čtení 5 minut | Blog / Škola baristů

Taky vás už někdy na displeji vašeho kávovaru překvapila hláška o nutnosti odvápnění či vyčištění? Mám pro vás návod, díky němuž dostanete svůj přístroj zpět do formy, jakou si zaslouží.

Jak vyčistit automatický kávovar

Prakticky každý automatický kávovar se skládá z podobných součástí. Můžeme je jednoduše rozdělit na ty, které vidět jsou, a na ty, které se nacházejí uvnitř kávovaru. Předpokládejme, že z vnějšku je kávovar čas od času otírán čistým navlhčeným hadříkem, jelikož toho o moc více nepotřebuje. S vnitřkem to bude komplikovanější, ale já vím, že to zvládnete.

Nejvhodnější je pochopitelně postupovat podle manuálu konkrétního modelu kávovaru. Přesto vám ukážu postup, který platí obecně prakticky pro všechny přístroje, popíšeme si popořadě jednotlivé části kávovaru, jakým způsobem a jak často se o ně starat.

Automatický kávovar Nivona
Automatický kávovar Nivona | Zdroj: facebook.com/NIVONACoffee
Vybavte se šetrnými a účinnými prostředky na čištění kávovaru
Cafetto Sada čističů pro automatický kávovar se šleháním mléka
1 882,0 Kč
Do týdne u vás
Cafetto Sada čističů pro automatický kávovar bez šlehání mléka
1 882,0 Kč
Do týdne u vás
Cafetto Sada čističů pro kávovary Jura a Krups se šleháním mléka
1 797,0 Kč
Do týdne u vás

Postup čištění automatického kávovaru

Pokud se budeme bavit o základním pravidelném čištění automatického kávovaru, bude se týkat zejména těchto součástí:

 1. Odkapávací nádoba
 2. Zásobník na sedlinu
 3. Zásobník na vodu
 4. Filtr
 5. Varná jednotka
 6. Mléčné cesty

Odkapávací nádoba by měla být vyprázdněna každý den. Je také dobré ji jednou za pár dní umýt teplou vodou a nechat ji okapat. Při každém zapínání a vypínání kávovaru se přístroj sám čistí („rinsing“) pomocí horké vody, která však obsahuje i zbytky kávy a olejů z předchozích příprav. Po čase tak může odkapávací nádoba nepříjemně zapáchat.

Zásobník na sedlinu, kam kávovar po přípravě každé kávy automaticky odstraňuje kávový puk, je dobré vyprazdňovat a umývat denně, stejně jako odkapávací nádobu. Není třeba čekat, až budete k jejímu vyprázdnění vyzváni. Pokud se tak totiž stane až po několika dnech používání kávovaru, může vás uvnitř velmi nepříjemně překvapit plíseň.

Zásobník na vodu je třeba zhruba jednou za týden celý umýt houbičkou pod teplou vodou. Používáte-li přístroj s vodním filtrem, doporučujeme ho pro tento úkon vyjmout či vyšroubovat, aby nedošlo k poškození.

Filtr na vodu není potřeba čistit. Pokud vám ten starý doslouží, což by vám měl sdělit kávovar na svém displeji, přihlásí se sám o nový. Výměna se obecně nedoporučuje odkládat, protože vysloužilý filtr nejenže neplní svou funkci, ale navíc se v něm mohou množit bakterie. Provoz bez filtru zase může způsobit dřívější potřebu odvápnění.

Vodní Filtr Nivona Claris
Vodní filtr Nivona Claris

Například kávovary Nivona se o nový filtr hlásí po přefiltrování zhruba 50l vody. Poté je třeba vyjmout zásobník na vodu, vylít zbylý obsah a filtr vyšroubovat pomocí druhého konce dávkovací lžíce, kterou jste dostali spolu s kávovarem. Nový filtr vložíte stejným způsobem, po směru hodinových ručiček ho velmi lehce(!) dotáhnete a zásobník na vodu naplníte a přístroj po vašem potvrzení provede proplach filtru.

Varná/spařovací jednotka je jedna z nejdůležitějších částí vašeho kávovaru, v této části se to všechno děje. Pokud si vaříte kávu denně, je vhodné spařovací jednotku jedenkrát týdně vyjmout a celou ji omýt teplou vodou a osušit. Mezitím můžete vlhkým hadříkem vyčistit prostor, do kterého ji po doschnutí vrátíte zpět. 

Následně na všechny pohyblivé části naneste potravinářskou vazelínu či podobný výrobcem doporučený prostředek. 

Varná jednotka automatického kávovaru

Pro důkladné čištění kávových cest a spařovací jednotky doporučuji použít čistící tablety Caffeto N10 a postupovat podle návodu. Jestliže nepoužíváte svůj kávovar příliš často, může vás k čištění vyzvat až po několika měsících. Nebojte se však kávovar vyčistit z vlastní iniciativy třeba i dvakrát či třikrát za měsíc.

Mléčné cesty vašeho přístroje proplachujte nejméně jednou denně teplou vodou, nejlépe však ihned po přípravě daného nápoje. To platí i pro napěňovač (trysku, kapučinátor). Jednou za týden použijte vhodný program („milk system cleaning“) a přípravek na čištění mléčných cest. To vše samozřejmě platí pouze pokud mléčný systém využíváte a připravujete si například cappuccino. 

Podívejte se na nejčastější závady u automatických kávovarů.

Požádá-li vás kávovar o čištění nebo odvápnění („descaling“), doporučujeme tak co nejdříve učinit. V případě, že budete údržbu delší dobu odkládat, váš přístroj se může porouchat a vám poté nemusí být uznána záruka. 

Pokud si nevíte rady s výběrem prostředků vhodných čistících prostředků, doporučujeme zakoupit sadu, ve které naleznete vše potřebné pro dokonalou údržbu svého kávovaru.

Odvápnění kávovaru

Následující návod platí pro kávovary Nivona NICR 759, 769, 779 a 789. Postup u ostatních modelů bude velmi podobný. Pokud si však postupem nebudete jistí, doporučujeme použít příslušný manuál. 

Pokud se na displeji objeví výzva „Odvápněte prosím systém“, není na co čekat a je třeba se pustit do práce:

Automatický Kávovar Nivona
Automatický kávovar Nivona NICR 759
 1. Pravým ovladačem zvolte Údržba a poté Odvápnit systém.
 2. Vyprázdněte odkapávací misku a zásobník na sedliny a vraťte je zpět na místo.
 3. Z nádržky na vodu vyjměte filtr, naplňte ho vodou přesně po značku 0,5L a poté přidejte odvápňovací prostředek.
 4. Jeden konec hadičky připojte k výškově nastavitelné výpusti, druhý k pravé části odkapávací misky, pod výpust vložte dostatečně velkou nádobu a stiskněte pravý ovladač.
 5. Přístroj zahájí proces odvápnění a po jeho dokončení se na displeji zobrazí Vyprázdněte misky.
 6. Vyprázdněte nádobu či odkapávací misku a zásobník na sedliny.
 7. Nádržku na vodu vymyjte čistou vodou, vložte do ní filtr a naplňte ji vodou.
 8. Opět připojte jeden konec hadičky k výškově nastavitelné výpusti, druhý k pravé části odkapávací misky, pod výpust vložte dostatečně vekou nádobu a stiskněte pravý ovladač.
 9. Na displeji zobrazí Propláchněte prosím a poté stiskněte pravý ovladač.
 10. Po zhruba třech minutách se na displeji zobrazí Vyprázdněte misky. Vyprázdněte nádobu či odkapávací misku a zásobník na sedliny, vraťte je zpět na místo a po zahřátí bude váš přístroj opět připraven k provozu.

TIP: Pokud váš kávovar nemá vlastní program pro odvápňování, rozmíchejte příslušné množství výrobcem doporučovaného nebo univerzálního odvápňovacího přípravku, nalijte ho do vodního zásobníku a zapněte kávovar. Nechte část vody protéct a kávovar vypněte. Nechte roztok uvnitř kávovaru působit alespoň 30 minut a poté nechte protéci zbytek vody. Doporučujeme vodu zachytávat ve větší nádobě. Odkapávací miska by nemusela stačit. Následně do zásobníku na vodu nalijte litr čisté vody a nechte ji celou protéct kávovarem.

Odvápnění kávovaru DeLonghi

Manuály pro odvápnění a údržbu kávovarů DeLonghi naleznete zde:

https://tinyurl.com/odvapneni-kavovaru-delonghi

Kávovary Nespresso a odvápnění

Pokud máte doma kávovar značky Nespresso, mrkněte sem:

https://tinyurl.com/kavovary-nespresso-a-odvapneni

Čištění kávovaru Philips

Jak vyčistit váš kávovar Philips se dozvíte na této stránce (po rozkliknutí konkrétního typu vyhledejte „Získat podporu pro tento výrobek“:

https://tinyurl.com/cisteni-kavovaru-philips

Chcete vrátit svůj kávovar zpět do formy?

Časté dotazy k čištění a odvápnění kávovaru

Použití těchto prostředků se obecně nedoporučuje. Krom toho, že vysoké koncentrace roztoku kyseliny citronové mohou váš kávovar poškodit, dokonalé údržby a čistoty dosáhnete skutečně pouze se správným přípravkem.

Ano, je to velmi vhodné. Když odhlédneme od toho, že příprava kávy v neodvápněném a nevyčištěném kávovaru trvá déle a spotřeba energie je podstatně vyšší, zanedbaná hygiena a množící se bakterie a plísně uvnitř vašeho přístroje vám mohou v krajním případě zadělat na nepříjemné zdravotní komplikace.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 14 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

178 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro baristy
baristické pomůcky
Baristické potřeby vybavení pro opravdové baristy
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva na espresso nebo filtr
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
všechny služby