čtení 4 minut | Blog / Recenze

Mezi africkými státy, které produkují kávu, nepatří Demokratická republika Kongo k těm nejznámějším. Ačkoli sousedí s Burundi nebo Rwandou, je jejich pěstování a produkce výběrové kávy vpodstatě na samém začátku. DR Kongo leží přímo uprostřed tropického pásu a ukrývá opravdu mnoho přírodního bohatství. Přesto je stále chudou zemí poznamenanou válkou a utrpením, které ani v dnešní době nekončí. Eba Murua a Wally Mahindu se rozhodli to změnit.

S nadějí, že přinesou do násilím a válkou zmítané země možnost vypěstovat si s kávou také lepší zítřky, zřídili ve městě Minova, ležícího přímo na břehu jezera Kivu, společnost na zpracovávání kávy. Odkupují od místních malofarmářů jejich kávové třešně a dále je zpracovávají, suší, třídí a prodávají.

CESTA K ÚSPĚCHU

Eba a Wally věří, že právě hospodářským úspěchem v kávovém odvětví zajistí sociální stabilitu a rozvoj místní komunity. Zaženou tak vzpomínky na strašlivou minulost této země, kdy místní obyvatelé byli vyvražďování po milionech. A právě kávovou produkcí přinesou domorodým obyvatelům této země možnosti zdravotní péče, vzdělávání a celkově zlepší životní úroveň obyvatelstva. 

 

Pro tuto cestu vytvořili v provincii Jižní Kivu společnost Société Maitea, kde shromažďují kávu, kterou zde přináší okolní zemědělci. Využívají metodu mokrého zpracování kávy. Přinesené kávové třešně zde ručně třídí místní ženy od nezralých či jinak nevhodných kousků. Třešně následně ponoří do vody. V této koupeli se oddělí další, zrakem nerozpoznané defekty kávy tak, že třešně, které jsou nekvalitní, klesají ke dnu. Všechny kvalitní třešně se zbaví slupky v mechanickém přístroji zvaném “depulper”. Vyloupaná zrna, ale stále ještě s dužinou, která je obaluje, se v suché nádobě fermentují. Pak se nechají sušit na tzv.: afrických postelích.

 

NEJCHUTNĚJŠÍ KÁVA NA SVĚTĚ

Ačkoliv se i v této oblasti pěstuje převážně káva v odrůdě Bourbon, který je typickým pro tuto část afrického kontinentu, uchytil se zde i kávovník variety Blue Mountain. Tato kávovníková odrůda je potomkem Typicy. Prapůvodní semínka odrůdy Typicy putovaly z rodné Etiopie přes Jemen do Indie a Jávy. Tam byla odebrána jediná rostlinka tohoto kávovníku a tajně odvezena do královské botanické zahrady v Nizozemsku. Holandští obchodníci pak rozeseli tento druh kávovníku v Brazílii, Jamajce, Salvádoru a dalších státech Střední a Jižní Ameriky. 

 

Na Jamajce se kávovník pěstoval v oblasti, která se nazývá Blue Mountains. Odtud tato zušlechtěná odrůda Typicy získala své jméno. Právě na Jamajce tuto kávu popíjel světoznámý Ian Flaming, spisovatel a tvůrce nezdolného a milovaného agenta 007 Jamese Bonda. Ve svém románu “Live and let die” popíjí Bond kávu Blue Mountain, kterou Fleming označil za “nejchutnější kávu na světě”.

Tato jamajská káva nebyla jediným náznakem, že si nejslavnější agent na světě potrpí na dobrou kávu. Například ve filmu From Russia with love popíjí kávu připravenou v Chemexu.

Odrůda Blue Mountain se vyznačuje jako správná Typica vyšší výškou kávovníku, ale je odolnější vůči chorobám. Zajímavostí je typická chuť Blue Mountain, která není až tak ovlivněna teroirrem a zanechává si svou originální, hedvábnou, plnou a svěží chuť s ovocnou kyselostí.

Bourbon je však dominující varietou tohoto regionu. Oblast Kivu se svou nadmořskou výškou okolo 1800 m, má skvělé podmínky k pěstování těchto kávovníků. Potenciál kvality je u této odrůdy při vysokých nadmořských výškách opravdu velmi dobrý. Můžeme tak v šálku čekat hodně kvalitní kávu s komplexní, vyváženou chutí s typickým africkým bohatým květinovým aroma.

Chcete se dozvědět více o této původní varietě rostliny Coffea Arabica? Bourbonu jsme věnovali jeho vlastní článek.

JAK SE KÁVOU MĚNÍ SVĚT

My, obyvatelé vyspělého světa denně řešíme problémy našeho života a třeba nad nimi rozmýšlíme u šálku dobré kávy. Ve stejnou chvíli u východní hranice DR Kongo řeší lidé situace přímo ohrožující jejich samotný život. Nepokoje, boje, znásilňování a smrt jsou zde vpodstatě běžnými problémy každodenního života. Společnost Société Maitea se rozhodla to změnit. Začali teprve v roce 2018 a svým nasazením a neklesající nadějí se pustili do práce. Zavázali se změnit svět výběrovou arabikou, která v této oblasti zabírá stále jen 25% kávové produkce. 

 

Société Maitea sdružuje místní farmáře a pěstitele kávy. Zajišťují jim zpracování jejich vypěstovaných a sesbíraných třešní. Také pak zprostředkovávají prodej zpracované zelené kávy. Zaručují udržitelnost místních farmářů spravedlivým obchodem a prodejem přímému spotřebiteli, tedy pražírně, aby zajistili návratnost financí přímo pěstiteli. Vyhýbají se tak kolísání a poklesu cen, což někdy může způsobit, že výdělek na prodeji kávových zrn nepokryje ani náklady na výrobu. 

 

Vytváří pro místní pěstitele kávy zázemí, podporu a pomoc. Poskytuje jim informace ohledně pěstování kávy a kvalitního zemědělství. Podílí se na ekologických projektech a ve školách vzdělává další generaci. Snaží se o zvýšení gramotnosti žen v kávě a vytvoření dodnes nedostupných speciálních programů pro handicapované děti. Mají velký cíl, nebo lépe řečeno poslání, podpořit ženy nacházející se v nebezpečném prostředí a nakrmit podvyživené děti. Na této cestě kráčí s šálkem kávy v ruce. Kávy, která byla vypěstovaná nejen pro blaho místní komunity, ale byla pěstovaná s myšlenkou udržitelnosti a láskou k přírodě. Ekologickým zemědělstvím, které chrání přírodu a bojuje proti hrozbám změny klimatu. 

 

Pojďme spolu ochutnat šálek skvělé kávy vypěstované v rovníkové africe, v tropickém pásu, kde díky množství srážek dochází dokonce ke dvoum obdobím sběru a podpořme tak Société Maitea a místní farmáře, aby si šťavnatá káva z DR Kongo vydobyla své místo v kávovém světě.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
kávovary
Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 16 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

189 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč