Koupit či nekoupit pákový kávovar na doma? Nejeden milovník kávy si lámal hlavu nad touto otázkou. Takže jak to tedy je s těmi domácími kávovary. Vyplatí se jeden takový si pořídit i k vám domů?

PRVNÍ MYŠLENKY NA DOMÁCÍ PÁKOVÝ KÁVOVAR
Káva je ranní potravou mnoha z nás kávomilců, rádi si ji dopřáváme během domácího víkendového odpočinku a pozvání přátel domů na návštěvu je vždy spojeno se společným vychutnáváním šálků kávy. Popíjet šálek skvělé kávy doma v pyžamu nebo kdykoli si během dne vzpomenete. Takové okamžiky nutí se zamyslet, jak výhodné by bylo mít doma vlastní kávovar?
Co vás naopak může od nákupu odradit, jsou finanční náklady spojené se zařízením vašeho domácího kávového koutku. V tu chvíli se vám může zdát lepší varianta zaběhnout si pro vaši kávu do kavárny za rohem. Pokud však budete počítat vaše kávové náklady dlouhodobě, můžete se dobrat lepší částky právě při investování do vlastního kávovaru.
Do porovnání výhodnosti koupě domácího kávovaru však nezapomeňte započítat i další aspekty. Kromě financí je pro koupi kávovaru rozhodující především vaše potřeby a přání ohledně domácí přípravy kávy.
POTŘEBUJI DOMÁCÍ KÁVOVAR NA ESPRESSO?
Prvním krokem ke zjištění výhodnosti pořízení domácího espresso kávovaru, je ujištění se, že jej potřebujete. Myslím tím tedy spíše to, jakou kávu potřebujete a od svého kávovaru očekáváte. Prostě jakou kávu máte rádi? Neboli, zda pijete espresso či „presso“.
PIJETE KÁVU NEBO ESPRESSO?
Jaký je rozdíl mezi espressem a „pressem“? Především mezi českými kávičkáři není neobvyklé si v kavárně objednávat „preso s mlíkem“. Proškolení kavárenští zákazníci používají lépe vyhovující označení své kávy jako lungo s mlékem. V obou případech to znamená prodloužené espresso s kapkou mléka. Poměr horké vody k prodloužení kávy se může na přání zákazníka přizpůsobit (třeba až 1:5 přičemž pak je korektnější název takové kávy jako americano).
Pokud si však chcete dát espresso, jsou pravidla jeho vzhledu a především přípravy pevně dána. No ne až tak pevně, samozřejmě se jednotlivé kávy mírně liší v receptuře přípravy, ale jsou tu dané limity tedy standardy, které dělají espresso espressem. Těmi jsou množství kávy (při vstupu – tedy mleté, při výstupu – espresso), doba extrakce, teplota vody a tlak o síle cca 9 barů. Už tedy víte, kam svou otázkou na „presso“ a espresso mířím?
Požadujete po svém kávovaru espresso, tedy standardizovaný nápoj se svými jedinečnými vlastnostmi i potřebami při přípravě nebo toužíte po kávovaru na prostě dobrou kávu blízkou espressu? Pokud se jedná o druhou možnost, tedy chcete stroj na kávu o silné chuti, ale konkrétně espresso doma připravovat nepotřebujete, pak se vám nákup domácího kávovaru vyplatí. Jen to nebude kávovar na espresso.
JAKÝ DOMÁCÍ KÁVOVAR POŘÍDIT PRO ŠÁLEK DOBRÉ KÁVY
Vaši výhodou je nyní především výrazně nižší pořizovací cena kávové výbavy. Můžete vybírat jednak mezi tradičními způsoby přípravy kávy o silné chuti jako džezva nebo moka konvička. Ona moka konvička je vlastně takový malý kávovar a v případě, že nepijete jednu kávu za druhou bývá právě moka konvička oblíbenou variantou pro domácí přípravu kávy.
Pak jsou tu novější pomůcky pro přípravu kávy jako Aeropress nebo Twist Press. S tímto kávovým vybavením se vám otevřou možnosti přípravy kávy snad na tisíc způsobů. Ačkoliv jsou tyto metody hojně využívány pro přípravu filtrované kávy, tak jak ji klasicky známe, tedy větší šálek kávy o jemné chuti, můžete v nich připravit i chuťově silné lungo. V Aeropressu či Twist Pressu dochází k extrakci mleté kávy horkou vodou za určitý čas a za pomocí tlaku, který sami na kávu ručně vyvinete.

KDYŽ POTŘEBUJI LEVNÝ PÁKOVÝ KÁVOVAR NA DOMA
Jestli pro přípravu svého šálku kávy budete hledat pomocníka mezi pákovými kávovary, budete se pohybovat v cenovém rozpětí mezi 3 000 – 7 000 Kč. Tyto levné kávovary jsou schopny připravit lahodný šálek kávy o silném aroma a chuti. A ne jen jeden. Výše zmíněné alternativní metody jsou přeci jen vhodnější pro jednotlivou přípravu kávy. Se strojem na kávu se můžete pustit do hromadné přípravy kávy pro celou rodinu.
Připravovat můžete nejen černou kávu, ale i kávu s mlékem. Nebudete k tomu potřebovat žádné externí napěňovače mléka. Součástí domácího pákového kávovaru je také parní tryska na šlehání mléka. Můžete se tak pustit do tvorby mléčných kávových nápojů a užít si sladkou chvíli u kávy s mléčnou pěnou.
PROZKOUMEJTE LEVNÉ KÁVOVARY OD TRADIČNÍHO ITALSKÉHO VÝROBCE GAGGIA
KDYŽ POTŘEBUJI DOMÁCÍ ESPRESSO KÁVOVAR
Jste milovníci espressa, kteří si svých pár centilitrů perfektního kávového extraktu dokáží užít? Nechcete něco jako espresso, ale správné espresso? Kouzlo espressa učarovalo nejednoho milovníka kávy. Ovládněte jeho extrakci a užijte si své domácí espresso, jak se patří. K tomu budete potřebovat výkonný kávovar.
Výkonnější kávovary na espresso zakoupíte zhruba od 10 000 Kč. Malé šikovné a finančně dostupné kávovary Lelit nebo Gaggia budou vašim nejlepším ranním kamarádem. Bývají prvními kávovary nadšených domácích baristů.
Dražší verze pak disponují více než základním vybavením jako volumetrika nebo PID (elektronický regulátor teploty vody). To už se však pohybujeme v ceně 20 000 – 40 000 Kč. Tímto možnosti domácí přípravy espressa nekončí.
DOMÁCÍ KÁVOVARY LELIT S VYŠŠÍ VÝBAVOU PRO LEPŠÍ KONTROLU NAD EXTRAKCÍ
PÁKOVÝ KÁVOVAR PRO DOMÁCÍHO BARISTU
Dvoubojlerový sofistikovaný domácí kávovar Lelit Bianka s rotačním čerpadlem (pro stálý tlak po celou dobu extrakce) se pyšní technickými možnostmi skoro jako pákové kávovary v kavárnách. S cenou necelých 60 000 Kč získáte domácí stroj pro profesionální espresso.
ESPRESSO KÁVOVARY INSPIROVANÉ PROFESIONÁLNÍMI STROJI PRO DOMÁCÍ BARISTY
DOMÁCÍ PÁKOVÝ KÁVOVAR PRO BARISTY, KTEŘÍ CHTĚJÍ MÍT VŠE VE SVÝCH RUKOU
Nejjednodušší, nejskladnější a nejlevnější pákový kávovar na opravdové espresso? I takový existuje a jmenuje se Flair Espresso. Nezabere moc místa v kuchyni, má svůj kufřík, do kterého jej lze poskládat a vzít třeba na dovolenou. Příprava kávy v něm je zábavou a všechny aspekty správného espressa máte plně ve vlastních rukou.
KDYŽ SE NEBOJÍTE VZÍT PŘÍPRAVU KÁVY DO VLASTNÍCH RUKOU, BUDE FLAIR ESPRESSO VAŠÍM NEJLĚPŠÍM KAMARÁDEM
KDYŽ CHCI PÁKOVÝ KÁVOVAR NA ESPRESSO DOMA
Vaše požadavky na kávu vám mohou pomoci určit směr, kterým se vydat při rozhodování o pořízení domácího kávovaru. Jako další důležitý faktor jsem uvedla vaše kávová přání. Co tím myslím? No prostě to, po jakém kávovaru touží vaše srdce milovníka kávy!
Bezesporu má cena kávovaru zásadní roli. Vaše potřeba a kávová preference odůvodňuje koupi domácího kávovaru. Ale vaše přání by se však mělo také projevit. Můžete si logicky zdůvodnit, že vzhledem k menšímu množství šálků kávy nebo k začátečnickým baristickým dovednostem si vystačíte s pákovým kávovarem v základní výbavě.
Spolu se základním espressovým mlýnkem na kávu a baristickými pomůckami vás taková domácí kavárna může vyjít už od 25 000 Kč. Můžete ušetřit na elektrickém mlýnku a mlít kávu v ručním mlýnku a celkovou cenu tím ještě snížit.
PRO VAŠI DOMÁCÍ KAVÁRNU BUDETE POTŘEBOVAT MLÝNEK NA ESPRESSO
VÁŠ VYSNĚNÝ ESPRESSO KÁVOVAR
Pokud vaše srdce poskočilo, tentokrát ne kvůli přílivu kofeinu, ale protože se koukáte na špičkové kávovary značky Nuova Simonelli, zahrňte do rozvahy o koupi domácího kávovaru také vaši radost. Protože příprava domácího espressa je o radosti z kávy – tedy i z kávovaru, na kterém ji připravujete.
Dopřejte si kávovar, který vás bude těšit den co den, protože investice do kvalitního kávovaru na doma je dlouhodobá. Při správné péči se stane vaším v podstatě celoživotním partnerem na přípravu kávy. Výkon a specifické funkce kávovaru vás nebudou brzdit, ale podporovat v objevování světa kávy plného zajímavých i sezónních chutí, které vám s vaším kávovarem neuniknou.
S každým dalším espressem poznáte více o kouzlu extrakce a budete mít svou kávu plně pod kontrolou. Zábava s milovaným kávovarem nekončí u espressa. Předvedete se před svou drahou polovičkou či přáteli při přípravě domácího latté či cappuccina zdobeného latte art jako z kavárny a stanete se dokonalým hostitelem. I tyto nevyčíslitelné radosti zahrňte do počtu výhod při koupi domácího kávovaru.

KDY SE NEVYPLATÍ KUPOVAT DOMÁCÍ PÁKOVÝ KÁVOVAR
Pákový kávovar v jakékoli cenové hladině je vždy kávovarem, jehož páka při přípravě čeká na správnou dávku čerstvě mleté kávy o správné jemnosti, kterou rovnoměrně upěchujete tamperem. Stručně řečeno – pákové kávovary jsou stroje na espresso, ale vy v nich espresso připravujete.
Správná příprava espressa v pákovém kávovaru očekává znalosti o extrakci kávy a určitou úroveň baristických dovedností. Ve chvíli, kdy tímto nedisponujete, tak se vám pákový kávovar na doma kupovat nevyplatí. Pro upřesnění, pokud vás nastavování mletí i celého receptu espressa a samotný proces přípravy kávy nebaví a nemáte zájem se tomu naučit, ani postupnými kroky a ochutnáváním jednotlivých vzorků dolaďovat espresso k dokonalosti.
Pokud o přípravě espressa nic moc nevíte, nikdy jste s kávovarem nezkoušeli pracovat, jen sledujete baristy v kavárnách při práci a toužíte se přípravě espressa naučit a porozumět kávě, tak bude nejlepší se přihlásit na kávový kurz. Na kurzu domácího baristy se dozvíte vše potřebné o extrakci espressa a sami si přípravu kávy natrénujete. Naučíte se, jak se šlehá mléko na latté. Zjistíte. jak nastavit mlýnek na espresso, které nebude kyselé ani nepříjemně hořké. Pak bude i výběr vašeho domácího kávovaru o mnoho jednodušší.
PŘIPRAVÍ KÁVOVAR ESPRESSO O KVALITĚ JAKO V KAVÁRNĚ?
Do naší kávovarové bilance zařadím ještě pohled z hlediska kvality nápoje. Alternativní metody jako moka konvička a také levné pákové kávovary připravují kávu, který není standardním espressem. Pokud tedy kavárna zrovna nenabízí kávu z moka konvičky (třeba jako doplňkovou službu představující možnosti přípravy kávy doma), což není moc obvyklé, tak tyto kávy prostě srovnávat nelze.
Kvalitativně můžeme srovnávat pouze espresso a z něj připravené mléčné nápoje, typicky cappuccino. Pokud bychom postavili baristu z kavárny před dobrý domácí kávovar, samozřejmě vedle něj by stál i dobrý mlýnek na espresso a potřebné baristické vybavení, můžeme předpokládat, že dobrý barista připraví na kvalitním domácím kávovaru espresso či cappuccino srovnatelně dobré s kávou z kavárny.
Technické vybavení kávovaru, dobrý mlýnek a především schopnosti baristy jsou jedna věc. Naprosto zásadní. Pak je tu fakt, že profesionální příprava kávy má výhodu ve stabilně dobré kávě. Barista ráno nastaví mlýnek, což znamená i pracovní espressa předcházející nalezení ideální extrakce. V domácích poměrech tento krok může vypadat trochu více nákladněji než v objemu káv připravovaných v kavárně.
Stabilita kvality je u domácího espressa hůře dosažitelná, kdežto profi kávovar je uzpůsoben, aby každé další espresso bylo stejně dobré jako to, předchozí. Kdežto doma můžete narazit na mírné odchylky například v teplotě vody či tlaku při extrakci během přípravy dalších káv.

TAKŽE, VYPLATÍ SE KOUPIT SI DOMÁCÍ KÁVOVAR?
Milovníci kávy mají obvykle v lásce nejen ten samotný božský nápoj, ale také vše okolo něj. Tedy setkání s přáteli s kávou v šálku, která voní celou místností. A protože přesně takovou atmosférou kavárny doslova lákají k návštěvě, předpokládám, že ani jako případný nový majitel domácího kávovaru na kavárny zcela nezanevřete.
Chodit si na svou kávu několikrát denně do kavárny je však finančně náročnější než investice do kávovaru, která se vám po určité době vyplatí. O tom za jak dlouho to bude, rozhoduje cena kávovaru. Nejlevněji vychází nákup moka konvičky či jiné alternativní metody přípravy kávy.

DOMÁCÍ ESPRESSO KÁVOVAR JAKO INVESTICE A RADOST
Koupě domácího levného kávovaru se vyplatí už po pár měsících, nepočítejte však se srovnatelnou kvalitou kávy jako v kavárně, ani kdybyste byli sami zdatní baristé. Spolu s cenou u pákových kávovarů narůstá jejich technologické řešení a specifické vlastnosti.
Základní modely kvalitních domácích kávovarů dokáží připravit šálek dobrého espressa. Lépe vybavené kávovary poskytují lepší kontrolu nad extrakcí pro přípravu skvělého domácího espressa. Investice do výkonného domácího kávovaru se vám může vrátit zhruba za 3 – 6 let.
Z hlediska domácího pohodlí při pití vašeho šálku kávy a radosti z vlastnoruční přípravy espressa či cappuccina se domácí pákový kávovar naprosto vyplatí. Kromě vlastního potěšení a splnění si snu o domácí kavárně pro sebe a přátele, vám vlastní kávovar dá šanci lépe kávě porozumět a poznat ji.
Časté dotazy ke koupi domácího espresso kávovaru
Máte rádi espresso, ale nechce se vám pro něj do kavárny? Pokud milujete espresso a své domácí pohodlí, je zakoupení kávovaru pro vás skvělým řešením. Jakou kávu nasypete do mlýnku navíc bude zcela na vaší chuti.
Svět kávy vás zcela očaroval a myslíte pořád na to, jak byste si doma připravovali kávu na vlastním kávovaru? Domácí kávovary jsou tu pro pohodlný přístup ke kávě i doma a radost z přípravy vlastní kávy. Pokud je to váš cíl, udělejte si radost domácím kávovarem. Protože ta je k nezaplacení.
Naučit se nastavit perfektní espresso na pákovém kávovaru a také šlehat mléko jsou dovednosti, které vyžadují trénink. To znamená i spoustu nepovedené kávy čili „do dřezu vylitých peněz“. Každopádně jakmile tyto techniky ovládnete, budete mít radost z každé kávy, kterou vlastnoručně vytvoříte. Příprava kávy se vám pak vyplatí a investice do kávovaru se vám může navrátit v průběhu cca 2 – 5 let.