Nahlédněte pod kapotu kávovarům a zjistěte, co tam mají ty kvalitní z nich. Je to spolehlivé ULKA čerpadlo a dobře nastavený OPV ventil. Víte proč tam jsou a jak fungují? Tady máte odpovědi.
Proč se do kávovarů dává ULKA čerpadlo?
Kávovar potřebuje čerpadlo. Jinak by potřebný tlak 6-9 barů na přípravu espressa nevznikl. Pokud nejde o profesionální nebo některý z dražších domácích (poloprofesionálních) kávovarů, tak strůjcem tlaku v kávovaru nebude rotační, ale vibrační čerpadlo.
Vibračních čerpadel je na trhu docela široký výběr a liší se jak výrobcem, tak kvalitou. Významným faktorem pro hodnocení kvality vibračního čerpadla do kávovaru je zejména životnost, hlučnost a stabilita tlaku. Lídrem oboru a králem vibračních čerpadel je ULKA. Jde o italská čerpadla s dlouhou životností obvykle 15-30 000 šálků a 4-8 let.
Inženýři v ULKA milují inovace, proto se jejich modely neustále vylepšují. Například dnes světově nejrozšířenější čerpadlo ULKA EX5 vyměnila původně plastový vývod za mosazný a zvládá pumpovat 300 cc při 9 barech. Maximální tlak čerpadla šplhá k 15 barům a přitom nekazí dobrý dojem z přípravy kávy ani výraznou hlučností.
Daný „flow rate“ znamená, že čerpadlo zvládne vytlačit cca 300 ml vody/min, přičemž pro espresso typicky potřebujete 30-60 ml/30s. Tudíž je naprosto dostačující pro stabilitu přípravy domácí kávy a zároveň má i slušnou rezervu do vyčerpání.
Proč je dobré mít v kávovaru ULKA i OPV ventil?
Síla čerpadla je jedna věc, ale potřeby kávy druhá. A perfektní espresso potřebuje tlak při přípravě mezi 6-9 bary. Robustní ULKA však nezastavitelně posílá až 15 bar. Co s tím? Řešení je OPV (Over Pressure Valve) čili přetlakový ventil. Ten se stará o optimální počet barů působících při přípravě espressa. Udržuje výkon čerpadla na uzdě a ještě pečuje o jeho životnost tím, že převádí přebytečný tlak zpět do bojleru.
Dobře nastavený OPV je tak klíčem ke skvělé extrakci espressa i dlouhodobému zdraví kávovaru. Ale ne všechny kávovary jej mají. U levných kávovarů bez této technologie hrozí, že připravíte kávu zcela nevalné chuti. Bez OPV totiž může snadno dojít k těmto problémům:
- přeextrahování: velký tlak vede k rychlé extrakci a místo espressa plné chuti máte svíravě hořké „cosi“ v šálku
- channeling: neukočírovaná síla vody se bude prodírat kávou kanálkovitě a výsledkem bude nevyvážená káva kombinující nepříjemnou hořkost a kyselost najednou

Jaké kávovary mají OPV i ULKA čerpadlo?
Pokud si máte z tohoto článku odnést jednu věc, tak tohle: „když kávovar s vibračním čerpadlem, tak ideálně ULKA a to s integrovaným OPV“. No a které kávovary mají tohle společné? Mezi populárními domácími kávovary to jsou zejména Rancilio Silvia, Lelit Anna nebo třeba Rocket Espresso.
Které kávovary nemají OPV i ULKA čerpadlo?
U levných pákových kávovarů cca pod 3000 Kč jsou často levnější vibrační čerpadla bez OPV. Stějně tak to bývá u množství kávovarů na kapsle. A samozřejmě je tu také segment cestovních kávovarů a domácích s tvořením tlaku vlastní silou, jako je ruční kávovar Flair či řada manuálních kávovarů od La Pavoni.
Závěr a FAQ
Na to, že kombinace ULKA čerpadla a OPV ventilu není náhoda, ale osvědčený recept, tak na to přišel už nejeden uživatel domácího kávovaru s těmito technologiemi. ULKA dodá spolehlivý výkon – respektive tlak a OPV zajistí jeho optimální využití.
❓ Jak je rozdíl mezi ULKA jinými vibračními čerpadly?
✅ Oproti levnějším alternativám mají kvalitnější konstrukci a lepší materiály (například mosazné vývody místo plastu). Zásadní je, že poskytují konzistentnější tlak, který pro dobré espresso prostě potřebujete.
❓ Jak poznám, že OPV ventil mého kávovaru potřebuje seřídit?
✅ Pokud máte kávovar s manometrem, sledujte jej při extrakci a měl by ukazovat cca 9 barů. U dalších kávovarů můžete problém s vysokým tlakem rozeznat na chuti, kdy je takové espresso příliš hořké a svíravé.
Uvažujete o novém kávovaru?
Podívejte se na tyto modely s ULKA čerpadly a OPV
Co se děje v pražírně? Aktuálně máme tyto výběrové kávy: