čtení 4 minut | Blog / Recenze

Chcete si doma připravit kávu? Potřebujete kvalitní kávomlýnek. Protože správně a čerstvě mletá káva je základem úspěchu každého šálku dobré kávy. Hario Skerton Plus je základním ručním mlýnkem na kávu pro domácí přípravu.

Základními kameny pro správnou přípravu perfektního šálku kávy jsou ty mlecí. Tedy pořízení dobrého mlýnku na kávu, který využívá technologii mlecích kamenů. Jednoduše proto, že kameny drtí kávu na rovnoměrnou velikost. Kontrola nad strukturou mletí je zásadní, pro další pokračování přípravy vaší kávy. 

Potřebujete poradit s nastavením správného mletí? Podívejte se na náš článek: Mletí jako základ dobré kávy.

SPRÁVNÝ DOMÁCÍ MLÝNEK A PROČ HO MÍT

Mezi nejlevnějšími mlýnky na kávu, které seženete i v kdejakém supermarketu, se obvykle využívá mletí pomocí čepelí. Tyto kávu rozsekají na kousky. Jenže v tomto případě si prostě nemůžete být jisti, jak velké kousky to budou. Hromádka rozkrájených zrnek, ve které jsou větší i menší kousky kávy, je těžko využitelný základ pro správnou přípravu kávy. Aby příprava byla správná a kontrolovatelná, je třeba mít jistotu nad tímto základem, mletou kávou.

 

Stále si říkáte, že se dá k dobře namleté kávě přijít i jinou cestou, než pořízením vlastního mlýnku? Jasně, můžete si skočit do místní kavárny a požádat baristu o namletí kávy na profesionálním mlýnku. Určitě tak získáte kvalitně mletou kávu pro přípravu. Jenže už do 15 minut od namletí se z mleté kávy vytrácí její chutě a aromata. Pokud si chcete svou kávu opravdu vychutnat tak si ji rozhodně dopředu nemelte.

MLÝNKY HARIO, JAKO ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ KÁVOMILCŮ

Z toho vyplývá, že pro perfektní šálek vaší kávy potřebujete mít mlýnek jednak po ruce a za druhé by to měl být mlýnek s kvalitními mlecími kameny. Dneska je na trhu spousta takových mlýnků. Mezi cenově nejdostupnější patří ruční mlýnky na kávu značky Hario. Nejlevnější cestovní mlýnek jsme vám popsali minule v recenzi Hario Mini Mill Slim. Ten nejlevnější mlýnek na kávu na doma od stejného výrobce je Hario Skerton Plus.

 

Dnes už mezi kávomilci takřka ikonický mlýnek Skerton byl upgradován na verzi Plus a Pro. O mlýnku Hario Skerton Pro si můžete přečíst v našem nedávném článku. My se nyní zaměříme na verzi Skerton Plus.

HARIO SKERTON VERZE PLUS

Mlýnek je to na první pohled sympaticky baculatý. Uprostřed zúžený pro lepší ergonomii úchopu. Funguje naprosto jednoduše. Do horní plastové násypky dáte množství pražené kávy pro přípravu. Násypku zavíčkujete ohebným přesně padnoucím víčkem. No a pak chvíli točíte ocelovou kličkou a do dolní skleněné nádoby vám padá mletá káva. Vejde se jí tam až 100 g. i výsledek mleté kávy – její hrubost či jemnost.

výška 20 cm
šířka 10 cm
kapacita 50 g zrnkové kávy
mlecí kameny kónické keramické, 38 mm
materiál plast, sklo, keramika, ocel

Zespodu skleněné části má mlýnek oblečen gumovou protiskluzovou podložku, aby se vám mlýnek při mletí nesmýkal po stole. V jeho nitru jsou vsazeny ony důležité mlecí kameny. Jsou vyrobeny z keramiky, která si zachovává ostrost po dlouhou dobu používání. Tyto kameny jsou kónické. Přiblížením či oddálením kamenů od sebe se zmenšuje či naopak zvětšuje prostor mezi nimi. Tím se mění i výsledek mleté kávy – její hrubost či jemnost.

ZMĚNA POLOHY MLECÍCH KAMENŮ U SKERTON PLUS

Možnost změny polohy kamenů je zásadní pro úpravu mletí ať už pro jinou alternativní metodu přípravy kávy nebo pro úpravu receptu používané metody. U mlýnku Skerton Plus se změna hrubosti mletí provádí v pár krocích. Odšroubováním vrchního šroubu na hřídeli mlýnku, tím se uvolní klička, kterou vyndáte. Stejně tak vyjmete i malou kovovou součástku, která je hned pod kličkou a udržuje polohu nastavení mlýnku.

Nyní jste se dostali ke kovovému kolečku. Jeho otáčením měníte nastavení mlecích kamenů a tedy to, jak hrubě bude mlýnek mlít. Jakmile máte vhodnou polohu kamenů, opět vrátíte na své místo jak kovovou součástku pro udržení nastavení, tak kličku a utáhnete vrchní šroub.

Ebook zdarma: Jak na alternativní přípravu

UPGRADE MLÝNKU SKERTON+

Jelikož se jedná o aktualizovanou verzi původního mlýnku Skerton, má Skerton Plus něco navíc. Z prvního vydání Skertonu byly zaznamenány určité negativní komentáře zákazníků na nerovnoměrnost mletí a to především při nastavení velké hrubosti. Když byly totiž mlecí kameny od sebe ve vzdálenějších polohách, neuměl si s tím mlýnek dobře poradit. Proto získal vylepšení a Skerton Plus obsahuje i speciální stabilizační podložku.

PROČ SI POŘÍDIT SKERTON PLUS

Ruční mlýnek Hario Skerton Plus získáte za méně než tisícovku. Je to mlýnek pro váš každodenní šálek kávy. Svým objemem se vám bude také hodit, když k vám přijde na kávu návštěva. Zvládá mletí v různých jemnostech i hrubostech, i když jistější si je při středním a jemnějším mletí. 

 

Proto ho nejlépe využijete pro přípravu překapávané kávy, například pomocí Hario V60. Výborně si rozumítaké s Aeropressem i Chemexem. Skvělé využití má i u přípravy kávy ve vaší Moka konvičce

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
kávovary
Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 16 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

189 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč