Ceny se stále zvedají na všech frontách a touha po kvalitním espressu je stále stejně vysoká, možná i vyšší. Proto se v dnešním článku zaměříme na to, jak ušetřit za espresso díky cenově dostupnému kávovaru Flair NEO Flex.
Nejdříve si promluvme o espressu
Cesta espressa začala na počátku 20. století s vývojem kávovarů na espresso a zrodem kultury espressa v Itálii. Kavárny se staly rušnými společenskými centry, kde se lidé scházeli, aby si vychutnali šálek espressa, který nabízel silný a okamžitý příval kofeinu.
Postupem času se z tradičního italského nápoje stal celosvětový fenomén, kdy lidé začali postupně přicházet na to, jaká alchymie za přípravou je a začali se o něj obecně více zajímat.
Nyní se čím dál více lidi učí připravovat si kvalitní espresso i doma. V minulosti se však možnosti domácí přípravy espressa obvykle dělily do dvou kategorií: drahé a velké kávovary, které však udělaly kvalitní espresso, ale většina lidí na ně musela šetřit léta. Nebo pak menší a levnější kávovary, které ale zase nedokážou napodobit tlak potřebný pro přípravu pravého espressa.
Kolik stojí káva v kavárně a kolik s kávovarem Flair NEO Flex?
Na to, kolik zaplatíte za kávu v jednotlivých krajích ČR, ale i ve státech Evropy jsme se už zaměřovali v našem loňském článku o espresso indexu. Po zjištění tedy káva v českých kavárnách stojí v průměru 45 Kč. Při započtení rostoucí inflace a velkého zdražování můžeme počítat s tím, že cena průměrná cena za espresso mohla vzrůst o cca 3 Kč, tedy na 48 Kč za šálek.
Teď se podíváme na to, kolik zaplatíte za jeden šálek espressa připraveného s kávovarem Flair NEO Flex, se kterým dokážete vykouzlit domácí espresso v kavárenské kvalitě. V základní výbavě s dvěma portafiltery a plastovým tamperem stojí kávovar v přepočtu 2 800 Kč. Pokud si k němu pořídíte náš bestseller na espresso, kterým je Brazílie – Pedra redonda, tak vás 500 g kávy vyjde na 455 Kč. Do portafilteru Flairu se vleze 15 g kávy, takže jedno espresso vás bude stát 14 Kč.
Ještě nesmíme zapomenout na kvalitní mlýnek, kterým může být například ruční mlýnek Timemore Slim, který pojme 20 gramů kávy, takže je velikostně akorát na přípravu espressa ve Flairu. V součtu vychází počáteční investice na cca 5 800 Kč.
Kupte si svůj ideální domácí mlýnek:
Návratnost investice do Flair Neo
Pokud bychom počítali se skutečností, že espresso pijete každý den, tak každodenní návštěva kavárny by vás v průměru vyšla na 336 Kč za týden, což je za měsíc 1 344 Kč. Takže investice do domácího kávovaru Flair NEO Flex by se vám vrátila za 4 měsíce, možná i dříve, protože co si budeme nalhávat, většinou to v kavárně neskončí pouze u jednoho espressa. 🙂
Výhody používání kávovaru Flair NEO Flex
Pojďme se podívat na pár hlavních výhod, díky kterým vaše rozhodování o koupi může být o něco snadnější.
Ne pouze silná káva, ale kvalitní espresso
Díky technologii, kterou kávovary Flair mají opravdu vytvoříte kvalitní espresso srovnatelné s espressem z klasického pákového kávovaru za několik stovek tisíc. Kávovar totiž funguje na principu ručního stlačování páky a vyvíjením konstantního tlaku 9ti barů pro potřebnou a správnou extrakci espressa.
Vezmete si jej kamkoliv
A tím myslím opravdu kamkoliv, protože kávovary Flair jsou rozložitelné a také velmi skladné a lehké. Takže díky přenosnému kufříku si jej můžete vzít třeba na dovolenou nebo klidně jen na výlet do přírody a udělat si kávu uprostřed lesů.
Ideální pro začátečníky
Kávovar Flair NEO Flex je v řadě Flairů nejvíce vhodný pro lidi, kteří začínají s přípravou espressa. Je to hlavně díky cenové dostupnosti, protože investovat do velmi drahého kávovaru na espresso je ze začátku velmi riskantní.
Příprava opravdu dobrého espressa vyžaduje trénink. To ale s tímto kávovarem není úplně potřeba, protože v balení se nachází 2 portafiltery, kdy jeden s názvem Flow-Control, se sám stará o vytvoření potřebného tlaku na vytvoření dokonalého espressa.
Druhý portafilter s názvem Bottomless 2-in-1 je už pro více ostřílené domácí baristy, protože u něj už je potřeba kontrolovat celý proces velmi důkladně. Pokud totiž namelete kávu příliš jemně, nepůjde vám páka stlačit dolů, pokud zase příliš na hrubo, páka půjde dolů bez odporu a espresso se vám nevyextrahuje.
Nevýhody používání kávovaru Flair NEO Flex
Nevýhodou, kterou pozoruju při používání Flairu je absence tlakoměru, který není součástí základního balení, tudíž nemůžete kontrolovat vyvíjený tlak na páku, což zrovna u začátečníků by bylo fajn, aby proces měli více pod kontrolou.
Tento malý nedostatek ale můžete vyřešit tím, že si tlakoměr dokoupíte do své výbavy a docílíte tak větší kontroly nad připravovaným espressem.
Další nevýhodu vidím u plastové konstrukce, která oproti například Flairu Classic, který je kovový, je poměrně nestabilní a po častém používání začne malinko vrzat. To ale poměrně dobře vyvažuje jeho cena a skladnost, kterou Flair NEO Flex má.
Baristické příslušenství pro kávovary Flair:
Kvalita kávy z kavárny
Kvalitní káva z kavárny závisí na spoustě faktorů, které lze více či méně ovlivňovat.
Hlavním faktorem jsou určitě kvalitní a hlavně čerstvá výběrová zrna od předních dodavatelů.
Následně je to kvalitní kávovar s mlýnkem, který může pozvednout kávu o level výše. Je ale potřeba, aby jim byla věnovaná dostatečná péče a kvalitní čištění, protože není nic horšího, než si dát espresso ze špatně vyčištěné páky, nebo mlít kávu z měsíc neumytého mlýnku.
Dalšími neméně důležitými faktory je ale také práce baristů. Kolik mají dosavadních zkušeností s přípravou a hlavně, jak umí působit na lidi a jaký celkový dojem kavárna díky baristům dostává.
Shrnutí
Závěrem můžu říct, že i když se zážitku z kávy v kavárně vyrovná málo co, tak kávovary Flair jsou výjimkou, u které vás příprava domácího espressa začne natolik bavit, že zvládnete oželet každodenní návštěvu kavárny a začnete si s chutí připravovat espresso doma. Navíc vám počáteční investice nezruinuje peněženku a za pár měsíců bez návštěv kavárny máte vaši investici zpět.
Rádi byste radu? My rádi poradíme!
Stačí nechat na sebe kontakt:
Co se děje v pražírně? Aktuálně máme tyto výběrové kávy: