Káva jako každodenní rituál a kavárny, které kávu nabízí, máme snad na každé ulici. Ale co dělat, když chcete snídat doma a k tomu si dopřát šálek plný dobré kávy a to všechno třeba v pyžamu. Když si připravujete vlastní kávu, můžete si sami ovlivnit výsledek. Zvolíte kávu, kterou máte rádi. Vezmete mléko a připravíte si ranní cappuccino či jinou kávu s mlékem a to přesně tak, jak ji máte rádi. Navíc káva z vašeho nejoblíbenějšího hrnečku prostě chutná jedinečně.

Domácí kávovar a mlýnek na kávu v kuchyni
Šálek kávy přesně takové, jakou ji máte rádi. Můžete si ji vychutnat pohodlně v pyžamu a třeba ještě v posteli. Navíc ve vašem oblíbeném hrnečku. Taková rána můžete mít jedině s domácím kávovarem. Zdroj obrázku: Canva pro

MANUÁLNÍ, AUTOMATICKÝ NEBO PÁKOVÝ KÁVOVAR?

Kávovary mají různé varianty. Pro přípravu espressa můžete mít mechanický kávovar, který nepotřebuje ani elektřinu a vaše espresso bude na úrovni. Takové manuální espresso připravíte na kávovaru Flair. Další variantou postoupíte na automatický kávovar, který vše udělá za vás na základě jednoho tlačítka.

 

Pokud v sobě máte duši baristy a chcete do přípravy espressa opravdu proniknout, můžete si pořídit pákový kávovar, kterému se budete více věnovat a pořídíte si k tomu mlýnek. To už je více na vás, abyste při této variantě dosáhli výsledku s kterým budete spokojeni.

Manuální kávovar Flair espresso
Manuální kávovar Flair espresso

CO TEDY OVLIVŇUJE VÝBĚR KÁVOVARU?

Je toho potřeba zvážit více, než si svůj kávovar vyberete. Hlavními faktory obecně jsou: určitě pohodlí, cena a také to, co vše vy sami od kávovaru očekáváte.

 

Pohodlí

Chcete si kávu ráno vychutnat, chcete aby byla vždy připravena, když si na ni vzpomenete. Automatický kávovar vám může vše připravit do pár minut ihned po tom, co k němu přiběhnete. Ty méně automatické kávovary si budou přát více pozornosti, ale také výsledek bude založen na stisknutí tlačítka.

 

Velikost připravovaného nápoje

Při přípravě překapávané kávy, můžete mít stroj, který připraví jeden nápoj. Nebo také velký překapávač, který přichystá kávu pro celou vaši rodinu. Zde se jedná hlavně o ty preference, které jsou pro vás důležitým faktorem.

 

Pokud se u vás pije káva v průběhu celého dne, budete chtít kávovar, který bude průběžně konvici dohřívat a pak bude káva v průběhu dne připravena k servírování. Může se stát, že by tento ohřívač kávu mohl spálit, pokud bude dlouho stát v konvici a tím se projeví chuťový defekt.

 

Velikost stroje

Předem doporučím, abyste si zkontrolovali prostor, kde se stroj bude instalovat. Přesně si toto místo změřte, aby jste měli nějakou rezervu pokud by se stroje otevírali z vrchní části a vy měli prostor na to dolít vodu a nasypat kávu.

 

Optimalizace

Levnější kávovary obvykle neumožňují variovat s nastavováním a optimalizovat si vlastní šálek kávy. Neumožní vám tak zvolit přidání více kávy nebo více vody do vašeho nápoje. Dá se říct, že levnější stroje jsou jednodušší na přípravu. U složitějších strojů se může upravovat teplota vody, síla nápoje a také objem, který bude ve výsledném šálku.

 

Další funkce

Některé kávovary vám umožní naprogramovat vaření kávy na přesně daný čas. Také vás dokážou upozornit, kdy je káva hotová. Kávovary mohou mít přípravu mléčných nápojů buď manuálně, nebo také stisknutím tlačítka na vás bude čekat Latte Macchiato v šálku. Dobrou součástí kávovaru jsou automatické notifikace pro čištění, čímž bude váš výsledek konstantní.

Je možné abychom doma dosáhli výborné kvality u přípravy espressa?

Odpovědí a otázek máme celou škálu

 • Ano
 • Ano, ale bude to velmi drahé.
 • Ano, ale bude to pracné.
 • Vyplatí se mi to?
 • Budu to používat?
 • Rozhodně ne.

Problémů domácích kávovarů je velké množství. Nestálá teplota, nestálý tlak, levné zpracování, ve zkratce podprůměrná kvalita výsledného nápoje. Espresso kávovary mají širokou škálu od levných modelů po nejvyšší kvality, aby samozřejmě ukonejšily vaše potřeby.

Plně automatický kávovar

Tyto kávovary jsou vymyšleny tak, aby za váš většinu práce udělaly. Vy naplníte vodu, dosypete praženou kávu a pak už je práce na mlýnku, který kávu namele, vytvoří z ní kávový puk a poté využije vodu pro přípravu vaší kávy.

 

Za méně než minutu budete mít přípravené espresso podle představ. Chcete jeden šálek, bude jeden. Stisknete si double, budete mít double espresso. Prostě v jednoduchosti je síla.

 

Co je tedy nevýhodou těchto strojů?

Za dobu našeho testování automatů, mají lepší výsledky než kapslové kávovary. Chuť byla bohatější a zajímavější než kapsle samozřejmě s ohledem na zvolenou kávu. Jejich doba přípravy je podobná právě kapslovým kávovarům. Je dobré ocenit to, že výsledek je vždy hodně podobný tomu, na co jste si zvykli.

 

Pokud kávovar bude pravidelně udržován, nohy vám nepodrazí a podá stejný výsledek. Dokáže vám rychle připravit cappuccino a caffe latte na základě toho, že hadičku vsunete do džbánu s mlékem.

 

Je důležité si ale opravdu tyto kávovary pravidelně udržovat, protože příprava kávy je řekněme špinavá práce a kávovar to bez vaší pomoci sám nedokáže.

 

Výhody

 • jednoduchá příprava
 • pohodlnost
 • konstantní výsledek

Nevýhody

 • není možné s ním tolik variovat v nastavování
 • časté čištění

Pákový kávovar

Rádi sledujete baristu za kávovarem, když čekáte na objednávku? Pak je tato varianta pro vás. Příprava espressa doma tak může být vaší touhou a celoživotní zábavou. Domácí espresso stroj vám podává ruce, jak si ochutnat celý svět kávy, můžete tak prozkoumat různé pražiče a najít si tu chuť, kterou si pod kávou představujete.

 

Také tím jak nejvíce porozumíte chuti v kávě, je něco jako ve víně. Čím víc vypijete, tím víc pochopíte a co se vám líbí. Doma tímto kávovarem nejen ochutnáte různé pražírny, ale také si promítnete změny jako je hrubost kávy, množství kávy, čas extrakce, což tyto faktory se projevují ve výsledné kávě. Můžete si kávu úplně libovolně připravit a testovat.

 

Pokud je kávovar vybaven PID, přesnou regulací teploty, je to další bonus, který ovlivní výsledný nápoj. Zvyšte teplotu jenom o jeden stupeň a hrajte si s kávou jako barista. Pokud budete ve vášni věnovat váš čas přípravě, budete sami mlít, tampovat, ovládat si páku, což promítne vaši práci do kávy.

 

Výhody

 • Plná kontrola přípravy
 • Rozvinutí vašich schopností s přípravou kávy

Nevýhody

 • Chce praxi aby jste byli spokojeni s výsledkem
 • Časově náročné
 • Vyžaduje mlýnek, protože každý kávovar na mletí reaguje trochu jinak

Závěr

Na dokonalé espresso choďte radši do vaší oblíbené kavárny, které jsou špičkově vybavené a jejich baristi mají prostor na nejrůznější experimentování s kávou. Potkáte se při tom s přáteli, popovídáte si s baristou a přečtete knížku, třeba o kávě.

 

Pokud ale přesto máte rádi si dát kávu doma, je už hlavně na vás, co jste pro přípravu ochotni obětovat. Počítejte s tím, že pákový kávovar po vás bude chtít více času, více know how, více tréninku v přípravě. Věřím, že ve výsledku najdete cestu, kterou zvolit.

Spokojení zákazníci

99% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

80 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Autor : Tereza Marečková
Napsáno: 6.1.2021

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu