čtení 5 minut | Blog / Založení kavárny

Zákazníků, co se ptají na batch brew, ve vaší kavárně přibývá a vy začínáte přemýšlet nad koupí profesionálního překapávače? Pak jste tady správně. Stejně tak, jako se při výběru kávovaru a mlýnku do vaší kavárny musíte dívat na spoustu faktorů, není tomu jinak i při výběru překapávače.

Na trhu existuje spoustu množství různých překapávačů a není jednoduché se v tom vyznat. Přinášíme vám proto stručné shrnutí, na co se při výběru překapávače zaměřit a jaké jsou jeho hlavní výhody.

PROČ SI POŘÍDIT PŘEKAPÁVAČ?

Spoustu lidí miluje prostou jednoduchou černou velkou kávu. Metoda filtrované kávy patří mezi ty nejpoužívanější po celém světě. Samozřejmě je typická pro Američany, kteří mají překapávač v podstatě každé domácnosti. Tato metoda je oblíbená i v severských zemí a postupně přichází i k nám do Česka.

 

Velká výhoda překapávačů je, že vyrobí rychle větší množství kávy najednou a vy u toho nemusíte čekat a stát. Díky tomu si můžete připravovat už další věci k servírování. 

Princip překapávače je podobný jako u V60 nebo Chemexu, ale narozdíl od nich zde horkou vodu dávkuje stroj. Výsledná chuť je díky tomu jemnější a zachová si také víc aroma, jelikož protékající voda kávu zcela nevyluhuje.

Přečtěte si velké shrnutí všech Alternativních metod přípravy kávy.

HIT JMÉNEM BATCH BREW

Pojďme si tedy společně ujasnit, co nám vznikne za kávu, poté co proteče přes překapávač. Hádáte správně – překapávaná káva. V dnešní době se ale setkáte v kavárnách, které nabízí výběrovou kávu především s pojmem Batch brew.

 

Spoustu lidí si batch brew velmi oblíbilo. Zákazníci dostanou velké množství kávy za poměrně málo peněz. U hrnku plného kafe tak mohou sedět i hodinu, aniž by si museli objednat něco dalšího. A jsou spokojení.

 

Spokojení nebudou jen zákazníci, ale i vy. Příprava batch brew totiž není nijak časově náročná, proto vás taky vyjde levněji než ostatní filtrované kávy. Strojová výroba navíc zajistí konzistentní výsledky kávy.

Vysokokapacitní překapávače

Moccamaster Thermoserve Autofill
18 186,0 Kč
Do týdne u vás
Moccamaster KBGT 20 černý
Funkce kávovaru: Thermonádoba. Objem: 2,5
14 490,0 Kč
Do týdne u vás
Moccamaster Thermoking 3000 Autofill
24 538,0 Kč
Do týdne u vás
Moccamaster Thermoking 3000
18 900,0 Kč
Do týdne u vás

NA CO SE PŘI VÝBĚRU PŘEKAPÁVAČE ZAMĚŘIT?

OBJEM

Při výběru vašeho nového překapávače si vždy uvědomte, kolik takových batch brew budete v průběhu dne či hodin dělat. Poté se zaměřte na jeho objem. Překapávače zvládnou vytvořit od 2 deci kávy až po 6 litrů kávy.

VELIKOST

Vybírejte překapávač také dle jeho velikosti a raději si pořádně přeměřte, kolik prostoru pro něj ve skutečnosti máte. Pokud vlastníte malý espresso bar, nejspíš nebudete potřebovat, tak velký stroj, jako někde v hotelu, kde potřebují vytvořit na ráno přes 100 překapávaných káv.

TEPLOTA KÁVY V NÁDOBĚ

Překapávače na kávu nabízí různé možnosti, jak udržet kávu, poté co se přefiltruje, teplou. První možností jsou skleněné konvice, které stojí na ohřívacích plotnách. Ohřívací plotny jsou vyvinuty tak, aby kávu nepřepalovaly, ale udržely kávu co nejdéle teplou. Díky průhlednému sklu navíc můžete lépe kontrolovat zbývající hladinu kávy.

Další možností jsou nerezové konvice, které mají vakuovou izolaci, díky čemuž káva vydrží déle teplá. Nejlépe je však kávu spotřebovat do 30 – 40 minut.

PŘIPOJENÍ VODY

Některé překapávače mají možnost zapojení přípojky na vodu, díky čemuž nemusíte neustále sledovat, zda je voda v kávovaru. Některé překapávače jsou zase na dolévání vody. Záleží jen na vás, co preferujete. Pokud ovšem potřebujete překapávač například na hotelové snídaně, určitě bude lepší ten s přípojkou.

NASTAVOVÁNÍ PROFILŮ PŘÍPRAV

O trochu dražší překapávače obsahují i LCD obrazovku, kde si můžete nastavit různé nastavení; například teplota vody, či množství kávy. Dále je možné ovlivnit průběh výdeje vody. Nastavit si zde můžete i kolik šálků kávy zrovna potřebujete. Oproti tomu existují i překapávače, které mají jen tlačítko vypnout/zapnout. 

SROVNÁNÍ PŘEKAPÁVAČŮ

Je toho hodně a vy stále tápete, jaký překapávač vybrat? Přinášíme vám srovnání tří překapávačů, které nabízíme na našem eshopu. Každý má své pro a proti. Pojďme se tedy na ně podívat.

Moccamaster patří mezi ty levnější na trhu. To ale neznamená, že by byl nějak méněcennější. Překapávanou kávu pomocí Moccamasteru vytvoříte jednoduše a především rychle. Díky jeho termonádobě, udrží teplou kávu celé hodiny. 

 

Hodí se do kaváren, hotelů ale i do domácností, kde vyžaduje více lidí kvalitní překapávanou kávu. Už za pouhých 6 minut zvládne Moccamaster překapat kávu v širokém množství kávy a to od 2 deci až po 1,25 litru. Pokud by to nestačilo, lze dokoupit náhradní termonádoba. Jeho menší nevýhoda je, že není připojen na vodu. To znamená, že musíte dolévat filtrovanou vodu.

 

Moccamaster má všechny díly plně odnímatelné. Nezapomeňte, že jednou za čas bude potřebovat odvápnit, především pokud máte tvrdou vodu. Má v sobě také zabudované těleso, které udrží teplotu vody ve stejné úrovni extrakce. 

 

Kávovar je certifikován světovou kávovou asociací SCAE a SCAA. Moccamaster je snoubením jednoduchosti a funkčnosti. Namísto displejů, časovačů a kontrole má pouze jedinou možnost. A to zapnutí a vypnutí přístroje.

Tento překapávač je vhodný do kanceláří, jídelen a různých provozoven. Zvládne připravit až 125 šálků čerstvé a přefiltrované kávy za hodinu. Káva se připraví do vakuových termosek s mechanickým čerpadlem nebo šroubovacím uzávěrem. Technologii AromaSelector vám umožní nastavit také sílu kávy. Tím se změní průtok vody a doba, po kterou je voda v kontaktu s kávou. 

 

Mellita má dotykový LCD displej se  světelnými symboly, které vám napoví, jak přístroj obsluhovat. Nabízí také programové tlačítko, které vám umožní nastavit dobu varu. 

 

Velkou výhodou Mellity je přímé napojení k vodní síti. Budete mít tedy vyřešeno dolévání vody a tím zjednodušíte práci i vašim zaměstnancům. Pro servis připravené kávy společnost Melitta nabízí skleněný džbán s objemem 1,8 litru nebo také termoskové konvice, které mají objem 2,2 litru.

 

XT180 je vybaveno také pojistkou. Ta hlídá přiložení džbánu. V případě, že by džbán nebyl na svém místě, či by se v průběhu filtrace oddělal, kávovar proces ukončí.

Fetco jsou překapávače, které vytáhnou z vaší kávy to nejlepší pro batch brew. Patří mezi jedničku na trhu. Pokud hledáte ten pravý překapávač do restaurace, kavárny nebo do hotelu se středním objemem, Fetco vás nezklame.

 

Překapávač má dotykový displej, který vám umožní vše automaticky naprogramovat. Obsahuje až 8 receptů a u všech z nich se dá individualizovat teplota. Je schopný vám dodat až 30 litrů za hodinu.

V nabídce jsou tři varianty, od objemu kávy 3,8 litru přes 5,7 l až k 7,6 l. Fetco se dá používat nejen na kávu, ale také pro čaj. Pokud hledáte překapávač, který zdůrazní kvalitu vaší kávy, dál hledat nemusíte. Fetco je ten nejvhodnější.

Profesionální překapávač Fetco CBS-2111 XTS používaný v kavárně.

SHRNUTÍ

Výběr správného profesionálního překapávače není jen tak. Pokud máte možnost, vždy se poraďte s odborníky – přeci jen se jedná o dlouhodobou investici. Pokud si nevíte rady, ozvěte se nám a my vám velmi rádi poradíme a navrhneme, který překapávač by byl pro vás nejvhodnější. 

Nabízíme také individuální ceny a možnost financování. Pokud hledáte nejsnazší variantu, připravili jsme pro vás zvýhodněnou sadu, která je ideální na hotelové snídaně nebo do vaší kavárny.

Potřebujete poradit s výběrem překapávače? Ozvěte se nám.

Kontaktujte nás

kontakt
Zdeněk Mareček
zdenek@lazenskakava.cz
Pražič

  Byl článek užitečný?

  Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

  Buďte první kdo ohodnotí..

  Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
  Doporučujeme pro kavárny
  zrnková káva a kapsle
  Výběrová káva pražíme kávu pro kavárny dle chutí zákazníků
  školení latteart
  Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
  velkoobchod kávy a vybavení
  Velkoobchod kávy káva, kávové vybavení a příslušenství
  služby pro kavárny

  Spokojení zákazníci

  95% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 10+ druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  70+ značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad tisíc Kč