čtení na 4 minut | kategorie : Kávové recepty

Co příjemnějšího může večer být, než si dát šálek horkého čaje, když je venku zima. Voňavá kouřící dobrota, která zahřeje. Je jeden z nejlépe uklidňujících způsobů, jak zakončit den. O něco lepším i hřejivějším se může stát i váš večerní šálek čaje, pokud mu přidáte ještě něco navíc.

Také milovníci kávy si po večerech užívají šálek dobrého čaje. Bylinný čaj, nejen že potěší chuť i čich a zahřeje v dlaních, ale právě v pozdějších hodinách je skvělým nápojem, po kterém se pak dobře usíná. 

 

Kromě svých uklidňujících účinků jsou čaje po staletí mezi ústředními motivy pro společenské setkání a také synonymum odpočinku po náročném dni. Pozitivně působí nejen na tělo, ale i na mysl. Tím jsou skvělým pomocníkem při stresu a úzkosti. Popíjení večerního čaje se může stát jakýmsi uklidňujícím rituálem, relaxační technikou.

ORIGINÁLNÍ BYLINNÉ SMĚSI PRO ZDRAVÍ

Naše bylinné čaje jsou vytvořené z unikátních kombinací různých bylinek, které se vzájemně doplňují a tvoří tak originální čajové směsi. Každá směs má poetické jméno, které vystihuje, za jakým účelem má být čaj popíjen. 

 

Ze spousty bylin, které jsou v čajích zastoupeny patří mezi ty nejvýraznější především máta, meduňka a tymián. Čaje obsahující mátu poskytují mentolové osvěžení. Je to relaxační bylinka, která dokáže uvolnit svalové napětí. Meduňka v čajové směsi má antistresovou úlohu, jelikož pracuje na snížení kortizolu – stresového hormonu. Tymián je zase velmi aromatickou bylinkou podporující imunitní systém.

ZÁKLADNÍ PŘÍPRAVA BYLINNÉHO ČAJE

Samotná příprava čaje je pak jednoduchým úkolem. U bylinných čajů obecně lze postupovat podle tohoto návodu:

 

  • 2 lžičky čajové směsi
  • 250 ml horké vody o 100°C

 

Bylinky se zpravidla louhují déle než je zvykem například u čaje černého nebo zeleného. Pro nejlepší účinek je ponechte ve vodě okolo 10 minut. Nejlépe v šálku nebo konvičce s pokličkou. 

Vyluhovaný čaj můžete samozřejmě pít takto samotný, jelikož takto si nejvíce užijete chutě všech obsažených bylin. Kdo má ale chuť, tak může tento čistý bylinný výluh použít na přípravu horkého drinku. A s přidáním těch správných přísad čaj přetvořit na chutný (nejen) zimní nápoj.

HERBAL HOT TODDY

Čaje v zimních nápojích hrají nezastupitelnou roli. V kombinaci s alkoholem je snad nejčastější ve formě punče. V klasickém pojetí se pro punč, v angličtině známý jako “hot toddy”, používá alkohol, med nebo cukr, citron, koření a silný černý čaj. To však nemusí být podmínkou. Zkuste jej nahradit výluhem z bylinného čaje.

 

K přípravě Herbal Hot Toddy budete potřebovat:

 

Vše smíchejte v hřejivý a voňavý nápoj plný zdraví. Podle vlastní chuti si upravte množství citronu a medu tak, aby jste si svůj horký drink maximálně užili.

BYLINNÉ LATTÉ

Stejně jako dobře se páruje káva s mlékem tak tato spolupráce funguje i u čajů. Jemná bylinková verze mléčného čaje je takovým hřejivým pohlazením. Teplé mléko, voňavé bylinky a koření. Tento mix nás dokáže večer příjemně uklidnit k spánku.

 

K přípravě bylinného latté budete potřebovat:

 

Latté z bylinného čaje si připravíte tak, že smícháte ingredienci v jednom kastrůlku. Vše na nízkém plameni postupně zahříváte. Teplé infuzované mléko přeceďte přes sítko a pro ještě lahodnější popíjení napěňte. Výborně se k tomuto účelu hodí French Press. Čajem a kořením ochucené teplé mléko nalijte do French Pressu a párkrát pístem zapumpujte. Tím se mléko během pár vteřin bohatě napění. Výsledek přelijte do hrníčku a poprašte skořicí.

HORKÝ BYLINNÝ T.C.

Pohodový zimní večer s přáteli si můžete zpestřit horkou čajovou verzí drinku Tom Collins. Tento populární koktejl z ginu se tradičně podává na ledu, slazený cukrovým sirupem a doplněný sodou. V teplé variantě vyměňte sodu za bylinkový čaj a sirup za trochu medu. Bylinná podstata ginu si s květinovým čajem skvěle rozumí.

 

K přípravě horkého T.C. budete potřebovat:

 

Do teplého bylinného čaje přidejte gin, oslaďte medem a dochuťte citronovou šťávou. Množství medu a citronu si upravte podle vlastní chuti. Nakonec můžete do nápoje nakrájet pár koleček citronu pro ozdobu.

V ZÁKLADU VŽDY KVALITNÍ BYLINY

Ať už pijete jakýkoliv čajový drink nebo čistý bylinný extrakt, je zásadní mít čajovou směs vytvořenou z kvalitních bylin. Naše Luhačovické čaje jsou tvořeny bylinkami pěstované v bio kvalitě, jsou to produkty ekologického zemědělství. Majitelé bylinného políčka, Zuzka a Radek Fryzelkovi, se o své rostlinky starají s citem a péčí. Takové bylinky jsou zárukou kvality a doslova kouzelného zážitku při popíjení těchto bylinných čajů.

Na rozdíl od černých a zelených čajů, které kvůli kofeinu nemusí být pro citlivější lidi v pozdějších hodinách vhodné, jsou právě bylinné čaje k večernímu popíjení perfektní. Nenarušují spánek, naopak ho dokážou podpořit a dobrý spánek je významným faktorem zdravého života.

Probouzející účinek kofeinu v čaji či kávě je výhodný pro pracovní nasazení během dne. Večer bychom se kofeinovým nápojům měli vyhýbat, jelikož po vypití trvá tělu zhruba ještě 6 hodin, aby kofein zpracovalo. Tímto způsobem bychom si nezdravě zasahovali do přirozeného cyklu, našich biologických denních hodin – tzv. cirkadiánních rytmů. Pakliže by se nám podařilo usnout, je vysoká šance, že náš zbytkami kofeinu ovlivněný spánek nebude kvalitní.

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 12 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

89 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Autor : Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 19.11.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu