čtení 3 minut | Blog / Založení kavárny

To, že káva je věda, už asi víte. Stejně tak je to i s kávovarem. To, jestli vaše mašina dokáže vytvořit opravdu lahodné espresso, záleží na více faktorech, než je druh kávy a její hrubost. V minulém článku jsme vám poradili, jak vybrat profesionální kávovar do vaší kavárny. Možná jste si nějaký kávovar už pořídili a zrovna čeká, až ho vybalíte z krabice. Co teď? Teď pro něj přece musíte najít ideální místo! V dnešním článku vám tedy přinášíme pár základních rad, kterých byste se při umisťování kávovaru ve vašem podniku měli držet.

KÁVOVAR, STŘEDOBOD VESMÍRU

Kávovar je tak trochu opravdu středobodem celého vesmíru, tedy vašeho podniku. Umístění kávovaru má poměrně velký dopad na celý váš pracovní postup, estetiku, ale také tok zákazníků a jejich vnímání toho, jak připravujete jejich milované espresso nebo cappuccino. 

 

Nejde jen o to, kam se váš kávovar vejde, ale také kde bude mít jeho umístění smysl.

 

Udělejte vše pro to, abyste maximalizovali čas strávený interakcí s vašimi hosty. Pokud musíte kávovar umístit k zadní straně pultu, zvažte jestli by se nedal trochu natočit do strany. Je však téměř vždy lepší ho mít na přední straně pultu, směrem k vašim zákazníkům. Můžete se s nimi dát do krátké řeči a vytvářet tak vztahy. Zákazníci si pak oblíbí přátelskou atmosféru ve vaší kavárně a budou se rádi vracet.

 

Nezapomeňte, že je také důležité, v jaké úrovni váš kávovar budete mít. Odměřte si, v jaké výšce to pro vás a vaše baristy bude nejpohodlnější. Káva se vám pak bude dělat jedna radost.

Credit Sonnie Hiles

KONTROLA VODY A NAPÁJENÍ

Nejprve si přečtěte záruční podmínky, které jste dostali společně s kávovarem. Výrobce stroje má totiž velmi specifické představy o kvalitě vody a energie, kterou by měl kávovar přijímat. Berte tyto podmínky vážně, jelikož to může zásadně ovlivnit vaši možnou budoucí reklamaci.

 

A teď pár vět o vodě. Nechte si ji otestovat. Hromadění vodního kamene kvůli tvrdé vodě může totiž kávovar velmi poškodit. To také platí u nízkého pH nebo nadměrného obsahu chloridů, což může způsobit korozi v kávovaru. A netřeba dodávat, že tyto faktory mají velký vliv na samotnou chuť kávy.

 

Bohužel přívod vody je na každém místě trochu jiný. Vždy musíte vyzkoušet vodu, jaká je. Nebojte se oslovit výrobce nebo místního instalatéra, který se vám o to postará. Sice si budete muset připlatit, ale předejdete tím spoustu problémům, které by mohly následovat.

 

Dalším bodem je odhadnutí síly vody. Každý výrobce kávovaru má mírně odlišné tolerance vstupního napětí a jejich záruční podmínky budou vyžadovat, aby váš instalatér zajistil správnou sílu toku vody.

Credit Sincerely Media

Ebook zdarma: Jak na espresso

KLÍČOVÝ OKAMŽIK PRO VAŠI KAVÁRNU

A teď ta nejdůležitější část. Všechny důležité opatření jsou za vámi. Najali jste si pomoc a nyní všichni vytváří vaši novou kavárnu přímo na místě. Je to také nejvíce stresující okamžik. Mohou se totiž vyskytnout další a další komplikace, různé nejasnosti a když už je vše hotové, přijde inspektor a možná najde něco, co nebude v souladu s předpisy.

 

Abyste se tomuto scénáři vyhli, zaměřte se především na tyto věci:

 

 • Jsou přípojky inženýrských sítí (včetně odtokového náboje) v okruhu 1,5 metru od stroje na espresso?
 • Je pracovní deska dostatečně silná, aby unesla hmotnost stroje?
 • Je v pracovní desce dostatečně velký otvor pro průchod všech hadic a kabelů?
 • Existuje dostatečný prostor pro systém úpravy vody a čerpadla?
 • Byla dokončena veškerá požadovaná práce? Lze stroj zapnout a začít ho používat?

RADA NA ZÁVĚR

V den kdy vám přijde inspekce na kontrolu, nezapomeňte mít na kavárně už nachystanou i kávu a mlýnek. Možná inspektor ocení, když jej podplatíte lahodným šálkem kávy. Ale od nás to nemáte!

Potřebujete poradit s výběrem kávovaru? Poradíme vám!

  Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články ze série Jak založit kavárnu.

  Byl článek užitečný?

  Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

  Buďte první kdo ohodnotí..

  Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
  Doporučujeme pro kavárny
  zrnková káva a kapsle
  Výběrová káva pražíme kávu pro kavárny dle chutí zákazníků
  školení latteart
  Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
  velkoobchod kávy a vybavení
  Velkoobchod kávy káva, kávové vybavení a příslušenství
  služby pro kavárny

  Spokojení zákazníci

  98% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 15 druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  189 značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad 1490 Kč