovědného zástupce neboli garanta, který bude za vaši živnost odpovídat.

Káva s sebou a legislativa

Smlouvy, licence a povolení k provozování. Papíry a zase další papíry. To je důležitý krok, který musíte učinit v cestě ke své pojízdné kavárně, aby se váš provoz stal oficiálním a legálním.

Před zahájením prodeje na kolech je třeba svou činnost ohlásit na hygienické stanici, která vám poskytne příslušný formulář.

Podmínky k prodeji v pojízdných kavárnách jsou stanoveny stejně jako v případě kamenných kaváren a to Evropským parlamentem a radou o hygieně potravin. Ti stanovují obecné hygienické podmínky a požadavky pro všechny provozovatele maloobchodu.

Provozovatelé stánků musí podle těchto předpisů především zajistit, aby prostory stánku byly umístěny, navrženy, konstruovány a udržovány v čistotě a v dobrém stavu. Musí to být uděláno tak, aby nedocházelo k riziku kontaminace, a to zejména zvířaty a škůdci.

S hygienou v nejen kamenné kavárně souvisí sepsaný provozní dokument potřebný pro provozy v oblasti gastronomie, výroby a prodeje potravin a pohostinství HACCP, který slouží jako užitečný nástroj k zajištění zdravotní nezávadnosti potravin a pokrmů. Nezapomeňte také na přístup k sociálnímu zařízení.

Pojízdná provozovně je považována za prodejní stánek a její umístění a provoz může také podléhat pravidlům pro jednotlivé lokace. Kontaktuje obecní úřad města, kde chcete s kavárnou působit, pro zjištění konkrétních podmínek pro vaši lokalitu.

Jak vybavit mobilní kavárnu

Základem pojízdné kavárny je samozřejmě vozík. Můžete si postavit vlastní, ale nebylo by jednodušší si zakoupit vozidlo, které už bude na kavárnu připravené?

Který vozík vám padne do oka?
Coffee Bike – dřevěný
Doprava zdarma + Dárek navíc
254 100,0 Kč
Na objednání
Coffee truck Piaggio
Doprava zdarma + Dárek navíc
692 120,0 Kč
Na objednání
Coffee Bike – barevný
Doprava zdarma + Dárek navíc
254 100,0 Kč
Na objednání
Transportní přívěs na Coffee Bike
Doprava zdarma + Dárek navíc
283 500,0 Kč
Do 3 dnů u vás

Po pořízení si vhodného vozíku, je důležité myslet také na to, že musíte mít místo, kde vozík uskladníte. Na to postačí obyčejná garáž nebo krátkodobý pronájem plochy od města.

Vše na přípravu kávy

To, jaký si vozík zvolíte, závisí čistě na vás a na vašich financích, nabídce, vybavení a preferované velikosti.

V závislosti na typu pojízdné kavárny, kterou plánujete provozovat, budete muset vozidlo vybavit potřebným zařízením, jako jsou kávovary, chladničky a prostory pro převoz jídel.

Přestože je kavárna na kolech malá, vyžaduje stejné zboží a materiály jako každá běžná kavárna. Pro začátek se ujistěte, že máte základní vybavení:

Je důležité brát v potaz množství potenciálních návštěvníků, kteří vaši kavárnu budou navštěvovat. Právě od toho se odvíjí vybavení, které pro váš vozík pořídíte. Kávovar s volumetrikou, mlýnek co sám váží, Puqpress nebo rychle se nahřívací kávovar vám pomůžou urychlit přípravu kávy.

Interiér pojízdné kavárny s baristou připravujícím kávu
Jak může vypadat vybavení v pojízdné kavárně? Zdroj obrázku: JP Gastro

Příslušenství na kávu s sebou

Jelikož zakládáte podnik, který se bude specializovat na kávu s sebou, je důležité myslet na všechno příslušenství, které to obnáší. Abyste mohli svým zákazníkům poskytnout ten nejlepší zážitek.

Trendy pojízdná kavárna

V důsledku omezeného prostoru mohou být pojízdné kavárny nuceny snížit své vybavení a zásoby, což může mít vliv na obsah nabízených výrobků. Nenechte se tím však zastrašit. Najděte si něco, co udělá vaši kavárnu jedinečnou a přinutí zákazníky se vracet.

Signature drink

Vytvořte si vlastní nápoj, který bude specifický právě pro vaši kavárnu! Máte nějakou oblíbenou ingredienci? Propojte to s kávou, dolaďte chutě a vytvořte si originální nápoj třeba jako ve Starbucks.

Nabídka podle počasí

Počasí prostě neporučíte! Obzvlášť když disponujete vozíkem pod čirým nebem, počasí má na vaši funkci velký vliv. Přizpůsobte tomu svoji nabídku. V létě se zaměřte na studené nápoje a v zimě servírujte teplé nápoje na zahřátí.

Interiér mobilní kavárny s baristou připravujícím kávu
Vydejte se s kávovým vozíkem na cestu a splňte si svůj sen. Zdroj obrázku: JP Gastro

Pokud jste vždycky snili o tom, že si založíte kavárnu, je načase, abyste své sny uskutečnili! Začněte s kavárnou na kolech – nejlépe hned, a soustřeďte se místo trampot s budováním stálého prostoru na to nejdůležitější: připravovat svým zákazníkům tu nejlepší možnou kávu.

Dejte vědět, že chcete svou pojízdnou kavárnu. Pomůžeme vám ji rozjet správným směrem. Stačí napsat na chutna@lazenskakava.cz. Rádi poradíme s provozem, přípravou kávy, seženeme vybavení a třeba celou mobilní kavárnu na klíč a podle vašeho přání a vkusu.

S pojízdnou kavárnou kvalitní káva vždy po ruce

Nejčastější otázky

Pojízdná kavárna je 👉 kavárna na kolech. Obvykle je ve formě vozu nebo přívěsu, který lze zaparkovat a postavit na různých místech a prodávat v ní kávu a další nápoje, ale i občerstvení a pečivo.

Založení pojízdné kavárny zahrnuje několik kroků, včetně podnikatelského plánu, získání potřebných povolení a licencí, nákupu nebo pronájmu vozidla, nákupu potřebného 👉 kávového vybavení a zásob, sestavení jídelního lístku, personálu a marketingu.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 1

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč