čtení 7 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Všichni chceme mít doma výbavu, kterou se nemusíme stydět mít položenou na lince, když přijde návštěva. V tomto článku si blíze představíme mezinárodní designovou soutěž Red Dot Award a oceněné produkty na kávu.

Co je Red Dot Award

Red Dot Award je mezinárodní designová soutěž, ve které se každoročně účastní produkty z průmyslového a produktového designu, designu značek, komunikačního designu a různé designové koncepty a v níž se vítězům uděluje značka kvality Red Dot, která zdůrazňuje tvůrčí design, inovace a estetiku.

Historie soutěže sahá až do roku 1954, kdy bylo uděleno první ocenění za design. Soutěží se ve 3 kategoriích, které jsou: Red Dot Award: Product Design, Red Dot Award: Communication Design a Red Dot Award: Design Concept.

Red Dot Award: designové kávovary 

A nyní se vrhneme na průřez nejzajímavějšími designovými kávovary, které v průběhu let dostaly ocenění Red Dot Award

Kávovar Jura E8

Tento elegantní a plně automatický kávovar získal ocenění Red Dot v roce 2016. Porota ve svém vyjádření vypíchla hlavně to, že kávovar se dá plně ovládat zepředu na obrazovce, kde lze jednoduše zvolit požadovaný nápoj a celkově je kávovar uživatelsky velmi přívětivý. 

Tento kávovar se skvěle hodí do kanceláří a domácností s větším odběrem kávy během dne. Jura E8 umí totiž připravit až 17 druhů nápojů. Disponuje inovativním procesem čištění mléčných cest pouhým stisknutím tlačítka. Příprava cappuccina a latte tedy už nemůže být snadnější.

kavovar JURA E8
Kávovar Jura E8. Zdroj: Red Dot Award

Podívejte se na nabídku kávovarů JURA na naše e-shopu:

Jura WE6
Denní kapacita kávovaru: 30. Zásobník kávy (g): 500. Zásobník vody (l): 3
37 473,0 Kč
Na objednání
Jura GIGA X3c
Denní kapacita kávovaru: 150. Zásobník kávy (g): 1000
148 950,0 Kč
Na objednání
Jura GIGA X8
Denní kapacita kávovaru: 200. Zásobník kávy (g): 2 x 650 g. Zásobník vody (l): 5
181 990,0 Kč
Na objednání
Jura GIGA X3
Denní kapacita kávovaru: 150. Zásobník kávy (g): 1000
141 900,0 Kč
Na objednání
Jura X8
Denní kapacita kávovaru: 80. Zásobník kávy (g): 500. Zásobník vody (l): 5
77 990,0 Kč
Na objednání
Jura X6
Denní kapacita kávovaru: 80. Zásobník kávy (g): 500. Zásobník vody (l): 5
66 990,0 Kč
Na objednání
Jura WE8 Chrome
Denní kapacita kávovaru: 30. Zásobník kávy (g): 500
47 990,0 Kč
Na objednání
Jura GIGA X8c
Denní kapacita kávovaru: 200. Zásobník kávy (g): 2 x 650 g
190 990,0 Kč
Na objednání

Kávovar Melitta Cafina XT6

Tento automatický kávovar, který byl vyvinutý na popud poptávky zákazníků v gastronomickém odvětví, získal ocenění Red Dot v roce 2014. 

Vyznačuje se jasnými, elegantními liniemi, výraznými funkčními plochami a vysoce kvalitním hliníkovým krytem. Porota tento designový kávovar hodnotila jako kombinaci jasného tvaru s kvalitními komponenty pro profesionální využití. 

Melitta Cafina XT6 je opravdu špičkou ve své kategorii. Zvládne připravit až 128 různých druhů nápojů, tudíž se hodí do velkých kanceláří a firem nebo restaurací, kde jsou preference zákazníků opravdu široké. 

Disponuje dvěma zásobníky na zrnkovou kávu a také dvěma zásobníky na instantní směsi a profesionálním mléčným systémem s možností přípravy dvou druhů mléka – jak studeného, tak teplého

kávovar Mellita Cafina XT6
Kávovar Mellita Cafina XT6. Zdroj: Red Dot Award

Kávovar GINA od Goat story

Designový dripper od Goat Story Gina smart umí nejen jednu, ale rovnou tři metody přípravy kávy. Kávovar se skládá z ocelového rámu s chytrou stupnicí a časovačem, keramického filtru s víčkem, odkapávacího ventilu a také z konvice z borosilikátového skla. 

Ocenění Red Dot se tento kávovar dočkal v roce 2018 a porota se o kávovaru vyjádřila takto: “Kávovar Gina svým přehledným, okouzlujícím vzhledem a flexibilní funkčností s přesnými možnostmi nastavení zaměřuje pozornost na proces přípravy kávy.”

Metody, které tento překapávač zvládne připravit jsou metoda pour-over, immersion a cold drip. Díky zabudované váze docílíte přesného poměru kávy a vody a to je ten hlavní klíč k dokonalému překápku. Velkou inovací je také mobilní aplikace, která dokáže zaznamenávat data z váhy a dovede vás krok po kroku k opravdovému mistrovství v přípravě kávy. 

Kávovar Gina od Goat Story
Kávovar Gina od Goat Story. Zdroj: Red Dot Award

Morning – kapslový kávovar

Kávovar Morning se vyznačuje výrazným designem a inovativní funkčností mezi kapslovými kávovary. Především díky tomu získal v roce 2021 ocenění Red Dot Award. 

Díky možnosti nastavení tlaku, teploty a váhy získáte z kapsle vyvážený šálek kávy v baristické kvalitě. Integrovaná stupnice navíc pomáhá snižovat nepřesnosti v procesu přípravy kávy. 

Pomocí OLED displeje nebo aplikace v telefonu si můžete snadno regulovat teplotu a tlak. Další velkou výhodou je zabudovaná digitální váha přímo v kávovaru a také funkce na měření tvrdosti vody. 

Ikdyž je tento kávovar kapslový, rozhodně vás nebude omezovat v možnostech přípravy různých káv. Zvládne totiž nejen klasické espresso, ale i kávu s mlékem, filtr nebo třeba matchu. 

Morning kapslový kávovar
Kapslový kávovar Morning. Zdroj: Red Dot Award

Red Dot Award: designové příslušenství na kávu

Hario V60 Range server 

 

Tato konvice je vhodná pro přípravu filtrované kávy a je vyrobená z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí, kterými jsou kvalitní silikon a odolné sklo. Konvice se pyšní oceněním Red Dot Award z roku 2012 a porota ve svém vyjádření vypíchla hlavně její funkčnost a tvar, který je podle nich velmi zdařilý. 

Hario Range server si dokonale rozumí s dripperem, který přesně pasuje na jeho hrdlo. Můžete ale konvici využít také na kávu z french pressu, moka konvičky nebo do ní můžete servírovat i čaj. Snadno v ní také svůj nápoj ohřejete, protože je přizpůsobená pro použití v mikrovlnné troubě. 

Hario V60 Range server
Hario V60 Range server. Zdroj: Red Dot Award.

Acro 2v1

Mlýnek Acro 2v1 od Goat Story je určen jak k ručnímu, tak elektrickému mletí, stačí si jen vybrat, kterou metodu zrovna preferujete více. Pokud chcete použít ruční mlýnek, stačí ho jen odpojit z elektrického přístroje a můžete si užít klasické mletí pomocí kličky. Mlýnek dostal ocenění Red Dot Award v roce 2022 a porota zduraznila jeho výrazný design a chytré spojení výhod dvou typů mlýnků. 

Tento mlýnek má neuvěřitelný rozsah mletí. Jeho škála pro volbu hrubosti nabízí až 180 stupňů k nastavení a kapacita je až 50 g kávy. Mlít tak můžete na tureckou kávu v džezvě, na espresso a také na všechny typy překapávačů.

Acro 2v1
Mlýnek Acro 2v1 od Goat Story. Zdroj: Red Dot Award.

Rychlovarná konvice Fellow Stagg EKG

Tato rychlovarná konvice od značky Fellow se pyšní oceněním Red Dot Award od roku 2018 především díky svému výraznému tvaru, který připomíná tradiční porcelánové konvice. Kombinuje kompaktní tvar s vysokou funkčností přípravy kávy. 

Konvice EKG má nainstalován PID, který pomáhá k nastavení ideální teploty a po jejím dosažení ji udržuje. Teplotu lze nastavit mezi 40-100°C a v režimu hold ji udržet až po dobu 60 minut. Hrdlo konvice je uzpůsobeno tak, abyste s ním vykouzlili vždy tu nejlepší V60tku. 

A co je na tom všem nejlepší, je to, že její minimalistický design zapadne do každé kuchyně a z obyčejného vaření vody se najednou stane zážitek. 

Rychlovarná konvice Fellow Stagg EKG
Rychlovarná konvice Fellow Stagg EKG. Zdroj: Red Dot Award

Oceněné produkty na kávu v roce 2023

Slavnostní předávání cen Red Dot se letos uskutečnilo 19. června a zúčastnilo se jej na 2 000 hostů. My se teď pojďme podívat na malou ukázku toho, jaké kávové produkty získaly ocenění za nejlepší design a inovaci. 

Ruční mlýnek na kávu PIETRO 

Ruční mlýnek Pietro  navrhli designéři V12 Design+Valerio Cometti pro společnost Fiorenzato s důrazem na ergonomii. Jeho tvar se vyznačuje čistými liniemi, které zdůrazňují pevnost konstrukce a vysokou funkčnost mlýnku

Tento mlýnek se hodí jak na přípravu espressa, tak i na hrubě namletou kávu na filtr. Mlýnek je zárukou velmi přesného mletí a je vhodný také pro ty, kteří s přípravou kávy rádi experimentují.

Ruční mlýnek na kávu PIETRO
Ruční mlýnek na kávu PIETRO. Zdroj: Red Dot Award

Elektrický mlýnek Cocináre

Tento přenosný elektrický mlýnek má mimořádně kompaktní design a díky 80 stupňům mletí umožňuje hrubé i velmi jemné mletí kávových zrn. Porota Red Dot Award chválila hlavně proporční sladěnost a elegantně zvolené barvy, kterými jsou v tomto případě černá a zlatá. 

Elektrický mlýnek Cocináre
Elektrický mlýnek Cocináre. Zdroj: Red Dot Award

Přenosný kávovar Outin 

Prioritou pro tvorbu přenosného kávovaru na espresso bylo snadné používání. A to se tvůrcům opravdu povedlo. Přípravu espressa totiž zahájíte pouhým stisknutím jednoho tlačítka. 

Kávovar je ideální na cestování, jelikož váží pouhých 600 g. Studená voda se v něm ohřeje za pouhé 4 minuty a velkou výhodou je také to, že můžete používat nejen čerstvě namletou zrnkovou kávu, ale kávovar je přizpůsobený také na kapsle. 

Přenosný kávovar Outin
Přenosný kávovar Outin. Zdroj: Red Dot Award

Skleněné šálky na kávu ASUS &CUP 

Tyto designové šálky na kávu jsou ručně vyrobeny ze 100% recyklovaného skla. Design je funkční a ergonomický a má tvar připomínající tulipán. Pojmou až 250 ml kávy. Jejich tvar se směrem k ústí zužuje, aby zdůraznil aroma kávy v šálku. 

skleněné šálky
skleněné šálky. Zdroj: Red Dot Award

Shrnutí 

Ať už hledáte designový kávovar do své nové kuchyně, novou rychlovarnou konvici nebo jen designové šálky na kávu, rozhodně si omrkněte stránky Red Dot Design Awards. V téhle soutěži oceňují nejen vzhled, ale také funkčnost a praktičnost, které produkty musí mít. A to přece chceme od produktů na kávu všichni, mít doma funkční výbavu, kterou se nemusíme stydět mít vytaženou na kuchyňské lince. 

Pořiďte si i vy svůj designový kávovar:

Co se děje v pražírně? Aktuálně máme tyto výběrové kávy:

Kávové předplatné : Balení 500g Chuťová preference Espresso Délka předplatného 4 měsíce Frekvence odesílání balíček 1 do měsíce
1 800,0 Kč
Skladem ihned
Brazílie - Pedra Redonda | Espresso : Balení 500g
Druh: Arabica. Použití: Espresso. Varieta: Catuai. Zpracování: Naturální (suchá)
455,0 Kč
Skladem ihned
Kolumbie – Cauca Silvia : Balení 500g
Druh: Arabica. Použití: Espresso. Varieta: Castillo. Zpracování: Promytá (mokrá)
520,0 Kč
Skladem ihned
Espresso směs 90/10 : Balení 500g
Druh: Arabica, Canephora (robusta). Použití: Espresso
425,0 Kč
Skladem ihned
Kolumbie - La Serrania | Bezkofeinová káva : Balení 500g
Druh: Arabica, Bezkofeinová. Použití: Espresso. Varieta: Caturra, Castillo, Colombian. Zpracování: Promytá (mokrá)
485,0 Kč
Skladem ihned
Signature Cold Brew Blend - Guatemala, Etiopie | Filtr : Balení 500g
Druh: Arabica. Použití: Filtr. Varieta: JARC, Bourbon. Zpracování: Naturální (suchá), Promytá (mokrá)
557,0 Kč
Skladem ihned

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 14 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

180 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro