Káva, která vzbuzuje kontroverzi po celém kávovém světě. To je (nebo není?) káva piccolo, na kterou se v dnešní článku podíváme blíže.
Co je to káva piccolo – OBSAH:
Co za nápoj se skrývá pod názvem piccolo?
Ať už se zeptáte jakéhokoliv baristy na otázku: “Co je to pikolo?” s radostí vám odpoví oblíbenou baristickou větou: “Piccolo neexistuje.”
I přesto se v českých kavárnách setkáváme s tímto pojmem velmi často a u místních návštěvníků kaváren toto označení slyšíme až příliš. Přitom mnohdy zákazníci ani neví, co si vlastně objednávají.
Při objednání piccola můžeme dostat buďto espresso, malou silnou káva o objemu 30 ml, nebo ještě menší kávu – ristretto.
Piccolo, espresso nebo ristretto? Hlavně, že to bude z dobré kávy!
Pokud tohle označení využijeme v zahraničních kavárnách, měli bychom počítat s tím, že nám barista nebude rozumět.
Vě většině případů nebude vědět, co připravit a nebo připraví úplně něco jiného, než jsme zvyklí z českých kaváren. Čistě Piccolo je totiž rize české označení.
Kde se vzal název piccolo?
I přesto, že je piccolo italské slovíčko, ani v Itálii s ním nepochodíme. V doslovném překladu z italštiny to totiž znamená malý, ale ve spojení s kávou se to v Itálii nepoužívá.
Pokud se poohlédneme po původu tohoto slova, dostaneme se opět k Itálii. Existuje totiž teorie, že tento výraz přinesli turisté z Itálie někdy po revoluci. V období, kdy se u nás začala rozjíždět kavárenská scéna, a mimo oblíbeného turka, začaly kavárny zkoušet i jiné druhy nápojů.
V kavárnách se začaly objevovat stroje na espresso, se kterými však málo kdo uměl pracovat a navíc nikdo nevěděl, jak by měla dobrá káva vypadat.
Vznikaly tak různé nápoje různých objemů a velikostí, které se italským turistům, zvyklým na malé espresso, příliš nelíbily.
Takže když Italům přistálo na stole espresso velikosti lunga, opovrhovali obsluze, že si tohle neobjednali a že chtějí kávu menší, tedy “piccolo”. Odtud se s velkou pravděpodobností tento název i pochytil a ujal se v českých kavárnách na dalších spoustu let.
Kvalitní kávovary na výbornou kávu
Kampaň “Piccolo neexistuje”
Pikolo není jediný problematický pojem v oblasti kávy, co se v Česku vyskytuje. Často v místních kavárnách slýcháme i označení “presso” nebo dokonce “expresso”. Překvapivě, ani jeden z těchto pojmů není správný.
Česká kávová scéna má obecně problémy v terminologii a typologii kávy, proto byla v roce 2010 byla založena poradna pro kávu Coffee Club, která reagovala na potřebu podpoření znalosti o přípravě kávy v kavárnách i v domácnostech v České republice.
Zahájili populární kampaň s názvem „Piccolo neexistuje“ s ambicí vymýtit piccolo i další případy nesmyslných kávových nápojů a nastolit nový kávový řád.
Piccolo Latte – pikolo možná fakt existuje
Vzpomínáte, jak jsem psala, že kdybyste si piccolo objednali v zahraničí, je pravděpodobnost, že vám obsluha přinese úplně jiný nápoj? Tak přišel čas se na tento záhadný nápoj podívat blíž.
Piccolo latte – malý mléčný nápoj, někdy také označován jako “low tide latte”, lze těžko najít a bývá často špatně chápán. Díky svému průraznému espressu a jemnému mléku to může být lahodná alternativa ke klasickým kávám.
Piccolo latte je mléčný nápoj, který se obvykle podává ve sklenici o objemu 85-114 ml. Saša Šestic, mistr světa baristů z roku 2015, ho popisuje jako „jeden díl espressa a dva díly vyšlehaného mléka s vrstvou hedvábné pěny na povrchu„. Přesněji definuje poměr jako „dávka espressa, asi 20-30 ml, se 40-60 ml mléka“.
Odpověděla jsem vám na základní otázku. Piccolo, tak jak ho známe v Česku, správně neexistuje. Ve spojení s kávou existuje pouze piccolo latte, které si ale častěji vychutnáme v zahraničí.
Nejčastější otázky
Nic jako káva piccolo neexistuje. Jde o vymyšlený název, používající se v Česku. To, co se u nás označuje jako piccolo, je správně espresso.
Neexistuje žádná varianta espressa, neexistuje malé ani velké espresso. Espresso má jeden objem a to 30 ml. Při menším objemu, jde o ristretto, která má objem 20 ml.