čtení 4 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Vždy když toužíte být ve svém pracovním dni produktivnější, sáhnete po šálku kávy. Kofein z takového hrnku kávy vám přinese soustředění a zvýší vaši energii. Káva kromě udržení vašeho individuálního pracovního nasazení má také skvělé účinky na konstruktivní týmovou spolupráci.

Mít kávovar na pracovišti se zdá být perfektním zaměstnaneckým benefitem. Kromě potěšení ze šálku kávy při pauze podporuje i socializaci mezi spolupracovníky. Vždyť nad šálkem kávy se nejlépe povídá a lze tak společně vyřešit nejeden pracovní problém.

Přečtěte si také náš článek, jak vybrat kávové řešení pro vaši firmu.

VÝZKUM VLIVU KÁVY NA TÝMOVOU PRÁCI

Svou nezastupitelnou roli by měla mít káva při firemních poradách, meetincích a prostě kdykoliv pracujete v týmu. Výsledky studie, kterou provedli vědci z Ohio State University publikované v časopise Journal of Psychopharmacology, ukazují na to, že ti, kteří pijí kávu před týmovou prací, se pak zapojují do spolupráce s ostatními kostruktivněji.

 

Ve zmíněné studii byly provedeny dva testy. Pro první experiment vybrali vědci 72 vysokoškoláků, kteří s oblibou pijí kávu. Nejprve byli pověřeni úkolem, aby před testováním nepili nápoje obsahující kofein. Skupinu těchto studentů pak rozdělili do skupin po pěti jednotlivcích.

PRACOVNÍ VÝKON S KÁVOU VS. BEZ KÁVY

Polovina testovaných dostala šálek kávy a následně během třiceti minut, kdy se účinek kofeinu měl začít projevovat, dostali zadání úkolů k vyřešení. Poté byly pracovní úkoly, diskuzní témata, přiděleny i dalším skupinám. Druhé polovině studentů byla káva nabídnuta až po ukončení týmové práce, aby se tak dalo vyhodnotit jejich zapojení se spolužáky, kteří dostali kávu před zahájením společné aktivity.

 

Po ukončení skupinových prací byli všichni tito studenti požádání o vyplnění dotazníku. V něm měli za úkol vyhodnotit, jak k týmové práci přispívali ostatní členové jejich pracovního týmu a také jak hodnotí vlastní aktivitu při řešení zadaného tématu.

 

Vyhodnocení výzkumu pak vedlo k závěru, že ti studenti, kteří dostali šálek kávy ještě před tím, než začali řešit týmový úkol, hodnotili svůj vlastní výkon i ten od ostatních spolupracovníků v týmu pozitivněji. Narozdíl od těch, kteří pracovali bez kofeinové podpory a kávu dostali až po dokončení úkolu.

SPOLUPRÁCE NA TÉMATU A MNOŽSTVÍ KOFEINU

Druhý experiment byl trochu upraven. Tohoto testování se zúčastnilo 61 studentů a tentokrát jim všem byla nabídnutá káva. Jedna polovina studentů dostala klasický šálek kávy, kdežto druhá část testovaných měla ve svém hrnku kávy jen minimální množství kofeinu, ne více než 5 miligramů.

 

Opět byla zkoumaná skupina rozdělena do menších pracovních týmů a dostali skupinový úkol, tedy diskutovat o kontroverzním tématu. Také výsledky tohoto druhého testu potvrdili, že ti, kteří pili kofeinovou kávu, měli tendence k lepšímu hodnocení výkonu jak svého tak i ostatních.

 

Na konci výzkumu byli ještě jeho účastníci vyzváni k ohodnocení své ostražitosti a energičnosti narozdíl od testovaných, kteří pili dekofeinovanou kávu. Lepší hodnocení v těchto aspektech bylo u studentů s šálkem kofeinové kávy takřka samozřejmé.

KÁVOU K PŘÍJEMNÉ A KONSTRUKTIVNÍ SPOLUPRÁCI

Bdělost, kterou zajišťuje kofein je zároveň také faktorem, který přispívá k tomu, že se lidé cítí pozitivněji vůči sobě a stejně tak i k ostatním v týmu. Bedlivěji vnímají sebe i kolegy a a více přispívají, tímto mají z práce pozitivnější pocity. 

 

Po napití kávy studenti pracující na skupinovém úkolu snažili více hovořit na dané téma a také se na něj více soustředili. S tématem diskuse se netrápili tolik jako ostatní studenti, kteří kofeinovou kávu neměli. Schopnost kávy podpořit i pozitivní pocit ze společné práce tak dělá z tohoto populárního stimulantu vhodný prostředek pro úspěšnou týmovou práci. Jak dále účastníci studie, kteří měli ve svém šálku dávku kofeinu uvedli, jsou ochotní opět spolupracovat se svou pracovní skupinou, navzdory rozdílným názorům.

FIREMNÍ KÁVOVAR NA MÍRU

Jednoznačné výhody pití kávy pro individuální i týmovou řešení úkolů mají za následek efektivnější pracovní výkon. Pravidelnou dávku kávy na pracovišti zajistí na obsluhu nenáročné automatické kávovary. V naší nabídce najdete takový kávovar, který je vhodný do malé kanceláře nebo třeba takový, který využijete ve velké firmě.

Oblíbenou kávou pro delší konverzace či práci bývá káva překapávaná. Větší šálek filtrované kávy obsahuje více kofeinu než chuťově koncentrované espresso. Proto se do firemních kuchyněk hodí pořídit automatický překapávač, který se postará o několik litrů horké kávy, kterou pak stačí jen nalít do šálků.

Podívejte se, jak vybrat překapávač.

Zdroj: 

Vasu Unnava, Amit Surendra Singh, H. Rao Unnava. Coffee with co-workers: role of caffeine on evaluations of the self and others in group settings. Journal of Psychopharmacology, 2018; 026988111876066 DOI: 10.1177/0269881118760665

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč