Chcete 9 barů, ale při přípravě espressa v kávovaru Flair tolika barů nedosáhnete? Flair Espresso pro správný tlak od vás potřebuje upravit jen jeden krok v přípravě kávy.
Kolik barů má kávovar Flair?
Jak baristický zákon praví: „9 barový kávovar na espresso potřebovati budeš“. Proto je samozřejmě i kávovar Flair navržen pro přípravu kávy o tlaku 9 bar. A to v jakémkoliv jeho produktovém modelu. I když máte typ Flairu bez manometru. Informaci o tlaku vyvíjeném při přípravě kávy pak nedostanete v exaktním číselném údaji, ale odhadnete jej z náročnosti stlačení páky. Prostě fyzika. Čím lehčeji stlačujete, tím menší tlak v kávovaru působí.
U kávovarů Flair s manometrem, například verze Flair 58, může ručička během přípravy ukazovat od 0 do zhruba 25 barů. Přičemž při nulové hranici to znamená, že voda kávovarem jen proteče. Naopak, když si přípravu kávy zaměníte s posilovnou a dostanete ukazatel tlaku do „STOP“ zóny (cca nad 13 bar), můžete si kávovar rozbít a chuti vaší kávy by to stejně nijak nepomohlo.
Vždy zacilte na vyznačený ideální rozsah 6-9 bar. To je optimální tlak pro přípravu dobře chutnající kávy. Zároveň fyzický odpor působící na páku je tak akorát. Kávomilci na zahraničním fóru home-barista.com dokonce propočetli potřebnou sílu v kg pro získání ideálního tlaku v ručním kávovaru. Dle nich je třeba působit na páku cca 18kg, aby bylo espresso extrahováno pod tlakem 9 bar. Síla se snižuje v závislosti na délce páky. Právě pro tohle snazší zacházení je důvodem, proč výrobci u modelu Flair58 a 58+ používají delší páku.
Proč má váš Flair malý tlak?
Snad jsem vás v předchozích odstavcích ujistila, že Flair kávovary potřebný tlak vytvořit dokážou. Když váš Flair 9 barů nedosahuje, tak v čem je tedy problém? Chyba je v hrubosti mletí kávy. Abyste dosáhli cíleného tlaku, melte kávu jemněji. Snižujte hrubost kávy dokud nezískáte správný tlak pro espresso.
Problém s nedostatečným tlakem zaznamenávají především ti, kteří přecházejí na Flair 58 z levnějších modelů. Konstrukce těchto kávovarů se totiž liší. Například Flair PRO2 má portafilter o průměru 46 mm. Model Flair 58 má (nečekaně) 58 mm portafilter. Širší plocha a nižší výška kávového lůžka uvnitř je hlavní příčina, proč Flair 58 vyžaduje mlít jemněji než jiné modely.
Pokud do kávovaru Flair dáte adekvátní množství správně namleté kávy, neměli byste mít s vyvíjením tlaku při extrakci problémy. Jinak řečeno – kávovar funguje, chyba je v přípravě. Tohle je odpověď na 99% dotazů typu: „proč mám ve Flairu nízký tlak?“. Zbylé jedno procento jsou pak chyby přístroje způsobené opotřebováním těsnění nebo rozbitím manometru. Pokud jste nedopatřením vašemu Flairu ublížili nebo prostě má některá část už odslouženo, máme na skladě spousty náhradních dílů.
Je 6 bar nedostatečný tlak kávovaru?
V první větě tohoto článku, a pak i v mnoha dalších, jsem opakovala hodnotu 9 bar. Tento tlak se stále považuje za základní, ale zároveň už i za variabilní. Protože Flair jde ruku v ruce s kávovými trendy a výzumy, je 6-9 bar optimální rozsah na jejich manometru. Právě ruční kávovary Flair jsou k experimentům s křivkami axtrakčních tlaků jako dělané. Vyzkoušejte to sami, jaký má změna tlaku v kávovaru vliv na výslednou chuť kávy.
Pokusy s různým extrakčním tlakem zkoušeli baristé z Londýna. Na blogu své pražírny Climpson&sons, uvedli výsledky testování espressa připravovaného při 6 vs 9 barech. Hodnoty TDS měřené na refraktometru na kávu, byly při každém z pokusů v ideálním rozmezí 18-22%. Že byly kávy připraveny za rozdílného tlaku prozradila až jejich chuť. Espresso extrahované za tlaku 6 bar bylo mnohem sladší s jemnějšími tóny. Tlak o 9 barech měl za následek výraznější chuť od sytě čokoládové hořkosti po jasnou citrusovou aciditu.
Protože vyšší tlak ovlivňuje i chování toku vody skrz kávu, tak je příprava 6 barového espressa mnohem přátelštější k vyváženosti chutí. Extrakce kávy vodou pod 9 bary bývá náchylnější k problémům s channellingem, kanálkováním a obtékáním mleté kávy v portafilteru. Pro udržení výraznosti a zajištění komplexnosti chuťového profilu se pak baristé často obrací k technice extrakce espressa s preinfuzí. Přesně to můžete aplikovat i s vaším Flair kávovarem. První sekundy budete cílit na 6 barů a pak tlak zvýšíte na standardních 9 bar.
Co dělat, když už to jemněji namlít nejde?
Pokud jste se při optimalizaci správného tlaku pravou mletí dostali do slepé uličky, respektive tlak je pořád nedostatečný, ale jemněji už vám mlít nejde, mám i pro vás pár rad. Když se jedná jen o doladění, můžete původní recept na espresso upravit přidáním 1-2 gramu kávy. Opět zde funguje fyzika, tedy čím víc kávy, tím větší odpor vůči vodě.
Dalšími možnostmi je pořízení si jemnějšího filtru tedy košíčku portafilteru. To je ovšem možnost pouze pro majitele modelů Flair 58. Nedostatečně jemné mletí kávy vám u jiných modelů, například Flair Neo, pomůže vykompenzovat tzv. Flow Control (regulátor průtoku).
Z mého pohledu je nejlepší možností pořídit si pořádný kávový mlýnek. Takový, který se bude přizpůsobovat vám a ne vy jemu. Kvalitně namletá káva je vždy alfa a omega perfektní chuti espressa. Zamyslete se nad tím, kolik času a kávy vám fakt dobrý mlýnek ušetří, než abyste bojovali s nerovnoměrným a hrubým mletím. A také kolik radosti vám k přípravě domácího espressa přidá. O dokonalé chuti v šálku a nových možnostech v přípravě nejrůznějších káv.
Možná vás bude zajímat také:
Co se děje v pražírně? Aktuálně máme tyto výběrové kávy: