Káva, ranní rituál, který většina populace zná a je jejich dveřmi, které otevírají pro nový den. Kavárny máme na každé ulici, ale jedná se také o to, že snídani si dáte doma a k tomu si chcete dopřát šálek plný dobré kávy, třeba taky v noční košili a nesedět již mezi lidma v kavárně. Když si připravujete vlastní kávu, tak je to hlavně o tom, že si sami ovlivníte výsledek. Zvolíte kávu, kterou máte rádi. Vezmete mléko a připravíte si ranní cappuccino, možností je opravdu hodně. Samozřejmě ten porcelán, který je součástí vaší domácnosti je bezpochyby na jiné úrovni než papírový kelímek s plastovým víčkem.

Ať si vyberete pákový nebo automatický kávovar, ten základ je vždy stejný. Jemně namletá káva je extrahována průtokem vody a následně je výsledek ve vašem šálku. Postup je řekněme obecně jednoduchý, avšak různé kávovary mají různé výsledky. Lehce to přirovnáte k výkonu aut, s trabantem se bude těžko na okruhu konkurovat značce Porsche. Je hodně proměnných, které ovlivní výslednou chuť. Teplota vody, doba průtoku, hmotnost kávy, která se připravuje, výsledný objem nápoje.

Kávovary mají různé varianty. Pro přípravu espressa můžete mít mechanický kávovar, který nepotřebuje ani elektřinu a vaše espresso bude na úrovni. Další variantou postoupíte na automatický kávovar, který vše udělá za vás na základě jednoho tlačítka. Nebo také můžete pořídit pákový kávovar, kterému se budete více věnovat a pořídíte si k tomu mlýnek. To už je více na vás, abyste při této variantě dosáhli výsledku s kterým budete spokojeni.

Ebook zdarma: Jak na espresso

Co tedy ovlivňuje výběr?

Je toho potřeba zvážit více. Hlavními faktory je ale určitě pohodlí, cena a také to co upřednostníte vy sami.

Pohodlí

Chcete si kávu ráno vychutnat, chcete aby byla vždy připravena, když si na ni vzpomenete. Automatický kávovar vám může vše připravit do pár minut ihned po tom, co k němu přiběhnete. Ty méně automatické kávovary si budou přát více pozornosti, ale také výsledek bude založen na stisknutí tlačítka.

Velikost připravovaného nápoje

Při přípravě překapávané kávy, můžete mít stroj, který připraví jeden nápoj, nebo také velký překapávač, který přichystá kávu pro celou vaši rodinu. Zde se jedná hlavně o ty preference, které jsou pro vás důležitým faktorem. Pokud se u vás pije káva v průběhu celého dne, budete chtít kávovar, který bude průběžně konvici dohřívat a pak bude káva v průběhu dne připravena k servírování. Může se stát, že by tento ohřívač kávu mohl spálit, pokud bude dlouho stát v konvici a tím se projeví chuťový defekt.

Velikost stroje

Předem doporučím, abyste si zkontrolovali prostor, kde se stroj bude instalovat. Přesně si toto místo změřte, aby jste měli nějakou rezervu pokud by se stroje otevírali z vrchní části a vy měli prostor na to dolít vodu a nasypat kávu.

Optimalizace

Levnější kávovary obvykle neumožňují variovat s nastavováním. Neumožní vám tak zvolit přidání více kávy nebo více vody do vašeho nápoje. Dá se říct, že levnější stroje jsou jednodušší na přípravu. U složitějších strojů se může upravovat teplota vody, síla nápoje a také objem, který bude ve výsledném šálku.

Další funkce

Některé kávovary vám umožní naprogramovat vaření kávy na přesně daný čas. Také vás dokážou upozornit, kdy je káva hotová. Kávovary mohou mít přípravu mléčných nápojů buď manuálně, nebo také stisknutím tlačítka na vás bude čekat Latte Macchiato v šálku. Dobrou součástí kávovaru jsou automatické notifikace pro čištění, čímž bude váš výsledek konstantní.

Je možné abychom doma dosáhli výborné kvality u přípravy espressa?

Odpovědí a otázek máme celou škálu

 • Ano
 • Ano, ale bude to velmi drahé.
 • Ano, ale bude to pracné.
 • Vyplatí se mi to?
 • Budu to používat?
 • Rozhodně ne.

Problémů domácích kávovarů je velké množství. Nestálá teplota, nestálý tlak, levné zpracování, ve zkratce podprůměrná kvalita výsledného nápoje.

Espresso kávovary mají širokou škálu od levných modelů po nejvyšší kvality, aby samozřejmě ukonejšily vaše potřeby. Pojďme si to tedy shrnout co můžete vybrat.

Plně automatický kávovar

Tyto kávovary jsou vymyšleny tak, aby za váš většinu práce udělaly. Vy naplníte vodu, dosypete zrno a pak už je práce na mlýnku, který kávu namele, vytvoří z ní kávový puk a poté využije vodu pro přípravu vaší kávy.

Za méně než minutu budete mít přípravené espresso podle představ. Chcete jeden šálek, bude jeden. Stisknete si double, budete mít double espresso. Prostě v jedoduchosti je síla.

Co je tedy nevýhodou těchto strojů?

Za dobu našeho testování automatů, mají lepší výsledky než kapslové kávovary, chuť byla bohatější a zajímavější než kapsle samozřejmě s ohledem na zvolenou kávu. Jejich doba přípravy je podobná právě kapslovým kávovarům. Je dobré ocenit to, že výsledek je vždy hodně podobný tomu, na co jste si zvykli a pokud kávovar bude pravidelně udržován, nohy vám nepodrazí a podá stejný výsledek. Dokáže vám rychle připravit cappuccina a latte na základě toho, že hadičku vsunete do džbánu s mlékem.

Je důležité si ale opravdu tyto kávovary pravidelně udržovat, protože příprava kávy je řekněme špinavá práce a kávovar to bez vaší pomoci sám nedokáže.

Výhody

 • jednoduchá příprava
 • pohodlnost
 • konstantní výsledek

Nevýhody

 • není možné s ním tolik variovat v nastavování
 • časté čištění

Pákový kávovar

Rádi sledujete baristu za kávovarem, když čekáte na objednávku? Pak je tato varianta pro vás. Příprava espressa doma tak může být vaší touhou a celoživotní zábavou. Domácí espresso stroj vám podává ruce, jak si ochutnat celý svět kávy, můžete tak prozkoumat různé pražiče a najít si tu chuť, kterou si pod kávou představujete.

Také tím jak nejvíce porozumíte chuti v kávě, je něco jako ve víně. Čím víc vypijete, tím víc pochopíte a co se vám líbí. Doma tímto kávovarem nejen ochutnáte různé pražírny, ale také si promítnete změny jako je hrubost kávy, množství kávy, čas extrakce, což tyto faktory se projevují ve výsledné kávě. Můžete si kávu úplně libovolně připravit a testovat.

Pokud je kávovar vybaven PID, přesnou regulací teploty, je to další bonus, který ovlivní výsledný nápoj. Zvyšte teplotu jenom o jeden stupeň a hrajte si s kávou jako barista.

Pokud budete ve vášni, věnovat váš čas přípravě, budete sami mlít, tempovat, ovládat si páku, což promítne vaši práci do páky.

Výhody

 • Plná kontrola přípravy
 • Rozvinutí vašich schopností s přípravou kávy

Nevýhody

 • Chce praxi aby jste byli spokojeni s výsledkem
 • Časově náročné
 • Vyžaduje mlýnek, protože každý kávovar na mletí reaguje trochu jinak

Závěr

Na dokonalé espresso choďte radši do vaší oblíbené kavárny, které jsou špičkově vybavené a jejich baristi mají prostor na nejrůznější experimentování s kávou. Potkáte se při tom s přáteli, popovídáte si s baristou a přečtete knížku.

Pokud ale přesto máte rádi si dát kávu doma, je už hlavně na vás, co jste pro přípravu ochotni obětovat. Počítejte s tím, že pákový kávovar po vás bude chtít více času, více know how, více tréninku v přípravě. Věřím, že ve výsledku najdete cestu, kterou zvolit.

AeroPress Aerobie

Zlevněno: 580 CZK
Původní cena: 799 CZK

AeroPress Aerobie

Dripper Hario V60-01 keramický

Zlevněno: 384 CZK
Původní cena: 449 CZK

Dripper Hario V60-01 keramický

Dripper Hario V60-02 keramický

Zlevněno: 444 CZK
Původní cena: 669 CZK

Dripper Hario V60-02 keramický

Dripper Hario V60-02 plastový

Zlevněno: 145 CZK
Původní cena: 180 CZK

Dripper Hario V60-02 plastový

Dripper Hario V60-01 plastový

Zlevněno: 134 CZK
Původní cena: 160 CZK

Dripper Hario V60-01 plastový

Dripper Hario V60-01 keramický červený

Zlevněno: 399 CZK
Původní cena: 529 CZK

Dripper Hario V60-01 keramický červený

Potřebujete poradit?