S kávovarem jakékoliv značky nebo modelu se mohou čas od času vyskytnout problémy. Závažné poruchy vyžadují odbornou péči, ale s těmi menšími si můžete poradit i sami. Níže jsem uvedla seznam běžných problémů a co můžete udělat pro jejich odstranění.

(Ne)výhody automatických kávovarů

Stačí si na displeji zvolit požadovaný nápoj a stisknout tlačítko a šálek kávy máte připravený během okamžiku. Automatické kávovary mají plně automatizovaný proces, který nevyžaduje žádné zkušenosti, abyste měli dobrý nápoj standardní chuti.

Obsluhu automatického kávovaru zvládne kdokoli. Není potřeba mít nějaké speciální zkušenosti nebo spoustu času. Příprava na něm je rychlá a bez starostí, protože vše udělá kávovar za vás.

Je však důležité se o automat starat a nezanedbávat jeho denní čištění. Jinak hrozí, že to pocítíte na chuti vašeho nápoje. U některých zařízení je čištění složité a vyžaduje odborníka na údržbu nebo školení.

Právě díky nutné častější údržbě, je počet káv, které můžete denně připravit, omezený. Taky je potřeba často vyměňovat mléko a udržovat funkční komponenty před dalším spuštěním.

Špatná mléčná pěna

“Po asi 2,5 měsících přestal kávovar dělat hustou pěnu. Nádobku jsem několikrát vyčistil. Kávovar odvápnil udělal veškerou údržbu podle návodu a stále nic. Vytéká z něj pouze teplé nenašlehané mléko.”

Jestli vám kávovar připraví horké mléko bez mléčné pěny, samotný kávovar by měl být v pořádku. Zásadní chyba je v regulátoru mléčné pěny, který je na víku mlékovky.

Pro správné našlehání mléka, potřebuje regulátor pěny štěrbinu k nasávání a mixování vzduchu. Jestli máte vše perfektně vyčištěné a vysušené, bude pravděpodobně mechanická chyba na samotném regulátoru.

Káva nechutná jako dřív

Jestli vám káva už tak moc nechutná, kávovar se nenahřívá, chybí mu potřebný tlak nebo nefunguje tryska na mléko, je pravděpodobné, že chyba bude nejspíše v nedostatečném nebo špatném čištění.

Nestačí čistit kávovar jen z vnější strany, mnohem více péče potřebuje právě jeho vnitřní prostor. Tam se ukrývají všemožné usazeniny, které tam prostě nechceme a měli bychom se jich zbavit.

Takové usazeniny se drží na topných spirálách a to způsobuje zpomalení ohřevu vody. A nehledě na to, že jsou také příčinou množení bakterií.

Zavápněný kávovar

Kávovar byste měli odvápňovat, protože se časem zanese vodním kamenem, ale i jinými nečistotami.

Vodní kámen může mít přímý vliv na spotřebu elektřiny. Když je topná spirála v kávovaru zanesená vodním kamenem, při jejím zahřívání se spotřebuje více elektrické energie.

Životnost kávovaru může být také ovlivněna. Při extrémním zanesení kávovaru vodním kamenem se může stát i to, že ho jednoho dne prostě a jednoduše nezapnete. Vodní kámen totiž může ucpat trysky a ostatní části, přes které při přípravě kávy protéká voda.

V neposlední řadě má vodní kámen vliv na chuť kávy, kterou může hned několika způsoby ovlivnit. Často jde o nepříjemnou, výrazně kyselou chuť, kterou při vychutnávání si šálku, cítit nechcete.

Navíc káva ze zavápněného kávovaru může obsahovat drobné kousky vodního kamene, což není ideální z hlediska její chuti ani vzhledu.

Zbavte se úhlavního nepřítele kávovaru

Kávovar dělá příliš hluku

“Mám nový kávovar, který při přípravě kávy je velice hlučný.. zvuk připomíná nějaký malý stroj. Nemůžu si udělat ráno kávu pokud ještě někdo spí.”

Někdy se může zdát, že váš kávovar vydává neobvyklé zvuky. Může to být nepříjemné a může to rušit vás i vaše okolí. Příčinu toho, proč je váš kávovar tak hlasitý, může vysvětlovat několik faktorů.

Zaprvé, hlasitý kávovar může znamenat, že je váš kávovar ucpaný. Minerální usazeniny a nečistoty mohou ucpat a zablokovat trubky uvnitř kávovaru. Řešením je řádné čištění. Důkladné vyčištění vnitřku kávovaru pomůže zablokování odstranit.

Dalším důvodem, proč je váš kávovar hlučný, může být, že se v jeho ventilech mohly zachytit nečistoty. Váš kávovar má ventil umístěný v hliníkových trubkách nebo někdy v otvoru kbelíku, v závislosti na modelu kávovaru.

Hlučnost pomůže snížit třeba promazání spařovací jednotky potravinářským mazivem a celková údržba včetně promazání závitové tyče, na které se spařovací jednotka pohybuje.

I obyčejný domácí kávovar dokáže nadělat pořádnou neplechu, ať už jde o špatnou mléčnou pěnu či nechuť v šálku. Důležité je, se o kávovar správně starat a pravidelně ho čistit. Jenom tak bude kávovar dobře sloužit naoplátku.

Správná starost nejen o automatické kávovary

Nejčastější otázky

Častým problémem je nesprávná mléčná pěna. Ta bývá způsobena ucpáním mléčných cest, se kterými si snadno poradí tekuté přípravy specializované na 👉 čištění mléčných cest.

Základní údržba kávovaru je denní čištění. Pokud budete dodržovat pravidelné čištění kávovaru, vyhnete se spoustě problémům. S údržbou kávovaru vám mohou pomoc 👉 speciální čistící prostředky pro kávovary.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Hodnocení: 5

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
kávovary
Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč