Vlastnit nebo si pronajmout kávovar je těžké rozhodnutí, kterému čelí každý majitel kavárny. Jedná se o téměř nejdražší položku z celé kavárny, takže je samozřejmé, že chcete do své kavárny vybrat, to nejlepší co trh nabízí.

Je jasné, že snad každý by chtěl do své kavárny nový kávovar, ale co když je jednoduše mimo váš finanční dosah? Pak se možná zamýšlíte nad koupí kávovaru z bazaru nebo nad jeho pronájmem. Pojďme se podívat na všechny klady a zápory, ať si do své kavárny vyberete tu nejlepší mašinu na kávu.

DŮLEŽITÉ ASPEKTY PŘI VÝBĚRU KÁVOVARU

Než se začtete do všech výhod a nevýhod nového nebo bazarového kávovaru, musíme si objasnit, na jaké aspekty se zaměřit při výběru kávovaru. Hlavní roli hraje samozřejmě cena kávovaru, podle toho se odvíjí i jeho vychytávky. Ty nejvyšší řady mají jak displeje, tak váhy a vše ostatní digitální.

 

Na co se tedy při výběru kávovaru zaměřit:

 • Kolik stupňů má voda z kávovaru, lze teplotu nastavit?
 • Jaký má kávovar tlak, lze regulovat? (Stabilně by měl mít 9 barů)
 • Co tryska na mléko, jak rychle a komfortně napěňuje mléko?
 • Zda má manuální nebo volumetrické dávkování.
 • Kolik má kávovar hlav – uvědomte si, kolik káv na něm během dne budete připravovat.

Kávovar je srdce kavárny, proto už od začátku zvolte ten nejlepší a ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.

VÝHODY A NEVÝHODY BAZAROVÉHO KÁVOVARU

Zaprvé, a co je nejdůležitější, je značný cenový rozdíl mezi bazarovým a novým kávovarem. U kávovaru z bazaru můžete očekávat  slevu 20% – 60% z původní ceny. Cena se také odvíjí podle stavu kávovaru, podle roku výroby a délky používání.

 

Jedinou výjimkou jsou bazarové kávovary, které se již nevyrábí. Takový kávovar tedy může být, buď extrémně levný nebo extrémně drahý. Protože neexistuje nic, s čím by prodejce mohl porovnávat. Proto v tomto případě buďte opatrní. Zjistěte si o kávovaru co nejvíce. Například, zda vůbec někdo umí ještě stroj opravovat.

 

Použité kávovary se prodávají soukromě nebo přes burzy. Pokud kávovar kupujete od soukromníka, buďte obzvlášť opatrní a vždy se pečlivě ujistěte, že víte, co kupujete.

 

První věc, kterou je třeba zkontrolovat, je, zda stroj skutečně funguje. Připojte jej a ujistěte se, že všechno funguje. Nejlepší je, pokud prodávající má kávovar ještě v provozu, dojít na prohlídku přímo do kavárny a podívat se, jak stroj funguje.

Ceny za neustálé opravy a dokupování nových součástek k bazarovému kávovaru, mohou vyšplhat výš než kdyby jste si koupili nový kávovar.

Zkontrolujte, zda není poškozené potrubí. Dále zda jsou odvápněné bojlery. Zkontrolujte také barometr, zda není ucpaný.

 

Pokud kupujete stroj přímo od prodejce, zkontrolujte vše výše uvedené a také zkontrolujte, zda prodejce nabízí údržbu kávovaru. Může se jednat o zvláštní poplatek – z dobrého důvodu – protože prodejce bude pravděpodobně mít vyšší riziko, že se něco pokazí. 

U kávovaru z bazaru nikdy nevíte, jak často se kávovar čistil a zda se používala správná filtrace vody.

Pokud máte to štěstí, že najdete dobrý kávovar z druhé ruky, využijte všechny jeho výhody, které přináší. Koupí bazarového kávovaru ušetříte nemalý peníz a pomůže vám snížit náklady při použití ve správném prostředí – například v kanceláři nebo v malém provozu, kde v první řadě nejde o kávu.

 

Při kupování bazarového kávovaru si vždy udělejte dobrý průzkum, porovnávejte a ptejte se. Možná vám to vezme dost času, ale určitě se to vyplatí.

PRONÁJEM BAZAROVÉHO KÁVOVARU

Možná vás to překvapí, ale pronájem repasovaného kávovaru je mnohem jednodušší proces než nákup repasovaného kávovaru. Stále ale musíte být ve střehu, abyste našli důvěryhodného dodavatele, který se vám pak o kávovar bude starat.

Poskytovatel repasovaného kávovaru převezme odpovědnost za údržbu a servis.

Stručně řečeno, pokud se vám zapůjčený kávovar poškodí, je odpovědností dodavatele jej opravit. Pokud jste tedy škodu na kávovaru nezpůsobili vy.

 

Ať už si bazarový kávovar zakoupíte nebo jen pronajmete, musíte být během celého procesu dostatečně opatrní a důkladní. Pak budete spokojení jak s obchodem, tak s výslednou chutí kávy.

VÝHODY A NEVÝHODY NOVÉHO KÁVOVARU

Jednou z největších nevýhod při zakoupení nového kávovaru, je jeho cena. Kávovary jsou drahá věc a je nutné si pořádně promyslet, kolik chcete do kávovaru investovat a promyslet si, za jak dlouho se vám jeho investice vrátí.

 

U nového kávovaru je záruka, pokud je i se servisem k odběru kávy, tak má odběratel jistotu nákladů. Ví kolik ho bude stát šálek kávy a dle toho si může nastavit cenu káv. Koupením nového kávovaru nebude riskovat nákladné opravy a případné zavření podniku, protože kávovar nefunguje. 

 Pokud vám to finance dovolí, doporučujeme zakoupit nový kávovar.

Lázeňská káva nabízí služby pro kavárny i hotely v různých variantách. Jednou z nich je pronájem či zakoupení nového kávovaru, který můžete platit pomocí splátek. Nabízíme také odkoupení nového kávovaru se slevou při pravidelném odběru naší kávy.

PORADENSTVÍ OD LÁZEŇSKÉ KÁVY 

Stále si nevíte rady, jaký kávovar vybrat? Nevadí, všechno je jednou poprvé. Vybrat správný kávovar, chce opravdový um. Rádi vám nezávazně v Lázeňské kávě poradíme s jeho výběrem.Také s vámi probereme mlýnky, jakou zvolit kávu a připravíme vám řešení na míru. 

Provádíme i servis technologií, takže se nebojte, že váš kávovar necháme ve štychu. Pokud jste v kávovém světě nováčkem, rádi vám pomůžeme a zaškolíme v přípravě kávy a latte artu.

NAPIŠTE NÁM, BUDEME SE TĚŠIT!

  ROZJÍŽDÍTE KAVÁRNU? MÁME PRO VÁS DALŠÍ INSPIRACI

  Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

  Spokojení zákazníci

  98% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 12 druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  89 značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad 990 Kč
  Autor : Mirka Vnenková
  “Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
  Napsáno: 28.7.2020

  O nás

  Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu