čtení na 5 minut | Blog / Založení kavárny

Mít o páku více se může v rušném odpoledni hodit. Každopádně je třeba zvážit potřeby vašeho jedinečného provozu. Pokusím se vám tedy předestřít výhody a nevýhody obou možností, abyste věděli, jaký kávovar koupit.

Vybíráte pákový kávovar do kavárny. Kolik pák má mít?

Velikost vašeho kávovaru a tím také množství jeho pák, závisí na tom, jaké množství káv chcete během dne připravit. Čím víc pák na kávovaru máte, respektive hlav či spařovacích skupin, tím se zvyšuje možnost připravit více káv za kratší dobu. Což se v náročnějším provozu velmi hodí.

 

Přemýšlejte nejen nad průměrným denním provozem v kavárně, ale také nad nejrušnějšími hodinami během dne. I ve špičce, ať je třeba krátká, chcete podávat skvělý výkon. Tedy perfektně připravenou kávu v relativně krátké době.

 

Mít raději dvoupákový kávovar, tedy ten se dvěma spařovacíma skupinama – hlavama, se může zdát výhodnější. Typické rčení: „pro jistotu mít i druhou páku“. Tyto výhody však mohou znamenat i pár starostí s kávovarem navíc.

Hlavy, páky a portafiltery kávovaru

Pojďme si nejprve udělat pořádek v názvosloví. Typické pojmenování pákový kávovar následně vede k rozlišení jeho typu či velikosti podle jejich počtu. Tedy jednopákový kávovar či dvoupákový kávovar a další. Samotné páky, jinak řečeno portafiltry, však můžete svému kávovaru nakoupit v různém množství.

 

Místa, kde se páka do kávovaru usazuje se nazývá hlava kávovaru, hlava skupiny (spařovací skupiny) neboli „group head“. A počet těchto hlav je tedy to, co definuje schopnosti kávovaru pojmout dané množství portafiltrů – pák.

Co je hlava kávovaru

V kávovaru je uloženo čerpadlo, bojler a spousta dalších potřebných součástí. Kouzlo extrahování kávy se však odehrává ve hlavě kávovaru. Tedy v portafiltru v ní usazeném. V případě, že se rozhodujete nad výkonností kávovaru, kolik káv najednou bude schopen vytvořit, přemýšlíte tedy nad počtem hlav kávovaru.

 

Z provozního hlediska byste ze součástek tvořících hlavu kávovaru měli znát především sprchu a těsnění. Sprcha, ono sítko v hlavě kávovaru, z kterého proudí voda na kávu v portafiltru. Těsnění se pak nalézá kolem sprchy. Na tyto dvě části kávovaru byste neměli zapomenout při pravidelné údržbě.

hlava pákového kávovaru eagle one prima
Jednopákový kávovar čili kávovar s jednou hlavou - skupinou spařovací jednotky, do které se zakládá páka tedy portafilter. Zdroj obrázku: Mirka Vnenková

Budete potřebovat dvoupákový kávovar?

Pro začátek vám v rozhodování může pomoci průměrný počet káv za den. Díky tomu můžete odhadnout kolika pákový kávovar bude pro vás vhodnější. Pro představu počítejte dle takto: do 50 káv za den = jednopákový kávovar, do 100 káv za den = dvoupákový kávovar. Pokud plánujete více než 100 káv denně pak využijete i tří a vícepákový kávovar.

 

Kromě tohoto očekávaného denního počtu káv myslete i na chvíle dne, kdy bude vaše kavárna nejvytíženější. Ve špičce, kdy bude vaše kavárna naprosto zaplněná a ještě budete připravovat kávu zákazníkům, kteří se zastavili pro latté s sebou do kelímku.

 

Během dne, kdy zákazníci chodí průběžně, vám třeba jednopákový kávovar postačí. V náročné hodince by vám mohl kávovar s druhou hlavou pomoci k efektivnější. Mít možnost připravovat kávu na obou pákách zároveň může pro vašeho baristu znamenat, že bude pracovat o 30% rychleji než s jednopákovým kávovarem. Rychlejší zpracování objednávky znamená vyšší spokojenost zákazníků.

Dvě páky v kávovaru znamená více rychlosti a efektivity za barem

Nuova Simonelli Aurelia Wave 2GR V Barva Červená
Nuova Simonelli Aurelia Wave 2GR V Barva..
Doprava zdarma + Dárek navíc
212 960,0 Kč
Na objednání
Nuova Simonelli Appia Life 2GR V Barva Bílá
Nuova Simonelli Appia Life 2GR V Barva B..
Doprava zdarma + Dárek navíc
159 720,0 Kč
Na objednání
Nuova Simonelli Aurelia Wave 2GR S Barva Bílá
Nuova Simonelli Aurelia Wave 2GR S Barva..
Doprava zdarma + Dárek navíc Novinka
158 510,0 Kč
Na objednání
Nuova Simonelli Aurelia Wave 2GR Digit Barva Černá
Nuova Simonelli Aurelia Wave 2GR Digit B..
Doprava zdarma + Dárek navíc Novinka
263 780,0 Kč
Na objednání
Victoria Arduino 358 White Eagle 2GR Dávkování Nastavitelné Barva Černá
Victoria Arduino 358 White Eagle 2GR Dáv..
Doprava zdarma + Dárek navíc
265 837,0 Kč
Na objednání
Gaggia La Reale
Gaggia La Reale
Doprava zdarma + Dárek navíc
330 000,0 Kč
Na objednání
Victoria Arduino 358 White Eagle T3 2GR Dávkování Nastavitelné Barva Černá
Victoria Arduino 358 White Eagle T3 2GR ..
Doprava zdarma + Dárek navíc
323 070,0 Kč
Na objednání
Victoria Arduino 388 Black Eagle T3 2GR Dávkování Nastavitelné Barva Černá
Victoria Arduino 388 Black Eagle T3 2GR ..
Doprava zdarma + Dárek navíc
444 070,0 Kč
Na objednání

Další výhody dvoupákového kávovaru

Mít větší kávovar v kavárně znamená i něco více než jen extrakci až 4 espress najednou. Z velikostí dvoupákového kávovaru se oproti tomu jednopákovému zvětší o plocha k nahřívání šálků na kávu. I tato drobnost by vám ve špičce mohla chybět a způsobit problémy s přípravou náhlého množství kávy.

 

Není to jen káva, co budete připravovat na pákovém kávovaru. Dvě páky znamenají větší kávovar a a více místa v kávovaru znamení více prostoru pro bojler. S dvoupákovým kávovarem tak budete mít k dispozici větší objem horké vody než z kávovaru jednopákového.

 

V kavárně se obvykle podává nejen káva, ale také další horké nápoje. No minimálně tedy čaj. Nejsnažším způsobem přípravy čaje je využití horké vody z kávovaru na jeho zaletí. Proto tedy potřebujete i dostatečně velký bojler uvnitř kávovaru. Takový který zvládne jak kávy, tak čaje a všechny další nápoje, ke kterým horkou vodu z kávovaru budete potřebovat.

Výhody jednopákového kávovaru

Ač spousta těchto zmíněných výhod může nalákat ke koupi dvoupákového kávovaru, nezapomeňte zvážit také jeho nevýhody. Respektive výhody toho jednopákového. Zaprvé je to jeho velikost. Jednopákové kávovary jsou kompaktní a zabírají méně prostoru na baru kávovaru. V menších provozech, kdy počítáte s každým centimetrem, může mít tato vlastnost jednopákového kávovaru velkou váhu při vašem rozhodování.

 

S jednopákovým kávovarem je také jednodušší obsluha. Máte jen jednu páku, pro kterou nastavujete espresso. No a samozřejmě na konci dne pak máte jen jednu páku a hlavu, kterou musíte vyčistit. Jednopákový kávovar tak zjednodušuje a zrychluje ranní přípravu před otevřením i závěrečný úklid na konci dne.

Jednopákový kávovar je malý ale šikovný. Poslouží všude, kde bojujete s každým centimetrem

Victoria Arduino Eagle One Prima Barva Černá
Victoria Arduino Eagle One Prima Barva Č..
Doprava zdarma + Dárek navíc
146 410,0 Kč
Na objednání
Victoria Arduino Theresia Dávkování Nastavitelné
Victoria Arduino Theresia Dávkování Nast..
Doprava zdarma + Dárek navíc
157 300,0 Kč
Na objednání
Nuova Simonelli Appia Life 1GR V Barva Černá
Nuova Simonelli Appia Life 1GR V Barva Č..
Doprava zdarma + Dárek navíc
88 330,0 Kč
Na objednání
Nuova Simonelli Appia Life 1GR S Barva Černá
Nuova Simonelli Appia Life 1GR S Barva Č..
Doprava zdarma + Dárek navíc Novinka
72 600,0 Kč
Na objednání

Kávovar pro stánkový prodej kávy na svatbách a festivalech

Plánujete se svým kávovarem vyjet na nějakou akci, festival či připravovat kávu na svatebním cateringu? Budete rádi za kávovar, se kterým si při přenášení z auta do stánku a zpět nestrhnete záda. Lehčí, lépe manipulovatelné a zkrátka „přenosné“ kávovary jsou jednopákové.

Cena kávovaru a náklady na provoz

Samozřejmě jsou to také finance, které do kávovaru chcete (můžete) vložit. Menší jednopákový kávovar stojí méně než dvoupákový. Například u oblíbeného kávovaru Appia Life je rozdíl mezi jednopákovou a dvoupákovou variantou cca 30 000 Kč. Také ušetříte na samotném provozu menšího kávovaru, vzhledem k nižší spotřebě energií.

Profesionální kávovar do malé kavárny vs kávového stánku

Suma sumárum můžete pro kávový stánek, okénko na kávu s sebou, provoz pekárny či cukrárny s doprovodnou nabídkou kvalitního espressa a mléčných kávových nápojů počítat s jednopákovým kávovarem. Jestli je ve vašem plánu otevřít malou kavárnu s nabídkou horkých nápojů a prodejem aspoň 50 káv denně, vybírejte už mezi dvoupákovými kávovary.

Nejčastější otázky ohledně počtu pák kávovarů

Pákový kávovar znamená kávovar s pákou čili portafiltrem pro umístění mleté kávy na přípravu espressa. Počet pák znamená množství pák, které lze umístit najednou do kávovaru. Přesněji řečeno tedy počet hlav kávovaru, do kterých lze portafilter umístit a připravit espresso.

Záleží podle očekávaného výkonu, který se odvíjí především podle průměrného denního počtu káv. Obecně počítejte s jednopákovým kávovarem pro přípravu do 50 káv za den. S dvoupákovým kávovarem pak v kavárnách připravujících do 100 káv denně.

Mít tak vlastní kavárnu...

Pohráváte si s myšlenkou otevření vlastní kavárny či stánku s kávou, ale nevyznáte se v technických záležitostech kavárenského provozu? Rádi byste měli spolehlivého business partnera, který vám pomůže váš kávový sen uskutečnit? Obraťte se na nás. Poradíme s rozjezdem kavárny nebo se s vámi podělíme o naše know-how a vy můžete bezstarostně otevřít vlastní kavárnu jako franšízant Lázeňské kávy. Dejte nám vědět jak vás můžeme ve vašem podnikání podpořit.

Kontaktujte nás

kontakt
Jakub Gerža
kuba@lazenskakava.cz

  Spokojení zákazníci

  98% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 16 druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  94 značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad 990 Kč
  Autor : Mirka Vnenková
  „Výběrová káva, je jediná káva kterou má smysl pít“ Káva mě uchvátila před cca 8 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám moji milí kávomilci!
  Napsáno: 10.11.2021

  O nás

  Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu