Starbucks patří mezi jeden z největších řetězců kaváren po celém světě. Kavárnu Starbucks a jejich slavné nápoje, včetně Pumpkin Space Latte, zná pravděpodobně každý, ale málokdo zná i pozadí vzniku společnosti Starbucks.

Co je to Starbucks

Starbucks, americký nadnárodní řetězec kaváren a pražíren se sídlem v Seattlu, který je s více než 30 tisíce pobočky největším řetězcem kaváren na světě a až v 80 zemích světa patří mezi přední pražírnu a prodejnu kávy.

Nabídka Starbucks

Starbucks nabízí širokou škálu kávových zážitků od teplých až po studené nápoje. Espresso, cappuccino, latte, filtrovaná káva, ledové kávy, ale i matcha, limonády, čaje, pečivo, saláty a mnohem více.

Nejvíc je kavárna známá svými sezónními nabídkami. Ať už je to podzimní Pumpkin Spice Latte nebo vánoční Gingerbread latte, tyto drinky jsou prostě oblíbené napříč všemi zákazníky.

Vyzkoušejte náš recept na přípravu Pumpkin Spice Latte nebo perníkového cappuccina a připravte si oblíbené Starbucks drinky v pohodlí domova.

Kromě nápojů a potravin je v mnoha obchodech k dostání oficiální Starbucks produkty, jako jsou hrnky, kelímky, tašky nebo příslušenství k přípravě kávy.

Starbucks
Prodejna Starbucks. Zdroj: mediar.cz

Historie kaváren Starbucks

Vznik společnosti Starbcuks

Společnost Starbucks byla založena Jerry Baldwinem, Gordon Bowkerem a Zev Sieglem. Svoji první prodejnu otevřeli v roce 1971 poblíž historického trhu Pike Place Market v Seattlu.

First Starbucks
První prodejna Starbucks v Seattle. Zdroj: wikipedie.org

Tři zakladatelé Starbucks měli společné dvě věci: všichni pocházeli z akademické sféry a všichni milovali kávu a čaj.

Investovali a půjčili si peníze na otevření první prodejny v Seattlu a pojmenovali ji „Starbucks“ podle prvního kamaráda Starbucka z klasického románu Hermana Melvilla Moby Dick.

Starbucks zakladatelé
Zakladatelé Starbucks. Zdroj: starbucks.com
Starbucks první logo
Původní logo Starbucks. Zdroj: starbucks.com

Počátkem 80. let 20. století otevřela společnost Starbucks v Seattlu čtyři prodejny, které se od konkurence odlišovaly špičkovou kvalitou čerstvě pražené kávy.

V roce 1980 se Siegl rozhodl věnovat jiným zájmům a opustil dva zbývající společníky a Baldwin převzal roli prezidenta společnosti.

Howard Schultz – jméno, které proslavilo Starbucks

V roce 1981 udělal Starbucks, na obchodního zástupce švédské značky s kuchyňským vybavením a domácími potřeby, Howarda Schultze takový dojem, že se rozhodl rozjet kariéru ve společnosti Starbucks.

Schultzův největší nápad přišel 1983 na výstavě domácích potřeb v Miláně, kde ho ohromily kavárny a inspirovalo ho to na vývoj Starbucksu. Představoval si, že z malého regionálního provozu se stane celostátní síť kaváren.

Baldwin a Bowker nebyli tímto nápadem nadšeni, Schultz proto Starbucks opustil a založil vlastní řetězec s názvem Il Giornale, který se stal úspěšným a rozšířil se do několika měst.

1987 se Baldwin a Bowker rozhodli Starbucks prodat a Schultz rychle využil situace a společnost koupil a spojil všechny své provozy pod značku Starbucks.

Největší řetězec s kávou na světě

Síť kaváren se během čtyř let síť rozrostla z méně než 20 na více než 100 prodejen.

V roce 1996 začala otevírat prodejny mimo Severní Ameriku a Starbucks se brzy stal největším řetězcem kaváren na světě. Na konci desetiletí měla společnost Starbucks přibližně 2 500 provozoven ve zhruba dvaceti zemí.

V roce 2007 se řetězec pyšnil už s více než 15 000 pobočkami po celém světě a byla zavedena ambiciózní strategie k zajištění růstu, která zahrnovala akvizice řetězce pekáren a výrobců příslušentsví na přípravu kávy.

V roce 2019 byla v Chicagu otevřena největší pražírna Starbucks na světě, Starbucks Reserve Roastery. V roce 2021 byla společnost Starbucks přítomna v desítkách zemí po celém světě a provozovala více než 32 000 prodejen.

Mapa zobrazující rozšíření kaváren Starbucks po světě v rámci historického kontextu.
V současnosti jsou prodejny Starbucks jsou po celém světě. Zdroj: wikipedie.org

Starbucks a budoucnost

Během této doby však Starbucks čelil také různým výzvám, mezi které patřila i pandemie COVID-19, která měla negativní dopad na tržby, zejména v Číně, jednom z klíčových trhů společnosti.

V roce 2022 je Schultz stále generální ředitel, ale nedávno společnost Starbucks oznámila, že najala Laxmana Narasimhana, který Schultze v roce 2023 nahradí.

Role Starbucks v kavárenství

Starbucks spolu s několika menšími společnostmi pomohl k vytvoření americké kávové kultury. Předtím nejen každý Američan pil doma levnou, nekvalitní černou kávu z konvic.

Starbucks zpopularizoval espresso, nadchl lidi pro kávu z různých zemí a představil celou novou oblast nápojů. Můžeme říct, že se stal průkopníkem kavárenské kultury, otevřel cestu k dražším a kvalitnějším kávám a připravil místo na trhu pro moderní specializovaný kávový průmysl.

Chutné espresso s kvalitními zrny od Lázeňské kávy

Co vás zajímá o Starbucks

Úplně první prodejna Starbucks byla otevřena v roce 2008 v Praze. O deset let později měl řetězec Starbucks v Česku už 40 poboček. V roce 2020 Starbucks expandoval do dalších českých měst včetně Teplic a Karlových Varů. V listopadu roku 2022 se k více než padesáti kavárnám přidá také pobočka v Jihlavě.

Ve Starbucks si vyberete od teplých po studené osvěžující nápoje. Kávu seženete i bezkofeinovou, ale mimo to ve Starbucks nabízí i teplou horkou čokoládu nebo čaje, osvěžující ledové čaje, limonády i džusy.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 1

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro kavárny
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva pražíme kávu pro kavárny dle chutí zákazníků
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
velkoobchod kávy a vybavení
Velkoobchod kávy káva, kávové vybavení a příslušenství
služby pro kavárny

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč